Sausio 28d. Penktadienis

Faktai apie alkoholį

2014 Sausio 30d.
Peržiūrų skaičius: 28204
Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda.

Daugiau nei penki tūkstančiai metų

Jau žiloje senovėje žmonės pastebėjo, kad rūgstantys, besifermentuojantys gėrimai jų kūnus veikia ypatingai. Todėl greitai ėmė sąmoningai juos rauginti. Vieni seniausių alkoholinių gėrimų – alus ir vynas – pradėti gaminti daugiau kaip prieš penkis tūkstančius metų Senovės Egipte ir Mesopotamijoje. Kad vynas buvo labai vertinamas antikos laikais – nė sakyti nereikia.

Pasak mitybos žinovų, alkoholis žmogaus kūnui nėra svetima medžiaga – šiek tiek jo organizmas pasigamina pats. Taigi išeitų, kad tam tikras alkoholio kiekis medžiagų apykaitai netgi reikalingas. Tačiau tiek, kiek jo neva reikia, organizmas pats ir pasigamina.

O mintis apie jo "būtinybę" nuo alkoholio priklausomi žmonės labai greitai pasitelkia savo silpnybėms pateisinti.

Europiečiai – didžiausi mėgėjai

Nustatyta, kad daugiausiai pasaulyje alkoholio išgeriama būtent Europos Sąjungoje. Vienas suaugęs europietis per metus suvartoja apie 11 litrų grynojo alkoholio: jo 44 proc. išgeriama alaus, 34 proc. vyno ir 23 proc. stipriesiųjų gėrimų. Šiuo metu Europoje priskaičiuojama apie 23 mln. alkoholikų. Vyrų penkis kartus daugiau nei moterų.

Liūdna mūsų statistika

Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių pagal alkoholio suvartojimą yra antroje–penktoje vietoje (įvairių tyrimų duomenys). Kiekvienam suaugusiam šalies gyventojui per metus teko apie 13,3 litrų absoliutaus alkoholio (2009 m tyrimų duomenys). Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2007 m. Lietuvoje buvo apie 60 tūkst. nuo alkoholio priklausomų asmenų. Apie 7 proc. jų sirgo alkoholinėmis psichozėmis.

Faktai apie alkoholį

1 g alkoholio turi apie 7 kcal (palyginti: 1g baltymų arba angliavandenių turi po 4 kcal, riebalų – 9 kcal). Dauguma alkoholinių gėrimų, nors ir teikia energiją, neturi nei baltymų, nei riebalų, nei vitaminų ar mineralinių medžiagų. Tai vadinamosios "tuščios kalorijos", kurių organizmas nepaima. Pasak dietologų, sausas vynas, degtinė, brendis, konjakas "į kūną" neina. Papildomų kalorijų turi tik likeriai, saldžiosios trauktinės, užpiltinės, desertinių rūšių vynas, taip pat alus ir šampanas.

Grynas alkoholis (95 proc.) per 1–2 min. sunaikina bakterijas toje vietoje, ant kurios yra užpiltas (mikrobų sporų ir virusų jis neveikia). Iki šiol nėra sugalvota geresnės dezinfekavimo priemonės. Tik reikėtų pridurti, kad dezinfekuojant žaizdas galima naudoti ne stipresnį kaip 70 proc. alkoholį. Stipresnis "pridegina" baltymus ir po jais esančios bakterijos dezinfekcijai tampa nebepasiekiamos.

Kai kurių tyrimų duomenimis, polinkis į alkoholį gali būti perduodamas genetiškai. Jei vienas iš tėvų serga priklausomybe nuo alkoholio, tikimybė, kad palikuoniai taip pat sirgs, – 48 proc., jei abu tėvai – apie 90 proc. Taigi alkoholikų vaikai alkoholiui gali turėti biologinį potraukį.

Didelė vienkartinė alkoholio dozė silpnina seksualinį jautrumą ir orgazmo malonumą tiek vyrams, tiek moterims.

Negana to, alkoholis slopina lytinių hormonų gamybą, dėl to daugiau nei 50 proc. alkoholikų vyrų tampa impotentais.

Alkoholis yra maždaug 9 proc. visų žmonių ligų priežastis. Be priklausomybės, jis gali sukelti per 60 skirtingų ligų ir sutrikimų: psichikos ir elgesio pokyčius, traumas, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus, įvairius vėžinius (burnos ertmės, ryklės, gerklų, stemplės, skrandžio, storosios žarnos) susirgimus, širdies, plaučių, kepenų, skeleto ir raumenų ligas, imunologinius, reprodukcinius sutrikimus, įskaitant padidėjusią priešlaikinio gimdymo riziką ir mažą naujagimių svorį gimimo metu.

Pasak gydytojų, sistemingai nesaikingai vartojant alkoholį, subrendusiems vyrams psichologinė priklausomybė gali atsirasti per metus ar dvejus, fizinė – per 2–10 metų. Moterys psichologiškai priklausomos gali tapti per 6 mėn., fiziškai – per 1–3 metus.

Tyrimais nustatyta, kad geriant alkoholį kasdien 8 metus po 160 g (grynojo alkoholio) išsivysto kepenų cirozė, kuri yra nepagydoma ir baigiasi mirtimi.

Nuo ko priklauso poveikis

Žmonės labai skirtingai reaguoja į alkoholį. Tai priklauso nuo fermentų sistemos aktyvumo, svorio, lyties, taip pat, kaip dažnai žmogus išgeria.

Fermentai. Skirtingai nei įprastas maistas, didžioji dalis į skrandį patekusio grynojo alkoholio iš karto patenka į kraują (apeidama žarnyną). Mat alkoholio molekulės labai smulkios, jos rezorbuojasi pro skrandžio sieneles ir su krauju pirmiausia nukeliauja į daug kraujo turinčius organus, tokius kaip smegenys. Todėl nuo išgėrimo iki apsvaigimo gali praeiti vos minutė (ypač, jei išgerta buvo tuščiu skrandžiu).

Patekusį į virškinamąjį traktą alkoholį ima skaidyti alkoholio dehidrogenazės fermentai, kurių daugiausia yra kepenyse. Nuo jų aktyvumo priklausys, kaip greitai organizmas pašalins alkoholį. Šių fermentų kiekis ir aktyvumas kiekvieno skirtingas. Labai mažai išgeriantys žmonės apsvaigsta greičiau todėl, kad jų organizmuose minėti fermentai mažiau aktyvūs. Greitai pasigeriantys žmonės šių fermentų gali turėti mažiau iš prigimties. Tokiems vartoti alkoholį reikėtų itin atsargiai, nes daug greičiau gali tapti priklausomi. Literatūroje užsimenama, kad alkoholio dehidrogenazės fermentų mažiau turi geltonodžių rasės žmonės, tarp kurių dažniausiai minimi japonai, taip pat Amerikos indėnai, kadaise palikę Azijos žemyną.

Lytis. Moterys alkoholiui yra jautresnės nei vyrai dėl savo hormonų ir fermentų sistemų ypatumų. Moterų kraujyje ir kepenyse pastarųjų yra gerokai mažiau, todėl alkoholis organizme skaidomas lėčiau. Moterys juo apsinuodija nuo gerokai mažesnių dozių, joms tris keturis kartus greičiau nei vyrams vystosi psichologinė ir fizinė priklausomybė. Na, o dėl hormonų svyravimų, pavyzdžiui, kamuojant premenstruaciniam sindromui, pogimdyminei depresijai, per menopauzę, moterys turi daugiau pagundų taurelėje ieškoti nusiraminimo.

Svoris. Daugiau sveriantys, stambesni žmonės ilgiau nepasigeria dėl to, kad jų kepenyse palyginti daugiau alkoholį skaidančių fermentų. Be to, jie turi palyginti didesnį kiekį kraujo, kuris cirkuliuoja didesniame organizme.

Pavojus organizmui

Kai alkoholis geriamas lėtai ir po truputį, be to, užkandžiaujant, nemaža jo dalis patenka į virškinamąjį taktą, kepenis ir čia pat yra skaidomas. Tačiau jei jis geriamas greitai ir dideliais kiekiais, kepenys nebespėja jo skaidyti, didesnioji jo dalis rezorbuojasi į kraują, dalis gryno alkoholio patenka į kitus organus, – taip šie apnuodijami.

Pykinimas vėmimas, galvos ir pilvo skausmas, viduriavimas, pusiausvyros sutrikimas, mirgėjimas akyse – dažniausi apsinuodijimo alkoholiu požymiai, kurie gali pasireikšti jau po trijų keturių valandų. Apsinuodijama dažniausiai dėl dviejų priežasčių: geriama per daug arba blogos kokybės gėrimų. Anot gydytojų, pas mus nėra svaigalų vartojimo kultūros. Žmonės geria tam, kad pasigertų, bet ne tam, kad maloniai atsipalaiduotų. O apsinuodijimas, nesvarbu, alkoholiu, maistu ar vaistais, organizmui yra didžiulis stresas, neretai ir mirtinas pavojus. Be to, nors kepenyse alkoholis suskaidomas į anglies dioksidą ir vandenį, jam skylant išsiskiria labai nuodingas tarpinis produktas acetalaldehidas. Štai kodėl nuolat piktnaudžiaujant alkoholiu vystosi kepenų cirozė – lėtinė, progresuojanti ir dažniausiai mirtimi pasibaigianti kepenų liga.

Alkoholis turi savybę sutraukti skysčius, dėl to po išgertuvių labai džiūsta burna. Dehidratacija – pavojinga būsena, nes netekdamas skysčių organizmas praranda ir elektrolitus, mikroelementus, iš kurių ypač svarbus kalis. Dėl alkoholio poveikio gali atsirasti vadinamoji acidozė, sutrikti rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Tada labai norisi "kažko rūgštaus".

Ką daryti, jeigu vis dėlto apsinuodijote?

Pasak toksikologų, visos priemonės pagirioms palengvinti yra beveik neveiksmingos, šią būseną reikia tiesiog ištverti ir laukti, kol savaime praeis. Jeigu labai skauda galvą, galima išgerti paracetamolio ar tirpaus aspirino tabletę. Troškulį numalšinti gali padėti rūgpienis, kefyras, arbata su citrina, rūgščios sultys, pavyzdžiui, raugintų kopūstų, citrinų ir pan. Jei žmogus daug vėmė, būtina gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos ir atkurtas elektrolitų balansas – tam geriausiai tinka sūrus mineralinis vanduo. Jeigu apsinuodijimas labai stiprus, žmogus praranda sąmonę, būtina kviesti greitąją pagalbą.

Rasa Derenčienė

"Moters savaitgalis"

Veidas.lt

Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Vyresnio amžiaus žmonėms per greitai sumažinus kraujospūdį, gali nukentėti jų gebėjimas aiškiai mąstyti. Tokią išvadą padarė tyrimus atlikę Izraelio mokslininkai. Jie nustatė, kad vyresni negu 70 metų žmonės, kurių nors šiek tiek didesnis...


Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Unikalūs Step Forward ortopediniai batų įdėklai

Žmogaus pėda - viena iš svarbiausių žmogaus kūno atramos dalių. Pėdas būtų galima palyginti su pastato pamatais, o kūną - su pačiu pastatu: tvirti ir tiesūs pamatai - tiesus ir tvirtas pastatas. Jeigu pamatai kreivi, vargu ar pavyks pastatyti...


Aukštakulnius palikime vakarui

Aukštakulnius palikime vakarui

Vakarop ima dilgsėti nutrintas pėdas ir mausti kojas, o kūną perlieja visa apimantis nuovargis. Kuri iš moterų nėra patyrusi šio jausmo po ilgos darbo dienos dėvint aukštakulnius? Verta prisiminti, kad graži moteris - sveika moteris. Ne veltui...


Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Kai išimties tvarka - Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo vizito proga - į ligoninę leista įnešti gėlių, kelis ligonius ištiko sunkūs astmos priepuoliai. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas thelocal.se, karaliaus vizito proga...


Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Kiekvienam žmogui per dieną reikalingas geriamo vandens kiekis yra individualus. Jis priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip sveikatos būklė, gyvenimo būdas, atliekamas darbas ir gyvenamos vietos klimatas. Deja, daugybė žmonių nežino, kiek...


Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Mokslininkai teigia, jog turintieji vienokią ar kitokią alergiją mažiau rizikuoja susirgti vėžiu, nei sveikieji. Jų nuomone, neigiamos (organizmo reakcijos) stiprina imuninę sistemą ir tokiu būdu apsaugo nuo mirtimi galinčių pasibaigti ligų....


Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Liūdna ir skaudu, kad tabako pramonei pavyko įtikinti Lietuvos moteris, kad grožis ir laisvė neatsiejama nuo cigaretės. Jos nori būti stiprios, gražios, elgtis kaip vyrai ir žinoma rūkyti kaip vyrai. Tabako gamintojai dabar galėtų džiaugtis, nes...


Tavo gyvenimas prasideda dabar

Tavo gyvenimas prasideda dabar

Pažįstu tave. Rytą stovi autobuse, metro ar miesto traukinyje, priemiestiniame traukinyje, tramvajuje. Dažniausiai supama žmonių, kurie tokie pat pavargę, nusivylę, įsibaiminę, varinėjami kaip ir tu. Džiaugiesi, kad turi darbą, bet kai artiniesi...


Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Kuo plačiau šypsosis, kuo gilesnės raukšlės susidarys aplink akis, tuo, tikėtina, ilgiau žmogus gyvens, rodo šią savaitę paskelbtas tyrimas. Ernesto Abelio vadovaujami mokslininkai iš Wayne'o valstijos universtiteto ištyrė 230 JAV...


Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunoms moterims stresas sukelia širdies ligas

Jaunesnėms moterims sunkumai darbe daro didesnį poveikį sveikatai, nei toms kurioms yra virš 50. Nerimaujančios jaunos moterys dažniau serga širdies ligomis. Remiantis tyrimu, atliktu su daugiau nei 12 tūkst. tiriamųjų, stresas darbe, moterims,...


Užtenka kęsti nugaros skausmus

Užtenka kęsti nugaros skausmus

O tų priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems - dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės...


Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Verslininkai susirūpino apsauga nuo gripo

Lietuvos verslininkai siaučiant gripo epidemijai ėmėsi saugumo priemonių, darbuotojams nupirko medicininių kaukių, jas kai kuriose įmonėse nešioti tapo privaloma. Medicininių kaukių ir dezinfekavimo priemonių nusipirko gamyklos, prekybos centrai,...


Vienuolikmetė apako per 10 savaičių

Vienuolikmetė apako per 10 savaičių

Vienuolikmetė mergaitė nustebino gydytojus, kai apako per dešimt savaičių. Mažylei buvo diagnozuota reta liga – optinis neuritas. Regimojo nervo uždegimas gydomas steroidais, tačiau Becky Cranmer tai nepadėjo. Kaip praneša dailymail.co.uk,...


Ar lengva sveikai gyventi?

Ar lengva sveikai gyventi?

Gyvenimo kasdienybės užpildo mūsų gyvenimą, visą laiką skubame, kai ko nespėjame nuveikti, kažkam atiduodam per daug širdies, ir tik netekę savo artimiausių žmonių, stabtelime ir susimąstome: gyvenimas labai trapus ir jokios gražiausios gėlės,...


Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Saulė ir maistas – vitamino D šaltinis

Vitaminas D žmogaus organizmui reikalingas kone labiau nei visi kiti, tačiau vis daugėja žmonių, kuriems jo trūksta. Kai taip atsitinka vaikams, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje....


Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Šiais metais Kauno visuomenės sveikatos centras iš miesto gydymo įstaigų yra gavęs tris, o iš Prienų – vieną pranešimą apie apsinuodijimo grybais atvejus. Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2007 metais visoje Lietuvoje...


Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, jog klimato reiškinys La Ninja (ispanų k. La Nina) nulėmė neįprastai drėgnas regiono sąlygas, dėl kurių gali padaugėti infekcijų ligų. Ji įspėjo šio regiono šalis atidžiau žvelgti į padidėjusį pavojų ir...


Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Viena iš vaikų leukemijos priežasčių gali būti ta, kad jų tėvai reguliariai naudoja insekticidus bei antigrybelines priemones namuose ir sode. Prie tokių išvadų priėjo prancūzų mokslininkai, apklausę tėvus 568 vaikų, kurių pusė sirgo leukemija....


Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Gydant nutukimą padidėja kaulų lūžių rizika

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Didžiosios Britanijos mokslininkai teigia, kad žmonių atmintis prastėja dėl to, kad jiems nebūtina įsiminti telefono numerius. Bendrovių "ResearchNow" ir "CPP" atliktas tyrimas parodė, kad dauguma britų nesivargina įsiminti...


Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Jei iki šiol bijote eiti pas dantų gydytoją, tai dabar turėsite visiškai įtikinamą pasiteisinimą: tai ne baimė, tiesiog jums teko netinkami genai... Pasirodo, jog labiausiai odontologų bijosi rudaplaukiai strazdanoti žmonės. Ir bijo ne dėl to, kad...


Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Naujas tyrimas parodė, kad tie, kurie prieš kiekvieną valgį išgeria dvi stiklines vandens, greičiau lieknėja nei tie, kurie reguliariai skaičiuoja kalorijas. Kaip praneša dailymail.co.uk, jeigu receptiniai svorio metimo vaistai padeda kūnui...


Dėl alergijų bumo kalta perdėta švara?

Dėl alergijų bumo kalta perdėta švara?

JAV mokslininkai teigia, kad vaikams reikia leisti išsipurvinti, nes per didelė švara gali susilpninti odos sugebėjimą sugyti, praneša BBC. Tyrimą atlikusi mokslininkų komanda nustatė, kad ant odos gyvenančios normalios bakterijos sukelia procesą,...


Miego stygius - neatstatomas, tad verčiau juo nepiktnaudžiauti

Miego stygius - neatstatomas, tad verčiau juo nepiktnaudžiauti

Daugelis darboholikų mano, kad iki valios išsimiegoję poilsio dienomis, kompensuos savaitės miego trūkumą. Įrodyta, kad nuolat trūkstant miego neįmanoma už tai atsigriebti per poilsio dienas. Atvirkščiai - didėja nutukimo, širdies bei kraujagyslių...


Knarkimas ir galvos skausmai - susiję

Knarkimas ir galvos skausmai - susiję

Dažnai galvos skausmus kenčiantys žmonės paprastai dar ir knarkia, nustatė mokslininkai. Tyrimas, kuriame dalyvavo 700 asmenų, ieškojo ryšio tarp chroniškų arba staiga užeinančių galvos skausmų ir knarkimo. Chroniškus galvos skausmus kenčiančiais...


Mobilieji telefonai kenkia spermatozoidams

Mobilieji telefonai kenkia spermatozoidams

Atrodo, jog prie potencialiai pavojingų mobiliojo ryšio įrenginių savybių bus pridėta dar viena. Klyvlendo (JAV) klinikoje atlikti tyrimai parodė, jog kišenėje laikomas ir pokalbio režimu veikiantis mobilusis telefonas gali pabloginti spermos...


Šildomos sėdynės kenkia spermai

Šildomos sėdynės kenkia spermai

Vyrai žvarbią dieną automobilyje neturėtų skubėti įjungti sėdynių šildymo. Toks komfortas gali perkaitinti svarbius organus ir sutrikdyti spermos gamybą. Optimaliai spermos gamybai tinkama temperatūra yra vienu ar dviem laipsniais žemesnė nei viso...


Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Seniai yra žinoma, kad miegas gerina žmogaus sugebėjimą atlikti su atmintimi susijusias užduotis. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai byloja, kad popietės miegas gali dešimteriopai padidinti jūsų sugebėjimą apdoroti ir saugoti informaciją, bet tik...


Dėl perdėto drovumo neužleiskime urologinių susirgimų

Dėl perdėto drovumo neužleiskime urologinių susirgimų

Statistika teigia, kad: - 50 proc. visų įgimtų anomalijų randama urologinėje sistemoje; - iki 30 proc. moterų turi nusiskundimų dėl šlapinimosi ar šlapimo nelaikymo; - prostatos ligos vargina 75 proc. vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų; vargina -...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9