Lapkričio 13d. Trečiadienis

Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Peržiūrų skaičius: 21044

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas.

"Kaip karo metais"

Šių dienų Ukraina primena Meksiką, kurioje prieš pusę metų atsirado ir pradėjo staigiai plisti A/H1N1 gripo virusas. "Kiaulių gripu" vadinama ligos atmaina visa jėga dabar smogė Ukrainai. Šioje šalyje mirė jau daugiau kaip 50 žmonių ir susirgo beveik 185 tūkst., daugiau kaip 120 žmonių yra kritinės būklės.

Tiesa, tik 13-ka atvejų patvirtinta, kad žmonės mirė nuo kiaulių gripo. Tačiau to pakako, kad Ukrainos gyventojai pradėtų panikuoti.

"Jaučiasi baimė. Žmonės vengia kitų žmonių susibūrimų, mažiau vaikšto į kavines ir restoranus. Uždarytos mokyklos ir kitos mokymo įstaigos. Viešasis gyvenimas beveik sustojo", - dienraščiui pasakojo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža. Pasak jo, dėl paskelbto draudimo viešiems renginiams buvo sutrukdyti ambasados planai atidaryti Kijeve grandiozinę Niujorke gyvenančio lietuvio Rėjaus Bartkaus parodą. Tačiau ji vis tiek įvyks, tik kiek vėliau. Viešuosius susirinkimus Ukrainos valdžia uždraudė trims savaitėms. "Pirmoji K.M.Čiurlionio paroda vyko karo metais, tuo aš raminu dailininką R.Bartkų", - pusiau juokais sakė ambasadorius ir pridūrė, kad menininkas savo darbo nenutraukė.

A.Kumža taip pat papasakojo, jog iš pradžių buvo manyta, kad žmonės serga paprastu gripu, kurio protrūkiai tokiu metų laiku yra įprasti. "Patvirtinus, jog keli žmonės mirė užsikrėtę A/H1N1 virusu, šalies gyventojai puolė į vaistines, bet jos nesugebėjo aprūpinti kaukėmis ir specialiu preparatu "Tamiflu" visų norinčių", - pasakojo ambasadorius. Tad Ukrainai teko kreiptis tarptautinės pagalbos.

Užteks vienam mėnesiui

Ukrainos lyderis Viktoras Juščenka į pasaulio bendruomenę kreipėsi sekmadienį. Baltarusijos, Vengrijos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos, Slovakijos, JAV, Europos Komisijos ir NATO vadovams pranešė, kad Ukrainos nacionaliniam saugumui kilo grėsmė. "Mes negalime vien savo jėgomis neutralizuoti atsiradusios grėsmės, todėl kreipiuosi pagalbos į artimiausius ir strateginius sąjungininkus". Prezidento laiškuose taip pat nurodyta kokios būtent pagalbos šiuo metu ypač reikia Ukrainai, kad ji galėtų efektyviai kovoti su penktadienį paskelbta epidemija.

Į šį šauksmą jau atsiliepė Slovakija, Vengrija, Rumunija, Rusija ir Lenkija, o Šveicarija naktį atsiuntė lėktuvą, su 16 tonų "Tamiflu". Tai 300 tūkst. dozių. To turėtų užtekti vienam mėnesiui, mano pareigūnai. Dėl siuntinio Ukrainos užsienio reikalų ministerija specialiai derėjosi su šveicarų įmone F.Hoffman La Roche Ltd.. Ši sutiko parduoti preparatą pigiau - po 67 grivinų (apie 20 litų) už pakuotę. Teigiama, jog visi, kas kreipsis į ligonines, reikalui esant, gaus šį preparatą nemokomai.

Lėktuvą su preparatu pasitiko Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Ji padėjo greičiau sutvarkyti muitinės procedūras.

Dirba su kaukėmis

Taip pat buvo atsiųsta specialių kaukių siunta. "Šiandien jau matyti nemažai žmonių su kaukėmis", - pasakojo Lietuvos ambasadorius A.Kumža. Jo teigimu, kai kurių miestų merai nutarė nelaukti tarptautinės pagalbos ir organizavo kaukių gamybą patys.

Ambasadorius pasidžiaugė, jog niekas iš Lietuvos diplomatinės misijos nesusirgo ir papasakojo, jog grįžtančių į tarnybą diplomatų buvo paprašyta atvežti iš Vilniaus "Tamiflu" ir marlių kaukių. "Ypatinga dėmesį mes skiriame konsulinio skyriaus darbuotojams, kurie kasdien kontaktuoja su žmonėmis. Jie visi dirba su kaukėmis", - sakė A.Kumža.

URM rekomenduoja

Apie padėties Ukrainoje rimtumą byloje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) šiandien išplatintas pranešimas. Jame sakoma, kad URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams, artimiausiu metu vykstantiems arba ketinantiems vykti į Ukrainą, susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią valstybę.

"Atkreipiame dėmesį, kad pastaruoju metu Ukrainoje, ypač Lvovo mieste ir vakarinėse šalies srityse, ėmė sparčiai daugėti susirgimų naujuoju kiaulių gripu A (H1N1)", - rašoma pranešime.

 

Kiaulių gripas

Tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Naujai atsirandantys virusai gali būti pavojingi žmonėms, pavyzdžiui A/H1N1 virusas, kuriuo gali užsikrėsti ir kiaulės ir žmonės.


Plitimas

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas - oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali ne tik pasireiškus simptomams, bet ir iki to. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.
Kiaulių gripo virusas aplinkoje būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą gali patekti, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.

Simptomai

Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

 • Karščiavimas;

 • Kosulys;

 • Gerklės skausmas;

 • "Kaulų laužymas";

 • Galvos skausmas;

 • Šaltkrėtis;

 • Silpnumas ir nuovargis;

 • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;

 • Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;

 • Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Vaistai

Šiuo metu dar nėra sukurta vakcinos prieš kiaulių gripo virusą. Apsisaugoti nuo užsikrėtimo padeda panašios priemonės, kaip ir nuo bet kurios oro-lašeliniu būdu plintančios kvėpavimo takų infekcijos. Specialistai pataria imtis šių apsaugos priemonių:

 • Užsidengti nosinaite burną ir nosį čiaudint ar kosint, o po panaudojimo nosinaitę išmesti;

 • Plauti rankas nusičiaudėjus ar po kosulio;

 • Dažnai plauti rankas su muilu. Alkoholiniai antiseptikai taip pat tinka;

 • Stengtis neliesti akių, nosies,burnos;

 • Vengti kontakto su sergančiais žmonėmis;

 • Jei jaučiate gripo simptomus, neiti į darbą ar mokyklą ir likti namie.

Diena.lt

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai beta karotinas, vitaminai C, E ir selenas sumažina lėtinio pankreatito sukeliamą skausmą. Tai paskelbė JAV leidžiamas žurnalas "Gastroenterology". Skausmą patiria devyni iš dešimties lėtiniu pankreatitu sergančių asmenų,...


HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – tai histerosalpingo echoskopija (angl. Hysterosalpingo Foam Sonography, HyFoSy) naudojant ExEm putas yra naujas, modernus ir saugus kiaušintakių praeinamumo tyrimo metodas. HyFoSy metodas pasaulyje jau plačiai naudojamas kaip...


Vydūno mokykloje dėl gripo – laikinos "atostogos": pradinukams

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro duomenimis, šiandien į uostamiesčio bendrojo lavinimo mokyklas neatvyko 4120 moksleivių (20,6 proc.). Didžiausias nelankančių mokyklas skaičius užfiksuotas "Gilijos" prad. (33,2 proc.) ,...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Svarbiausia įkirtus gyvatei — nepanikuoti

Atšilus orams, kasmet į ligoninę patenka gyvačių įkirstų žmonių. Ypač jos suaktyvėja vasarop. Per metus Lietuvoje nuo šių šliužų nukenčia 65-70 žmonių. Utenos visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja į gamtą išsirengiančius poilsiautojus...


R. Šukys: brangių diagnostinių tyrimų tvarka bus keičiama

Atsižvelgdamas į gaunamus gyventojų nusiskundimus dėl susidarančių eilių atlikti brangius diagnostinius tyrimus Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys sudarė darbo grupę, kuri turės pateikti siūlymus kaip spręsti šią problemą. Ministro...


Atšalus orams, padaugėjo ligoniais apsimetančių benamių

Atšalus orams medikai sulaukia vis didesnio benamių antplūdžio, kurie skundžiasi nušalę kojas. Taip jie tikisi patekti į ligoninę ir savaitę kitą pagyventi šiltai ir sočiai. Pasak Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Skubios...


Žemesnis IQ siejamas su savižudybės rizika

Švedijoje atliktas didelės apimties tyrimas liudija, kad jaunuoliai, kurių intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai yra žemesnis, nei jų bendraamžių, susiduria su didesne savižudybės vyresniame amžiuje rizika. Tokią išvadą mokslininkai priėjo...


Smegenų skenavimas parodė, kad naujagimiai moka svajoti

Nepaisant to, kad būti kūdikiu ir šiaip yra lengva, jie dar ir prasvajoja visą dieną. Britų tyrimai atskleidė, kad kūdikiai ateina į šį pasaulį su smegenimis, gebančiomis svajoti ir save stebėti. Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai padarė...


Seime - triukšmas dėl kraujo

Seime - triukšmas dėl kraujo

Nacionalinis kraujo centras kaltinamas dėl nekokybiško kraujo, šis atkerta, kad vyksta konkurencinis karas. Nacionalinis kraujo centras kaltinamas gydymo įstaigoms tiekiantis nekokybišką kraują, dėl to esą gali kilti pavojus pacientų sveikatai ir...


Gripo epidemija Vilniuje įsibėgėja: ligoninėje nebetelpa pacientai

Sostinės gydytojai pastebi, kad šią savaitę gripo virusas išplito ir tarp suaugusiųjų. Per parą paguldomų ligonių skaičius patrigubėjo. Vienintelė virusu užsikrėtusius gyventojus priimanti ligoninė jau perpildyta. Vienintelė gripu sergančius...


Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Per 15 metų nefrologija Lietuvoje padarė didelį kokybinį šuolį, prisilygino Vakarų šalims, tačiau žmonės iki šiol neišmoko saugoti bei tausoti savo inkstus ir apie jų ligą sužino per vėlai, kai šis organas jau sunykęs ir reikalinga dializė....


Bioninės akies bandymai – per 3 metus

Australijos mokslininkai sukūrė pusiau dirbtinės akies prototipą ir vėliausiai po trejų metų planuoja jį implantuoti pirmajam pacientui. Technologija padės žmonėms su regėjimo negalia atgauti judėjimo laisvę ir savarankiškumą. Prototipą sudaro...


Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Nors iš pirmo žvilgsnio žmogus yra simetriškas, iš tiesų, nei vienas nesame tobulai taisyklingas. Nevienodo dydžio delnai, vienas aukščiau už kitą esantis antakis, kiek ilgesnė ranka ar koja – jei proporcijos yra panašios, toks skirtumas...


Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Ilgalaikės erekcijos iškankintam ūkininkui prireikė medikų pagalbos

Vienas ūkininkas Peru, nepakeldamas skausmų, po aštuonias dienas trukusios nuolatinės erekcijos kreipėsi į medikus. 53 metų vyrui prireikė operacijos, sakė jį gydę medikai. Vyriškis nebuvo vartojęs nei erekciją didinančių vaistų, nei alkoholio....


Liga - bausmė už savigraužą

Liga - bausmė už savigraužą

Vis daugiau medicinos srities specialistų linksta manyti, kad ligas, be fizinių, skatina ir psichologinės priežastys. Kilus psichoemocinėms problemoms, žmogaus nervų sistema siunčia impulsus konkretiems organams - ir atsiranda negalavimas. Koks...


Vyrui iškart persodinta širdis ir plaučiai

Kauno medicinos universiteto klinikose sunkiam ligoniui persodinta širdis ir plaučiai. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų brigada. Transplantacijos...


Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Neurolingvistinis programavimas (NLP) – kas tai?

NLP – tai sistema, leidžianti suprasti ir pakeisti mąstymo būdą, aktyvuoti vidinius resursus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Kiekvieno žmogaus mąstymas atspindi jo paties gyvenimo kokybę. "Tegul tau bus duota pagal tavo tikejimą",...


Vėžiui stabdyti – ankstyva diagnozė

Šiuo metu daugelyje Europos šalių, susirūpinusių onkologinių susirgimų augimu, ypatingas dėmesys skiriamas ankstyvajai onkologinių ligų diagnostikai. Sveikatos priežiūros specialistai vieningai sutaria, kad mirties pranašu laikomas vėžys yra ne...


Ar "blogi" berniukų vardai pasmerkia juos tapti nusikaltėliais?

Ar tikrai tėvai pasmerkia savo vaikus, suteikdami jiems "blogus" vardus? JAV Shippensburg Universiteto mokslininkas David'as Kalist'as teigia, jog tai gali būti tiesa. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai leidžia daryti...


Gripas įsisuka ir į ledo ritulininkų gretas

Savaitgalį neįvyks dvejos atvirojo Latvijos ledo ritulio čempionato rungtynės tarp Elektrėnų "Energijos" ir Liepojos "Metallurgs 2". Varžybas teko nukelti į ateitį dėl latvių komandoje įsisiautėjusio gripo. "Dėl...


D. Britanijoje gėjams bus leista tapti kraujo donorais

Didžiojoje Britanijoje ketinama panaikinti draudimą gėjams duoti kraujo. Toks draudimas šalyje galioja jau kelis dešimtmečius. Tačiau kraujo galės duoti tik tie gėjai, kurie nebuvo lytiškai aktyvūs pastaruosius dešimt metų, informuoja šalies...


Mokslininkai netrukus galės sugrąžinti regėjimą akliesiems

Elektroninės akies koncepcija yra aptarinėjama specialistų rate jau ne pirmus metus. Tačiau tokių projektų, kuriuos galima būtų realizuoti, dar niekas nepristatė. Amerikiečių mokslininkai neseniai visuomenei pateikė specialaus bioimplanto gamybos...


10 įtaigos principų

10 įtaigos principų

Įtaiga ir saviįtaiga yra sąmoningai naudojamos poveikio priemonės. Norite daryti įtaką, įkvėpti, motyvuoti kitus, - pirma turite išmokti paveikti patys save. Kartais sugestija apibūdinama kaip manipuliacija. Senajame Majerio kalbos žodyne,...


Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Technika turi hipnozinį poveikį mums. Kuo sudėtingesnis gyvenimas, tuo sunkiau būti laimingam. Technika mūsų gyvenimą padarė patogesnį, bet taip pat atnešė ir daugelį psichologinių problemų, kurių nežinojo mūsų protėviai.Daugelis psichologinių...


Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Ketvirtadalyje rajonų ligoninių nuo balandžio pirmosios atsisakius stacionarinių chirurgijos paslaugų, šių gydymo įstaigų priėmimo skyriai teiks tik ambulatorines chirurgijos paslaugas. Rajono lygmens ligoninėse nuo balandžio pirmosios...


Gebėjimas atpažinti veidus – paveldimas

Kai kurie žmonės niekada nepamiršta pamatytų veidų, kitiems juos atpažinti sunku. Prosopagnozija sergantieji neatpažįsta net draugų. Dabar mokslininkai tvirtina, jog gebėjimas atpažinti veidus yra paveldimas ir nesusijęs su protiniais gebėjimais...


Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Pasaulinės vakcinos atsargos nuo geltonojo drugio, nuo kurio kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, baigia išsekti, trečiadienį pranešė aukštas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas. "Šiuo metu pasaulinės skiepų atsargos yra...


Konfliktų vengėjai

Netgi harmoningiausiose šeimose neapsieinama be konfliktinių situacijų: pamiršta svarbi data, pereikvotas šeimos biudžetas ar neišplautas puodelis gali tapti žiežirba ginčams. Teigiama, kad pinigai, seksas, darbas, vaikai ir namų ruoša –...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9