Birželio 5d. Penktadienis

Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Peržiūrų skaičius: 36604
Gamtos vaikai nebetoleruoja gamtos?

Vaistai nuo alergijos ją slopina, bet neišgydo. Gydymo alternatyva tampa naujas ir efektyvus imuninės tolerancijos alergenams metodas, tačiau atsargiai: jis gali būti šiek tiek pavojingas.

Pirmiausia kalti medžiai

Vėsus vėlyvas pavasaris, ekonomikos nuosmukio ir nedarbo fone dar labiau gadinantis nuotaiką, buvo palankus alergiškiems žmonėms. Vėliau pabudusi gamta davė daugiau laiko gyventi be alergenų – žiedadulkių neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau dabar gamta jau pabudo, žiedadulkėms alergiški žmonės pradeda sirgti šienlige. Tai liga, panaši į slogą, bet ji nepraeina per savaitę.

"Žiedadulkėms alergiški žmonės kiekvieną pavasarį suserga alergine sloga, akių uždegimu. Kai kuriems pasireiškia panašūs į gripą ar astmos simptomai", – apgailestauja Kauno medicinos universiteto klinikų Alergologijos ir klinikinės imunologijos sektoriaus vadovė profesorė Brigita Šitkauskienė.

Lietuvoje pavasario mėnesiais alergiją dažniausiai sukelia žydintys medžiai. Tačiau jiems nužydėjus bėdos nesibaigia, nes alergiški žmonės gali būti jautrūs vasaros pradžioje žiedadulkes skleidžiančioms miglinių šeimos žolėms ir javams, vasaros pabaigoje – piktžolių žiedadulkėms.

Organizmas puola naujadarus

Kodėl mes, gamtos vaikai, nebetoleruojame gamtoje vykstančių procesų?

Statistikos duomenimis, Lietuvoje sergamumas alerginėmis ligomis kol kas mažesnis nei kitose Europos šalyse, bet sparčiai didėja. Pastebėta, kad kuo geriau išvystyta šalies ekonomika, tuo daugiau gyventojų kenčia nuo alergijos.

Daugėja mokslinių įrodymų, kad didėjanti urbanizacija, kombinuotas ir genetiškai modifikuotas maistas, sintetiniai maisto priedai ir papildai, agresyviai veikiantys odą cheminiai junginiai didina riziką sirgti alergija.

"Didėjant aplinkos taršai bei daugėjant aplinkoje naujadarų – modifikuotų cheminių junginių, mūsų imuninė sistema veikiama neigiamai, sutrinka imuninė tolerancija – pakinta imuninis atsakas į aplinkos veiksnius. Tam tikros medžiagos identifikuojamos kaip genetiškai svetimos, kaip alergenai, ir prieš juos pradeda gamintis antikūnai", – aiškina profesorė B.Šitkauskienė.

Organizmo reakcija į alergeną sukelia organų ar audinių pažeidimą ir pasireiškia alerginės slogos, astmos, dilgėlinės ar kitais simptomais. Reakcija į alergeno poveikį gali būti labai audringa.

"Kartais gali kilti ir gyvybei grėsmingos anafilaksinės reakcijos", – priduria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medus gali pakenkti

Žmogaus organizmas nebespėja prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų ne tik dėl gausos sintetinių medžiagų, kurios jį įjautrina. Nuolat spartėjantis gyvenimo tempas vis dažniau sukelia stresą. Į jį organizmas taip pat reaguoja, todėl alergija vadinama XXI a. rykšte.

Per pastaruosius dvidešimt metų sergamumas alerginėmis ligomis padidėjo keturis kartus. Polinkį sirgti, kaip ir kitomis ligomis, pirmiausia lemia genai.

"Sezonine alergine sloga, dar vadinama šienlige arba polinoze, serga kas ketvirtas 13–21 metų jaunuolis. Tai yra daugiau kaip 9 mln. pasaulio gyventojų. Geriau įsigilinus, retas iš mūsų yra visiškai nealergiškas. Dažnai nesusimąstome, kad įkyri sloga pavasarį gali būti ne peršalimo, o alergijos išraiška, kaip ir virškinimo sutrikimai ar galvos skausmas suvalgius vieną ar kitą visai įprastą maisto produktą", – akcentuoja profesorė.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad žiedadulkių, kurioms jautrūs sergantieji šienlige, visuomet gausu meduje. Be to, alergizuojantys augalai gali būti sudedamoji homeopatinių vaistų dalis. Taigi iš pirmo žvilgsnio atrodantys nekalti vaistai ar liaudiški metodai gali ne padėti slopinti šienligės simptomus, bet juos suaktyvinti.

"Tokiems asmenims vartoti homeopatinius vaistus ar vaistažolių preparatus galima tik įsitikinus, kad jų sudėtyje nėra alergizuojančių augalų. Patariama nenaudoti vaistažolių kremų, augalinės kosmetikos, nuovirų ar rinktis juos labai atsargiai. Kryžminės alerginės reakcijos gali pasireikšti ir valgant augalinius produktus, pavyzdžiui, tiems, kurie jautrūs beržų žiedadulkėms, alergija gali paūmėti suvalgius obuolį, morką, persiką ar panašiai", – netikėtas priežastis vardija B.Šitkauskienė.

Skelbia koncentracijos duomenis

Svarbiausias šienligės gydymo principas – jį pradėti kuo anksčiau, prieš žydėjimo sezoną.

Profesorė B.Šitkauskienė žino, kad daugelyje pasaulio šalių yra įprasta skelbiant meteorologines prognozes nurodyti ir žiedadulkių koncentracijos indeksą. Taip sergantieji šienlige sužino, ar gali planuoti laisvalaikį gamtoje, kokių profilaktikos priemonių imtis, ar suintensyvinti gydymą.

"Jei ligos simptomai, pavyzdžiui, vandeninga sloga, nosies užburkimas pasireiškia per tą patį sezoną, tam tikroje aplinkoje ar tam tikromis sąlygomis, per kontaktą su konkrečiu veiksniu, reikia išsitirti dėl alergijos", – pataria gydytoja B.Šitkauskienė.

Medikai, nustatę šią ligą, moko pacientus tinkamai prižiūrėti savo namų ir darbo aplinką, pašalinant iš jos alergenus ir kitus susijusius žalingus veiksnius. Sergantiesiems būtina teisingai vartoti gydytojo paskirtus vaistus, nes tai leidžia efektyviau kontroliuoti ligą.

Efektyvus, bet klastingas

Dauguma šiuolaikinių vaistų, naudojamų gydant alergines ligas, mažina ar slopina ligos simptomus, bet jos neišgydo. Naujausi moksliniai tyrimai ieško mechanizmų, kurie lemia ligos išsivystymą, yra raktiniai.

"Tai aktualu ne vien alergologijoje. Išsamus ligos mechanizmų suvokimas leidžia sukurti naujus vaistus, kurie ne tik panaikina ligos simptomus, bet veikia giliau: pakeičia natūralią ligos eigą, sustabdo jos progresavimą", – pabrėžia profesorė B.Šitkauskienė.

Tam pasitarnauja specifinė imunoterapija. Tai palyginti naujas metodas: palaipsniui didėjančia doze švirkščiamas alergenas, kuriam organizmas yra jautrus. Taip sukeliama imuninė tolerancija alergenui, organizmas tampa jam nebejautrus ir alergija nebepasireiškia.

Tačiau tai nėra visiškai nepavojingas metodas, galimos anafilaksinės reakcijos, perspėja profesorė B.Šitkauskienė. Dėl šios priežasties metodas taikomas tik specializuotuose centruose, kur yra visos sąlygos intensyviajai terapijai.

Liaudies metodas

Nosies plovimas druskuotu vandeniu, dar vadinamas nosies tualetu, yra pagalbinė alergijos gydymo priemonė. Ji sumažina į nosies gleivinę patekusių alergenų, iš jų ir žiedadulkių, kiekį. Taip pat pašalina ir kitų ligų sukėlėjus, susikaupusį sekretą.

Patarimai

Per augalų žydėjimą sergantiesiems šienlige rekomenduojama ilgai nebūti lauke, juolab kai oras sausas ir vėjuotas. Kambario langus būnant namuose, automobilio langus važiuojant pravartu laikyti uždarytus arba įstatyti į juos specialius tinklelius, sulaikančius žiedadulkes. Lyjant lietui žiedadulkių koncentracija ore gerokai sumažėja.

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Arbatą geriant su natūraliu arba nugriebtu pienu, gali susilpnėti jos antioksidantinės savybės, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Juodąją arbatą geriant su bet kurios rūšies pienu, jos antioksidantinis potencialas sumažėjo nuo 7 iki 25...


Medus ne tik saldina gyvenimą

Medus ne tik saldina gyvenimą

Jei žmonės gyventų ir dirbtų kaip bitės, pasaulis būtų nuostabus. Tuo įsitikinę ir taip gyventi moko bitininkai, seniai iškeitę cukrų į medų. "Bitės, rinkdamos nektarą, negalvoja apie naudą sau - savo darbo vaisiais jos naudojasi tik tiek,...


Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Širdies kraujagyslės tiriamos ir ultragarsu

Nuo šiol Jūrininkų ligoninėje paciento, sergančio koronarine širdies liga, širdies kraujagyslės pradėtos tirti ir pažangiausiu metodu - intrakraujagysliniu ultragarsu. Vakarų Lietuvoje šios diagnostinės procedūros iki šiol nebuvo atliekamos, nors...


Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Vieno baro Šveicarijoje savininkas surado naują būdą, kaip apeiti draudimą rūkyti maitinimo įstaigose - jis iškirto skyles baro sienose. Per didžiausią skylę baro klientas gali iškišti galvą, dvi mažesnės skirtos rankoms. Taip žmogus, formaliai...


Kiek trunka idealus bučinys?

Kiek trunka idealus bučinys?

Berlyno universiteto (Vokietija) psichologai, vadovaujami Larso Hageno, stebėjo šimtą įvairaus amžiaus porų ir išsiaiškino, kad idealus bučinys trunka 3 minutes. Bučinio metu specialistai pataria žiūrėti vienas kitam į akis, tada bučinys bus...


Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Sveikas maistas nėra vien daržovės ar košės, - primena Vilniaus pedagoginio universiteto Technologinio ugdymo katedros profesorė, habilituota mokslų daktarė Manefa Miškinienė. Raudona mėsa kenkia sveikatai Iš tiesų yra tokių tyrimų, kurie sieja...


Išblaivinimas - tik reklaminis triukas?

Išblaivinimas - tik reklaminis triukas?

Artėjant šventiniam savaitgaliui redakcija sulaukia vis daugiau skaitytojų klausimų apie pastaruoju metu vis populiarėjantį išblaivinimą, tuo labiau, kad internatinė erdvė pilna skelbimų: "Vos už 500 litų per kelias valandas šblaiviname...


Kokios yra 6 sekso taisyklės?

Kokios yra 6 sekso taisyklės?

Sakysite, kad seksui nereikia taisyklių? Tačiau paprastus patarimus, kaip pradžiuginti mylimą moterį, turėtų žinoti kiekvienas vyras. Turėtų, bet dažnai nežino. Portalas mensfitness.com, sudarė 6 moters ir vyro santykių taisykles. 1. Norite...


Thomas Babor. Reklamos draudimas padės sumažinti alkoholio vartojimą

Thomas Babor. Reklamos draudimas padės sumažinti alkoholio vartojimą

2011m. spalio 21-23 d. Vilniaus savivaldybėje įvyko tarptautinės organizacijos Šiaurės šalių narkotikų ir alkoholio tinklo (NordAN) metinė konferencija. Konferencijoje pranešimus skaitė, gerąja patirtimi dalinosi, apskrito stalo diskusijoje...


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


Kalėdos be švokštimo, čiaudulio ir niežulio!

Kalėdos be švokštimo, čiaudulio ir niežulio!

Astmos priepuoliai ir egzema visuomet didžiai nuliūdina, bet ypatingai, kai prasideda per Kalėdas, kai lankome šeiminykščius ir draugus. Trumpai tariant, namai Kalėdiniu laikotarpiu yra net labiau alergeniški nei žiedadulkių sezonu pavasarį....


Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Pasivaikščiojimas miške yra vienas maloniausių užsiėmimų, kokį tik galima įsivaizduoti. Maža to, jis gali būti didžiai naudingas. Dešrelės sukelia vėžį. Bučiniai gali "padovanoti" herpio virusą. Gėrimas gresia moraliniu nuosmukiu....


Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Daugelis žmonių nežino, ką daryti nušalus, ir neretai norėdami padėti tik dar labiau pakenkia....


Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Gudobelė naudinga vyresnio amžiaus žmonėms

Šis augalas labai sustiprina lytinę galią. Liaudies medicinos žinovai pataria gerti gudobelės antpilą, vasarą valgyti šviežias uogas, o rudens bei žiemos laikotarpiu - uogienę. Be to, gudobelė normalizuoja širdies ir nervų sistemos veiklą. Vienas...


Jei kamuoja pienligė...

Jei kamuoja pienligė...

"Man vis kartojasi pienligė. Išbandžiau jau ne vieną vaistą. Draugė teigia, kad taip yra dėlto, jog aš nešioju "stringus". Ar taip gali būti? Kas dar gali išprovokuoti šią ligą." - Nuomonė, kad kelnaitės su juostele gali būti...


Turiu teisę būti trenktas

Turiu teisę būti trenktas

Dabar "linksmasis prietranka" dirba legendomis apipintu Vasaros g. 5 adresu - atstovauja psichiatrijos ligoninės pacientams, yra mokslinis Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos bendradarbis. Pastaruosius kelerius metus atvirai...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

83-metis indas, tvirtinantis jau septynis dešimtmečius gyvenantis be vandens ir maisto, nustebino jį dvi savaites tyrusius Indijos kariuomenės medikus. Prahladas Janis dvi savaites praleido Gujarato valstijos ligoninėje, kur jį nuolat stebėjo 30...


Kaip nustoti žagsėti?

Kaip nustoti žagsėti?

Žagsi net vaisius moters įsčiose. Kodėl? Niekas nežino, tačiau nevalingai susitraukus diafragmai pasigirsta ne itin malonus garsas žagt. Nors tai natūralu, tačiau daugeliui vis tik gėda viešumoje žagsėti. Normalus žagsėjimas trunka ne ilgiau...


Dieną be tabako bus siekiama Gineso rekordo

Dieną be tabako bus siekiama Gineso rekordo

Dienos be tabako šventė vyks šalia Kauno "Akropolio" esančioje Karmelitų aikštelėje (pradžia 12.00 val.). Prisidėti prie rekordo gali kiekvienas mesti rūkyti pasiryžęs kaunietis ar miesto svečias. Renginio metu bus galima ne tik patekti...


Vidinio laikrodžio sutrikimai turi įtakos atminčiai

Vidinio laikrodžio sutrikimai turi įtakos atminčiai

Dauguma žmonių sužino apie savo circadinį arba kitaip dar vadinamą vidinį paros ritmą tik tada, kai kerta kelias laiko juostas ir pajunta paros ritmo sutrikimus. Mokslininkai jau nuo seno žino, kad žmogaus vidinis paros ritmas reguliuoja beveik...


Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Vyrai, kurie kiekvieną dieną išgeria daugiau nei litrą kolos, gadina savo spermą ir laikui bėgant gali tapti nevaisingais. Kaip rašo portalas canada.com, danų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad tų vyrų, kurie piktnaudžiauja kola,...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Ko nežinome apie homeopatiją?

Ko nežinome apie homeopatiją?

Homeopatija - šiuolaikinė liaudies medicina, kuri nekenkia organizmui ir išgydo visas ligas, ar pseudomokslas, kuris nėra pranešnis negu gydymas placebo ar tiesiog įtaiga? Žmonės šiems preparatams priskiria būtų ir nebūtų savybių. Daugelio...


Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Startuoja www.uatpienas.lt virtuali UAT pieno akademijos mokymų programa, parengta bendradarbiaujant su "Tetra Pak". Jos metu pieno ekspertai, pasitelkdami žaidimus bei užduotis, kalbės apie UAT pieną, taip populiarindami sveiką mitybą...


Pabėgti nuo varikozės

Pabėgti nuo varikozės

"Pastebėjau, kad ant mano kojų kraujagyslės vietomis atrodo lyg žvaigždutės. Įtariu, kad tai venos išsiplėtusios. Man dar tik 38-eri. Ar tokių metų jau reikia rimto gydymo ar dar galima kaip nors kitaip padėti mano kojoms?" Liūdna, bet...


Vienatvė – labai brangus malonumas

Vienatvė – labai brangus malonumas

Mokslininkai atliko tyrimą norėdami išsiaiškinti, kokią įtaką vienatvė daro silpnosios lyties atstovėms. Paaiškėjo, kad ji ne tik kenkia moters psichikai, bet ir atneša didelių finansinių sunkumų. Mokesčių sistema palankesnė sukūrusiems šeimas....


Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Tyrimas rodo, kad kai žmonėms trūksta miego, jie tampa priekabesni, daugiau mąstantys apie tai, kad esama situacija galėjo būti geresnė. Jau seniai įrodyta, kad tokie bruožai kaip irzlumas, prasta nuotaika ir niurzgėjimas yra mieguistumo efektai,...


Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Patarimai: kaip gintis nuo uodų ir ką daryti, jei įgėlė?

Lietuvoje dūzgiantys uodai maliarijos tikrai nenešioja – per šalta. Tačiau uodų įkandimai gali sukelti alergiją, įkąstą vietą niežti. Kaip gintis nuo šių įkyrių mašalų ir ką daryti, jei vis tiek įkanda? Kaip rašo GRYNAS.lt, pasaulyje žinoma...


Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Pernai pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos pajūryje buvo itin sėkmingos – jų metų savo plaučių užterštumą pasitikrino daugiau nei 1500 poilsiautojų. "Pernai Šventojoje, Palangoje, Juodkrantėje ir Nidoje, tikrindami rūkalių ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9