Gegužės 21d. Šeštadienis

Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Peržiūrų skaičius: 36604
Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Vaistai nuo alergijos ją slopina, bet neišgydo. Gydymo alternatyva tampa naujas ir efektyvus imuninės tolerancijos alergenams metodas, tačiau atsargiai: jis gali būti šiek tiek pavojingas.

Pirmiausia kalti medžiai

Vėsus vėlyvas pavasaris, ekonomikos nuosmukio ir nedarbo fone dar labiau gadinantis nuotaiką, buvo palankus alergiškiems žmonėms. Vėliau pabudusi gamta davė daugiau laiko gyventi be alergenų – žiedadulkių neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau dabar gamta jau pabudo, žiedadulkėms alergiški žmonės pradeda sirgti šienlige. Tai liga, panaši į slogą, bet ji nepraeina per savaitę.

"Žiedadulkėms alergiški žmonės kiekvieną pavasarį suserga alergine sloga, akių uždegimu. Kai kuriems pasireiškia panašūs į gripą ar astmos simptomai", – apgailestauja Kauno medicinos universiteto klinikų Alergologijos ir klinikinės imunologijos sektoriaus vadovė profesorė Brigita Šitkauskienė.

Lietuvoje pavasario mėnesiais alergiją dažniausiai sukelia žydintys medžiai. Tačiau jiems nužydėjus bėdos nesibaigia, nes alergiški žmonės gali būti jautrūs vasaros pradžioje žiedadulkes skleidžiančioms miglinių šeimos žolėms ir javams, vasaros pabaigoje – piktžolių žiedadulkėms.

Organizmas puola naujadarus

Kodėl mes, gamtos vaikai, nebetoleruojame gamtoje vykstančių procesų?

Statistikos duomenimis, Lietuvoje sergamumas alerginėmis ligomis kol kas mažesnis nei kitose Europos šalyse, bet sparčiai didėja. Pastebėta, kad kuo geriau išvystyta šalies ekonomika, tuo daugiau gyventojų kenčia nuo alergijos.

Daugėja mokslinių įrodymų, kad didėjanti urbanizacija, kombinuotas ir genetiškai modifikuotas maistas, sintetiniai maisto priedai ir papildai, agresyviai veikiantys odą cheminiai junginiai didina riziką sirgti alergija.

"Didėjant aplinkos taršai bei daugėjant aplinkoje naujadarų – modifikuotų cheminių junginių, mūsų imuninė sistema veikiama neigiamai, sutrinka imuninė tolerancija – pakinta imuninis atsakas į aplinkos veiksnius. Tam tikros medžiagos identifikuojamos kaip genetiškai svetimos, kaip alergenai, ir prieš juos pradeda gamintis antikūnai", – aiškina profesorė B.Šitkauskienė.

Organizmo reakcija į alergeną sukelia organų ar audinių pažeidimą ir pasireiškia alerginės slogos, astmos, dilgėlinės ar kitais simptomais. Reakcija į alergeno poveikį gali būti labai audringa.

"Kartais gali kilti ir gyvybei grėsmingos anafilaksinės reakcijos", – priduria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medus gali pakenkti

Žmogaus organizmas nebespėja prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ne tik dėl gausos sintetinių medžiagų, kurios jį įjautrina. Nuolat spartėjantis gyvenimo tempas vis dažniau sukelia stresą. Į jį organizmas taip pat reaguoja, todėl alergija vadinama XXI a. rykšte.

Per pastaruosius dvidešimt metų sergamumas alerginėmis ligomis padidėjo keturis kartus. Polinkį sirgti, kaip ir kitomis ligomis, pirmiausia lemia genai.

"Sezonine alergine sloga, dar vadinama šienlige arba polinoze, serga kas ketvirtas 13–21 metų jaunuolis. Tai yra daugiau kaip 9 mln. pasaulio gyventojų. Geriau įsigilinus, retas iš mūsų yra visiškai nealergiškas. Dažnai nesusimąstome, kad įkyri sloga pavasarį gali būti ne peršalimo, o alergijos išraiška, kaip ir virškinimo sutrikimai ar galvos skausmas suvalgius vieną ar kitą visai įprastą maisto produktą", – akcentuoja profesorė.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad žiedadulkių, kurioms jautrūs sergantieji šienlige, visuomet gausu meduje. Be to, alergizuojantys augalai gali būti sudedamoji homeopatinių vaistų dalis. Taigi iš pirmo žvilgsnio atrodantys nekalti vaistai ar liaudiški metodai gali ne padėti slopinti šienligės simptomus, bet juos suaktyvinti.

"Tokiems asmenims vartoti homeopatinius vaistus ar vaistažolių preparatus galima tik įsitikinus, kad jų sudėtyje nėra alergizuojančių augalų. Patariama nenaudoti vaistažolių kremų, augalinės kosmetikos, nuovirų ar rinktis juos labai atsargiai. Kryžminės alerginės reakcijos gali pasireikšti ir valgant augalinius produktus, pavyzdžiui, tiems, kurie jautrūs beržų žiedadulkėms, alergija gali paūmėti suvalgius obuolį, morką, persiką ar panašiai", – netikėtas priežastis vardija B.Šitkauskienė.

Skelbia koncentracijos duomenis

Svarbiausias šienligės gydymo principas – jį pradėti kuo anksčiau, prieš žydėjimo sezoną.

Profesorė B.Šitkauskienė žino, kad daugelyje pasaulio šalių yra įprasta skelbiant meteorologines prognozes nurodyti ir žiedadulkių koncentracijos indeksą. Taip sergantieji šienlige sužino, ar gali planuoti laisvalaikį gamtoje, kokių profilaktikos priemonių imtis, ar suintensyvinti gydymą.

"Jei ligos simptomai, pavyzdžiui, vandeninga sloga, nosies užburkimas pasireiškia per tą patį sezoną, tam tikroje aplinkoje ar tam tikromis sąlygomis, per kontaktą su konkrečiu veiksniu, reikia išsitirti dėl alergijos", – pataria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medikai, nustatę šią ligą, moko pacientus tinkamai prižiūrėti savo namų ir darbo aplinką, pašalinant iš jos alergenus ir kitus susijusius žalingus veiksnius. Sergantiesiems būtina teisingai vartoti gydytojo paskirtus vaistus, nes tai leidžia efektyviau kontroliuoti ligą.

Efektyvus, bet klastingas

Dauguma šiuolaikinių vaistų, naudojamų gydant alergines ligas, mažina ar slopina ligos simptomus, bet jos neišgydo. Naujausi moksliniai tyrimai ieško mechanizmų, kurie lemia ligos išsivystymą, yra raktiniai.

"Tai aktualu ne vien alergologijoje. Išsamus ligos mechanizmų suvokimas leidžia sukurti naujus vaistus, kurie ne tik panaikina ligos simptomus, bet veikia giliau: pakeičia natūralią ligos eigą, sustabdo jos progresavimą", – pabrėžia profesorė B.Šitkauskienė.

Tam pasitarnauja specifinė imunoterapija. Tai palyginti naujas metodas: palaipsniui didėjančia doze švirkščiamas alergenas, kuriam organizmas yra jautrus. Taip sukeliama imuninė tolerancija alergenui, organizmas tampa jam nebejautrus ir alergija nebepasireiškia.

Tačiau tai nėra visiškai nepavojingas metodas, galimos anafilaksinės reakcijos, perspėja profesorė B.Šitkauskienė. Dėl šios priežasties metodas taikomas tik specializuotuose centruose, kur yra visos sąlygos intensyviajai terapijai.

Liaudies metodas

Nosies plovimas druskuotu vandeniu, dar vadinamas nosies tualetu, yra pagalbinė alergijos gydymo priemonė. Ji sumažina į nosies gleivinę patekusių alergenų, iš jų ir žiedadulkių, kiekį. Taip pat pašalina ir kitų ligų sukėlėjus, susikaupusį sekretą.

Patarimai

Per augalų žydėjimą sergantiesiems šienlige rekomenduojama ilgai nebūti lauke, juolab kai oras sausas ir vėjuotas. Kambario langus būnant namuose, automobilio langus važiuojant pravartu laikyti uždarytus arba įstatyti į juos specialius tinklelius, sulaikančius žiedadulkes. Lyjant lietui žiedadulkių koncentracija ore gerokai sumažėja.

Sapnai padeda mokytis

Sapnai padeda mokytis

Pogulis išmokus ką nors svarbaus gali padėti šias žinias įtvirtinti atmintyje, jei tik miego metu sapnuosite, teigia mokslininkai. Jie nustatė, kad žmonės, sapnuodami apie naują užduotį, prabudę ją atlieką geriau nei tie, kurie nemiegojo ar...


Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukai gali padėti ištikus insultui

Žuvų taukuose esanti dokozahekseno riebalų rūgštis (DHR) gali apsaugoti smegenų audinį ir pagreitinti atsigavimą po stipraus išeminio insulto net tada, kai ši rūgštis panaudojama praėjus net penkioms valandoms po insulto, teigia JAV mokslininkai....


Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją sukelia per didelė higiena?

Alergiją gali sukelti užterštas oras, apdorotas maistas, stresas ir rūkymas. Tačiau tyrėjai iš Montrealio universiteto pastebėjo, kad ir pernelyg didelė švara namuose gali sukelti šią ligą. Daktaras Guy Delespesse nerimauja dėl to, kad...


Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Niekada nerūkykite automobilyje. Anot medikų, rūkymas transporto priemonėje kenkia labiau nei išmetamųjų dujų įkvėpimas. Didžiojoje Britanijoje norima uždrausti rūkyti ir automobiliuose, rašoma dailymail.co.uk. Tai, anot siūlymo šalininkų, padėtų...


Storuliai svajoja apie greitą dietą

Storuliai svajoja apie greitą dietą

Kaip greitai ir be žalos sveikatai numesti svorio? Tas, kas atrastų tokį būdą, pelnytų viso pasaulio storulių meilę ir pagarbą. Šiuo metu yra siūloma daugybė greitai veikiančių dietų, tačiau kiekviena turi ir privalumų, ir trūkumų. Tai turbūt...


Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Vieno baro Šveicarijoje savininkas surado naują būdą, kaip apeiti draudimą rūkyti maitinimo įstaigose - jis iškirto skyles baro sienose. Per didžiausią skylę baro klientas gali iškišti galvą, dvi mažesnės skirtos rankoms. Taip žmogus, formaliai...


Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Kodėl ausyje susidaro sieros kamštis

Klausimo neišgirdusiam žmogui neretai mestelime fraze: "Išsiplauk ausis". Jeigu staiga suprastėjo klausa, gali būti, jog ausyje susiformavo sieros kamštis. Tačiau su higiena jis nieko bendra neturi. Daliai žmonių tokių problemų, kaip...


Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną nėra lengva

Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną nėra lengva

Prašau patarti, kaip apskaičiuoti mano vaisingas dienas. Kodėl mylėdamasi iš karto po mėnesinių aš niekaip nepastoju? Pirmą vaiką gimdžiau, kai pastojau per mėnesines. Mano daktarė sako, kad aš sveika, ji taip pat sako, kad ovuliacija įvyksta, nes...


Miego trūkumas didina riziką susirgti diabetu

Miego trūkumas didina riziką susirgti diabetu

Miego trūkumas didina riziką susirgti diabetu. Prie tokios išvados priėjo britų mokslininkai iš Voriko universiteto (Vorikšyro grafystė), atlikę 6 metų tyrimą. Jo rezultatus antradienį skelbia medicinos periodinis leidinys "Epidemiologijos...


Apie atminties lavinimą

Apie atminties lavinimą

Dominic O'Brien. Lavinkime atmintį. Atraskime dar nepažintas atminties galias ir naudokimės jomis. Iš anglų kalbos vertė Egidijus Laurinavičius. - Vilnius: Kronta, 2009 Remiantis aštuonių Pasaulio atminties čempionatų nugalėtojo Dominiko...


Nuo nutukimo saugos skrandžio "prezervatyvai"

Nuo nutukimo saugos skrandžio "prezervatyvai"

JAV mokslininkų išradimas nuo nutukimo kenčiantiems žmonėms suteikia galimybę atsikratyti svorio be chirurginės skrandžio "mažinimo" operacijos. Skrandžio operacijos - paskutinė itin nutukusių žmonių viltis išvengti su per dideliu...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


Apšvietimo įtaka sveikatai

Apšvietimo įtaka sveikatai

Šviesa mus lydi visur: lauke, namuose, darbe. Lietuvoje keturi metų laikai lemia skirtingą šviesos kiekį, o nuo apšvietimo labai priklauso ir žmogaus nuotaika bei sveikata. Turbūt esate pastebėję, kad saulei pasirodžius danguje tampate...


Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti. Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso...


Jogos pratimai sumažina nugaros skausmus

Jogos pratimai sumažina nugaros skausmus

Žmonėms, jaučiantiems nuolatinius nugaros skausmus, gali padėti jogos užsiėmimai, pirmadienį pranešė tyrėjai. Ištyrus 101 suaugusį žmogų, nuolat jaučiantį skausmus apatinėje nugaros dalyje, paaiškėjo, kad nesudėtingi jogos užsiėmimai yra geresnė...


Ar esate priklausomas nuo sekso?

Ar esate priklausomas nuo sekso?

Įžymybės, tokios kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, po neištikimybės skandalų dažnai eina gydytis sekso priklausomybės. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian" pabandė išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų yra liga, ar tiesiog...


Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Vakcina nuo erkių – nebeįkandama

Miškuose ir pievose pasirodžius pirmosioms erkėms, klaipėdiečiai suskubo varstyti sveikatos įstaigų duris ieškodami patikimiausio ginklo prieš šių vabzdžių platinamą erkinį encefalitą – skiepų. Daugybė gyventojų, norėjusių pasiskiepyti, nuo...


Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų. Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog...


Indaplovė-žudikė: mirtinos bakterijos namų apyvokos technikoje

Indaplovė-žudikė: mirtinos bakterijos namų apyvokos technikoje

Mokslininkai teigia, kad indaplovėse veisiasi mirtį galinčios atnešti bakterijos. Drėgmė ir aukšta temperatūra sukuria idealias sąlygas daugintis dviem pavojingos rūšies grybams, kurie taip pat gali būti randami skalbimo ir kavos mašinose....


Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuviai peržengė pavojingą naudojimosi mobiliuoju telefonu ribą - 10 metų. Ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali kenkti sveikatai ir net būti vėžinių susirgimų priežastimi. Tai rodo naujausių, kelis dešimtmečius trukusių Pasaulio sveikatos...


Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Kas antrame Britanijos restorane galima apsinuodyti

Jei keliausite į Didžiąją Britaniją, žinokite, kad apsilankę vietos restorane rizikuojate apsinuodyti, rašo šalies laikraštis "The Independent". Mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, jog pusėje Britanijos restoranų yra...


Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

Ką apie krūties vėžį turėtų žinoti kiekviena moteris?

"Susirgus krūties vėžiu neskauda! Gal tik itin retais atvejais. Visa bėda, kad organizmas iš pradžių nereaguoja į naviką, panašiai kaip tėvai nereaguoja į išdykėlio vaiko prasikaltimus. Galbūt todėl, kad darinys atsiranda iš savo...


Šaltis gali išprovokuoti galūnių spazmus

Šaltis gali išprovokuoti galūnių spazmus

Jau treji metai pradėjus vėsti orams mano paaugliui sūnui pradeda skaudėti ir tinti plaštakų ir pėdų sąnariai, kyla temperatūra. Iki pat pavasario jis nuolat sirguliuoja, o atsigauti pradeda tik balandžio pabaigoje. Gydytoja nustatė šalčio...


Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

90 metų sulaukusi netoli Kauno gyvenanti Kazė Stankevičienė neslepia ilgaamžiškumo recepto. ,,Reikia gyventi be pykčio. Pyksi ar nepyksi, kitaip nebus", - sako jubiliatė. Tiesa, tai galioja žmonėms. , "Užrikdavau ant vištelių,...


Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Medicinos ekspertai jau seniai įspėja apie antsvorio keliamą pavojų sveikatai, tačiau nauja Japonijos tyrėjų studija rodo, kad pernelyg mažas svoris yra dar pavojingesnis ir kad ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės. Pasak studijos autorių, žmonės,...


Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Patalpų mikroklimatas ir sveikata

Vilniaus visuomenės sveikatos centrą pastarosiomis dienomis pasiekia dažni daugiabučių namų gyventojų nusiskundimai dėl žemos patalpų temperatūros butuose, ir ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kai kurių gyventojų noro gyventi...


Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Kodėl merginos pliaže neturėtų nusimesti bikinių?

Merginos maudymosi kostiumėlius paplūdimiuose nusimeta dėl įvairių priežasčių. Tačiau dermatologai sako, kad tai - žalinga. Apsinuogindamos paplūdimiuose merginos paprastai tikisi vienodai įdegti. Tačiau be apsivilimo nuo saulės itin jautriose...


Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Maisto papildų ir nereceptinių vaistinių preparatų gamintojai pabrėžia, kad stiprus žmogaus imunitetas yra geriausia apsauga nuo bet kokio gripo ar ūminių kvėpavimo takų infekcijų. "Vaistinėse yra kuo įvairiausių ir įvairioms amžiaus grupėms...


10 faktų apie cholesterolį

10 faktų apie cholesterolį

Cholesterolio lygis mūsų kraujyje - vienas iš požymių, kiek ilgai ir kaip sveikai gyvensime. Sumažinus cholesterolio kiekį iki normos, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja nuo 5 iki 30 proc. Cholesterolis, kaip galimas širdies - kraujagyslių...


Omega-3 gali apsaugoti regėjimą senatvėje

Omega-3 gali apsaugoti regėjimą senatvėje

JAV mokslininkų tyrė 1837 žmones su pirminiais amžinės makulos degeneracijos (AMD) simptomais. Nustatyta, kad daugiausia omega-3 rūgščių vartojusiems asmenims rizika per 12 metų susirgti sunkia AMD forma buvo 30 procentų mažesnė nei tiems, kas šių...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9