Balandžio 23d. Penktadienis

Faktai apie alkoholį

2014 Sausio 30d.
Peržiūrų skaičius: 28204
Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda.

Daugiau nei penki tūkstančiai metų

Jau žiloje senovėje žmonės pastebėjo, kad rūgstantys, besifermentuojantys gėrimai jų kūnus veikia ypatingai. Todėl greitai ėmė sąmoningai juos rauginti. Vieni seniausių alkoholinių gėrimų – alus ir vynas – pradėti gaminti daugiau kaip prieš penkis tūkstančius metų Senovės Egipte ir Mesopotamijoje. Kad vynas buvo labai vertinamas antikos laikais – nė sakyti nereikia.

Pasak mitybos žinovų, alkoholis žmogaus kūnui nėra svetima medžiaga – šiek tiek jo organizmas pasigamina pats. Taigi išeitų, kad tam tikras alkoholio kiekis medžiagų apykaitai netgi reikalingas. Tačiau tiek, kiek jo neva reikia, organizmas pats ir pasigamina.

O mintis apie jo "būtinybę" nuo alkoholio priklausomi žmonės labai greitai pasitelkia savo silpnybėms pateisinti.

Europiečiai – didžiausi mėgėjai

Nustatyta, kad daugiausiai pasaulyje alkoholio išgeriama būtent Europos Sąjungoje. Vienas suaugęs europietis per metus suvartoja apie 11 litrų grynojo alkoholio: jo 44 proc. išgeriama alaus, 34 proc. vyno ir 23 proc. stipriesiųjų gėrimų. Šiuo metu Europoje priskaičiuojama apie 23 mln. alkoholikų. Vyrų penkis kartus daugiau nei moterų.

Liūdna mūsų statistika

Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių pagal alkoholio suvartojimą yra antroje–penktoje vietoje (įvairių tyrimų duomenys). Kiekvienam suaugusiam šalies gyventojui per metus teko apie 13,3 litrų absoliutaus alkoholio (2009 m tyrimų duomenys). Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2007 m. Lietuvoje buvo apie 60 tūkst. nuo alkoholio priklausomų asmenų. Apie 7 proc. jų sirgo alkoholinėmis psichozėmis.

Faktai apie alkoholį

1 g alkoholio turi apie 7 kcal (palyginti: 1g baltymų arba angliavandenių turi po 4 kcal, riebalų – 9 kcal). Dauguma alkoholinių gėrimų, nors ir teikia energiją, neturi nei baltymų, nei riebalų, nei vitaminų ar mineralinių medžiagų. Tai vadinamosios "tuščios kalorijos", kurių organizmas nepaima. Pasak dietologų, sausas vynas, degtinė, brendis, konjakas "į kūną" neina. Papildomų kalorijų turi tik likeriai, saldžiosios trauktinės, užpiltinės, desertinių rūšių vynas, taip pat alus ir šampanas.

Grynas alkoholis (95 proc.) per 1–2 min. sunaikina bakterijas toje vietoje, ant kurios yra užpiltas (mikrobų sporų ir virusų jis neveikia). Iki šiol nėra sugalvota geresnės dezinfekavimo priemonės. Tik reikėtų pridurti, kad dezinfekuojant žaizdas galima naudoti ne stipresnį kaip 70 proc. alkoholį. Stipresnis "pridegina" baltymus ir po jais esančios bakterijos dezinfekcijai tampa nebepasiekiamos.

Kai kurių tyrimų duomenimis, polinkis į alkoholį gali būti perduodamas genetiškai. Jei vienas iš tėvų serga priklausomybe nuo alkoholio, tikimybė, kad palikuoniai taip pat sirgs, – 48 proc., jei abu tėvai – apie 90 proc. Taigi alkoholikų vaikai alkoholiui gali turėti biologinį potraukį.

Didelė vienkartinė alkoholio dozė silpnina seksualinį jautrumą ir orgazmo malonumą tiek vyrams, tiek moterims.

Negana to, alkoholis slopina lytinių hormonų gamybą, dėl to daugiau nei 50 proc. alkoholikų vyrų tampa impotentais.

Alkoholis yra maždaug 9 proc. visų žmonių ligų priežastis. Be priklausomybės, jis gali sukelti per 60 skirtingų ligų ir sutrikimų: psichikos ir elgesio pokyčius, traumas, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus, įvairius vėžinius (burnos ertmės, ryklės, gerklų, stemplės, skrandžio, storosios žarnos) susirgimus, širdies, plaučių, kepenų, skeleto ir raumenų ligas, imunologinius, reprodukcinius sutrikimus, įskaitant padidėjusią priešlaikinio gimdymo riziką ir mažą naujagimių svorį gimimo metu.

Pasak gydytojų, sistemingai nesaikingai vartojant alkoholį, subrendusiems vyrams psichologinė priklausomybė gali atsirasti per metus ar dvejus, fizinė – per 2–10 metų. Moterys psichologiškai priklausomos gali tapti per 6 mėn., fiziškai – per 1–3 metus.

Tyrimais nustatyta, kad geriant alkoholį kasdien 8 metus po 160 g (grynojo alkoholio) išsivysto kepenų cirozė, kuri yra nepagydoma ir baigiasi mirtimi.

Nuo ko priklauso poveikis

Žmonės labai skirtingai reaguoja į alkoholį. Tai priklauso nuo fermentų sistemos aktyvumo, svorio, lyties, taip pat, kaip dažnai žmogus išgeria.

Fermentai. Skirtingai nei įprastas maistas, didžioji dalis į skrandį patekusio grynojo alkoholio iš karto patenka į kraują (apeidama žarnyną). Mat alkoholio molekulės labai smulkios, jos rezorbuojasi pro skrandžio sieneles ir su krauju pirmiausia nukeliauja į daug kraujo turinčius organus, tokius kaip smegenys. Todėl nuo išgėrimo iki apsvaigimo gali praeiti vos minutė (ypač, jei išgerta buvo tuščiu skrandžiu).

Patekusį į virškinamąjį traktą alkoholį ima skaidyti alkoholio dehidrogenazės fermentai, kurių daugiausia yra kepenyse. Nuo jų aktyvumo priklausys, kaip greitai organizmas pašalins alkoholį. Šių fermentų kiekis ir aktyvumas kiekvieno skirtingas. Labai mažai išgeriantys žmonės apsvaigsta greičiau todėl, kad jų organizmuose minėti fermentai mažiau aktyvūs. Greitai pasigeriantys žmonės šių fermentų gali turėti mažiau iš prigimties. Tokiems vartoti alkoholį reikėtų itin atsargiai, nes daug greičiau gali tapti priklausomi. Literatūroje užsimenama, kad alkoholio dehidrogenazės fermentų mažiau turi geltonodžių rasės žmonės, tarp kurių dažniausiai minimi japonai, taip pat Amerikos indėnai, kadaise palikę Azijos žemyną.

Lytis. Moterys alkoholiui yra jautresnės nei vyrai dėl savo hormonų ir fermentų sistemų ypatumų. Moterų kraujyje ir kepenyse pastarųjų yra gerokai mažiau, todėl alkoholis organizme skaidomas lėčiau. Moterys juo apsinuodija nuo gerokai mažesnių dozių, joms tris keturis kartus greičiau nei vyrams vystosi psichologinė ir fizinė priklausomybė. Na, o dėl hormonų svyravimų, pavyzdžiui, kamuojant premenstruaciniam sindromui, pogimdyminei depresijai, per menopauzę, moterys turi daugiau pagundų taurelėje ieškoti nusiraminimo.

Svoris. Daugiau sveriantys, stambesni žmonės ilgiau nepasigeria dėl to, kad jų kepenyse palyginti daugiau alkoholį skaidančių fermentų. Be to, jie turi palyginti didesnį kiekį kraujo, kuris cirkuliuoja didesniame organizme.

Pavojus organizmui

Kai alkoholis geriamas lėtai ir po truputį, be to, užkandžiaujant, nemaža jo dalis patenka į virškinamąjį taktą, kepenis ir čia pat yra skaidomas. Tačiau jei jis geriamas greitai ir dideliais kiekiais, kepenys nebespėja jo skaidyti, didesnioji jo dalis rezorbuojasi į kraują, dalis gryno alkoholio patenka į kitus organus, – taip šie apnuodijami.

Pykinimas vėmimas, galvos ir pilvo skausmas, viduriavimas, pusiausvyros sutrikimas, mirgėjimas akyse – dažniausi apsinuodijimo alkoholiu požymiai, kurie gali pasireikšti jau po trijų keturių valandų. Apsinuodijama dažniausiai dėl dviejų priežasčių: geriama per daug arba blogos kokybės gėrimų. Anot gydytojų, pas mus nėra svaigalų vartojimo kultūros. Žmonės geria tam, kad pasigertų, bet ne tam, kad maloniai atsipalaiduotų. O apsinuodijimas, nesvarbu, alkoholiu, maistu ar vaistais, organizmui yra didžiulis stresas, neretai ir mirtinas pavojus. Be to, nors kepenyse alkoholis suskaidomas į anglies dioksidą ir vandenį, jam skylant išsiskiria labai nuodingas tarpinis produktas acetalaldehidas. Štai kodėl nuolat piktnaudžiaujant alkoholiu vystosi kepenų cirozė – lėtinė, progresuojanti ir dažniausiai mirtimi pasibaigianti kepenų liga.

Alkoholis turi savybę sutraukti skysčius, dėl to po išgertuvių labai džiūsta burna. Dehidratacija – pavojinga būsena, nes netekdamas skysčių organizmas praranda ir elektrolitus, mikroelementus, iš kurių ypač svarbus kalis. Dėl alkoholio poveikio gali atsirasti vadinamoji acidozė, sutrikti rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Tada labai norisi "kažko rūgštaus".

Ką daryti, jeigu vis dėlto apsinuodijote?

Pasak toksikologų, visos priemonės pagirioms palengvinti yra beveik neveiksmingos, šią būseną reikia tiesiog ištverti ir laukti, kol savaime praeis. Jeigu labai skauda galvą, galima išgerti paracetamolio ar tirpaus aspirino tabletę. Troškulį numalšinti gali padėti rūgpienis, kefyras, arbata su citrina, rūgščios sultys, pavyzdžiui, raugintų kopūstų, citrinų ir pan. Jei žmogus daug vėmė, būtina gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos ir atkurtas elektrolitų balansas – tam geriausiai tinka sūrus mineralinis vanduo. Jeigu apsinuodijimas labai stiprus, žmogus praranda sąmonę, būtina kviesti greitąją pagalbą.

Rasa Derenčienė

"Moters savaitgalis"

Veidas.lt


Energetiniai gėrimai – ar tikrai tokie nekalti?

Energetiniai gėrimai – ar tikrai tokie nekalti?

Kasdien per televiziją, radiją matome ir girdime reklamas: "Energiniai gėrimai suteikia sparnus", "Energiniai gėrimai viduje pažadina žvėrį" ir t. t. Kol energetiniai gėrimai parduodami maisto prekių parduotuvėse, dažnai net...


Miegoti – ne daugiau ir ne mažiau nei 7 val. per parą

Miegoti – ne daugiau ir ne mažiau nei 7 val. per parą

Anot neseniai atliktos studijos, per daug miego organizmą veikia išties neigiamai, kita vertus, per mažai miego jį tiesiog žudo, praneša "The Washington Times". Britų atliktos studijos rezultatai leidžia teigti, jog tradiciškai norma...


"Sulčių taryba" įspėja: kas penktas Lietuvos gyventojas nepusryčiauja

"Sulčių taryba" įspėja: kas penktas Lietuvos gyventojas nepusryčiauja

Kaip rodo tyrimų agentūros "Data Serviss" apklausa, vykdyta kampanijos "Suvalgyk sulčių" metu, apie penktadalis Lietuvos gyventojų nevalgo pusryčių. Didžioji dalis (70 proc.) nepusryčiaujančiųjų yra moterys. Kaip pagrindinė...


Faktas: medžiai gydo

Faktas: medžiai gydo

Mokslininkai patvirtino, kad miškai mažina stresą, gerina nuotaiką, slopina pyktį, agresyvumą ir apskritai skatina žmogų jaustis laimingesniu. "Daugelis žmonių puikiai jaučiasi gamtoje", - sako Dr. Eeva Karjalainen iš Suomijos miškų...


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Išsėtinė sklerozė: kokį kelią rinktis?

Su išsėtine skleroze susidūrę žmonės žino – ligos pasekmės žiaurios ir nepagydomos. Tam būtų galima užkirsti kelią, jei ligoniai būtų gydomi moderniais vaistais, tačiau Lietuvoje tam neatsiranda lėšų. Praeitą savaitę visas pasaulis minėjo...


D. Mikutienė. Nutylėta tiesa apie elektromagnetinės spinduliuotės poveikį mūsų sveikatai

D. Mikutienė. Nutylėta tiesa apie elektromagnetinės spinduliuotės poveikį mūsų sveikatai

Šiandien tikriausiai nė neįsivaizduojame savo gyvenimo be mobiliojo telefono. Šią ryšio priemonę turi net 98 proc. lietuvių, tačiau daugiau nei 50 proc. gyventojų nežino, kokią grėsmę jų sveikatai kelia mobilieji telefonai ir mobiliojo ryšio...


Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Tyrimas: blaivininkams – sunkesnė depresijos forma

Nevartojantiesiems alkoholio stinga bendravimo įgūdžių, o jų nerimo lygis aukštesnis už išlenkiančių taurelę. Apie tai praneša britų "The Telegraph". Naujojo tyrimo rezultatai taip pat teigia, kad blaivininkams iškyla daugiau sveikatos...


Joninių papartis tikrai stebuklingas

Joninių papartis tikrai stebuklingas

Dar senovėje papartis buvo laikomas gydomuoju augalu. Tačiau tai - nuodingas augalas, todėl svarbu neperdozuoti, geriausiai - tartis su gydytoju. Džiovinimui lapus skinti liepos-spalio mėnesiais. Žmonėms, kurie skundžiasi reumatiniais, galvos,...


Sėdėti tiesiai privaloma!

Sėdėti tiesiai privaloma!

Ko gero, daugelis prisimena, kai vaikystėje mama prie stalo liepdavo sėdėti tiesiai. Tačiau daug smagiau būdavo ruošti pamokas patogiai įsitaisius, atsipalaidavus, neštis kuprinę persimetus per petį, o ne ant nugaros. Dabar kaskart suskaudus...


Geriausias vaistas nuo pagirių – kava ir aspirinas

Geriausias vaistas nuo pagirių – kava ir aspirinas

Filadelfijos universiteto mokslininkai patvirtino, kad geriausias ginklas kovoti su galvos skausmais po audringo vakarėlio yra kava ir aspirinas. Kaip praneša telegraph co.uk, mokslininkai teigia, kad kofeinas ir aspirino tabletėje esančios...


Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Jonizuotas vanduo – ne tik gerai savijautai, bet ir gražiai odai

Visi mes norime, kad mūsų oda, tiek veido, tiek viso kūno, būtų sveika ir graži. Nuolat pastebime kosmetikos priemonių gamintojų reklamas, kurios mus bando įtikinti, kad būtent jų priemonės sėkmingiausiai išnaikins spuogus ar grąžins odai...


Paslaptingasis letargo miegas: kodėl į jį nugrimztama?

Paslaptingasis letargo miegas: kodėl į jį nugrimztama?

Nuo neatmenamų laikų žmonės bijojo užmigti paslaptinguoju letargo miegu, kad jų nepalaidotų gyvų. Istorija byloja, kad įžymusis italų poetas F. Petrarka, gyvenęs XIV a., būdamas 40 metų sunkiai susirgo. Kartą jis neteko sąmonės, todėl jį palaikė...


Ar žinote, su kuo jūs miegate?

Ar žinote, su kuo jūs miegate?

Medikai teigia, kad kasnakt atsigulę į lovą esame ne vieni. Patalynėje, lovoje, kilimuose, lovų užtiesaluose kartu su mumis miega šimtai tūkstančių erkučių. Jas vadina namų dulkių erkėmis. 100 milijonų pasaulio gyventojų yra jautrūs šiems...


Dėmesio: apsinuodyti galima ir parduotuvėse nesaugiai laikomais biriais produktais

Dėmesio: apsinuodyti galima ir parduotuvėse nesaugiai laikomais biriais produktais

Prekybos centruose mažiausiai apsaugoti yra birūs produktai, nes jie dažnai laikomi didelėse atvirose dėžėse ar krepšiuose. Jų dugne produktai dažnai užsistovi, nes yra pildomi pilant šviežius produktus ant viršaus. Į nesupakuotų birių produktų...


Probiotikais galima sustabdyti plaučių uždegimą

Probiotikais galima sustabdyti plaučių uždegimą

Pasak mokslininkų, probiotikai gali būti skiriami sunkiai sergantiems pacientams, kad jie nesusirgtų plaučių uždegimu, skelbia BBC. "Gerosios" bakterijos blokuoja pavojingų mikroorganizmų dauginimąsi pacientų, prijungtų prie kvėpavimo...


Ataskaita: tabakas pražudys 6 mln. žmonių

Ataskaita: tabakas pražudys 6 mln. žmonių

Priklausomybė nuo tabako ir jos sukelti negalavimai pasaulyje kitais metais nusineš mažiausiai 6 mln. žmonių gyvybes. Taip teigiama pasaulio onkologinių susirgimų ekspertų ataskaitoje. Vadinamajame "Tabako atlase", kurį parengė Pasaulio...


Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Naujausia lieknėjimo "mada" - skausmingas lopas ant liežuvio

Jei jau išbandėte visas šiame pasaulyje egzistuojančias dietas, tačiau vis vien negalite atsikratyti perteklinio svorio, nenusiminkite - yra dar viena naujoviška alternatyva. Tiesa, norint ja pasinaudoti, save reikės pasmerkti šiokioms tokioms...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

Triukšmo pavojai mūsų sveikatai

20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių - triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Miesto transporto...


Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Ir pernai, ir ankstesnėmis vasaromis Kauno klinikinėje ligoninėje medikams tekdavo gydyti nuo kelių iki keliolikos pacientų, kurių ligos priežastimi buvo oro kondicionierius. Šiemet tokių kol kas nepasitaikė – galbūt dėl to, kad žmonės...


Ar nešiojamas kompiuteris kenkia vyrų sėklidėms?

Ar nešiojamas kompiuteris kenkia vyrų sėklidėms?

Mokslininkai nustatė, kad ant kelių laikomi nešiojami kompiuteriai gali keisti spermos kokybę. Laikant ant kelių nešiojamą kompiuterį vieną valandą, sėklidžių temperatūra padidėja 2,5 laipsnio. Jau ankstesniuose tyrimuose įrodyta, kad pakėlus...


Mes pristatome išskirtinę seriją – „911 - Jūsų gelbėjimo tarnyba!

Mes pristatome išskirtinę seriją – „911 - Jūsų gelbėjimo tarnyba!

Jau senų senovėje mūsų protėviai naudodavo įvairius, pačių pagamintus kremus, tepalus kurių sudėtyje naudodavo įvairius žolelių ekstraktus, augalus. Laikui bėgant buvo atskleistos tokių kremų receptūros, ir gaminami derinant kartu su...


Apsauga nuo visų ligų

Apsauga nuo visų ligų

Reikia stiprinti imunitetą. Tokį pirmą patarimą dažnai išgirstame pravėrę šeimos gydytojo kabineto duris, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos. Bendrosios medicinos praktikos klinikos vadovas Alfonsas Paliulis teigia: norint, kad mūsų organizmo...


Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Visi norime jaustis sveiki, žvalūs ir gyvybingi, nesvarbu, kiek mums bebūtų metų. Mūsų sveikata didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių – kaip mes gyvename ir ką valgome. Visgi yra vitaminų, kurių nėra paprasta gauti su maistu net esant...


Gyvename ilgiau, tačiau ilgiau ir sergame

Gyvename ilgiau, tačiau ilgiau ir sergame

Ilgesnis gyvenimas nebūtinai yra privalumas - tai gali reikšti daugiau metų, praleistų kovojant su ligomis ir negalia, informuoja dailymail.co.uk. Skaičiavimai rodo, kad numatoma žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, bet, pasak mokslininkų, lyginant su...


Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Daugelio žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su virusais. Jei organizmą žiemai pradėsite ruošti jau dabar, atvėsus orams mažiau varvės nosis, perštės...


Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Dekoratyvi kosmetika puošia, tačiau išorinis blizgesys netrukus gali virsti ašarų pakalne. Visuomenės sveikatos centro specialistai ragina būti budriems ir įspėja, kad Lietuvos parduotuvių lentynose vis dar pasitaiko nesaugios kosmetikos, neretai...


Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Žvynelinė: trečdalis ligonių ja suserga dar vaikystėje

Penktadienį minima Pasaulinė žvynelinės diena. Šia liga pasaulyje serga 125 mln. gyventojų, o dešimtadaliui jų išsivysto luošinis artritas. Lietuvoje Pasaulinė žvynelinės diena minima kasmet nuo 2004 metų. Šiemet specialistai nori priminti, kad...


Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

Prisilietimai, išvalantys pasąmonės šulinį

"Masažas man niekada nebuvo tiesiog paprasta procedūra fiziniam žmogaus kūnui. Prieš atlikdamas masažą, stengiuosi įsigilinti ne tik į fizinius, bet ir į pačius subtiliausius žmogaus pojūčius, jausmus", - sako masažo meistras ir sveiko...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9