Lapkričio 19d. Antradienis

Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Peržiūrų skaičius: 36604
Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Vaistai nuo alergijos ją slopina, bet neišgydo. Gydymo alternatyva tampa naujas ir efektyvus imuninės tolerancijos alergenams metodas, tačiau atsargiai: jis gali būti šiek tiek pavojingas.

Pirmiausia kalti medžiai

Vėsus vėlyvas pavasaris, ekonomikos nuosmukio ir nedarbo fone dar labiau gadinantis nuotaiką, buvo palankus alergiškiems žmonėms. Vėliau pabudusi gamta davė daugiau laiko gyventi be alergenų – žiedadulkių neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau dabar gamta jau pabudo, žiedadulkėms alergiški žmonės pradeda sirgti šienlige. Tai liga, panaši į slogą, bet ji nepraeina per savaitę.

"Žiedadulkėms alergiški žmonės kiekvieną pavasarį suserga alergine sloga, akių uždegimu. Kai kuriems pasireiškia panašūs į gripą ar astmos simptomai", – apgailestauja Kauno medicinos universiteto klinikų Alergologijos ir klinikinės imunologijos sektoriaus vadovė profesorė Brigita Šitkauskienė.

Lietuvoje pavasario mėnesiais alergiją dažniausiai sukelia žydintys medžiai. Tačiau jiems nužydėjus bėdos nesibaigia, nes alergiški žmonės gali būti jautrūs vasaros pradžioje žiedadulkes skleidžiančioms miglinių šeimos žolėms ir javams, vasaros pabaigoje – piktžolių žiedadulkėms.

Organizmas puola naujadarus

Kodėl mes, gamtos vaikai, nebetoleruojame gamtoje vykstančių procesų?

Statistikos duomenimis, Lietuvoje sergamumas alerginėmis ligomis kol kas mažesnis nei kitose Europos šalyse, bet sparčiai didėja. Pastebėta, kad kuo geriau išvystyta šalies ekonomika, tuo daugiau gyventojų kenčia nuo alergijos.

Daugėja mokslinių įrodymų, kad didėjanti urbanizacija, kombinuotas ir genetiškai modifikuotas maistas, sintetiniai maisto priedai ir papildai, agresyviai veikiantys odą cheminiai junginiai didina riziką sirgti alergija.

"Didėjant aplinkos taršai bei daugėjant aplinkoje naujadarų – modifikuotų cheminių junginių, mūsų imuninė sistema veikiama neigiamai, sutrinka imuninė tolerancija – pakinta imuninis atsakas į aplinkos veiksnius. Tam tikros medžiagos identifikuojamos kaip genetiškai svetimos, kaip alergenai, ir prieš juos pradeda gamintis antikūnai", – aiškina profesorė B.Šitkauskienė.

Organizmo reakcija į alergeną sukelia organų ar audinių pažeidimą ir pasireiškia alerginės slogos, astmos, dilgėlinės ar kitais simptomais. Reakcija į alergeno poveikį gali būti labai audringa.

"Kartais gali kilti ir gyvybei grėsmingos anafilaksinės reakcijos", – priduria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medus gali pakenkti

Žmogaus organizmas nebespėja prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ne tik dėl gausos sintetinių medžiagų, kurios jį įjautrina. Nuolat spartėjantis gyvenimo tempas vis dažniau sukelia stresą. Į jį organizmas taip pat reaguoja, todėl alergija vadinama XXI a. rykšte.

Per pastaruosius dvidešimt metų sergamumas alerginėmis ligomis padidėjo keturis kartus. Polinkį sirgti, kaip ir kitomis ligomis, pirmiausia lemia genai.

"Sezonine alergine sloga, dar vadinama šienlige arba polinoze, serga kas ketvirtas 13–21 metų jaunuolis. Tai yra daugiau kaip 9 mln. pasaulio gyventojų. Geriau įsigilinus, retas iš mūsų yra visiškai nealergiškas. Dažnai nesusimąstome, kad įkyri sloga pavasarį gali būti ne peršalimo, o alergijos išraiška, kaip ir virškinimo sutrikimai ar galvos skausmas suvalgius vieną ar kitą visai įprastą maisto produktą", – akcentuoja profesorė.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad žiedadulkių, kurioms jautrūs sergantieji šienlige, visuomet gausu meduje. Be to, alergizuojantys augalai gali būti sudedamoji homeopatinių vaistų dalis. Taigi iš pirmo žvilgsnio atrodantys nekalti vaistai ar liaudiški metodai gali ne padėti slopinti šienligės simptomus, bet juos suaktyvinti.

"Tokiems asmenims vartoti homeopatinius vaistus ar vaistažolių preparatus galima tik įsitikinus, kad jų sudėtyje nėra alergizuojančių augalų. Patariama nenaudoti vaistažolių kremų, augalinės kosmetikos, nuovirų ar rinktis juos labai atsargiai. Kryžminės alerginės reakcijos gali pasireikšti ir valgant augalinius produktus, pavyzdžiui, tiems, kurie jautrūs beržų žiedadulkėms, alergija gali paūmėti suvalgius obuolį, morką, persiką ar panašiai", – netikėtas priežastis vardija B.Šitkauskienė.

Skelbia koncentracijos duomenis

Svarbiausias šienligės gydymo principas – jį pradėti kuo anksčiau, prieš žydėjimo sezoną.

Profesorė B.Šitkauskienė žino, kad daugelyje pasaulio šalių yra įprasta skelbiant meteorologines prognozes nurodyti ir žiedadulkių koncentracijos indeksą. Taip sergantieji šienlige sužino, ar gali planuoti laisvalaikį gamtoje, kokių profilaktikos priemonių imtis, ar suintensyvinti gydymą.

"Jei ligos simptomai, pavyzdžiui, vandeninga sloga, nosies užburkimas pasireiškia per tą patį sezoną, tam tikroje aplinkoje ar tam tikromis sąlygomis, per kontaktą su konkrečiu veiksniu, reikia išsitirti dėl alergijos", – pataria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medikai, nustatę šią ligą, moko pacientus tinkamai prižiūrėti savo namų ir darbo aplinką, pašalinant iš jos alergenus ir kitus susijusius žalingus veiksnius. Sergantiesiems būtina teisingai vartoti gydytojo paskirtus vaistus, nes tai leidžia efektyviau kontroliuoti ligą.

Efektyvus, bet klastingas

Dauguma šiuolaikinių vaistų, naudojamų gydant alergines ligas, mažina ar slopina ligos simptomus, bet jos neišgydo. Naujausi moksliniai tyrimai ieško mechanizmų, kurie lemia ligos išsivystymą, yra raktiniai.

"Tai aktualu ne vien alergologijoje. Išsamus ligos mechanizmų suvokimas leidžia sukurti naujus vaistus, kurie ne tik panaikina ligos simptomus, bet veikia giliau: pakeičia natūralią ligos eigą, sustabdo jos progresavimą", – pabrėžia profesorė B.Šitkauskienė.

Tam pasitarnauja specifinė imunoterapija. Tai palyginti naujas metodas: palaipsniui didėjančia doze švirkščiamas alergenas, kuriam organizmas yra jautrus. Taip sukeliama imuninė tolerancija alergenui, organizmas tampa jam nebejautrus ir alergija nebepasireiškia.

Tačiau tai nėra visiškai nepavojingas metodas, galimos anafilaksinės reakcijos, perspėja profesorė B.Šitkauskienė. Dėl šios priežasties metodas taikomas tik specializuotuose centruose, kur yra visos sąlygos intensyviajai terapijai.

Liaudies metodas

Nosies plovimas druskuotu vandeniu, dar vadinamas nosies tualetu, yra pagalbinė alergijos gydymo priemonė. Ji sumažina į nosies gleivinę patekusių alergenų, iš jų ir žiedadulkių, kiekį. Taip pat pašalina ir kitų ligų sukėlėjus, susikaupusį sekretą.

Patarimai

Per augalų žydėjimą sergantiesiems šienlige rekomenduojama ilgai nebūti lauke, juolab kai oras sausas ir vėjuotas. Kambario langus būnant namuose, automobilio langus važiuojant pravartu laikyti uždarytus arba įstatyti į juos specialius tinklelius, sulaikančius žiedadulkes. Lyjant lietui žiedadulkių koncentracija ore gerokai sumažėja.

Mesti svorį – tik kalnuose

Mesti svorį – tik kalnuose

Ilgą laiką su antsvoriu kovojantys žmonės turėtų tiesiog pasirinkti gyvenimą kalnuose, teigia atitinkamus tyrimus atlikę mokslininkai. Pasak mokslininkų, kalnų oras padeda žymiai lengviau deginti kūno riebalus, rašo telegraph.co.uk. Tyrimo metu...


Grėsmę gali kelti ir šulinio vanduo

Grėsmę gali kelti ir šulinio vanduo

Pavasaris yra pats tinkamiausias metas išsitirti šachtinių šulinių vandens kokybę laboratorijoje. Geriamąjį vandenį vartoti maistui galima tik patikrinus, ar jame esančių komponentų, darančių poveikį žmonių sveikatai, kiekis neviršija leistinos...


Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru. Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi...


Moters balso seksualumas priklauso nuo jos vaisingumo

Moters balso seksualumas priklauso nuo jos vaisingumo

Niujorko Valstybinio Universiteto mokslininkai Nathan'as Pipitone ir Gordon'as Gallup'as nustatė, jog moters balsas tampa patrauklesnis kai ji yra vaisingumo ciklo viršūnėje. Tyrinėtojai įrašinėjo 10 moterų balsus įvairiais...


Mobilieji telefonai vis dėlto susiję su smegenų vėžiu

Mobilieji telefonai vis dėlto susiję su smegenų vėžiu

10 ir daugiau metų mobilųjį ryšį naudojantys žmonės susiduria su „žymiai didesniu" smegenų auglių susidarymo pavojumi, liudija preliminarūs Pasaulio sveikatos organizacijos atlikto tyrimo rezultatai. Šis Pasaulio sveikatos organizacijos...


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...


Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Naujas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad ėjimas gali pagerinti ne tik senėjančio organizmo būklę, bet ir smegenų darbingumą. "Galvos smegenų (nervų tinklų) rišlumas su amžiumi mažėja", - sakė daktaras Arthuras F.Krameris, vadovaujantis...


Miegas: kodėl kai kurie žmonės miega kaip užmušti?

Miegas: kodėl kai kurie žmonės miega kaip užmušti?

Negirdi jokių sirenų. Nepabunda net tuomet, kai su didžiausiu trenksmu pro atvirą langą girdisi lūžtantys medžiai. Mokslininkai išsiaiškino, kodėl kai kurie žmonės miego metu blokuoja garsus. Kaip praneša telegraph.co.uk, kai kurie žmonės miega...


Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Kalbamės su Vilniaus universiteto chirurgijos katedros docentu medicinos mokslų daktaru klinikų bendrosios chirurgijos skyriaus vedėju Algimantu Stašinsku. Gydytojas, turintis 22 metų chirurgo darbo patirtį, pradeda bendradarbiauti su mūsų...


Hormonų įtaka krūties vėžiui neginčyjama

Hormonų įtaka krūties vėžiui neginčyjama

Penkeris metus vartojant menopauzės simptomus švelninančius hormonus krūties vėžio rizika išauga du kartus, rodo nauji tyrimai. Netgi moterys vartojančios estrogeno ir progestino tabletes vos du metus labiau rizikuoja susirgti. Nustojus vartoti...


Nobelio medicinos premija skirta 3 JAV mokslininkams

Nobelio medicinos premija skirta 3 JAV mokslininkams

Nobelio medicinos premija atiteko už atradimą, kaip chromosomos yra saugomos telomerų ir fermento telomerazės. Ji skirta Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider ir Jackui W. Szostakui. Švedijoje pirmadienį prasidėjo Nobelio premijos apdovanojimų...


Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

Ankstyvą mergaičių brendimą daugiausia skatina viršsvoris?

JAV tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis, skatinanti ankstyvą mergaičių lytinę brandą, yra nutukimas. Manoma, kad nutukimas gali vaidinti svarbų vaidmenį, nes kūno riebalai gali skatinti lytinių hormonų gamybą. Kai kurie mokslininkai taip pat...


7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

Čia žmonės nugyvena daugiau nei po aštuonias ar devynias dešimtis metų. Jų gyvensena - sveika, tačiau ją lemia ne tiek asmeninis pasirinkimas, kiek ilgainiui susiformavusi kultūra. Septynias vietas, kurias namais vadina sveikiausi pasaulio žmonės,...


Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai dažniausiai skiriami moterims po menopauzės, kad neretėtų kaulai. Ankstesni tyrimai rodė, kad kalcio priedai, mažindami cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat gali apsaugoti nuo kraujagyslių ligų. Tačiau dabar Britanijos medicinos...


Ligų prevencijai – pienas

Ligų prevencijai – pienas

Tėvai ragina vaikus gerti pieną, kad kaulai ir dantukai būtų sveikesni. O dietologai pataria pieną gerti kasdien, nes jame yra daugybė vertingų maistinių medžiagų. Beje, pastaruoju metu mokslininkai nustatė daug naujų faktų apie teigiamą pieno...


30 metų stebės mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai

30 metų stebės mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai

Didžiosios Britanijos mokslininkai pradėjo didžiausio pasaulyje masto tyrimą dėl mobiliųjų telefonų poveikio žmonių sveikatai, praneša BBC. Tyrime dalyvaus 250 tūkst. žmonių iš penkių Europos šalių - Didžiosios Britanijos, Danijos, Nyderlandų,...


Išaugo Rota viruso grėsmė

Išaugo Rota viruso grėsmė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad sergamumas šia žarnyno infekcija žiemos pabaigoje kasmet būna didžiausias. Per du mėnesius užregistruota per 20 infekcijos protrūkių. Anot specialistų, apsisaugoti nuo rota viruso padeda skiepai ir...


Pavasaris – alergijų metas. Kaip apsisaugoti?

Pavasaris – alergijų metas. Kaip apsisaugoti?

Didžiausias ir dažniausias alergenas pavasarį – medžių, krūmų ir gėlių žiedadulkės. "Labiausiai su pavasariu yra susijusi šienligė, kurios dažniausi požymiai yra nosies niežėjimas, paburkimas, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, čiaudulys,...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Švariai nuplauti rankas 5 sekundžių neužtenka

Siekiant atkreipti dėmesį į rankų higienos ir jos gerinimo svarbą sveikatos priežiūros įstaigose, šių metų gegužės 5 dieną jau trečius metus iš eilės visas pasaulis mini rankų higienos dieną, kurios šūkis – "Plauk rankas – saugok...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...


Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Vos keli cigaretės užsitraukimai per keliolika minučių gali sukelti genetinius pažeidimus, susijusius su vėžio išsivystymu, skelbia naują tyrimą atlikę JAV mokslininkai. Mokslininkai savo išvadose teigia, jog "poveikis yra toks greitas, kad...


Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...


Apgamo klastos kodas – melanoma

Apgamo klastos kodas – melanoma

Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą. Ne vieną operaciją,...


Kosulį medus gydo geriau nei cheminiai vaistai

Kosulį medus gydo geriau nei cheminiai vaistai

Apie medaus teigiamas savybes mes jau ne kartą rašėme. Tačiau iki šiol jį minėdavome kaip puikų maisto priedą ir pagalbininką susirgus. Tačiau pasirodo, medus yra ir puikus vaistas, netgi gebantis nukonkuruoti cheminius preparatus. Paskutiniai...


Darbas naktinėje pamainoje kenkia jūsų sveikatai

Darbas naktinėje pamainoje kenkia jūsų sveikatai

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose. Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai "išėjo...


Kai imunitetas nusilpsta – Granaimun padės!

Kai imunitetas nusilpsta – Granaimun padės!

Gripo ir peršalimo kaltininkai patenka į organizmą per nosį ir burną. Pirma kliūtis jų kelyje – burnos ir gerklės gleivinė. Kaip galima sustiprinti šį natūralų apsauginį barjerą? Ir ką daryti, jei virusas jau siautėja organizmo viduje?


Paprasti triukai, kaip numesti svorio

Paprasti triukai, kaip numesti svorio

Metiniame JAV psichologų draugijos suvažiavime Brianas Wansinkas iš Kornelio universiteto paskelbė naujausio tyrimo išvadas – triukus, kurie padėtų kiekvienam, metančiam svorį. Iš matomiausių vietų namuose pašalinti skanėstus, alkoholinius...


Joga padeda retinti pulsą

Joga padeda retinti pulsą

Retesnis pulsas lemia ilgesnį žmogaus gyvenimą. Tačiau ši tiesa dar jaudina ne visus. Kraujospūdį sekti įpratę žmonės į pulso tankį dėmėsį kreipia retai. Klaipėdiečiai iš visų šalies gyventojų mažiausiai rūpinasi savo kraujospūdžiu ir pulsu...


Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Išsėtinė sklerozė dangstosi kitų ligų požymiais

Jaunų žmonių liga. Taip trumpai būtų galima apibūdinti išsėtinę sklerozę. Tačiau ryškėja nauja tendencija – liga nustatoma ir vaikams, nors dar prieš keletą metų tokie atvejai buvo vadinami išskirtiniais. Klaipėdos universitetinės ligoninės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9