Birželio 25d. Antradienis

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

2013 Liepos 25d.
Peržiūrų skaičius: 21344
Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet?

1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją.

Kodėl tai nutinka? Mūsų vidinio laikrodžio "resursas" skirtas tam tikram ciklui, kuris tęsiasi 24 val. Be to, visų organų ir sistemų aktyvumas kinta priklausomai nuo paros meto: sulėtėja artėjant nakčiai ir pagreitėja auštant. Todėl laikrodžių persukimą valanda į priekį arba atgal organizmas suvokia kaip laiko juostos pakitimą. Prie vienos valandos pokyčio organizmas pripranta maždaug per tris savaites. Pirmiausia, tai atsilieps miegui ir būdravimui.

Ką daryti?

Neskubėkite iškart ryti migdomųjų. Geriau vartokite natūralesnių preparatų: valerijonų, produktų, turinčių sukatžolių arba bijūno.

Galima priversti save užmigti ir kitais būdais. Esmė tame, kad vakarui artėjant fiziologinis organizmo aktyvumas mažėja. Organizmas ruošiasi ilsėtis. Sulėtėja pulsas, krenta arterinis spaudimas, o svarbiausia – krenta kūno temperatūra. Tačiau tai neįvyksta, jeigu bioritmai sutrinka. Pasistenkite juos atstatyti sumažindami kūno temperatūrą. Gulėdami lovoje nuimkite antklodę 10-15 minučių. Nužvarbę vėl apsiklokite ir pasistenkite sušilti.

Prieš miegą pagulėkite šiltoj vonioj, pasimėgaukite joje kol pilnai atsipalaiduosite. O po to atsivėsinkite, pavyzdžiui lengvu dušu. Tik neperšalkite. Ir tik po to galima gultis į šiltą lovą.

Jeigu Jums taip ir nepavyko išsimiegoti, ką gi, pamiegosite dieną. Tačiau neužsigulėkite per ilgai.

2 problema. Jūs netikėtai skrendate trumpon komandiruotėn – keičiate laiko juostą ir atvykę negalite atsitokėti.

Kodėl tai nutinka? Lėktuvas nugabena žmogų į visiškai kitas sąlygas, kur ne tik pakitęs laikas, bet ir temperatūros režimas kitoks, atmosferos slėgis bei drėgnumas taip pat skiriasi. Be abejo, tai negali neatsiliepti sveikatai. Kuo daugiau laiko juostų skiria mus nuo gimtųjų kraštų, tuo sunkiau ir ilgiau prie pokyčių pripranta mūsų organizmas. Mažiausiai į tokius pokyčius reaguoja 30-35 metų žmonės. Minėtame amžiuje biologiniai ritmai yra pastoviausi. Labiausiai pažeidžiami – senjorai, vaikai, moterys. Gražiosios lyties atstovių nervų sistema labai jautriai reaguoja į bet kokius pokyčius.

Ką daryti?

Kad komandiruotės metu nepaūmėtų chroniški susirgimai būtinai pasiimkite į kelionę vaistų, galinčių pagelbėti nuo širdies skausmų arba padidėjusio arterinio spaudimo.

Gan dažnai "atsibunda" tokie chroniški virškinimo sistemos sutrikimai kaip kolitai ir gastritai. Vieniems prasideda viduriavimas, kitiems – užkietėja viduriai. Todėl neužmirškite su savimi pasiimti tiek priemonių nuo diarėjos (nuo viduriavimo), tiek laisvinamųjų (nuo užkietėjimo). O jeigu prasidės skrandžio arba žarnyno spazmai, pravers ir antispazminiai preparatai.

Stenkitės rinktis skrydį taip, kad vietoje jūs būtumėte antroje dienos pusėje, arčiau vakaro. Tai suteiks Jums galimybę pailsėti nuo skrydžio, o svarbiausia – atsigulti miegoti patogesniu laiku, kad ryte būtumėt geros formos.

3 Problema. Jūs ilsitės padidėjusio drėgnumo zonoje. Egzotika Jūsų nedžiugina, sunku kvėpuoti ir iš atostogų norisi greičiau grįžti namo.

Kodėl tai nutinka? Tropikuose ir drėgnuose subtropikuose nepratusiems prie minėto klimato žmonėms gali prasidėti pabrinkimai. Esmė tame, kad įprastomis sąlygomis mūsų skysčių apykaitoje aktyviai dalyvauja oda. Prakaituodami per odą mes pašaliname dalį skysčių. Dėl drėgnų orų minėta funkcija sutrinka, o krūvis atitenka inkstams, o minėtieji sunkiai susidoroja su tokia užduotimi. Padėtis pablogėja dar labiau, kai vietinis vanduo būna persotintas druskų.

Ką daryti?

Gerkite parduotuvėse pirktą nemineralizuotą vandenį. Tačiau ir minėto vandens nereikėtų gerti per daug, nes papildomai apkrausite inkstus.

Vietovėse, kuriose yra labai drėgna, nereikia vartoti skysčių, kuriuose yra spirito. Jie skatina skysčių šalinimą ir sukelia stiprų troškulį

Sausasis baltas vynas, skiestas gėlu vandeniu – geriausias subtropiniam klimatui tinkantis gėrimas.

4 problema. Pavasarį Jūs nusprendėte nuvykti pailsėti į šiltuosius kraštus, o vietoj laukto poilsio susiduriate su įvairiomis negaliomis.

Kodėl tai nutinka? Nepaisant laiko juostų pokyčių organizmui tenka patirti aklimatizaciją. Sunkiausios būna pirmos 3 dienos. Skauda galvą, pasireiškia nuovargis, ištižimas, apatija. Dieną visada norisi miegoti, o naktimis pasireiškia nemiga. Taip pat gali dingti apetitas ir sutrikti žarnyno veikla.

Ką daryti?

Patartina iš anksto pasiruošti kelionei. Jūs turite sužinoti, kiek valandų reikia persukti laikrodį atvykus į kitą vietą. Kadangi mūsų organizmų ritmų pokyčiai tiesiogiai priklauso nuo paros meto, Jums teks pamažu priartinti savo organizmą, t.y. miegą ir būdravimą prie būsimų sąlygų.

Pirmomis kelionės dienomis stenkitės įsiklausyti savo biologinio laikrodžio. Kai vietinis laikas lenkia mūsiškį, gimtąjį, būtų gerai, jeigu Jūs vėliau gultumėtės miegoti, o ryte ilgiau miegotumėt. Jeigu laikas atsilieka – atvirkščiai.

Jeigu Jūsų laukia kelionė Vakarų kryptimi, pamažu, kelias dienas iki kelionės stenkitės eiti miegoti anksčiau. Jeigu ruošiatės keliauti Rytų link, reikėtų gultis miegoti vėliau nei įprasta. Be to, šalyse, kur saulė pateka anksčiau nei namie, minėtas pasiruošimas pravers ypatingai. Kelionės į Rytus išgyvenamos sunkiau.

Pirmomis dienomis (atvykus) reikėtų laikytis priimtinesnio, naminio mitybos režimo. Rinkitės tradicinius, įprastesnius Jums patiekalus.

Kintant gyvenamajai vietai net ganėtinai stiprų skrandį turintis žmogus gali susidurti su virškinimo problemomis. Tam tikri preparatai gali palengvinti žarnyno dalią. Netekus apetito, valgyti per prievartą vis dėlto neverta. Geriau vartoti lengvą maistą, pavyzdžiui daržovių salotas, vaisius arba pieno produktus.


Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Naujas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad ėjimas gali pagerinti ne tik senėjančio organizmo būklę, bet ir smegenų darbingumą. "Galvos smegenų (nervų tinklų) rišlumas su amžiumi mažėja", - sakė daktaras Arthuras F.Krameris, vadovaujantis...


Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Erdvinis kinas žinomas jau senokai, tačiau nuo pernykščio ypač finansine prasme sėkmingo filmo "Avatar" pasirodymo, 3D vaizdas išgyvena tikrą renesansą - daugėja kino teatrų, siūlančių erdvinio vaizdo akinius, plečiamas tokių filmų...


Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam...


Prie soliariumų priprantama

Prie soliariumų priprantama

Maždaug trečdalis žmonių, besimėgaujančių soliariumo malonumais, gali tapti priklausomi ne tik nuo deginimosi efektų, bet ir nuo alkoholio ar narkotikų. Kaip praneša BBC, paprastai žmonių, pripratusių prie soliariumų, polinkis į alkoholį bei...


Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...


Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

45-erių metų modelis Cindy Crawford stebina įspūdingomis rankomis. Dviejų vaikų motina tikina nesilaikanti dietų, nors nevalgo makaronų ir duonos, bet atliekanti specialius pratimus. Beje, ji stengiasi sveikai maitintis. Kaip praneša...


Antibiotikai: nauda ir žala

Antibiotikai: nauda ir žala

Gripo sukeltas komplikacijas ir kai kurias kitas ligas neretai tenka gydyti antibiotikais. Tačiau kartu su jais reikia vartoti ir gerųjų bakterijų preparatus. Tai žino ne visi. Daugiau kaip pusei vaikų ir trečdaliui suaugusiųjų, atėjusių pas...


Ko reikia, kad moteris pasiektų orgazmą?

Ko reikia, kad moteris pasiektų orgazmą?

Mokslininkai pagaliau išsklaidė mitą ir išsiaiškino, kas gali padėti moteriai patirti vaginalinį orgazmą. Paaiškėjo, kad viskas priklauso ne nuo preliudijos trukmės, o nuo vyro lytinio organo ir jo seksualinės patirties, rašoma "News of the...


Jėgas sugrąžina žolynai

Jėgas sugrąžina žolynai

Pavasarį įprasta gerti daugiau vitaminų, griebiamasi net injekcijų. Tačiau po žiemos nusilpusioms jėgoms atgauti bei ligoms gydyti yra ir kitas kelias, beveik nieko nekainuojantis. Juo turguje vaistažolėmis prekiaujanti 61-erių Ėgliškių gyventoja...


Kodėl naudingiau sveikatai važinėti autobusais nei automobiliais?

Kodėl naudingiau sveikatai važinėti autobusais nei automobiliais?

Britų mokslininkų grupė, kuriai vadovavo Sasekso universiteto daktaras Davidas Louisas, atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad važinėti autobusais daug naudingiau sveikatai nei nuosavais automobiliais. Daktaro Louiso, sukūrusio terminą "kelių...


"Sulčių taryba" įspėja: kas penktas Lietuvos gyventojas nepusryčiauja

"Sulčių taryba" įspėja: kas penktas Lietuvos gyventojas nepusryčiauja

Kaip rodo tyrimų agentūros "Data Serviss" apklausa, vykdyta kampanijos "Suvalgyk sulčių" metu, apie penktadalis Lietuvos gyventojų nevalgo pusryčių. Didžioji dalis (70 proc.) nepusryčiaujančiųjų yra moterys. Kaip pagrindinė...


Problemos atsiranda kvėpuojant užterštu oru net namie!

Problemos atsiranda kvėpuojant užterštu oru net namie!

90% laiko mes praleidžiame patalpose, kuriose oro tarša yra tokia pati kaip ir lauke. Gyvenamųjų patalpų oras yra gausus mikroorganizmų, kenksmingų mūsų sveikatai, įskaitant pelėsį, dulkių erkes, virusus ir bakterijas, kurie sukelia alergijas ir...


Tyrimas: internetas žmogų veikia lyg alkoholis

Tyrimas: internetas žmogų veikia lyg alkoholis

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie daug laiko praleidžia internete patiria tokio paties pobūdžio jaudulį kaip gerdami alkoholį, rašo portalas "The Wall Street Journal". Pasirodo, anonimiškumas nulemia,...


87 procentai moksleivių tiki – sveikai gyventi yra smagu

87 procentai moksleivių tiki – sveikai gyventi yra smagu

Apklausus 38 Vilniaus ir Kauno apskričių mokyklų moksleivius pastebėta, kad beveik 90 procentų vaikų mano, jog sveikai gyventi yra smagu. Apklausa atskleidė, jog daugelis moksleivių supranta fizinio aktyvumo naudą, todėl į klausimą "Kaip...


Draudimai rūkyti viešose vietose ženkliai sumažina širdies priepuolių skaičių

Draudimai rūkyti viešose vietose ženkliai sumažina širdies priepuolių skaičių

Draudimai rūkyti viešose vietose turėjo didesnę įtaką širdies priepuolių prevencijai nei kada nors tikėtasi, rodo surinkti duomenys. Anot dviejų studijų, draudimai rūkyti Europoje ir Šiaurės Amerikoje širdies smūgių sumažino trečdaliu, praneša...


Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumas gali būti išgydomas padedant kontaktiniuose lęšiuose auginamoms kamieninėms ląstelėms, teigia mokslininkai. Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą,...


Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Dėl ko skauda kelių sąnarius?

Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų sausgyslės - visa tai sudaro gana sudėtingą...


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Šildymas - pirma pagalba esant lėtiniams ir užsisenėjusiems skausmams

Šildymas - pirma pagalba esant lėtiniams ir užsisenėjusiems skausmams

Daugelį žmonių vargina lėtiniai nugaros, sprando, kojų, rankų, sąnarių, anksčiau patirtų traumų ir sužalojimų skausmai. Kartais su įsisenėjusiu skausmu pavyksta apsiprasti, bet, esant didesniam fiziniam krūviui, jie ir vėl primena apie save.


Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Pienas susilpnina arbatos antioksidantines savybes

Arbatą geriant su natūraliu arba nugriebtu pienu, gali susilpnėti jos antioksidantinės savybės, rodo Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas. Juodąją arbatą geriant su bet kurios rūšies pienu, jos antioksidantinis potencialas sumažėjo nuo 7 iki 25...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9