Rugsėjo 28d. Pirmadienis

Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Peržiūrų skaičius: 21044

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas.

"Kaip karo metais"

Šių dienų Ukraina primena Meksiką, kurioje prieš pusę metų atsirado ir pradėjo staigiai plisti A/H1N1 gripo virusas. "Kiaulių gripu" vadinama ligos atmaina visa jėga dabar smogė Ukrainai. Šioje šalyje mirė jau daugiau kaip 50 žmonių ir susirgo beveik 185 tūkst., daugiau kaip 120 žmonių yra kritinės būklės.

Tiesa, tik 13-ka atvejų patvirtinta, kad žmonės mirė nuo kiaulių gripo. Tačiau to pakako, kad Ukrainos gyventojai pradėtų panikuoti.

"Jaučiasi baimė. Žmonės vengia kitų žmonių susibūrimų, mažiau vaikšto į kavines ir restoranus. Uždarytos mokyklos ir kitos mokymo įstaigos. Viešasis gyvenimas beveik sustojo", - dienraščiui pasakojo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža. Pasak jo, dėl paskelbto draudimo viešiems renginiams buvo sutrukdyti ambasados planai atidaryti Kijeve grandiozinę Niujorke gyvenančio lietuvio Rėjaus Bartkaus parodą. Tačiau ji vis tiek įvyks, tik kiek vėliau. Viešuosius susirinkimus Ukrainos valdžia uždraudė trims savaitėms. "Pirmoji K.M.Čiurlionio paroda vyko karo metais, tuo aš raminu dailininką R.Bartkų", - pusiau juokais sakė ambasadorius ir pridūrė, kad menininkas savo darbo nenutraukė.

A.Kumža taip pat papasakojo, jog iš pradžių buvo manyta, kad žmonės serga paprastu gripu, kurio protrūkiai tokiu metų laiku yra įprasti. "Patvirtinus, jog keli žmonės mirė užsikrėtę A/H1N1 virusu, šalies gyventojai puolė į vaistines, bet jos nesugebėjo aprūpinti kaukėmis ir specialiu preparatu "Tamiflu" visų norinčių", - pasakojo ambasadorius. Tad Ukrainai teko kreiptis tarptautinės pagalbos.

Užteks vienam mėnesiui

Ukrainos lyderis Viktoras Juščenka į pasaulio bendruomenę kreipėsi sekmadienį. Baltarusijos, Vengrijos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos, Slovakijos, JAV, Europos Komisijos ir NATO vadovams pranešė, kad Ukrainos nacionaliniam saugumui kilo grėsmė. "Mes negalime vien savo jėgomis neutralizuoti atsiradusios grėsmės, todėl kreipiuosi pagalbos į artimiausius ir strateginius sąjungininkus". Prezidento laiškuose taip pat nurodyta kokios būtent pagalbos šiuo metu ypač reikia Ukrainai, kad ji galėtų efektyviai kovoti su penktadienį paskelbta epidemija.

Į šį šauksmą jau atsiliepė Slovakija, Vengrija, Rumunija, Rusija ir Lenkija, o Šveicarija naktį atsiuntė lėktuvą, su 16 tonų "Tamiflu". Tai 300 tūkst. dozių. To turėtų užtekti vienam mėnesiui, mano pareigūnai. Dėl siuntinio Ukrainos užsienio reikalų ministerija specialiai derėjosi su šveicarų įmone F.Hoffman La Roche Ltd.. Ši sutiko parduoti preparatą pigiau - po 67 grivinų (apie 20 litų) už pakuotę. Teigiama, jog visi, kas kreipsis į ligonines, reikalui esant, gaus šį preparatą nemokomai.

Lėktuvą su preparatu pasitiko Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Ji padėjo greičiau sutvarkyti muitinės procedūras.

Dirba su kaukėmis

Taip pat buvo atsiųsta specialių kaukių siunta. "Šiandien jau matyti nemažai žmonių su kaukėmis", - pasakojo Lietuvos ambasadorius A.Kumža. Jo teigimu, kai kurių miestų merai nutarė nelaukti tarptautinės pagalbos ir organizavo kaukių gamybą patys.

Ambasadorius pasidžiaugė, jog niekas iš Lietuvos diplomatinės misijos nesusirgo ir papasakojo, jog grįžtančių į tarnybą diplomatų buvo paprašyta atvežti iš Vilniaus "Tamiflu" ir marlių kaukių. "Ypatinga dėmesį mes skiriame konsulinio skyriaus darbuotojams, kurie kasdien kontaktuoja su žmonėmis. Jie visi dirba su kaukėmis", - sakė A.Kumža.

URM rekomenduoja

Apie padėties Ukrainoje rimtumą byloje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) šiandien išplatintas pranešimas. Jame sakoma, kad URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams, artimiausiu metu vykstantiems arba ketinantiems vykti į Ukrainą, susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią valstybę.

"Atkreipiame dėmesį, kad pastaruoju metu Ukrainoje, ypač Lvovo mieste ir vakarinėse šalies srityse, ėmė sparčiai daugėti susirgimų naujuoju kiaulių gripu A (H1N1)", - rašoma pranešime.

 

Kiaulių gripas

Tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Naujai atsirandantys virusai gali būti pavojingi žmonėms, pavyzdžiui A/H1N1 virusas, kuriuo gali užsikrėsti ir kiaulės ir žmonės.


Plitimas

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas - oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali ne tik pasireiškus simptomams, bet ir iki to. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.
Kiaulių gripo virusas aplinkoje būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą gali patekti, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.

Simptomai

Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

 • Karščiavimas;

 • Kosulys;

 • Gerklės skausmas;

 • "Kaulų laužymas";

 • Galvos skausmas;

 • Šaltkrėtis;

 • Silpnumas ir nuovargis;

 • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;

 • Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;

 • Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Vaistai

Šiuo metu dar nėra sukurta vakcinos prieš kiaulių gripo virusą. Apsisaugoti nuo užsikrėtimo padeda panašios priemonės, kaip ir nuo bet kurios oro-lašeliniu būdu plintančios kvėpavimo takų infekcijos. Specialistai pataria imtis šių apsaugos priemonių:

 • Užsidengti nosinaite burną ir nosį čiaudint ar kosint, o po panaudojimo nosinaitę išmesti;

 • Plauti rankas nusičiaudėjus ar po kosulio;

 • Dažnai plauti rankas su muilu. Alkoholiniai antiseptikai taip pat tinka;

 • Stengtis neliesti akių, nosies,burnos;

 • Vengti kontakto su sergančiais žmonėmis;

 • Jei jaučiate gripo simptomus, neiti į darbą ar mokyklą ir likti namie.

Diena.lt

SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

SUMO baltymas teikia viltį išgydyti smegenų ligas

Bristolio universiteto tyrėjai tvirtina, jog SUMO (angl. Small Ubiquitin-related Modifier) baltymas sumažina informacijos, perduodamos į ląsteles, kiekį. Padidėjęs susijaudinimas būdingas daugeliui smegenis paveikiančių ligų. Mokslininkai...


Valstybė galės apmokėti už kelių ligų gydymą, kai į ligoninę guldomas vyresnis pacientas

Valstybė ligoninėms galės apmokėti ne už vieno susirgimo gydymą, bet už kompleksinių paslaugų teikimą, kai į ligoninę guldomas kelias sveikatos problemas turintis vyresnis pacientas. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio...


Sidabro dalelių poveikis antibiotikų efektyvumui

Sidabro dalelių poveikis antibiotikų efektyvumui

Sidabras yra brangusis metalas, kuris jau nuo senų laikų buvo naudojamas apsaugoti žaizdas nuo infekcijų ir išsaugoti maistą bei vandenį. Dar 400 m. pr. m. e. Hipokratas pirmasis apibūdino sidabro antibakterines savybes, tačiau veikimo mechanizmas...


Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenlige serga maždaug kas dešimtas žmogus. Tačiau apie galimą ligą dažnai jis sužino netikėtai – tik tuomet, kai ištinka priepuolis: ima pykinti, pila karštis, tampa sunku šlapintis, o į šoną įsimeta dieglys. Visų šių nemalonumų...


Perversmas chirurgijoje – lazeris venoms operuoti

Perversmas chirurgijoje – lazeris venoms operuoti

Pasaulinio garso medikai iš Latvijos Vilniuje atliko venų operaciją be pjūvio. Specialistai teigia, kad naujasis venų operacinis lazeris sukels tikrą perversmą kraujagyslių chirurgijoje. Jis taip pat sutaupys valstybei daug lėšų. Naujuoju aparatu...


Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai beta karotinas, vitaminai C, E ir selenas sumažina lėtinio pankreatito sukeliamą skausmą. Tai paskelbė JAV leidžiamas žurnalas "Gastroenterology". Skausmą patiria devyni iš dešimties lėtiniu pankreatitu sergančių asmenų,...


Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Tarptautiniame urologų kongrese – nauji prostatos vėžio gydymo būdai

Kongreso metu pristatytas klinikinis tyrimas apie ilgalaikio prostatos vėžio gydymo hormonais naudą. "Vilniuje surengtas kongresas sulaukė didelės sėkmės – užsiregistravusių dalyvių buvo apie 600", – sako Lietuvos urologų...


"Mintis apie skyrybas sukelia baimę..."

"Mintis apie skyrybas sukelia baimę..."

Ne vienerius metus kenčiate vyro neištikimybę. Kankinatės, pakenčiate, nesipriešinate, nieko nedarote padėčiai pakeisti. Slepiate nuo artimųjų. Ar galėtumėte sau atsakyti kodėl? "Žinau, kad nesu vienintelė moteris, kurią apgaudinėja vyras....


Taupančios poliklinikos ir ligoninės už dyką nebevalo ir pūlių

Savo pinigus skrupulingai skaičiuojančios ir taupančios poliklinikos ir ligoninės pacientą paverčia atpirkimo ožiu, kuriam belieka tik bejėgiškai stebėti, kaip jam nuleidžia kraują. Taip teigia panevėžietė Ilonai (redakcijai vardas ir pavardė...


Pusę draugų pakeičiame kas septynerius metus

Adresų knygelėje bėgant laikui galime turėti vis daugiau kontaktų, bet maždaug pusę artimų draugų prarandame ir pakeičiame naujais kas 7 metus. Žmonėms gali patikti manyti, jog jie kontroliuoja, ką pasirenka savo draugais, tačiau socialiniai...


Medicininis analizatorius I tipo diabetą nustato pagal iškvepiamą orą

ETH Zurich instituto mokslininkai sukūrė naujo tipo diagnostinį įrenginį, kuris I tipo diabeto požymius nustato akimirksniu, neimant jokio kraujo mėginio. Tai padaroma specialiu jutikliu analizuojant žmogaus iškvepiamą orą. Įtaise integruotas...


Lietuvoje pirmą kartą persodintas meniskas

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) ortopedijos traumatologijos klinikoje atlikta pirmoji Lietuvoje menisko transplantacija jaunam vyrui. Tai paties sudėtingiausio lygio artroskopinė operacija, apimanti ir donorinio audinio paruošimą bei...


Robotai ateina į ligonines

Į kai kurių Japonijos ligoninių priėmimo skyrius atvykę pacientai bus pasitikti robotų humanoidų. Jie lankys ligonius ir palatose, ramindami ir teikdami jiems "moralinę paramą". Naujausias Japonijos robototechnikos bendrovės...


Su vitaminu D būtinas kalcis, kad apsaugotų nuo kaulų lūžių

Jie išnagrinėjo duomenis apie 68517 žmonių, kurių amžiaus vidurkis buvo 70 metų ir kurie buvo dalyvavę septyniuose tyrimuose, kuriuose buvo stebimas vitamino D arba vitamino D ir kalcio gebėjimas sumažinti lūžius.Analizė parodė, kad vitaminas D...


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


Psichologinis vertinimas: situacija Lietuvoje

Tikėtina, kad daugelis mūsų anksčiau ar vėliau yra susidūręs su psichologiniu vertinimu. Galbūt kai kam tai pirmiausia gali asocijuotis su vienokiais ar kitokiais asmenybės testais ar įvairiais klausimynais, tačiau ši sąvoka apima kur kas...


Iš "Tamiflu" pardavimų daugiausia uždirba vaisto gamintojas ir valstybė

Sveikatos apsaugos ministras beveik baigė įtikinti politikus ir visuomenę, kad šiuo metu būtina nustatyti nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams fiksuotus antkainius. Jo nuomone, tam tikras farmacijos sektorius – didmenininkai ir...


Plastikos chirurgai kratosi rūkalių

Pastaraisiais metais plastikos chirurgai visame pasaulyje vis dažniau atsisako operuoti rūkančias moteris, ypač tas, kurios nori atlikto veido odos patempimo ar krūtų korekcijos operacijas. Mat nikotinas susiaurina kraujagysles, sutrikdo odos...


Nuo prakaitavimo išgydys lazeris

Nuo prakaitavimo išgydys lazeris

Plastinės chirurgijos specialistai D. Britanijoje pradėjo teikti naują paslaugą žmonėms, kuriuos vargina per didelis prakaitavimas. Per maždaug 60 minučių trunkančią operaciją lazeriu pašalinamos pažastyse esančios prakaito liaukos, praneša...


Priklausomybė nuo technologijų keičia žmones

Ar socialiniame tinkle "Facebook" į draugų sąrašus įtraukti žmonės jums įdomesni nei tie, su kuriais tenka bendrauti realybėje? Ar pripratę prie didelės spartos interneto, pradedame nemėgti lėtesnio mąstymo vaikų? Ar kartais pagalvojate,...


Lietuvos gydytojų sąjunga piktinasi mažinamu finansavimu sveikatos apsaugai

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) piktinasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu vienodai mažinti apmokėjimą visų rūšių asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, nustatant, kad bazinės kainos 1 balo vertė lygi 0,89 lito, tai yra 11 centų...


Ligonė tapo biurokratų pastumdėle

Painiava dėl Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų varo į neviltį buvusius moksleivius ir studentus. Susirgus paaiškėja, kad jie turi mokėti už medicinos paslaugas. Valstybė savo lėšomis draudžia moksleivius ir studentus, o absolventus - iki...


Didelis kraujospūdis susijęs su vitamino D nepakankamumu

Amerikiečių mokslininkai nustatė, jog mažas 25-hidroksivitamino D kiekis kraujyje yra susijęs su didesne rizika, jog tokiam asmeniui išsivystys padidėjęs kraujospūdis. 25-hidroksivitaminą D žmogaus kepenys sukuria iš žarnyne absorbuoto arba odoje...


Medikė: Lietuva pasirengusi atremti kiaulių gripo iššūkius

Visą pasaulį išgąsdinęs kiaulių gripas yra pavojingiausias vaikams, nėščiosioms ir jauniems žmonėms. Be to, šį virusą kol kas įveikia tik du vaistai. Taip tvirtino penktadienį portalo forume viešėjusi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų...


Reabilitacijos centre - ikiteisminis tyrimas dėl viešųjų pirkimų

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamų valstybės tarnybai veikų, susijusių su galimai neskaidriais viešaisiais pirkimais viešojoje įstaigoje - Panevėžio miesto fizinės medicinos...


Sukurti dirbtiniai eritrocitai (Video)

JAV mokslininkai pagamino nanodaleles, kurios imituoja svarbiausias raudonųjų kraujo kūnelių - eritrocitų - savybes, pranešė Šiaurės Karolinos universitetas (JAV). Pasak mokslininkų, šis pasiekimas yra svarbus žingsnis į priekį kuriant sintetinį...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Medikai pakraupę nuo ministro užmačių

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) atstovai šiandien mėgins sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui įrodyti, kad sumanyta šalies ligoninių pertvarka atsisuks ne tik prieš medikus, bet ir prieš jų pagalbos laukiančius pacientus....


Nepamirškime skiepų nuo sezoninio gripo

Kaip ir kasmet prasideda skiepijimo nuo gripo sezonas. Pasiskiepyti turėtų ne tik gripo rizikos grupės asmenys, bet ir tie, kurie nori išvengti nemalonios, o kartais ir grėsmingos ligos, galimų komplikacijų bei sutaupyti gydymui prireiksiančių...


RelaxSan Prestige – jau Lietuvoje!

RelaxSan Prestige – jau Lietuvoje!

Profilaktinių kompresinių kojinių kolekcija RelaxSan Prestige pagaminta Italijoje iš išskirtinai aukštos kokybės 3 D likros, dukart apsuktos daugiagijais siūlais. Tokia gamybos technologija sukurtos kojinės yra itin elastingos ir patvarios.


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9