Lapkričio 18d. Pirmadienis

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

2013 Liepos 25d.
Peržiūrų skaičius: 47092
Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis.

Garinėje nurimsta protas

Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori pasišildyti, nusiprausti. Tačiau nuo senų senovės lietuviams maudynės garinėje buvo kur kas daugiau, nei higienos procedūra. Ir šiuolaikinis žmogus tradicinėje pirtyje atranda tai, ko jam labiausiai stinga stresų kupiname gyvenime.

"Tai ta vieta, kurioje gali pasijusti savimi, tampi stiprus, pajėgus suprasti, kas vyksta iš tikrųjų, tau nereikia stoti į eilę pas psichoterapeutą, užmiršti kelią į vaistinę", – guviai pirtį gyrė Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narys, baltiškosios pirties puoselėtojas Kęstutis Gurevičius.

Jis žmogų įsivaizduoja kaip energetinį tvarinį, kuris turi savo požiūrį į gyvenimą, suvokia savo vietą šeimoje, šioje Žemėje, siekia būti santarvėje pats su savimi.

"Liūdna girdėti, kad žmonės skrenda ieškoti ramybės į Indiją ar dar kur. Jei gimei baltų žemėje, egzistuojančioje nuo amžių glūdumos ir tau tereikia nuraminti savo protą, atrask tai, kas tau artima. Lietuviai, kaip ir kiekviena tauta, turi kodą, kuris atsiskleidžia per liaudies meną, pasakas, dainas, šokį, audimo raštą", – svarstė K.Gurevičius.

Dabar, kai žmogus itin veikiamas kosmopolitizmo, pasak pašnekovo, praranda ryšį su protėviais, su savo prigimtimi. Dėl to griebiasi to, kas madinga – jogos, meditacijos.

"Pavyzdžiui, japonai turi arbatos gėrimo namelį ir ceremoniją, kurios metu medituoja. Mes, baltai, irgi turime analogišką atsipalaidavimo būdą. Vieta, kurioje galime pajusti visa ko ašį – yra baltiška pirtis. Joje žmogus randa ryšį su savo kūnu ir protu", – tikino pirtininkas.

K.Gurevičiaus įsitikinimu, pirtis yra tikrasis lietuvių paveldas. Prieš tūkstančius metų žyniai, šamanai praktikavo pirtyje.

"Šiais laikais pirtis labai aktuali, nes žmonės bombarduojami įvairia informacija, tenka sukti galvą dėl ekologijos, maisto kokybės", – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Primena motinos įsčias

K.Gurevičius nemano, kad lietuviška, latviška, rusiška, suomiška pirtys labai skirtingos. Vertinant genetiškai, pasak jo, šių tautų atstovai mažai kuo skiriasi, gyvena klimatinėje juostoje, kurioje žmogui reikia sušilti, reikalinga vieta psichologiškai atsipalaiduoti.

Zigmundas Froidas, priminė pašnekovas, jau prieš šimtą metų rašė, kad žmogus pasąmonėje jaučia potraukį grįžti į motinos įsčias. Tai yra, į tą vietą, kur šilta, drėgna, ramu.

"Vieni šios būsenos siekia per alkoholį ar kvaišalus, pojūčius. Visa tai gali turėti pirtyje – šalutinio poveikio nebus, priešingai – užaugs sparnai", – šypsojosi pirčius.

Paklaustas, kuo išskirtinė baltiška pirtis, K.Gurevičius pasakojimą pradėjo nuo prasmės aiškinimo.

Antai Visata susideda iš keturių pagrindinių elementų – žemės, ugnies, vandens ir oro. Pirties apeigos, ritualai – tarsi spektaklis, kurio metu sujungiami visi šie elementai. Baltiškoje pirtyje pasemtą vandenį ne šiaip pili, bet prieš tai jį užkalbi.

"Sakoma, kad vanduo keičia struktūrą nuo žmogaus minties. Bažnyčioje švęstas vanduo turi galių. Mokslininkai, švęstą vandenį patikrinę laboratorijose, nustatė, kad jo gardelės yra pakitusios nuo pasakyto žodžio", – pasakojimą apie pirmo garo ritualą pradėjo pirtininkas.

Šio švento ritualo metu visi užėjusieji į garinę merkia pirštus į pasemtą vandenį ir tyliai arba mintimis taria palinkėjimą. Užpilant šį vandenį ant įkaitusių akmenų garsiai sakoma: "Tebūnie taip". K.Gurevičius tiki: tai – mažas stebuklas. Tokiu būdu išsiunčiant žinutę į kosmosą palinkėjimai turi pildytis.

Tradicinėje pirtyje atliekama ir daugiau simbolinių ritualų, kaip antai vandens milimas. Iš krosnies ištraukti keli įkaitinti akmenys metami į kubilą su vandeniu. Tai simbolizuoja žemės, ugnies, vandens ir oro "mylėjimąsi", tokiu būdu senovėje buvo pašildomas vanduo.

Statyba prasideda nuo požiūrio

Nuo senų senovės pirties apeigos neįsivaizduojamos be vantų. Jas rišdavo iš įvairiausių medžių šakelių, vaistažolių stiebų.

"Vantos – efektyvi masažo priemonė, ji turi ir energetinį poveikį, iš jos išsiskiriantys syvai teigiamai veikia organizmą. Oda pasidaro tarsi šilkinė", – vos kelis vantų privalumus atskleidė pirčius.

Norint turėti tikrą tradicinę pirtį, K.Gurevičius pataria, visų pirma turėti viziją, ko norisi iš pirties.

Jo nuomone, pirma reikia išbandyti tradicines lietuviškas garines pirtis, pasikonsultuoti su tradicinės pirties entuziastais. Daugeliu atveju, pasakojo pirtininkas, žmonių išankstinė vizija apsiverčia aukštyn kojomis.

Pirties širdis – krosnis. Ji, pasak pirtininko, turi būti galinga, kad baigus pirties procedūras ji dar ilgai laikytų šilumą ir viską išdžiovintų. Jei liks drėgmė – įsimes pelėsis, atsiras blogas kvapas. Bendras krosnies akmenų svoris būti daugiau kaip 100 kg. Juos galima įkaitinti elektra, dujomis, malkomis.

"Jei tai elektrinė krosnelė, vanduo turi būti pilamas ant įkaitusių akmenų, jokiu būdu ne ant metalo", – vos vieną iš daugelio krosnies subtilybių įvardijo pašnekovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad labai svarbu ventiliacija garinėje. Didžiausia klaida ją maksimaliai užsandarinti, nes viduje esantiems gali pradėti stigti deguonies, po pirties skaudės galvą.

"Susipažinus su tikra lietuviška pirtimi gyventi smagiau, akys skaidresnės, požiūris į krizes keičiasi", – tikino pašnekovas. Lygindamas saunas, drėgnas pirtis, įrengtas įvairiuose SPA centruose, jas K.Gurevičius vadina tiesiog pasišildymo vieta.

Valdas Rimavičius, pirtininkas:

– Vanojimas – tai kūno šildymas, masažavimas vantomis. Kiekvienas gali vanoti, kaip išmano, bet reikia žinoti pagrindinius principus. Vanojimas nėra mušimas ar plakimas, tai greičiau glamonėjimas vantomis. Procedūra pradedama garo vaikymu virš vanojamojo. Taip kūnas supažindinamas su garu. Po to oda švelniai pašiurenama vantų lapeliais, galiausiai vantomis galima liesti kūną: švelniai plekšnoti, dėti kompresus. Šildomas ir masažuojamas žmogus turi jausti malonumą, o ne kentėti. Galima pačiam save vanoti ir taip suteikti šilumos, bet atsipalaiduoti nepavyks, nes stuburas bus įsitempęs, sąmonė – aktyvi. Būsi gerai nusiprausęs, bet nepajusi tokio malonumo, kokį galima gauti iš kito žmogaus. Yra vadinamasis klasikinis kito žmogaus vanojimas su dviem vertimais. Iš pradžių šildoma nugaros pusė, tada vanojamas priekis, galiausiai seka aktyviausioji vanojimo dalis intensyviai šildant nugaros pusę. Tai gali trukti kad ir pusvalandį. Vanojimo laikas priklauso nuo pirtininko bei vanojamojo ištvermingumo. Moterį ir vyrą reikia perti skirtingai. Dailiosios lyties atstoves, žinoma, reikia perti švelniau, nedaryti stipraus masažo krūtinės zonoje. Galima nebent kompresu pašildyti pilvą, pečius, šonus. Vanojant labai svarbu šildyti ne tik nugarą ar priekį, bet ir galūnes. Apskritai, vanojimą reikėtų pradėti nuo pėdų šildymo ir palaipsniui eiti link galvos. Galvą reikia uždengti šalta vanta arba kepure, kad neperkaistų. Pusę vanojimo sėkmės lemia vantų kokybė. Tradicinėje lietuviškoje garinėje reikėtų vanoti ąžuolinėmis vantomis, turėti keletą beržinių padėti po galva ir ant galvos. Jei vis tik vanojama beržinėmis vantomis, jomis reiktų perti tik išilgai, o ne skersai kūno, nes periant aštrūs šakelių galiukai gali skaudžiai plakti kūną. Dar egzistuoja vanotojo ir vanojamojo suderinamumas, panašiai kaip meilėje...

Diena.lt

Žymės: garas , pirtis , stresas , sauna
Muzikos terapija: "Ten, kur ateina Mocartas, liga pasitraukia"

Muzikos terapija: "Ten, kur ateina Mocartas, liga pasitraukia"

Žymus Lietuvos muzikas ir kompozitorius Gintautas Abarius po koncerto žurnalistų paklaustas apie jį užklupusią ligą atsakė: "Ten, kur ateina Mocartas, liga pasitraukia". Tiesos tame labai daug. Mokslininkai jau kelis dešimtečius atlieka...


Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną nėra lengva

Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną nėra lengva

Prašau patarti, kaip apskaičiuoti mano vaisingas dienas. Kodėl mylėdamasi iš karto po mėnesinių aš niekaip nepastoju? Pirmą vaiką gimdžiau, kai pastojau per mėnesines. Mano daktarė sako, kad aš sveika, ji taip pat sako, kad ovuliacija įvyksta, nes...


Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

Kartu gyvenančioms poroms gresia nutukimas

JAV mokslininkai nustatė, kad poros, gyvenančios kartu, yra daugiau nei du kartus labiau linkusios nutukti nei įsimylėjėliai, gyvenantys atskirai, informuoja "Ananova". Naujojo tyrimo rezultatai, kuriuos paviešino žurnalas...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja: nuo traumų saugo atsargumas. Yra pargriuvę 60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną kartą. Griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia. Daugelio nuomone, dažniausia traumų...


Kaip "gydyti" pagirias

Kaip "gydyti" pagirias

Kaskart artėjant šventėms nerimauju, nes nepiktnaudžiaujantis alkoholiu maniškis per šventes paprastai padaugina ir kitą dieną būna visiškas ligonis. Aš jį baru, o jis man atsako, jog su gimine per šventes išgerti - "ne griekas". Gal...


Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Apklausa: keturios iš penkių moterų jaučia PMS

Du trečdaliai šiuos simptomus jaučiančių moterų, dalyvavusių apklausoje vartoja kontraceptines tabletes. Apklausos rezultatai Klinikos ginekologės stengėsi išsiaiškinti, ar pas jas besilankančios moterys kenčia nuo PMS. Buvo apklausiamos...


Mokslininkų tyrimų ataskaita: buitinės cheminės medžiagos sukelia krūties vėžį

Mokslininkų tyrimų ataskaita: buitinės cheminės medžiagos sukelia krūties vėžį

Europos parlamentui mokslininkų grupė ką tik pristatė vėžio priežasčių tyrimo ataskaitą. Cheminiai produktai, estrogenai, pesticidai, dažai, plastikinės medžiagos - tai vieni iš pagrindinių krūties vėžio atsiradimo kaltininkų. Anot mokslininkų,...


Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Vos keli cigaretės užsitraukimai per keliolika minučių gali sukelti genetinius pažeidimus, susijusius su vėžio išsivystymu, skelbia naują tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Mokslininkai savo išvadose teigia, jog "poveikis yra toks greitas, kad...


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Lietuvoje dūzgiantys uodai maliarijos tikrai nenešioja – per šalta. Tačiau uodų įkandimai gali sukelti alergiją, įkąstą vietą niežti. Kaip gintis nuo šių įkyrių mašalų ir ką daryti, jei vis tiek įkanda? Kaip rašo GRYNAS.lt, pasaulyje žinoma...


Nenorite mylėtis? Kalti apgamai

Nenorite mylėtis? Kalti apgamai

Vyrai, skaičiuokite ant moters kūno esančius apgamus. Jų kiekis parodo, kaip dažnai moterys nori mylėtis. Havanos universiteto specialistų atliktame tyrime dalyvavo 600 dailiosios lyties atstovių. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad kuo daugiau ant...


Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Ką valgyt, kad desertui liktų seksas?

Kokius maisto produktus valgyti, kad vakare norėtųsi į lovą, tačiau ne miegoti. Austrės ir avokadai - kuriems lipdoma afrodiziakų etiketė, nėra patys stipriausi afrodiziakai. Kaip rašoma menshealth.com portale, du maisto deriniai suteiks...


Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Artėjant gražiausioms metų šventėms – Kalėdoms – kiekvienas sukame galvą, ką padovanoti artimiausiems, brangiausiems ir mylimiausiems. Niekas tikriausiai nepaprieštaraus, jog sveikata yra didžiausias mūsų turtas. Tad kodėl gi neįteikus...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Ir vėl kamuoja kosulys

Ir vėl kamuoja kosulys

Užsikrėtus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, virusai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukelia jos paburkimą ir sekreto kaupimąsi, dirgina kosulio receptorius. Kosulys iš esmės yra apsauginė reakcija - sergant, pvz., bronchitu, tai vienintelė...


Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Išsamiausio iki šiol atlikto tyrimo, kuriuo siekta išsiaiškinti mitybos įpročių ir onkologinių ligų ryšį, rezultatai liudija, kad vegetarai žymiai rečiau serga vėžiu. Nors jau seniai buvo kalbama apie vegetarinės mitybos privalumus, tačiau dabar...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Skambant muzikai žmogus neretai apsieina be tabletės, o ir sunkiai sergantį ligonį lengviau slaugyti. Garsais ir ritmais iš tiesų galima sukelti tam tikrų organizmo reakcijų – tiek girdint juos, tiek muzikuojant patiems. Skirtingai negu...


Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Pasaulyje žinoma apie 3 000 rūšių uodų, Lietuvoje gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų: vieni renkasi paukščius, kiti - arklius, o kai kurie - varles ir vėžlius. Be to, ne visi uodai yra kraugeriai. Labiausiai Lietuvoje paplitę...


Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų. "C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!" Tokio...


Miegas prie apšvietimo didina depresijos riziką

Miegas prie apšvietimo didina depresijos riziką

Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad miegas prie šviesos gali išvystyti depresiją, pranešė "The Telegraph". Tai tik dar kartą patvirtino teiginį, kad miegas naktimis prie dirbtinio apšvietimo kenkia sveikatai. Ohajo universiteto...


Norite sulieknėti - išsimiegokite

Norite sulieknėti - išsimiegokite

Mokslininkai nustatė, kad naktinio poilsio trūkumas arba perteklius neišvengiamai įtakoja papildomų kilogramų kaupimą... Miegoti labai ilgai arba pernelyg trumpai kenkia sveikatai. Tai žino bene visi. O dabar mokslininkai nustatė, kad naktinio...


Gydytojui pataria kompiuteris

Gydytojui pataria kompiuteris

Navigacijos sistema praverčia ne tik kelionėje. Gydytojams ji padeda operacinėje. Klaipėdos apskrities ligoninės traumatologai ortopedai kelio sąnarį protezuoja, paisydami kompiuterinės programos duodamų patarimų. Kelio sąnario keitimo operacijų...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Ligos, kurias nustatyti reikia kuo anksčiau

Širdies ir kraujagyslių, skydliaukės ligos, II tipo diabetas, endometriozė .... Pastaruoju metu širdies ir kraujagyslių ligomis vis dažniau suserga jauni žmonės. Į rizikos grupę jau patenka ir nemaža dalis 30–35 metų moterų. Medikai teigia,...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...


Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Dėl greipfrutų dietos moteriai grėsė kojos amputacija

Moteris, kuri laikydamasi dietos kasdien suvalgydavo po greipfrutą, vos išvengė kojos amputacijos. Tai nutiko dėl kraujyje susidariusio pavojingo krešulio, apie šį neįprastą atvejį skelbiama medicinos žurnale "The Lancet". Vienos...


Multivitaminai gali sumažinti širdies ligų riziką

Multivitaminai gali sumažinti širdies ligų riziką

Ilgai ir nuolat vartojant multivitaminus, tikimybė mirti nuo širdies ligų sumažėja 16 procentų, teigia Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrimo autoriai. Jei vitamino E dešimt metų suvartojama daugiau kaip 215 miligramų per dieną, rizika...


Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Ekspertai siūlo susilaikyti nuo elektroninių cigarečių

Tarp didžiųjų tabako gamybos kompanijų gaminamų produktų elektroninių cigarečių dar nėra, tačiau tai - tik laiko klausimas. Jei elektroninės cigaretės įsitvirtins rinkose, o pardavimų skaičiai rodo, kad taip netrukus ir bus, jų gamybos...


Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pagal garsiąją žolininkę Eugeniją Šimkūnaitę, pirmojo metų mėnesio medis – pušis. Šis amžinai žalias augalas žiemą teikia žmonėms vertingų priedų prie maisto ir gydo. Pušies ūgliuose su dar nesukietėjusiais spygliais daug vitamino C ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9