Gegužės 29d. Sekmadienis

Įsisiurbia per valandą, susargdina net ir po mėnesio

Peržiūrų skaičius: 113688
Įsisiurbia per valandą, susargdina net ir po mėnesio

Įkandus erkei nereikėtų iškart pulti į laboratoriją tirti kraujo. Pirmas savaites reikia stebėti galimus Laimo ligos ar erkinio encefalito simptomus, o kilus įtarimų nedelsiant kreiptis į medikus.

Kraujo tyrimas klaidino

Kad ir kiek būtų kalbama apie erkių keliamą pavojų ir būdus jo išvengti, šių mažų kraugerių platinamomis ligomis užsikrečia vis daugiau žmonių.

Pavyzdžiui, pernai pavasarį Laimo liga buvo diagnozuota 27 kauniečiams, kuriems įkando erkės, o šiemet per tą patį laikotarpį – jau 31. Tiesa, susirgusiųjų erkiniu encefalitu mažėja, šiemet iki vasaros pradžios ši liga Kaune dar neužregistruota. Galbūt todėl, kad vis daugiau žmonių skiepijasi nuo erkinio encefalito. Pernai per penkis metų mėnesius šia liga susirgo 4 kauniečiai.

Kai šilta ir drėgna, erkės ypač aktyvios ir gyvybingos. Jos gyvena nuo 2 iki 4 metų ir pereina kelis vystymosi etapus: kiaušinėlio, lervos, nimfos ir suaugusios erkės. Iš kiaušinėlio išsiritusi lerva būna vos 0,6 mm dydžio, vos matoma plika akimi.

Nimfa yra dvigubai didesnė. Lytiškai subrendusi patelė dar padvigubėja ir gali būti net pusės centimetro dydžio, o prisisiurbusi kraujo ji gali padidėti iki viso centimetro. Būtent lervos arba nimfos infekuoja žmogų, rečiau – suaugusių erkių patelės. Patinai maitinasi trumpai ir negausiai arba visai nesimaitina.

Manoma, kad bemaž pusė žmonių, kuriems įsisiurbė erkė, jos nė nepastebi, vėliau nebent susiduria su ligos simptomais. Kai kurie, besibaimindami sunkių ligų, netgi persistengia.

Grįžusi iš miško kaunietė Renata Petraitienė pastebėjo į pažastį įsisiurbusią erkę. Ją išsitraukė, bet kitą dieną toje vietoje moteris aptiko raudoną dėmę. Dėl savo sveikatos sunerimusi moteris nusprendė išsitirti – sumokėjusi apie 70 litų privačioje laboratorijoje išgirdo atsakymą, kad jos kraujyje Laimo ligos sukėlėjų – borelijų – nėra.

Moteriai skaudėjo galvą, tad ji kreipėsi į šeimos gydytoją, kuri nurodė nedelsiant pradėti vartoti antibiotikus. Šiandien R.Petraitienė džiaugiasi, kad nepasikliovė vien laboratorijos tyrimo rezultatais ir mano, kad kiti žmonės gali apsigauti dėl kraujo tyrimų ir nesigydyti pavojingos Laimo ligos.

Kraujas tiriamas vėliau

Vilniaus universiteto Infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vedėjas profesorius Arvydas Ambrozaitis patvirtina, kad sergančiųjų Laimo liga daugėja visoje Lietuvoje. Pirmasis jos požymis – praėjus 7–10 dienų po erkės įkandimo gali atsirasti vadinamoji migruojanti raudonė.

"Tuo metu, kai yra raudonė, serologiniai tyrimai nieko neduoda. Diagnozuoti Laimo ligai užtenka to, kad atsiranda raudonė. Pradinėje gydymo stadijoje pakanka gydymo antibiotikais 3–4 savaites. Tuomet 100 proc. aišku, kad pasveiksite. Kadangi ne visi ligoniai pastebi paraudimą arba jis visai neatsiranda, tačiau juntami kiti simptomai, tuomet galima nustatyti ligą pasitelkus serologinius tyrimus", – dėstė profesorius.

Pasak A.Ambrozaičio, serologiniai tyrimai gali duoti tikslius rezultatus praėjus maždaug mėnesiui po įkandimo. Ilgai negydant Laimo ligos gali atsirasti sąnarių, širdies ir kitų organų bei sistemų pakitimų.

Laimo ligos simptomai labai įvairūs. Pradinėje ligos stadijoje be paraudimo gali pasireikšti karščiavimas, silpnumas, galvos skausmas.

"Tokiu atveju reikia ne kraujo tyrimus daryti, o eiti pas gydytoją ir prašyti, kad paskirtų gydymą. Ankstyvoje stadijoje dažnai antikūnai dar nespėja atsirasti, todėl neverta eikvoti pinigų tyrimams", – kartojo medikas.

Laboratorinių tyrimų, pasak jo, nepatariama daryti ir tuoj po taikyto gydymo, reikėtų palaukti dar apie mėnesį.

Vartoti per trumpai – blogai

"Kai kurie medikai skiria vieną gydymo kursą antibiotikais, daro laboratorinius tyrimus, radę antikūnų vėl skiria dar vieną gydymo kursą. Tokiu atveju gydo antikūnus, o ne ligonį", – kolegų klaidas komentavo profesorius.

Teigiama, kad gydymą antibiotikais nutraukus per anksti, gali išsivystyti atsparesnės bakterijų rūšys, dar labiau žalojančios smegenis ir visą organizmą.

"Tinkamai gydant nuo Laimo ligos pasveikstama, išskyrus paskutinę stadiją, tai yra, kai gydyti pradedama per vėlai ar visai negydoma. Tuomet išsivysto lėtinė Laimo liga. Pakitimai yra tokie, kad ir išnaikinus bakteriją ligonis visiškai nepasveiksta. Tiesa, kai kurie žmonės ir savaime pasveiksta nuo šios ligos", – pridūrė pašnekovas.

Kuo ankstyvesnio Laimo ligos gydymo esmė – sunaikinti sukėlėją, kol jis yra odoje, kol nepateko į kraują. Kai bakterijos patenka į kraują, paplinta po visą organizmą ir nežinia, kokį organą gali pasirinkti. Tuomet gydyti sudėtingiau.

"Pavyzdžiui, Amerikoje iškart po erkės įkandimo siūloma profilaktiškai suvartoti antibiotikų vienkartinę dozę. Pas mus manoma, kad šis būdas nėra tinkamas, žmonės gali pradėti piktnaudžiauti vaistais", – pasakojo A.Ambrozaitis.

Skiepytis būna per vėlu

Be Laimo ligos, erkė gali užkrėsti ir erkiniu encefalitu. Praėjus maždaug dviem savaitėms po įkandimo pasireiškia vadinamojo vasaros gripo požymiai: karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai. Po to temperatūra krenta, viskas, rodos, susitvarko.

Po to trečdaliui ligonių pasireiškia antras karščiavimo periodas. A.Ambrozaičio aiškinimu, tai rodo, kas virusas pateko į kraują ir smegenis. Pradeda skaudėti galvą, trinka koordinacija, darosi sunku vaikščioti ar kalbėti, kartais paralyžiuojama kuri nors kūno dalis. Tai gali trukti gana ilgai. Vieni žmones serga sunkesnėmis, kiti – lengvesnėmis erkinio encefalito formomis.

Kartais persirgę šia liga žmonės lieka neįgalūs, o 40 proc. pasveikusiųjų dar kurį laiką pasireiškia liekamieji reiškiniai: atminties, koordinacijos problemos, galvos skausmai. Apsaugoti nuo erkinio encefalito gali vakcina.

"Lietuva yra endeminė zona, kurioje ši liga yra ypač paplitusi, todėl reikia skiepytis. Žmonės to nesupranta, galvoja, kad jie nesusirgs, susirgę gailisi, kad nepasiskiepijo", – dėstė profesorius.

Erkinis encefalitas – negydoma liga, nėra vaisto, kuris įveiktų virusą. Maždaug 1 proc. ligonių miršta.

Laimo liga: istorija, sukėlėjai, gydymas

Laimo liga pirmą kartą diagnozuota JAV, Konektikuto valstijos Laimo miestelyje 1975 metais. Tiriant vaikus, sergančius artritu, išryškėjo ryšys tarp sąnarių pakenkimo, erkės įkandimo ir po jo atsiradusio odos paraudimo. Nuo to laiko liga vadinama Laimo liga.

Ligos sukėlėjas – borelijos, spirohetų šeimos mikroorganizmas. Todėl Laimo liga dar vadinama borelioze.

Laimo liga gali pasireikšti tokiu plačiu simptomų spektru, kad ji dažnai supainiojama su kitomis ligomis. Gali būti klaidingai diagnozuojama išsėtinė sklerozė, lėtinio nuovargio sindromas, fibromialgija, Alzheimerio liga, kitos ligos. Dėl ligų sukėlėjų panašumo, Laimo liga lyginama su sifiliu ir vadinama jo seserimi.

Ši liga gydoma ne vien tik antibiotikais – reikia vartoti daug imuninę sistemą stiprinančių priemonių. Be to, vartojant antibiotikus, reikalingos antigrybelinės vaistažolės, švelninančios vaistų poveikį kepenims ir inkstams. Reikia vengti cukraus ir kitų saldumynų, nes jie pamaitina ligos sukėlėjus. Reikalingi acidofilai ir kiti probiotikai, atnaujinantys žarnyno florą po antibiotikų kurso. Patartina kiek įmanoma vengti alkoholio, gyventi sveikai ir pakankamai ilsėtis.

Kaip ištraukti įsisiurbusią erkę

Įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau pašalinti. Svarbu traukiant jos nesuspausti, nesutraiškyti ir neapsikrėsti, jei erkė turi ligos sukėlėjų. Geriausia tai daryti mažu specialiu pincetu, suimant erkę už galvos, ne už kūnelio. Traukiama lėtai, sukant prieš laikrodžio rodyklę. Ištraukus, įkandimo vieta nuplaunama muilu. Jei erkės kūnas nutrūksta ir galva pasilieka odoje, reikia kreiptis į gydytoją.

Negalima įsisiurbusios erkės tepti aliejumi, kokiais nors tepalais, tikintis, kad ji uždus ir bus lengviau ją pašalinti. Įrodyta, kad tokios priemonės pakenkia, nes erkė pradeda gausiau gaminti seilių ir taip paskleidžia daugiau infekcijos sukėlėjų.

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Vitaminas D žmogaus organizmui reikalingas kone labiau nei visi kiti, tačiau vis daugėja žmonių, kuriems jo trūksta. Kai taip atsitinka vaikams, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje....


Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per paskutinius 12 mėnesių bent kartą sirgo devyni iš dešimties šalies gyventojų nuo 30 iki 74 metų. Dažniausiai Lietuvos žmonės skundžiasi peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat galvos, raumenų skausmais bei kraujospūdžio sutrikimais. Kas...


Vašingtone - AIDS epidemija?

Vašingtone - AIDS epidemija?

Mažiausiai trys procentai Jungtinių Valstijų sostinės Vašingtono gyventojų serga AIDS arba yra ŽIV nešiotojai. Tai prilygsta Ugandai, kuri yra labiausiai nukentėjusi šalis nuo šių baisių ligų. Miesto sveikatos departamento paskelbtoje ataskaitoje...


Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Gripas: apsisaugoti padeda česnakai ir skersvėjis

Permainingi orai, vėjas ir drėgmė skatina peršalimo ligas. Kaip jų išvengti ir išlikti sveikiems bei žvaliems? Daugelis virusų ir bakterijų, sukeliančių įvairias peršalimo ligas, gyvena žmogaus organizme, dažniausiai nosiaryklėje ir ryklėje. Jų...


Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Jeigu prekybos centre paslysite ant šlapių grindų, galite drąsiai reikalauti kompensacijos iš prekybininko ar gamintojo. Tiesa, milijoninių sumų, apie kokias galima pasvajoti Amerikoje, Lietuvoje neverta tikėtis. Lietuvoje atlyginama turtui...


Kai pakyla kūno temperatūra

Kai pakyla kūno temperatūra

Pakilus kūno temperatūrai dažnai puolame ją mažinti vaistais. Tačiau ne visada jų reikia griebtis. Svarbu atminti, kad karščiavimas - tai organizmo apsaugos priemonė nuo infekcijos. Taigi temperatūrą mažinantys vaistai slopina organizmo apsaugą...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems, ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Migrena gali prišaukti insultą

Migrena gali prišaukti insultą

Norisi nusiimti galvą ir padėti ant lentynos, nes skausmas nebepakeliamas? Šį jausmą gerai žino migrenos kamuojami žmonės, kuriems liga ne tik trikdo įprastą gyvenimo ritmą, bet gali bagtis insultu ar savižudybe. Ryšys tarp migrenos ir išeminio...


Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ar dainavimas stiprina plaučius?

Ką tik gimęs ţmogus, vos tik nukirpus virkštelę, su riksmu įkvepia ir nuo tada kvėpuoja, kol gyvena. Įkvepiant aplinkos oras pripildo plaučius, pro plaučių sienelę iš kraujo atiduodamas medžiagų apykaitos produktas anglies dvideginis ir kai kurios...


Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...


Siūlo žiūrėti filmą ir minti pedalus

Siūlo žiūrėti filmą ir minti pedalus

Žiūrėti filmą ir minti dviračio pedalus siūlo ekologiško dviračių kino seanso sumanytojai. Filmai rodomi naudojant energiją, kurią kuria žiūrovai, mindami dviračius. Pirmasis tokio pobūdžio kino seansas įvyks ketvirtadienį kino teatre...


Vitaminas D apsaugo nuo osteoporozės

Vitaminas D apsaugo nuo osteoporozės

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė naujas gaires dėl kalcio įtakos osteoporozei sveikatinimo teiginių, kurie dabar apima ir vitaminą D. Jau anksčiau ši agentūra buvo paskelbusi savo išvadą, kad sveikatinimo...


Cinamonas gerina nuotaiką

Cinamonas gerina nuotaiką

Cinamonas pasižymi antidepresiniu poveikiu. Jame esančios medžiagos žmogaus organizmą veikia panašiai, kaip jo paties gaminami vadinamieji "laimės" hormonai. Tad valgant cinamonu pagardintą maistą galima pagerinti nuotaiką, atsikratyti...


Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuvoje, lyginant su kitomis endeminėmis ES šalimis, yra labai didelė rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu. Po šios ligos visiškai pasveiksta tik trečdalis ligonių. Nepaisant to, lietuviai mažiausiai skiepijasi nuo erkinio encefalito. Kita...


Sergamumas tuberkulioze Britanijoje yra didžiausias per 30 metų

Sergamumas tuberkulioze Britanijoje yra didžiausias per 30 metų

Remiantis praėjusių metų duomenimis, sergamumas tuberkulioze Jungtinėje Karalystėje yra didžiausias per 30 metų. Pernai šalyje užfiksuota 9040 vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų. Per praėjusį dešimtmetį šis skaičius beveik padvigubėjo, rodo...


Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Šiandien jau visuotinai žinoma, kad nikotinas kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau ir aplinkiniams, kuriems ne savo valia tenka kvėpuoti tabako dūmais. Tai vadinama pasyviu arba antriniu rūkymu. Apie tokio rūkymo žalą organizmui yra pakankamai...


Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Jonizuoto vanduo išvalo organizmą

Užteršta gamta, žalingi mitybos įpročiai, stresinės situacijos trikdo medžiagų apykaitą organizme ir jame susidarančių atliekų pašalinimą. Rūgštinės medžiagų apykaitos atliekos – cholesterolis, inkstų akmenys, šlapimo rūgšties druskos...


Vitaminas A kasmet pasaulyje galėtų išgelbėti milijoną gyvybių

Vitaminas A kasmet pasaulyje galėtų išgelbėti milijoną gyvybių

Vaikams iki penkerių metų ir toliau turi būti duodama vitamino A papildų tose pasaulio dalyse, kur nustatytas šios maistinės medžiagos nepakankamumas. Taip teigia tarptautinis medicinos mokslininkų susivienijimas "Cochrane...


Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas plačiai naudojamas medicinoje kaip antiseptinė, tonizuojanti, nervų spazmus malšinanti priemonė. Iš jo aliejaus gaminami preparatai naudojami kvėpavimo takų ligoms, peršalimams gydyti, taip pat kaip skausmo malšinamoji priemonė. Kamparas...


Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai sukelia miego sutrikimus, keičia normalaus socialinio gyvenimo įpročius, galbūt net padidina vėžio riziką – apie šias mokslininkų diskusijas kalbėta jau ne kartą ir atrodo, jog tai ne pabaiga. Šįkart prabilta apie galimą...


Kad neužgestų akių šviesa

Kad neužgestų akių šviesa

Kad ir kaip to nenorime, metai bėga, kūnas pavargsta, ir akys tampa nebe tokios šviesios. Apie vyresnio amžiaus žmonėms akių šviesą atimančias ligas kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų skyriaus gydytoja...


MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės kelia didelį pavojų pacientams su implantuotais širdies stimuliatoriais ir defibriliatoriais, atskleidė JAV atliktas tyrimas. Beth Israel medicinos centro Bostone specialistai, ištyrę 60 tokius prietaisus naudojančių ligonių,...


Europa – už sveiką širdį

Europa – už sveiką širdį

Septintoji Europos mokslinių tyrimų programa skyrė 14 milijonų eurų ketverius metus truksiančiam projektui "euHeart". Juo siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką bei gydymą. Konsorciumą sudaro 16 partnerių iš šešių...


Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Įprasta, jog vasara - atostogų ir kelionių metas. Su kelionėmis neretai susijusi ir darbinė veikla - komandiruotės. Nepaisant kelionės paskirties dažniausiai išvykos į svečias šalis visuomet susijusios su padidėjusia rizika sveikatai....


Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Kaip išvengti per maistą plintančių žarnyno ligų

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze. Šias...


PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

PSO: mobilieji neturi įtakos smegenų auglių atsiradimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atlikusi tyrimą, kuriame dalyvavo per 13 tūkst. žmonių, priėjo prie išvados, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais neturi įtakos galvos smegenų auglių atsiradimui, praneša BBC. Tačiau tyrėjai pastebėjo,...


Nuo šios dienos – su šypsena!

Nuo šios dienos – su šypsena!

Kai į langą beldžiasi pavasario saulė, lūpos pačios ima šypsotis. O kai saulė pasislepia už debesėlio, ir į duris ima belstis šių dienų baubas – ekonominė krizė? Tuomet šypsotis nebesinori. Ir vis dėl to – keli geri patarimai padės...


Ar lengva sveikai gyventi?

Ar lengva sveikai gyventi?

Gyvenimo kasdienybės užpildo mūsų gyvenimą, visą laiką skubame, kai ko nespėjame nuveikti, kažkam atiduodam per daug širdies, ir tik netekę savo artimiausių žmonių, stabtelime ir susimąstome: gyvenimas labai trapus ir jokios gražiausios gėlės,...


Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad marihuanos rūkymas jauniems žmonėms yra kur kas pavojingesnis, nei buvo manoma iki šiol. Švedijos nacionalinio visuomenės sveikatos instituto (Statens folkhälsoinstitut) daktaras Nilsas...


Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Skaičiau, kad šiltuoju sezonu ypač dažnai užsikrečiama salmonelioze, tai ką dabar daryti – į kavines ar kitas viešojo maitinimo įstaigas neiti, kad neduok Dieve nesuvalgytum kokiais parazitais užkrėsto kepsnio ar salotų? O jeigu eičiau ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9