Gruodžio 6d. Pirmadienis

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

2013 Liepos 25d.
Peržiūrų skaičius: 47092
Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis.

Garinėje nurimsta protas

Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori pasišildyti, nusiprausti. Tačiau nuo senų senovės lietuviams maudynės garinėje buvo kur kas daugiau, nei higienos procedūra. Ir šiuolaikinis žmogus tradicinėje pirtyje atranda tai, ko jam labiausiai stinga stresų kupiname gyvenime.

"Tai ta vieta, kurioje gali pasijusti savimi, tampi stiprus, pajėgus suprasti, kas vyksta iš tikrųjų, tau nereikia stoti į eilę pas psichoterapeutą, užmiršti kelią į vaistinę", – guviai pirtį gyrė Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narys, baltiškosios pirties puoselėtojas Kęstutis Gurevičius.

Jis žmogų įsivaizduoja kaip energetinį tvarinį, kuris turi savo požiūrį į gyvenimą, suvokia savo vietą šeimoje, šioje Žemėje, siekia būti santarvėje pats su savimi.

"Liūdna girdėti, kad žmonės skrenda ieškoti ramybės į Indiją ar dar kur. Jei gimei baltų žemėje, egzistuojančioje nuo amžių glūdumos ir tau tereikia nuraminti savo protą, atrask tai, kas tau artima. Lietuviai, kaip ir kiekviena tauta, turi kodą, kuris atsiskleidžia per liaudies meną, pasakas, dainas, šokį, audimo raštą", – svarstė K.Gurevičius.

Dabar, kai žmogus itin veikiamas kosmopolitizmo, pasak pašnekovo, praranda ryšį su protėviais, su savo prigimtimi. Dėl to griebiasi to, kas madinga – jogos, meditacijos.

"Pavyzdžiui, japonai turi arbatos gėrimo namelį ir ceremoniją, kurios metu medituoja. Mes, baltai, irgi turime analogišką atsipalaidavimo būdą. Vieta, kurioje galime pajusti visa ko ašį – yra baltiška pirtis. Joje žmogus randa ryšį su savo kūnu ir protu", – tikino pirtininkas.

K.Gurevičiaus įsitikinimu, pirtis yra tikrasis lietuvių paveldas. Prieš tūkstančius metų žyniai, šamanai praktikavo pirtyje.

"Šiais laikais pirtis labai aktuali, nes žmonės bombarduojami įvairia informacija, tenka sukti galvą dėl ekologijos, maisto kokybės", – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Primena motinos įsčias

K.Gurevičius nemano, kad lietuviška, latviška, rusiška, suomiška pirtys labai skirtingos. Vertinant genetiškai, pasak jo, šių tautų atstovai mažai kuo skiriasi, gyvena klimatinėje juostoje, kurioje žmogui reikia sušilti, reikalinga vieta psichologiškai atsipalaiduoti.

Zigmundas Froidas, priminė pašnekovas, jau prieš šimtą metų rašė, kad žmogus pasąmonėje jaučia potraukį grįžti į motinos įsčias. Tai yra, į tą vietą, kur šilta, drėgna, ramu.

"Vieni šios būsenos siekia per alkoholį ar kvaišalus, pojūčius. Visa tai gali turėti pirtyje – šalutinio poveikio nebus, priešingai – užaugs sparnai", – šypsojosi pirčius.

Paklaustas, kuo išskirtinė baltiška pirtis, K.Gurevičius pasakojimą pradėjo nuo prasmės aiškinimo.

Antai Visata susideda iš keturių pagrindinių elementų – žemės, ugnies, vandens ir oro. Pirties apeigos, ritualai – tarsi spektaklis, kurio metu sujungiami visi šie elementai. Baltiškoje pirtyje pasemtą vandenį ne šiaip pili, bet prieš tai jį užkalbi.

"Sakoma, kad vanduo keičia struktūrą nuo žmogaus minties. Bažnyčioje švęstas vanduo turi galių. Mokslininkai, švęstą vandenį patikrinę laboratorijose, nustatė, kad jo gardelės yra pakitusios nuo pasakyto žodžio", – pasakojimą apie pirmo garo ritualą pradėjo pirtininkas.

Šio švento ritualo metu visi užėjusieji į garinę merkia pirštus į pasemtą vandenį ir tyliai arba mintimis taria palinkėjimą. Užpilant šį vandenį ant įkaitusių akmenų garsiai sakoma: "Tebūnie taip". K.Gurevičius tiki: tai – mažas stebuklas. Tokiu būdu išsiunčiant žinutę į kosmosą palinkėjimai turi pildytis.

Tradicinėje pirtyje atliekama ir daugiau simbolinių ritualų, kaip antai vandens milimas. Iš krosnies ištraukti keli įkaitinti akmenys metami į kubilą su vandeniu. Tai simbolizuoja žemės, ugnies, vandens ir oro "mylėjimąsi", tokiu būdu senovėje buvo pašildomas vanduo.

Statyba prasideda nuo požiūrio

Nuo senų senovės pirties apeigos neįsivaizduojamos be vantų. Jas rišdavo iš įvairiausių medžių šakelių, vaistažolių stiebų.

"Vantos – efektyvi masažo priemonė, ji turi ir energetinį poveikį, iš jos išsiskiriantys syvai teigiamai veikia organizmą. Oda pasidaro tarsi šilkinė", – vos kelis vantų privalumus atskleidė pirčius.

Norint turėti tikrą tradicinę pirtį, K.Gurevičius pataria, visų pirma turėti viziją, ko norisi iš pirties.

Jo nuomone, pirma reikia išbandyti tradicines lietuviškas garines pirtis, pasikonsultuoti su tradicinės pirties entuziastais. Daugeliu atveju, pasakojo pirtininkas, žmonių išankstinė vizija apsiverčia aukštyn kojomis.

Pirties širdis – krosnis. Ji, pasak pirtininko, turi būti galinga, kad baigus pirties procedūras ji dar ilgai laikytų šilumą ir viską išdžiovintų. Jei liks drėgmė – įsimes pelėsis, atsiras blogas kvapas. Bendras krosnies akmenų svoris būti daugiau kaip 100 kg. Juos galima įkaitinti elektra, dujomis, malkomis.

"Jei tai elektrinė krosnelė, vanduo turi būti pilamas ant įkaitusių akmenų, jokiu būdu ne ant metalo", – vos vieną iš daugelio krosnies subtilybių įvardijo pašnekovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad labai svarbu ventiliacija garinėje. Didžiausia klaida ją maksimaliai užsandarinti, nes viduje esantiems gali pradėti stigti deguonies, po pirties skaudės galvą.

"Susipažinus su tikra lietuviška pirtimi gyventi smagiau, akys skaidresnės, požiūris į krizes keičiasi", – tikino pašnekovas. Lygindamas saunas, drėgnas pirtis, įrengtas įvairiuose SPA centruose, jas K.Gurevičius vadina tiesiog pasišildymo vieta.

Valdas Rimavičius, pirtininkas:

– Vanojimas – tai kūno šildymas, masažavimas vantomis. Kiekvienas gali vanoti, kaip išmano, bet reikia žinoti pagrindinius principus. Vanojimas nėra mušimas ar plakimas, tai greičiau glamonėjimas vantomis. Procedūra pradedama garo vaikymu virš vanojamojo. Taip kūnas supažindinamas su garu. Po to oda švelniai pašiurenama vantų lapeliais, galiausiai vantomis galima liesti kūną: švelniai plekšnoti, dėti kompresus. Šildomas ir masažuojamas žmogus turi jausti malonumą, o ne kentėti. Galima pačiam save vanoti ir taip suteikti šilumos, bet atsipalaiduoti nepavyks, nes stuburas bus įsitempęs, sąmonė – aktyvi. Būsi gerai nusiprausęs, bet nepajusi tokio malonumo, kokį galima gauti iš kito žmogaus. Yra vadinamasis klasikinis kito žmogaus vanojimas su dviem vertimais. Iš pradžių šildoma nugaros pusė, tada vanojamas priekis, galiausiai seka aktyviausioji vanojimo dalis intensyviai šildant nugaros pusę. Tai gali trukti kad ir pusvalandį. Vanojimo laikas priklauso nuo pirtininko bei vanojamojo ištvermingumo. Moterį ir vyrą reikia perti skirtingai. Dailiosios lyties atstoves, žinoma, reikia perti švelniau, nedaryti stipraus masažo krūtinės zonoje. Galima nebent kompresu pašildyti pilvą, pečius, šonus. Vanojant labai svarbu šildyti ne tik nugarą ar priekį, bet ir galūnes. Apskritai, vanojimą reikėtų pradėti nuo pėdų šildymo ir palaipsniui eiti link galvos. Galvą reikia uždengti šalta vanta arba kepure, kad neperkaistų. Pusę vanojimo sėkmės lemia vantų kokybė. Tradicinėje lietuviškoje garinėje reikėtų vanoti ąžuolinėmis vantomis, turėti keletą beržinių padėti po galva ir ant galvos. Jei vis tik vanojama beržinėmis vantomis, jomis reiktų perti tik išilgai, o ne skersai kūno, nes periant aštrūs šakelių galiukai gali skaudžiai plakti kūną. Dar egzistuoja vanotojo ir vanojamojo suderinamumas, panašiai kaip meilėje...

Diena.lt

Žymės: garas , pirtis , stresas , sauna
Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Mikroskopinių vaizdo kamerų implantavimas tiesiai į akies obuolį ateityje gali būti vienas pagrindinių būdų regėjimui atstatyti žmonėms su pažeista regos funkcija. Tokią akių protezavimo sistemą jau užpatentavo Pietų Kalifornijos Universiteto...


Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Prestižiniame medicinos žurnale aprašyti VU mokslininkų tyrimai

Vienas svarbiausių ir įtakingiausių pasaulio medicinos žurnalų "The Lancet" sausio pabaigoje paskelbė mokslininkų grupės, kurioje dirbo ir Vilniaus universiteto tarpfakultetinė tyrėjų grupė, vadovaujama doc. Arūno Germanavičiaus....


Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Nyderlandų tyrėjai mano, kad trumpalaikiai atminties sutrikimai susiję su smegenų nykimu. Mokslininkai nuskenavo beveik 500 atmintimi besiskundžiančių asmenų smegenis ir nustatė, kad jų hipokampo (atminčiai svarbi smegenų dalis, kuri viena pirmųjų...


Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Ar infraraudonųjų bangų šalmas gali įveikti Alzheimer'io sindromą?

Vienam populiariausių rašytojų fantastų serui Terry Pratchett'ui ankstyvoji Alzheimer'io ligos stadija diagnozuota dar 2007 metais. Nuo tada jis pradėjo savanoriškai testuoti specialių infraraudonųjų spindulių šalmą, kuris kaip teigiama...


Gaivus oro gūsis iš burnos

Gaivus oro gūsis iš burnos

Mums visiems labai to norisi, todėl žiaumojame kramtomąją gumą, čiulpiame ledinukus, ryjame kapsules. Šiais sugedusiais laikais gaiviai kvepia tik vaikai. O apie gaivius atodūsius rašo tik poetai. Kodėl mes jos taip vengiame? Bijome įžeisti....


Natūralios priemonės PMS slopinti

Natūralios priemonės PMS slopinti

Ciklinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) pokyčius jaučia apie 70-90 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apie 40 proc. visų moterų šiuos simptomus jaučia labai aiškiai, ir tik maždaug 5 proc. moterų tomis dienomis negali ramiai gyventi....


Alergiškiems žmonėms – specialūs skalbiamieji milteliai

Alergiškiems žmonėms – specialūs skalbiamieji milteliai

"Neutral" produktų gamintojai, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į vis didėjančią alergijos problemą, rengia akciją skalbyklose, kurios metu bus galima išsiskalbti rūbus nemokamai dalinamais "Neutral" skalbiamaisiais...


Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Apsipirkinėjimo aistros negalinčios suvaldyti dailiosios lyties atstovės dabar turi kaip pasiteisinti - mokslininkai nustatė, kad šią aistrą stimuliuoja moters menstruacijų ciklas, praneša BBC.


Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Daugelio žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su virusais. Jei organizmą žiemai pradėsite ruošti jau dabar, atvėsus orams mažiau varvės nosis, perštės...


IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

Visi norime atostogų laiką skirti kokybiškam ir išskirtinam poilsiui, bei ypatingai daug faktorių turime apgalvoti planuodami atostogas su šeima ir vaikais – juk norisi, kad visi šeimos nariai galėtų pasidžiaugti kartu praleistu laiku.


Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Kas apsaugo nuo virškinimo sutrikimų kelionėje?

Lietuviams pamėgus egzotiškų kraštų kurortus, tokios ligos, kaip maliarija, vidurių šiltinė ar dizenterija, mūsų šalyje tampa nebe egzotika. Statistika byloja, kad sunkesnių ar lengvesnių virškinimo sutrikimų rizikuoja patirti iki 70 proc....


Silpno imuniteto iš viso nebūna ir tai išgalvota? Ar tikrai?

Silpno imuniteto iš viso nebūna ir tai išgalvota? Ar tikrai?

Niekas negali atimti iš žmogaus vidinės laisvės rinktis, kokią mintį, jausmą puoselėti, ką galvoti. Bet ar tai susiję su sveikata, organizmo atsparumu ligoms? Patirtimi ir mintimis dalijasi gydytoja natūropatė, homeopatė, holistinio sveikatos...


"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

Kosmetikos rinka – didžiulė ir labai konkurencinga. Gamintojai ir pardavėjai visomis išgalėmis stengiasi pritraukti klientą, tačiau ne visada jų priemonės teisėtos. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai...


Susipykti kartais netgi sveika

Susipykti kartais netgi sveika

Su vyru gyvename jau 10 metų. Anksčiau sutardavome gerai, o pastaruoju metu ėmėme bartis net dėl niekų. Susipykę nusileisti nenorime nei vienas. Tada prasideda "nekalbadieniai". Žengti pirmą žingsnį po kelių tylos dienų sunku. Norėčiau...


Madingas ir neuždraustas narkotikas žudo britus

Madingas ir neuždraustas narkotikas žudo britus

Šiais metais Didžiojoje Britanijoje nuo madingo neuždrausto medikamento, kurį klubų mėgėjai vadina "Benzo Fury", jau mirė septyni žmonės. Kaip rašo britų dienraštis "The Daily Telegraph", fenazepamas buvo sukurtas Rytų Europoje...


Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Naujas tyrimas parodė, kad tie, kurie prieš kiekvieną valgį išgeria dvi stiklines vandens, greičiau lieknėja nei tie, kurie reguliariai skaičiuoja kalorijas. Kaip praneša dailymail.co.uk, jeigu receptiniai svorio metimo vaistai padeda kūnui...


Antibiotikai: nauda ir žala

Antibiotikai: nauda ir žala

Gripo sukeltas komplikacijas ir kai kurias kitas ligas neretai tenka gydyti antibiotikais. Tačiau kartu su jais reikia vartoti ir gerųjų bakterijų preparatus. Tai žino ne visi. Daugiau kaip pusei vaikų ir trečdaliui suaugusiųjų, atėjusių pas...


7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

Čia žmonės nugyvena daugiau nei po aštuonias ar devynias dešimtis metų. Jų gyvensena - sveika, tačiau ją lemia ne tiek asmeninis pasirinkimas, kiek ilgainiui susiformavusi kultūra. Septynias vietas, kurias namais vadina sveikiausi pasaulio žmonės,...


Uždarykite automobilių langus - neteks sirgti

Uždarykite automobilių langus - neteks sirgti

Vėjo kedenami plaukai, ypatingas laisvės pojūtis – šių savo automobilių privalumų kabrioletų vairuotojai į nieką neiškeistų. Ne vienas jų, mėgstančių greitį, raukydamasis nuo skausmo vėl mins gydytojų slenkstį. Anot ausų, nosies, gerklės...


Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskelbė, jog mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos yra lygiai tokie pat pavojingi kancerogenai kaip asbestas, mašinų išmetamosios dujos ar rūkymas. Norėdami apsaugoti jus, pateikiame 12...


Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Omega-3 gali apsaugoti nuo apakimo senatvėje

Vartojant daugiau omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, maždaug trečdaliu gali sumažėti rizika, jog senatvėje išsivystys aklumas, rodo naujas JAV nacionalinio akių instituto atliktas tyrimas. Atlikus su amžiumi susijusių akių ligų tyrimą,...


Karštis žmones veikia skirtingai

Karštis žmones veikia skirtingai

Pastarosiomis savaitėmis Europoje tvyrantis karštis skirtingai veikia gyventojus, parodė devyniose šalyse atliktas tyrimas. Milane, pavyzdžiui, per kaitrą mirčių skaičius išauga gerokai labiau nei Miunchene. Ilgai trunkantis karštis turi didelės...


Ar pieną gerti gali visi?

Ar pieną gerti gali visi?

"Teko girdėti, kad suaugusiems žmonėms pieno gerti nereikėtų – saldus pienas skirtas tik mažiems vaikams, o vyresniems reikėtų vartoti rauginto pieno produktus. Ar tai tiesa?" – klausia dvi jaunos mamos Loreta ir Ramunė,...


Profesinės ligos kankina darbininkus

Profesinės ligos kankina darbininkus

Sergamumas profesinėmis ligomis Lietuvoje nuo 1995 iki 2006 m. padidėjo beveik 4 kartus, nuo 370 iki 1447 atvejų. Po to per dvejus metus sumažėjo iki 1030, pernai užregistruoti 846 profesinių ligų atvejai. Labiausiai sergama kaulų ir raumenų,...


Sveikatos suteikia vidinė ramybė

Sveikatos suteikia vidinė ramybė

Žolininkė Danutė Kunčienė sako, kad sveikata nenukrinta iš dangaus, o ateina tobulinantis. Vidinės ramybės, pasak jos, lengviausia mokytis iš gamtos. "Atėjo laikas, žolė pagelto ir nušalo, medžiai numetė lapus, bet viduje yra ramūs, nekeikia...


Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Vaistų poveikį sustiprina darni šeima

Neįgalų vaiką auginančios šeimos dažnai neatlaiko likimo siųsto išbandymo. Sutuoktiniai pasuka skirtingais keliais. Labdaros ir paramos fondo "Algojimas" atstovė Klaipėdoje Rasa Žemgulienė ėmėsi iniciatyvos suburti neįgalius vaikus...


Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės. Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai...


Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Kraujospūdį reguliuoja kasdienė mankšta

Skundžiatės padidėjusiu kraujospūdžiu? O gal jis pernelyg žemas? Neskubėkite griebtis medikamentų. Kraujospūdį padeda sureguliuoti specialūs mankštos pratimai, kuriuos atliekant reguliariai savijauta pagerėja. Kraujospūdį labiausiai didina jėgos,...


Negalite užmigti? Keletas patarimų

Negalite užmigti? Keletas patarimų

Turbūt visi esame išgyvenę panašią situaciją, kai vakare akys lipte limpa, o taip norėtųsi dar pažiūrėti žinias ar tą seną gerą filmą. Galiausiai nusprendžiate nebekovoti su snauduliu: išsivalote dantis ir einate į lovą. O lovoje... miegelio nė...


Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti. Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9