Gudručio vaistinė

Alergija – grėsmingas sveikatos priešas

Paskutinį vasaros mėnesį vilioja saulės vonios ir norisi visur suspėti. Tačiau net per atostogas būtina rūpintis sveikata. Vienas didžiausių geros savijautos priešų – alergija. Dabar vis daugiau žmonių kenčia nuo alerginių susirgimų, kurie gali pasireikšti įvairiausiomis formomis. Specialistai pataria nenuvertinti šios klastingos ligos ir pasirūpinti savo aplinka.

Alergija – auganti problema

Kintant klimato ir ekonominėmis sąlygomis, alergija sergančių žmonių skaičius tik didėja. Kai kuriose Europos šalyse alerginėmis ligomis serga net apie 40 proc. gyventojų. Lietuvoje ši problema taip pat aktuali – atsiranda vis naujų alergenų pavojų. Jau šiuo metu alergijos sukėlėjų sąrašas – ypač ilgas, į jį eina maistas, žiedadulkės, dulkės, naminiai gyvūnai, vabzdžių įkandimai, cheminės medžiagos ir t.t. Kontaktas su šiais alergenais gali sukelti nemalonius simptomus– slogą, dusulį, bėrimą, niežulį, kraujospūdžio pokyčius.

Alerginės ligos sukelia ypač daug nepatogumų – gali nukentėti ne tik sergančiojo sveikata, bet ir viso gyvenimo kokybė, fizinis aktyvumas bei ribojamos karjeros galimybės. Pasak specialistų, niekas nėra apsaugotas nuo alergijos. Vienintelė išeitis – gerai pažinti savo organizmą ir vengti tradicinių alergijos sukėlėjų bei naudoti priešalergines priemones.

Cheminės medžiagos – alergijos sukėlėjai

Mūsų aplinkoje cheminių medžiagų yra labai daug, tačiau ne visos jos vienodai sukelia alergiją. Alergija cheminėms medžiagoms – tai sukelta reakcija toms medžiagoms jautriems žmonėms. Svarbu tai, jog reakcijai sukelti užtenka labai mažų alergeno kiekių.

Dažniausiai ši alergijos rūšis pasireiškia alerginiu kontaktiniu dermatitu – kontakto vietoje oda parausta, paburksta, gali atsirasti bėrimas, niežėjimas. Sunkesniais atvejais reakcija gali išplisti ar pasireikšti ne tik kontakto vietoje – alergenas gali būti perneštas pirštais. Dažniausiai kontaktinę alergiją sukelia nikelis, kvepalai, įvairūs stabilizatoriai ir konservantai, guma, dažai, pleistrai bei antibiotikai.

Atsiradus alergijai cheminėms medžiagoms, svarbu išsiaiškinti tikslų ligos sukėlėją. Alergija retai išnyksta savaime ir gali trukti net visą gyvenimą. Tik vengiant kontakto su medžiagomis, kurioms žmogus yra alergiškas, galima pasiekti gerų rezultatų ir išvengti simptomų paūmėjimo. Todėl ypač svarbu atidžiai skaityti naudojamų produktų sudėties aprašymus etiketėse ir naudoti priešalerginius produktus.

Kūdikiai kenčia labiausiai

Ne paslaptis, jog nuo alergijos dažniausiai kenčia vaikai, o ypač kūdikiai, kurių oda yra daug jautresnė aplinkai. Įrodyta, jog nuo alergijos atsiradimo pirmiausia gali apsaugoti natūralus maitinimas. Kitas labai svarbus veiksnys – aplinka, kurioje auga vaikas. Cheminės medžiagos, esančios muilo, skalbimo priemonių sudedamosios dalyse, sintetiniai drabužėliai gali tiesiogiai ir netiesiogiai skatinti alergijos atsiradimą.

Cheminės medžiagos alergenais gali būti ne tik pačios savaime – dėl jų kontakto sudirginama oda ir taip sukeliama alergija. Netiesioginė alergija gali atsirasti tuomet, kai cheminės medžiagos pažeidžia odos apsauginį barjerą ir į organizmą daug lengviau patenka įvairūs alergenai. Tai ypač aktualu jaunoms mamoms, mat dėl didelio kūdikio odelės laidumo alergiją kūdikiui gali sukelti net labai silpni alergenai. Taip atsitinka todėl, kad per ploną kūdikio odelę patenka daug didesnis kiekis cheminių medžiagų ir imuninė sistema į tai dažnai sureaguoja alerginėmis reakcijomis.

Alergiški kūdikiai yra ypač jautrūs cheminių medžiagų poveikiui, todėl jiems reikia ypatingo dėmesio. Reikėtų stengtis visuomet rinktis tik natūralias odos priežiūros priemones, o kūdikio rūbelius skalbti tik vaikišku muilu arba specialiai kūdikiams skirtomis skalbimo priemonėmis. Tam puikiai tam tikrų gamintojų, tarp jų – „Neutral”, „Cleamnut”, „Ecover” ir kt. produktai, kurių sudėtyje nėra dažiklių, baliklių ar aromatų. Skalbimo milteliai bei drabužių minkštikliai gaminami iš ekologiškų medžiagų ir yra skirti kūdikiams bei alergiškiems žmonėms naudoti. Tokiu būdu ženkliai sumažinama odos sudirginimo ir alergijos išsivystymo tikimybė.

Alergijos prevencija

Pasirūpinti oda ir, tuo pačiu, gera viso kūno savijauta reikėtų iš anksto. Tam gali pasitarnauti hipoalerginės priemonės, kurios ženkliai sumažina alergijos atsiradimo riziką. Tai yra ne tik muilas, prausimosi želė, šampūnas, bet ir priemonės, kuriomis skalbiami drabužiai. Lietuvoje galima įsigyti skalbimo miltelių, kurie puikiai pritaikyti alergiškiems žmonėms.

Taip pat galima naudoti antialerginį audinių minkštiklį, kuriame nėra dažų ir kvapiųjų medžiagų. Klaidinga būtų manyti, jog specialiai alergiškiems žmonėms pritaikytos skalbimo priemonės prastai atlieka pagrindinę savo funkciją, tad norint išvengti nemalonaus odos ir cheminių medžiagų susidūrimo, reikėtų rinktis kokybę.
Nuo alergijos reikia saugotis ne tik pasirodžius konkretiems simptomams, taip pat reikėtų rūpintis, kad alergija neatsirastų. Todėl ypač svarbu naudoti visas prevencines priemones ir neužmiršti, kad odą yra mūsų namai, saugantys organizmo vidų nuo žalingo aplinkos poveikio. Būtent nuo jo turime saugoti odą.



TAIP PAT SKAITYKITE