Krikščionių medicinos centras

Pristatytas metinis pranešimas apie Lietuvos gyventojų sveikatingumą ir sveikatos politiką

Pristatytas metinis pranešimas apie Lietuvos gyventojų sveikatingumą ir sveikatos politiką

Spalio pradžioje LR Seime Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Juozas Pundzius pristatė Nacionalinės sveikatos tarybos metinį pranešimą apie Lietuvos žmonių sveikatą ir lėtinių neinfekcinių ligų kontrolės klausimus. Ši LR Seimo įsteigta ir jam atskaitinga sveikatos politikos vertinimo ir kūrimo institucija kasmet Seimui teikia metinius pranešimus apie gyventojų sveikatingumo ir sveikatos politikos įgyvendinimo būklę. Pranešimą apie praėjusių metų Lietuvos žmonių sveikatos rodiklius Seime išklausė ir Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Stankevičius bei savivaldybės gydytoja Odeta Aleksienė.

Šiemet pagrindinė pranešimo tema – lėtinių neinfekcinių ligų kontrolė, nes tokios ligos kaip kraujotakos, kvėpavimo sistemos, onkologinės ligos, cukrinis diabetas kartu su nenatūraliomis mirties priežastimis sudaro devynis dešimtadalius visų mirčių Lietuvoje. Mūsų šalies gyventojų mirtingumas yra vienas didžiausių tarp ES valstybių. Moterų gyvenimo trukmė vis dar išlieka ilgesnė už vyrų daugiau kaip 11 metų. Kaimo gyventojų trukmė trumpesnė už miestiečių. Susirūpinimą kelia nuolat mažėjantis natūralus gyventojų prieaugis, nors 2008 metais demografiniai rodikliai kiek pagerėjo. Tai susiję su padidėjusiu gimstamumu ir šiek tiek sumažėjusiu mirtingumu. Trumpa gyvenimo trukmė, anot J. Pundziaus, daugiau sveikatos politikos veiksmingumo stoka, o ne sveikatos priežiūros sistemos netobulumas. Tai iššūkis valstybės sveikatos politikai.

Pranešėjas ypač akcentavo lėtinių neinfekcinių ligų kontrolės svarbą. Apžvelgdamas sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis pokyčius, jis teigė, kad juos labiausiai lemia nutukimo ir viršsvorio epidemija. Tyrimai rodo, kad kas trečias lietuvis turi antsvorį, kas penktas yra nutukęs. Tuberkuliozės atvejų Lietuvoje taip pat daugiausia iš visų ES šalių. Prasta vaikų ir jaunimo sveikata, kuriai turi įtakos netinkama mityba, dienos režimas, įpročiai.

Vien tik valstybei priskirti atsakomybę už sveikatos būklę nėra teisinga ir sukelia neigiamą efektą, todėl valstybė atsakomybe turi dalintis su žmonėmis. Daugelyje ES šalių ženkliai didinami sveikatos draudimo tarifai asmenims, žalojantiems savo sveikatą rūkymu, alkoholiu, turintiems antsvorio, diegiami papildomi mokesčiai savo sveikata nesirūpinantiems žmonėms. Tai efektyvu – padidėja žmonių asmeninės išlaidos sveikatai, o sumažėja maistui, transportui ir kt.

Siekiant kontroliuoti ir sustabdyti lėtinių neinfekcinių ligų plitimą ir mažinti rizikos veiksnius pastaraisiais metais savivaldybėse steigiami visuomenės sveikatos biurai. Toks biuras 2008 m. buvo įsteigtas ir Marijampolės savivaldybėje. Biuro veikla dar tik įsibėgėja. Rugsėjo pabaigoje Savivaldybės taryba patvirtino Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos priežiūros 2007-2013 metų strategiją, kurią pagal galimybes ir įgyvendins savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

TAIP PAT SKAITYKITE