Nobel biocare

Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Šalies gydymo įstaigose susikaupė 50 tonų pavojingų medicininių atliekų. Už jų naikinimą atsakingos trys ministerijos jau mėnesį nesugeba susitarti. Nors pripažįsta, kad didžiausios klinikos, neturinčios kur dėti atliekų, jas sandėliuoja tiesiog koridoriuose, praneša LTV laida „Šiandien”.

Jau mėnesį iš šalies gydymo įstaigų nebeišvežant medicinos atliekų, susidarė ekstremali padėtis. Ligoninės priverstos panaudotus švirkštus, tvarsliavas, žmonių organus kaupti šaldytuvuose ar dėžėse. Pripažįstama, kad pavojingiausia padėtis Santariškių klinikose, kur nepritaikytose patalpose, koridoriuose laikyta pusseptintos tonos pavojingų atliekų.

Iš šiukšlių ligoninės pradėtos vaduoti tik prieš savaitę. Paskelbus ekstremalią padėtį atliekas leista deginti bendrovei, kuri neturi leidimo tą daryti ir kurios veikla anksčiau buvo sustabdyta.

Kaip sunaikinti šalyje susikaupusias 50 tonų pavojingų atliekų, Vyriausybė ir toliau neranda sprendimo.

„Konkrečius siūlymus, kaip turime spręsti situaciją, svarstysime kitą savaitę”, – sakė Premjeras Andrius Kubilius.

Ekstremali padėtis susidarė vienintelei legaliai dirbusiai deginimo gamyklai Šiauliuose sustabdžius veiklą. Mat kilus ginčams tarp įrenginio rangovų ir užsakovų, gamykla tiesiog atsisakė deginti atliekas. Sveikatos apsaugos viceministras pripažįsta, kad teisinių svertų, kaip priversti gamyklą atnaujinti veiklą, nerandama, todėl jau svarstomi kiti būdai atliekoms naikinti.

„Vienas iš vežėjų „AV Investicija” yra gavusi leidimą išvežti į Vokietiją iki 1900 tonų atliekų per metus – tai vienas kelias. Taip pat birželio 27 d. UAB „Senovės” teritorijoje bus paleistas naujas įrenginys – autoklavavimo įrenginys, kuris neturės poveikio aplinkai”, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.

Tiesa, pripažįstama, kad vežant atliekas naikinti į užsienį, ligoninėms tai kainuos iki 10 kartų brangiau – iki 80 mln. Lt per metus.

Tyrimą atliekantis Seimo kontrolierius sako, kad ligoninės atliekose skęsta, nes už jas atsakingos ministerijos nesugeba susikalbėti.

„Manau, kad trys institucijos, kurios atsakingos, t. y. Sveikatos apsaugos, Aplinkos ir Ūkio ministerijos, nesusikalba. Tai [medicininių atliekų kaupimas] labai pavojinga žmogaus sveikatai, aplinkai – gali plisti infekcijos, virusai”, – tvirtina Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius.

Anot sveikatos apsaugos viceministro, sunaikinti visas susikaupusias atliekas prireiks pusantro mėnesio.

TAIP PAT SKAITYKITE