Birželio 25d. Šeštadienis

Faktai apie alkoholį

2014 Sausio 30d.
Peržiūrų skaičius: 28204
Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda.

Daugiau nei penki tūkstančiai metų

Jau žiloje senovėje žmonės pastebėjo, kad rūgstantys, besifermentuojantys gėrimai jų kūnus veikia ypatingai. Todėl greitai ėmė sąmoningai juos rauginti. Vieni seniausių alkoholinių gėrimų – alus ir vynas – pradėti gaminti daugiau kaip prieš penkis tūkstančius metų Senovės Egipte ir Mesopotamijoje. Kad vynas buvo labai vertinamas antikos laikais – nė sakyti nereikia.

Pasak mitybos žinovų, alkoholis žmogaus kūnui nėra svetima medžiaga – šiek tiek jo organizmas pasigamina pats. Taigi išeitų, kad tam tikras alkoholio kiekis medžiagų apykaitai netgi reikalingas. Tačiau tiek, kiek jo neva reikia, organizmas pats ir pasigamina.

O mintis apie jo "būtinybę" nuo alkoholio priklausomi žmonės labai greitai pasitelkia savo silpnybėms pateisinti.

Europiečiai – didžiausi mėgėjai

Nustatyta, kad daugiausiai pasaulyje alkoholio išgeriama būtent Europos Sąjungoje. Vienas suaugęs europietis per metus suvartoja apie 11 litrų grynojo alkoholio: jo 44 proc. išgeriama alaus, 34 proc. vyno ir 23 proc. stipriesiųjų gėrimų. Šiuo metu Europoje priskaičiuojama apie 23 mln. alkoholikų. Vyrų penkis kartus daugiau nei moterų.

Liūdna mūsų statistika

Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių pagal alkoholio suvartojimą yra antroje–penktoje vietoje (įvairių tyrimų duomenys). Kiekvienam suaugusiam šalies gyventojui per metus teko apie 13,3 litrų absoliutaus alkoholio (2009 m tyrimų duomenys). Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2007 m. Lietuvoje buvo apie 60 tūkst. nuo alkoholio priklausomų asmenų. Apie 7 proc. jų sirgo alkoholinėmis psichozėmis.

Faktai apie alkoholį

1 g alkoholio turi apie 7 kcal (palyginti: 1g baltymų arba angliavandenių turi po 4 kcal, riebalų – 9 kcal). Dauguma alkoholinių gėrimų, nors ir teikia energiją, neturi nei baltymų, nei riebalų, nei vitaminų ar mineralinių medžiagų. Tai vadinamosios "tuščios kalorijos", kurių organizmas nepaima. Pasak dietologų, sausas vynas, degtinė, brendis, konjakas "į kūną" neina. Papildomų kalorijų turi tik likeriai, saldžiosios trauktinės, užpiltinės, desertinių rūšių vynas, taip pat alus ir šampanas.

Grynas alkoholis (95 proc.) per 1–2 min. sunaikina bakterijas toje vietoje, ant kurios yra užpiltas (mikrobų sporų ir virusų jis neveikia). Iki šiol nėra sugalvota geresnės dezinfekavimo priemonės. Tik reikėtų pridurti, kad dezinfekuojant žaizdas galima naudoti ne stipresnį kaip 70 proc. alkoholį. Stipresnis "pridegina" baltymus ir po jais esančios bakterijos dezinfekcijai tampa nebepasiekiamos.

Kai kurių tyrimų duomenimis, polinkis į alkoholį gali būti perduodamas genetiškai. Jei vienas iš tėvų serga priklausomybe nuo alkoholio, tikimybė, kad palikuoniai taip pat sirgs, – 48 proc., jei abu tėvai – apie 90 proc. Taigi alkoholikų vaikai alkoholiui gali turėti biologinį potraukį.

Didelė vienkartinė alkoholio dozė silpnina seksualinį jautrumą ir orgazmo malonumą tiek vyrams, tiek moterims.

Negana to, alkoholis slopina lytinių hormonų gamybą, dėl to daugiau nei 50 proc. alkoholikų vyrų tampa impotentais.

Alkoholis yra maždaug 9 proc. visų žmonių ligų priežastis. Be priklausomybės, jis gali sukelti per 60 skirtingų ligų ir sutrikimų: psichikos ir elgesio pokyčius, traumas, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus, įvairius vėžinius (burnos ertmės, ryklės, gerklų, stemplės, skrandžio, storosios žarnos) susirgimus, širdies, plaučių, kepenų, skeleto ir raumenų ligas, imunologinius, reprodukcinius sutrikimus, įskaitant padidėjusią priešlaikinio gimdymo riziką ir mažą naujagimių svorį gimimo metu.

Pasak gydytojų, sistemingai nesaikingai vartojant alkoholį, subrendusiems vyrams psichologinė priklausomybė gali atsirasti per metus ar dvejus, fizinė – per 2–10 metų. Moterys psichologiškai priklausomos gali tapti per 6 mėn., fiziškai – per 1–3 metus.

Tyrimais nustatyta, kad geriant alkoholį kasdien 8 metus po 160 g (grynojo alkoholio) išsivysto kepenų cirozė, kuri yra nepagydoma ir baigiasi mirtimi.

Nuo ko priklauso poveikis

Žmonės labai skirtingai reaguoja į alkoholį. Tai priklauso nuo fermentų sistemos aktyvumo, svorio, lyties, taip pat, kaip dažnai žmogus išgeria.

Fermentai. Skirtingai nei įprastas maistas, didžioji dalis į skrandį patekusio grynojo alkoholio iš karto patenka į kraują (apeidama žarnyną). Mat alkoholio molekulės labai smulkios, jos rezorbuojasi pro skrandžio sieneles ir su krauju pirmiausia nukeliauja į daug kraujo turinčius organus, tokius kaip smegenys. Todėl nuo išgėrimo iki apsvaigimo gali praeiti vos minutė (ypač, jei išgerta buvo tuščiu skrandžiu).

Patekusį į virškinamąjį traktą alkoholį ima skaidyti alkoholio dehidrogenazės fermentai, kurių daugiausia yra kepenyse. Nuo jų aktyvumo priklausys, kaip greitai organizmas pašalins alkoholį. Šių fermentų kiekis ir aktyvumas kiekvieno skirtingas. Labai mažai išgeriantys žmonės apsvaigsta greičiau todėl, kad jų organizmuose minėti fermentai mažiau aktyvūs. Greitai pasigeriantys žmonės šių fermentų gali turėti mažiau iš prigimties. Tokiems vartoti alkoholį reikėtų itin atsargiai, nes daug greičiau gali tapti priklausomi. Literatūroje užsimenama, kad alkoholio dehidrogenazės fermentų mažiau turi geltonodžių rasės žmonės, tarp kurių dažniausiai minimi japonai, taip pat Amerikos indėnai, kadaise palikę Azijos žemyną.

Lytis. Moterys alkoholiui yra jautresnės nei vyrai dėl savo hormonų ir fermentų sistemų ypatumų. Moterų kraujyje ir kepenyse pastarųjų yra gerokai mažiau, todėl alkoholis organizme skaidomas lėčiau. Moterys juo apsinuodija nuo gerokai mažesnių dozių, joms tris keturis kartus greičiau nei vyrams vystosi psichologinė ir fizinė priklausomybė. Na, o dėl hormonų svyravimų, pavyzdžiui, kamuojant premenstruaciniam sindromui, pogimdyminei depresijai, per menopauzę, moterys turi daugiau pagundų taurelėje ieškoti nusiraminimo.

Svoris. Daugiau sveriantys, stambesni žmonės ilgiau nepasigeria dėl to, kad jų kepenyse palyginti daugiau alkoholį skaidančių fermentų. Be to, jie turi palyginti didesnį kiekį kraujo, kuris cirkuliuoja didesniame organizme.

Pavojus organizmui

Kai alkoholis geriamas lėtai ir po truputį, be to, užkandžiaujant, nemaža jo dalis patenka į virškinamąjį taktą, kepenis ir čia pat yra skaidomas. Tačiau jei jis geriamas greitai ir dideliais kiekiais, kepenys nebespėja jo skaidyti, didesnioji jo dalis rezorbuojasi į kraują, dalis gryno alkoholio patenka į kitus organus, – taip šie apnuodijami.

Pykinimas vėmimas, galvos ir pilvo skausmas, viduriavimas, pusiausvyros sutrikimas, mirgėjimas akyse – dažniausi apsinuodijimo alkoholiu požymiai, kurie gali pasireikšti jau po trijų keturių valandų. Apsinuodijama dažniausiai dėl dviejų priežasčių: geriama per daug arba blogos kokybės gėrimų. Anot gydytojų, pas mus nėra svaigalų vartojimo kultūros. Žmonės geria tam, kad pasigertų, bet ne tam, kad maloniai atsipalaiduotų. O apsinuodijimas, nesvarbu, alkoholiu, maistu ar vaistais, organizmui yra didžiulis stresas, neretai ir mirtinas pavojus. Be to, nors kepenyse alkoholis suskaidomas į anglies dioksidą ir vandenį, jam skylant išsiskiria labai nuodingas tarpinis produktas acetalaldehidas. Štai kodėl nuolat piktnaudžiaujant alkoholiu vystosi kepenų cirozė – lėtinė, progresuojanti ir dažniausiai mirtimi pasibaigianti kepenų liga.

Alkoholis turi savybę sutraukti skysčius, dėl to po išgertuvių labai džiūsta burna. Dehidratacija – pavojinga būsena, nes netekdamas skysčių organizmas praranda ir elektrolitus, mikroelementus, iš kurių ypač svarbus kalis. Dėl alkoholio poveikio gali atsirasti vadinamoji acidozė, sutrikti rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Tada labai norisi "kažko rūgštaus".

Ką daryti, jeigu vis dėlto apsinuodijote?

Pasak toksikologų, visos priemonės pagirioms palengvinti yra beveik neveiksmingos, šią būseną reikia tiesiog ištverti ir laukti, kol savaime praeis. Jeigu labai skauda galvą, galima išgerti paracetamolio ar tirpaus aspirino tabletę. Troškulį numalšinti gali padėti rūgpienis, kefyras, arbata su citrina, rūgščios sultys, pavyzdžiui, raugintų kopūstų, citrinų ir pan. Jei žmogus daug vėmė, būtina gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos ir atkurtas elektrolitų balansas – tam geriausiai tinka sūrus mineralinis vanduo. Jeigu apsinuodijimas labai stiprus, žmogus praranda sąmonę, būtina kviesti greitąją pagalbą.

Rasa Derenčienė

"Moters savaitgalis"

Veidas.lt

Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Ir vėl nežina dėl kokių priežasčių pradeda skaudėti galvą? Gali būti, jog dėl to kalta blogai pritaikyta liemenėlė. Kai kurie Vokietijos gydytojai tvirtina pastebėję, jog nepatogi liemenėlė ne tik sukelia galvos skausmą, bet ir įtampą pečių bei...


Kaip atnaujinti sąnarius?

Kaip atnaujinti sąnarius?

Labai dažnai į ortopedus-traumatologus kreipiamasi dėl kelio, peties, čiurnos sąnarių kremzlės susidėvėjimo ar trauminės kilmės pažeidimų. Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių. Tuomet sutrinka kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja...


Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Lietuvos dermatologai perspėja - saulė ir vaistai yra nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais/ fotoalerginiais dermatitais - 2 žmonės iš šimto. 12 000 vilniečių po kaitinimosi saulėje bus priversti kreiptis į dermatologus. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl...


10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

Nepaisant to, kad pasaulyje pilna mikroorganizmų, kuriais galime užsikrėsti kiekvienas iš mūsų, tačiau daugelis dažniausiai esame sveiki. Už gerą sveikatą turėtume būti dėkingi savo imuninei sistemai, kuri puikiai susidoroja su įvairiais virusais...


Ledai – gerklei grūdinti

Ledai – gerklei grūdinti

Ledai grūdina gerklę. Šie gydytojos žodžiai labai patinka mažiesiems pacientams, tačiau ne visada – jų mamoms. Klaipėdos vaikų ligoninės LOR skyriaus vedėja Vaidilutė Kanopkienė pastebi, kad tėvai kartais persistengia saugodami mažuosius....


Informacija kenkia sveikatai, arba Kam naudojamas ledo tirpiklis

Informacija kenkia sveikatai, arba Kam naudojamas ledo tirpiklis

Kažkur žiniasklaidos sraute šmėkštelėjo žinia, kad Vilniaus medicinos ekspertai nustatė, esą apsinuodiję ledo tirpikliu mirė 27 žmonės. Priežastis - socialiai nuskriausti žmonės, priklausomi nuo svaigalų, nebeįperka alkoholio. Ko tik lietuviai...


Šildymas - pirma pagalba esant lėtiniams ir užsisenėjusiems skausmams

Šildymas - pirma pagalba esant lėtiniams ir užsisenėjusiems skausmams

Daugelį žmonių vargina lėtiniai nugaros, sprando, kojų, rankų, sąnarių, anksčiau patirtų traumų ir sužalojimų skausmai. Kartais su įsisenėjusiu skausmu pavyksta apsiprasti, bet, esant didesniam fiziniam krūviui, jie ir vėl primena apie save.


Nepastebima žemės įtaka žmonėms

Nepastebima žemės įtaka žmonėms

Ar kada nors susimąstėte kiek įtakos Žemė turi jūsų gyvenimui? Ne, kalbame ne apie ekologiją ar plonėjantį ozono sluoksnį, o apie daug nepastebimesnius dalykus. Mokslininkai skelbia, kad kūdikių lyčiai įtakos turi klimatas, kuriame gyvena jo mama,...


Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Viena iš vaikų leukemijos priežasčių gali būti ta, kad jų tėvai reguliariai naudoja insekticidus bei antigrybelines priemones namuose ir sode. Prie tokių išvadų priėjo prancūzų mokslininkai, apklausę tėvus 568 vaikų, kurių pusė sirgo leukemija....


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


8 patarimai, kaip palengvinti nugaros skausmus

8 patarimai, kaip palengvinti nugaros skausmus

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenis, apie 80 procentų žmonių bent kartą gyvenime yra patyrę nugaros skausmus, o rugsėjo mėn. 6–12 d. PSO skelbia Nugaros savaite. Jos tikslas – kuo plačiau ir geriau informuoti visuomenę apie...


Kokios yra 6 sekso taisyklės?

Kokios yra 6 sekso taisyklės?

Sakysite, kad seksui nereikia taisyklių? Tačiau paprastus patarimus, kaip pradžiuginti mylimą moterį, turėtų žinoti kiekvienas vyras. Turėtų, bet dažnai nežino. Portalas mensfitness.com, sudarė 6 moters ir vyro santykių taisykles. 1. Norite...


Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Kolos mėgėjų sperma prastesnė

Vyrai, kurie kiekvieną dieną išgeria daugiau nei litrą kolos, gadina savo spermą ir laikui bėgant gali tapti nevaisingais. Kaip rašo portalas canada.com, danų mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad tų vyrų, kurie piktnaudžiauja kola,...


Nebūkite abejingi – kosulį būtina gydyti

Nebūkite abejingi – kosulį būtina gydyti

Medikai perspėja: nederamai gydomas kosulys gali sukelti ne tik laikiną diskomfortą, bet ir rimtas sveikatos komplikacijas, todėl į jo gydymą reikia žiūrėti atsakingai. Anot sveikatos specialistų, itin dažnai kosulys pasireiškia vaikams, kurių...


Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai teigia, jog papildomi riebalai liemens srityje įspėja apie ankstyvos mirties tikimybę, net jei kūno svoris normalus, rašo BBC. Tyrime dalyvavo 360 tūkst. savanorių iš devynių Europos valstybių. Mokslininkai iš Londono stebėjo 51-erių...


Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Energinių centrų (čakrų) būklės analizė

Rytų šalių filosofinių idėjų studijavimas ir dvasinių praktikų praktikavimas tampa neatsiejama vakarietiško gyvenimo dalimi. Tokia sąvoka kaip „čakra“ jau nieko nebestebina ir dažnai naudojama pačių įvairiausių judėjimų ir krypčių...


Aronijos - vaistas jauniems

Aronijos - vaistas jauniems

Juodavaisės aronijos yra pagrindinis vitamino P šaltinis, o šis kartu su vitaminu C mažina kapiliarų pralaidumą bei trapumą. Vaistams skinamos ir vartojamos tik šviežios uogos. Jos sunoksta rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais. Aronijos ir iš jų...


Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Amerikiečių mokslininkai neseniai teigė, kad alus naudingas, pasak jų, nedidelėmis dozėmis alkoholis stimuliuoja imunitetą: imuninė sistema pradeda išskirti enzimus – organines medžiagas, kurios gydo organizmą. Tačiau lietuviai turi...


IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

IDEALIOMS AKTYVIOMS ŠEIMOS ATOSTOGOMS LIETUVOJE – ANYKŠČIAI

Visi norime atostogų laiką skirti kokybiškam ir išskirtinam poilsiui, bei ypatingai daug faktorių turime apgalvoti planuodami atostogas su šeima ir vaikais – juk norisi, kad visi šeimos nariai galėtų pasidžiaugti kartu praleistu laiku.


Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Vilniaus Rotušės aikštėje išdygo miestiečiams neįprasta palapinė. Joje nemokamai, greitai ir anonimiškai galima pasitikrinti dėl ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) ir atsakymą išgirsti per vieną minutę. Praeidami pro palapinę, vilniečiai ją...


Širdies ligų priežastis - per kelias sekundes

Širdies ligų priežastis - per kelias sekundes

Naujos kartos mikroschema padės greitai ir lengvai diagnozuoti dažniausią mirties priežastį pasaulyje - širdies ir kraujagyslių ligas. Informacinių technologijų korporacijos IBM Ciuricho laboratorijose sukurtas testas aprašomas žymaus mokslo...


Dienos nuotaika gali priklausyti nuo žadintuvo signalo

Dienos nuotaika gali priklausyti nuo žadintuvo signalo

Profesorė Vanda Liesienė sako, kad savo miegą reikia branginti. Vos ne pusę gyvenimo pramiegame. Jei norime, kad likusioji būtų visada energinga, entuziastinga, sveika ir harmoninga, turėtume žinoti miego higienos reikalavimus ir jų laikytis....


Ką reikėtų žinoti prieš einant į grožio saloną?

Ką reikėtų žinoti prieš einant į grožio saloną?

Grožio paslaugų teikėjams mažinama administracinė našta. Nuo šių metų balandžio 25 dienos įsigaliojo Lietuvos higienos normos „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimų“ pakeitimai. Keletas aktualiausių pakeitimų: Plaukų priežiūros...


Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Pavasaris su vištiena – kas sveikiausia?

Įtemptas darbas, stresas, pavasarinis išsiblaškymas paverčia mūsų gyvenimą nuolatiniu skubėjimu. Jame beveik nebelieka laiko ne tik knygai, aktyviam poilsiui, bet ir tokiam mielam užsiėmimui kaip valgymas. Šis malonumas dažniausiai paverčiamas...


Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis. Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori...


Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Mūsų oda — tikras barometras. Kol oras drėgnas, ji jaučiasi puikiai, o vos tik atšąla — parausta ir ima pleiskanoti. Dažniausiai nukenčia ne visada atviras šalčiui veidas, o saugiai "supakuotos" pėdos ir plaštakos. Žiemą joms...


Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Pernai pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos pajūryje buvo itin sėkmingos – jų metų savo plaučių užterštumą pasitikrino daugiau nei 1500 poilsiautojų. "Pernai Šventojoje, Palangoje, Juodkrantėje ir Nidoje, tikrindami rūkalių ir...


ŽIV ir uodai

ŽIV ir uodai

Ar uodas, prisisiurbęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užkrėsto žmogaus kraujo, gali šią infekciją perduoti kitam asmeniui? Seniai įrodyta, kad jokiais būdais jokie uodai, jokie vabzdžiai ŽIV neplatina. Šio viruso plitimo keliai gerai žinomi,...


Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kava ir arbata padeda sumažinti diabeto riziką

Kavos ir arbatos mėgėjai mažiau rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu, rodo tyrimų duomenys. Be to, mokslininkai mano, kad šis apsauginis efektas nepriklauso nuo kofeino, kadangi geriausias efektas buvo pasiektas vartojant kavą, kurioje mažai...


Kaip gydyti gripą? (receptai)

Kaip gydyti gripą? (receptai)

Gripas genetiškai kinta dažnai, todėl šiai ligai imunitetas nesusiformuoja ir jos reikia saugotis kasmet. Apsisaugokite ir gydykitės nuo gripo ir jo komplikacijų natūraliais vaistais. 5 šaukštus susmulkintų sausų erškėtrožių uogų užpilti 1 l...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9