Gegužės 25d. Pirmadienis

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

2013 Liepos 25d.
Peržiūrų skaičius: 47092
Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis.

Garinėje nurimsta protas

Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori pasišildyti, nusiprausti. Tačiau nuo senų senovės lietuviams maudynės garinėje buvo kur kas daugiau, nei higienos procedūra. Ir šiuolaikinis žmogus tradicinėje pirtyje atranda tai, ko jam labiausiai stinga stresų kupiname gyvenime.

"Tai ta vieta, kurioje gali pasijusti savimi, tampi stiprus, pajėgus suprasti, kas vyksta iš tikrųjų, tau nereikia stoti į eilę pas psichoterapeutą, užmiršti kelią į vaistinę", – guviai pirtį gyrė Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narys, baltiškosios pirties puoselėtojas Kęstutis Gurevičius.

Jis žmogų įsivaizduoja kaip energetinį tvarinį, kuris turi savo požiūrį į gyvenimą, suvokia savo vietą šeimoje, šioje Žemėje, siekia būti santarvėje pats su savimi.

"Liūdna girdėti, kad žmonės skrenda ieškoti ramybės į Indiją ar dar kur. Jei gimei baltų žemėje, egzistuojančioje nuo amžių glūdumos ir tau tereikia nuraminti savo protą, atrask tai, kas tau artima. Lietuviai, kaip ir kiekviena tauta, turi kodą, kuris atsiskleidžia per liaudies meną, pasakas, dainas, šokį, audimo raštą", – svarstė K.Gurevičius.

Dabar, kai žmogus itin veikiamas kosmopolitizmo, pasak pašnekovo, praranda ryšį su protėviais, su savo prigimtimi. Dėl to griebiasi to, kas madinga – jogos, meditacijos.

"Pavyzdžiui, japonai turi arbatos gėrimo namelį ir ceremoniją, kurios metu medituoja. Mes, baltai, irgi turime analogišką atsipalaidavimo būdą. Vieta, kurioje galime pajusti visa ko ašį – yra baltiška pirtis. Joje žmogus randa ryšį su savo kūnu ir protu", – tikino pirtininkas.

K.Gurevičiaus įsitikinimu, pirtis yra tikrasis lietuvių paveldas. Prieš tūkstančius metų žyniai, šamanai praktikavo pirtyje.

"Šiais laikais pirtis labai aktuali, nes žmonės bombarduojami įvairia informacija, tenka sukti galvą dėl ekologijos, maisto kokybės", – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Primena motinos įsčias

K.Gurevičius nemano, kad lietuviška, latviška, rusiška, suomiška pirtys labai skirtingos. Vertinant genetiškai, pasak jo, šių tautų atstovai mažai kuo skiriasi, gyvena klimatinėje juostoje, kurioje žmogui reikia sušilti, reikalinga vieta psichologiškai atsipalaiduoti.

Zigmundas Froidas, priminė pašnekovas, jau prieš šimtą metų rašė, kad žmogus pasąmonėje jaučia potraukį grįžti į motinos įsčias. Tai yra, į tą vietą, kur šilta, drėgna, ramu.

"Vieni šios būsenos siekia per alkoholį ar kvaišalus, pojūčius. Visa tai gali turėti pirtyje – šalutinio poveikio nebus, priešingai – užaugs sparnai", – šypsojosi pirčius.

Paklaustas, kuo išskirtinė baltiška pirtis, K.Gurevičius pasakojimą pradėjo nuo prasmės aiškinimo.

Antai Visata susideda iš keturių pagrindinių elementų – žemės, ugnies, vandens ir oro. Pirties apeigos, ritualai – tarsi spektaklis, kurio metu sujungiami visi šie elementai. Baltiškoje pirtyje pasemtą vandenį ne šiaip pili, bet prieš tai jį užkalbi.

"Sakoma, kad vanduo keičia struktūrą nuo žmogaus minties. Bažnyčioje švęstas vanduo turi galių. Mokslininkai, švęstą vandenį patikrinę laboratorijose, nustatė, kad jo gardelės yra pakitusios nuo pasakyto žodžio", – pasakojimą apie pirmo garo ritualą pradėjo pirtininkas.

Šio švento ritualo metu visi užėjusieji į garinę merkia pirštus į pasemtą vandenį ir tyliai arba mintimis taria palinkėjimą. Užpilant šį vandenį ant įkaitusių akmenų garsiai sakoma: "Tebūnie taip". K.Gurevičius tiki: tai – mažas stebuklas. Tokiu būdu išsiunčiant žinutę į kosmosą palinkėjimai turi pildytis.

Tradicinėje pirtyje atliekama ir daugiau simbolinių ritualų, kaip antai vandens milimas. Iš krosnies ištraukti keli įkaitinti akmenys metami į kubilą su vandeniu. Tai simbolizuoja žemės, ugnies, vandens ir oro "mylėjimąsi", tokiu būdu senovėje buvo pašildomas vanduo.

Statyba prasideda nuo požiūrio

Nuo senų senovės pirties apeigos neįsivaizduojamos be vantų. Jas rišdavo iš įvairiausių medžių šakelių, vaistažolių stiebų.

"Vantos – efektyvi masažo priemonė, ji turi ir energetinį poveikį, iš jos išsiskiriantys syvai teigiamai veikia organizmą. Oda pasidaro tarsi šilkinė", – vos kelis vantų privalumus atskleidė pirčius.

Norint turėti tikrą tradicinę pirtį, K.Gurevičius pataria, visų pirma turėti viziją, ko norisi iš pirties.

Jo nuomone, pirma reikia išbandyti tradicines lietuviškas garines pirtis, pasikonsultuoti su tradicinės pirties entuziastais. Daugeliu atveju, pasakojo pirtininkas, žmonių išankstinė vizija apsiverčia aukštyn kojomis.

Pirties širdis – krosnis. Ji, pasak pirtininko, turi būti galinga, kad baigus pirties procedūras ji dar ilgai laikytų šilumą ir viską išdžiovintų. Jei liks drėgmė – įsimes pelėsis, atsiras blogas kvapas. Bendras krosnies akmenų svoris būti daugiau kaip 100 kg. Juos galima įkaitinti elektra, dujomis, malkomis.

"Jei tai elektrinė krosnelė, vanduo turi būti pilamas ant įkaitusių akmenų, jokiu būdu ne ant metalo", – vos vieną iš daugelio krosnies subtilybių įvardijo pašnekovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad labai svarbu ventiliacija garinėje. Didžiausia klaida ją maksimaliai užsandarinti, nes viduje esantiems gali pradėti stigti deguonies, po pirties skaudės galvą.

"Susipažinus su tikra lietuviška pirtimi gyventi smagiau, akys skaidresnės, požiūris į krizes keičiasi", – tikino pašnekovas. Lygindamas saunas, drėgnas pirtis, įrengtas įvairiuose SPA centruose, jas K.Gurevičius vadina tiesiog pasišildymo vieta.

Valdas Rimavičius, pirtininkas:

– Vanojimas – tai kūno šildymas, masažavimas vantomis. Kiekvienas gali vanoti, kaip išmano, bet reikia žinoti pagrindinius principus. Vanojimas nėra mušimas ar plakimas, tai greičiau glamonėjimas vantomis. Procedūra pradedama garo vaikymu virš vanojamojo. Taip kūnas supažindinamas su garu. Po to oda švelniai pašiurenama vantų lapeliais, galiausiai vantomis galima liesti kūną: švelniai plekšnoti, dėti kompresus. Šildomas ir masažuojamas žmogus turi jausti malonumą, o ne kentėti. Galima pačiam save vanoti ir taip suteikti šilumos, bet atsipalaiduoti nepavyks, nes stuburas bus įsitempęs, sąmonė – aktyvi. Būsi gerai nusiprausęs, bet nepajusi tokio malonumo, kokį galima gauti iš kito žmogaus. Yra vadinamasis klasikinis kito žmogaus vanojimas su dviem vertimais. Iš pradžių šildoma nugaros pusė, tada vanojamas priekis, galiausiai seka aktyviausioji vanojimo dalis intensyviai šildant nugaros pusę. Tai gali trukti kad ir pusvalandį. Vanojimo laikas priklauso nuo pirtininko bei vanojamojo ištvermingumo. Moterį ir vyrą reikia perti skirtingai. Dailiosios lyties atstoves, žinoma, reikia perti švelniau, nedaryti stipraus masažo krūtinės zonoje. Galima nebent kompresu pašildyti pilvą, pečius, šonus. Vanojant labai svarbu šildyti ne tik nugarą ar priekį, bet ir galūnes. Apskritai, vanojimą reikėtų pradėti nuo pėdų šildymo ir palaipsniui eiti link galvos. Galvą reikia uždengti šalta vanta arba kepure, kad neperkaistų. Pusę vanojimo sėkmės lemia vantų kokybė. Tradicinėje lietuviškoje garinėje reikėtų vanoti ąžuolinėmis vantomis, turėti keletą beržinių padėti po galva ir ant galvos. Jei vis tik vanojama beržinėmis vantomis, jomis reiktų perti tik išilgai, o ne skersai kūno, nes periant aštrūs šakelių galiukai gali skaudžiai plakti kūną. Dar egzistuoja vanotojo ir vanojamojo suderinamumas, panašiai kaip meilėje...

Diena.lt

Žymės: garas , pirtis , stresas , sauna
Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Vokietijos mokslininkai vitamino D nepakankamumą sieja su širdies sutrikimais, staigia kardialine mirtimi ar mirtimi dėl širdies sutrikimų. Mokslininkų nuomone, vitamino D nepakankamumo ir širdies negalavimų ryšys yra fiziologiškai paaiškinamas,...


Propolis nuo ligų saugo ir bites, ir žmones

Propolis nuo ligų saugo ir bites, ir žmones

Stebėdami ir tyrinėdami bites, mokslininkai paskelbė išvadą, kad nuo infekcijos avilio gyventojas saugo būtent bičių pikis. Pastebėjus šias propolio savybes, jas imta taikyti ir medicininių preparatų gamyboje. Ilgą laiką propoliu ir jo preparatais...


Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru. Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi...


Mažai angliavandenių turintis maistas gadina nuotaiką

Mažai angliavandenių turintis maistas gadina nuotaiką

Mažai angliavandenių turintis maistas padeda mesti svorį, tačiau padaro jus niurgzliais, teigia Australijos mokslininkai. Tyrimo metu mokslininkai palygino mažai angliavandenių, tačiau daug riebalų ir proteinų turintį maistą ir mažai riebalų,...


Gripas puola alkanus ir pavargusius

Gripas puola alkanus ir pavargusius

Suvalgius skiltelę česnako imunitetas nesustiprėja. Grūdintis reikia ilgai ir įvairiais būdais, juolab kad medikai grasina dar ateisiančia antrąja pandeminio gripo banga. Maistas, judėjimas ir poilsis yra sveikatos pagrindas. Prie nuovargio, bado...


Dėl perdėto drovumo neužleiskime urologinių susirgimų

Dėl perdėto drovumo neužleiskime urologinių susirgimų

Statistika teigia, kad: - 50 proc. visų įgimtų anomalijų randama urologinėje sistemoje; - iki 30 proc. moterų turi nusiskundimų dėl šlapinimosi ar šlapimo nelaikymo; - prostatos ligos vargina 75 proc. vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų; vargina -...


Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Pernai pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos pajūryje buvo itin sėkmingos – jų metų savo plaučių užterštumą pasitikrino daugiau nei 1500 poilsiautojų. "Pernai Šventojoje, Palangoje, Juodkrantėje ir Nidoje, tikrindami rūkalių ir...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Skaidulos mažina galimybę susirgti krūties vėžiu

Skaidulos mažina galimybę susirgti krūties vėžiu

Lidso universiteto mokslininkai ištyrę 35 tūkst. moterų nustatė, kad 30 g skaidulų per dieną vartojančiomis moterims yra dvigubai mažesnė tikimybė susirgti krūties vėžiu negu 20 g ir mažiau skaidulų valgančioms moterims. Siekdamos sumažinti ligos...


Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys didina riziką užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV), rašoma žurnale "The Journal of Infectious Diseases". Taigi ŽPV gali būti perduodamas ne tik lytinių santykių metu, bet ir bučiuojantis atvira bruna. Virusas...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Tyrimai parodė, kad geriant žaliąją arbatą, žala genams buvo 20 procentų mažesnė, o viso organizmo patiriamas oksidacinis stresas nepakito. "Mūsų gauti rezultatai rodo, kad žalioji arbata turi žymų apsauginį poveikį genams", - teigia...


Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai sukelia miego sutrikimus, keičia normalaus socialinio gyvenimo įpročius, galbūt net padidina vėžio riziką – apie šias mokslininkų diskusijas kalbėta jau ne kartą ir atrodo, jog tai ne pabaiga. Šįkart prabilta apie galimą...


Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Naujieji maisto papildai regėjimui saugoti

Airių mokslininkai pranešė sukūrę maisto papildą, kuris pagyvenusiems žmonėms gali padėti išsaugoti regėjimą. Penkerius metus trukęs tyrimas parodė, kad naujasis maisto papildas gali padėti sergantiems amžine makulos degeneracija (AMD), kuri...


Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Rūkoriams kuriama nepakantumo aplinka

Kova prieš rūkymą plečiasi visame pasaulyje. Pastarosiomis dienomis ryžtingą žingsnį, apribojant tabako gaminių plitimą ir rūkymo zonas, žengė Prancūzija. O ką šioje srityje yra nuveikusi Lietuva? Apie tai penktadienį Valstybinėje visuomenės...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Karštomis vasaros dienomis labiau prakaituojame, o su prakaitu netenkame ne tik vandens, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų - kalio ir magnio, kurie būtini normaliai širdies veiklai. "Didelė oro temperatūra itin kenkia sergantiems...


Maudytis po liūčių – pavojinga sveikatai

Maudytis po liūčių – pavojinga sveikatai

Lietuvą užplūdus karšto oro bangai, gyventojai apgulė ne tik pajūrį, bet ir tvenkinius, ežerus ir upes. Specialistai įspėja, kad maudytis po liūčių – pavojinga. Po liūčių į vandens telkinius dideliais kiekiais srūvantis lietaus vanduo...


Žalioji arbata slopina senyvų žmonių depresiją

Žalioji arbata slopina senyvų žmonių depresiją

Senyviems žmonėms dažnai geriant žaliąją arbatą, jiems rečiau atsiranda depresijos simptomų, teigia Japonijos mokslininkai. Tyrimas apėmė 1058 japonus, kuriems buvo per 70 metų ir kurie turėjo švelnius ir ryškius (34 procentai tiriamųjų) ir...


Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Vartojant daugiau omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, maždaug trečdaliu gali sumažėti rizika, jog senatvėje išsivystys aklumas, rodo naujas JAV nacionalinio akių instituto atliktas tyrimas. Atlikus su amžiumi susijusių akių ligų tyrimą,...


Vitaminas D leidžia lengviau ištverti skausmą

Vitaminas D leidžia lengviau ištverti skausmą

JAV atliktas tyrimas atskleidė, jog vitaminas D palengvina lėtinio skausmo slegiamų žmonių kančias. Nustatyta, kad ligoniams, kurių organizme vitamino D kiekis buvo nepakankamas, reikėjo beveik dukart daugiau skausmą malšinančių medikamentų nei...


Pietų Afrikoje aptikta nežinoma mirtina liga

Pietų Afrikoje aptikta nežinoma mirtina liga

Pietų Afrikoje nežinoma liga nusinešė trijų žmonių gyvybes. Visi jie mirė nuo nesustabdomo vidinio ir išorinio kraujavimo, pranešė Pietų Afrikos Respublikos naujienų agentūra SAPA. Pranešama, kad nežinomos ligoms simptomai, kurie buvo panašūs į...


Ar sapnuojant košmarą galima numirti?

Ar sapnuojant košmarą galima numirti?

Weso Cravenso "Košmaras guobų gatvėje" - vienas populiariausių siaubo filmų, tačiau nedaug kas žino, jog juostos kūrėją įkvėpė tikra liga. Staigios nepaaiškinamos mirties nakties metu sindromas (SUNDS) dažniausiai pasireiškia jauniems,...


Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Šarminio vandens nauda žmogaus organizmui ir pasirinkimo galimybės

Džiugu, kad vis dažniau Lietuvos gyventojai pradeda domėtis sveika gyvensena. Dažnas iš mūsų stengiasi subalansuoti darbo ir poilsio režimą, mitybos įpročius ir išvengti veiksnių, kurie neigiamai veikia mūsų organizmą. Manoma, jog gyventojų...


Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Tikimybė išgyventi susirgus vėžiu - ne tokia maža

Prognozė išgyventi diagnozavus vėžį dažnai yra pernelyg pesimistiška - daugeliui pacientų perspektyva būna gerokai šviesesnė, negu jiems sakoma. Nauju metodu apskaičiavus sergančiųjų vėžiu išlikimo dažnį, šis rodiklis pagerėjo 11 procentų tiems...


Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Atsargiai – siautėja užkrėstos erkės

Vilniečiai sutrikę ir išsigandę. Dešimtmečiais šalia mūsų gyvenusios erkės vis piktėja. Pavojingos ligos žmogų gali užklupti ne tik erkei įkandus, bet ir gurkštelėjus erkės "pabučiuoto" gyvūno pieno. "Keturios močiutės Rokantiškių...


Kalbos sutrikimus svarbu pastebėti kuo anksčiau

Kalbos sutrikimus svarbu pastebėti kuo anksčiau

Kuo anksčiau reikėtų pastebėti vaikų kalbos ir komunikacijos sutrikimus, atsirandančius dėl nejudraus liežuvio, netinkamo dantų sukandimo, mikčiojimą: tada specialisto pagalba yra efektyvesnė. "Kai kuriuos sutrikimus vaikai išauga. Kitus...


Kelias į sveikesnę gyvenseną priklauso nuo Jūsų DNR!

Kelias į sveikesnę gyvenseną priklauso nuo Jūsų DNR!

Turbūt kiekviena iš mūsų esame išbandžiusios kokią nors dietą, kurią pasiūlė kaimynė, draugė ar pažįstama. Tačiau dažniausiai tekdavo nusivilti, nes ji arba būdavo neveiksminga, arba rezultatas būdavo tik laikinas: po kurio laiko svoris grįždavo...


Žada "aukštos raiškos vaizdą"

Žada "aukštos raiškos vaizdą"

Skelbiama, jog mokslininkams pavyko sukurti ir sėkmingai išbandyti naują dirbtinio lęšio tipą, kuris suteikia puikų regėjimą pacientams. Priminsime, jog viena svarbiausių akies dalių yra jos lęšiukas. Tai skaidrus, minkštos konsistencijos kūnas,...


Sodininkystė padeda išvengti impotencijos

Sodininkystė padeda išvengti impotencijos

Vos 30 minučių per savaitę darbo sode ar darže ženkliai pagerina vyrų seksualinius sugebėjimus, teigia ekspertai. Tokie darbai kaip žemės kasimas, ravėjimas ar žolės pjovimas trečdaliu sumažina riziką patirti nesėkmę lovoje, rodo Vienos medicinos...


Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Kas trečiai 35 metų sulaukusiai moteriai diagnozuojamų gimdos miomų dažnai neišduoda jokie požymiai. Geriausia šios ligos profilaktika – reguliariai tikrintis sveikatą. Pageidautina – pas tą patį ginekologą. Pasak Klaipėdos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9