Nobel biocare

Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas.

„Kaip karo metais”

Šių dienų Ukraina primena Meksiką, kurioje prieš pusę metų atsirado ir pradėjo staigiai plisti A/H1N1 gripo virusas. „Kiaulių gripu” vadinama ligos atmaina visa jėga dabar smogė Ukrainai. Šioje šalyje mirė jau daugiau kaip 50 žmonių ir susirgo beveik 185 tūkst., daugiau kaip 120 žmonių yra kritinės būklės.

Tiesa, tik 13-ka atvejų patvirtinta, kad žmonės mirė nuo kiaulių gripo. Tačiau to pakako, kad Ukrainos gyventojai pradėtų panikuoti.

„Jaučiasi baimė. Žmonės vengia kitų žmonių susibūrimų, mažiau vaikšto į kavines ir restoranus. Uždarytos mokyklos ir kitos mokymo įstaigos. Viešasis gyvenimas beveik sustojo”, – dienraščiui pasakojo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža. Pasak jo, dėl paskelbto draudimo viešiems renginiams buvo sutrukdyti ambasados planai atidaryti Kijeve grandiozinę Niujorke gyvenančio lietuvio Rėjaus Bartkaus parodą. Tačiau ji vis tiek įvyks, tik kiek vėliau. Viešuosius susirinkimus Ukrainos valdžia uždraudė trims savaitėms. „Pirmoji K.M.Čiurlionio paroda vyko karo metais, tuo aš raminu dailininką R.Bartkų”, – pusiau juokais sakė ambasadorius ir pridūrė, kad menininkas savo darbo nenutraukė.

A.Kumža taip pat papasakojo, jog iš pradžių buvo manyta, kad žmonės serga paprastu gripu, kurio protrūkiai tokiu metų laiku yra įprasti. „Patvirtinus, jog keli žmonės mirė užsikrėtę A/H1N1 virusu, šalies gyventojai puolė į vaistines, bet jos nesugebėjo aprūpinti kaukėmis ir specialiu preparatu „Tamiflu” visų norinčių”, – pasakojo ambasadorius. Tad Ukrainai teko kreiptis tarptautinės pagalbos.

Užteks vienam mėnesiui

Ukrainos lyderis Viktoras Juščenka į pasaulio bendruomenę kreipėsi sekmadienį. Baltarusijos, Vengrijos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos, Slovakijos, JAV, Europos Komisijos ir NATO vadovams pranešė, kad Ukrainos nacionaliniam saugumui kilo grėsmė. „Mes negalime vien savo jėgomis neutralizuoti atsiradusios grėsmės, todėl kreipiuosi pagalbos į artimiausius ir strateginius sąjungininkus”. Prezidento laiškuose taip pat nurodyta kokios būtent pagalbos šiuo metu ypač reikia Ukrainai, kad ji galėtų efektyviai kovoti su penktadienį paskelbta epidemija.

Į šį šauksmą jau atsiliepė Slovakija, Vengrija, Rumunija, Rusija ir Lenkija, o Šveicarija naktį atsiuntė lėktuvą, su 16 tonų „Tamiflu”. Tai 300 tūkst. dozių. To turėtų užtekti vienam mėnesiui, mano pareigūnai. Dėl siuntinio Ukrainos užsienio reikalų ministerija specialiai derėjosi su šveicarų įmone F.Hoffman La Roche Ltd.. Ši sutiko parduoti preparatą pigiau – po 67 grivinų (apie 20 litų) už pakuotę. Teigiama, jog visi, kas kreipsis į ligonines, reikalui esant, gaus šį preparatą nemokomai.

Lėktuvą su preparatu pasitiko Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Ji padėjo greičiau sutvarkyti muitinės procedūras.

Dirba su kaukėmis

Taip pat buvo atsiųsta specialių kaukių siunta. „Šiandien jau matyti nemažai žmonių su kaukėmis”, – pasakojo Lietuvos ambasadorius A.Kumža. Jo teigimu, kai kurių miestų merai nutarė nelaukti tarptautinės pagalbos ir organizavo kaukių gamybą patys.

Ambasadorius pasidžiaugė, jog niekas iš Lietuvos diplomatinės misijos nesusirgo ir papasakojo, jog grįžtančių į tarnybą diplomatų buvo paprašyta atvežti iš Vilniaus „Tamiflu” ir marlių kaukių. „Ypatinga dėmesį mes skiriame konsulinio skyriaus darbuotojams, kurie kasdien kontaktuoja su žmonėmis. Jie visi dirba su kaukėmis”, – sakė A.Kumža.

URM rekomenduoja

Apie padėties Ukrainoje rimtumą byloje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) šiandien išplatintas pranešimas. Jame sakoma, kad URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams, artimiausiu metu vykstantiems arba ketinantiems vykti į Ukrainą, susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią valstybę.

„Atkreipiame dėmesį, kad pastaruoju metu Ukrainoje, ypač Lvovo mieste ir vakarinėse šalies srityse, ėmė sparčiai daugėti susirgimų naujuoju kiaulių gripu A (H1N1)”, – rašoma pranešime.

 

Kiaulių gripas

Tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Naujai atsirandantys virusai gali būti pavojingi žmonėms, pavyzdžiui A/H1N1 virusas, kuriuo gali užsikrėsti ir kiaulės ir žmonės.

Plitimas

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas – oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali ne tik pasireiškus simptomams, bet ir iki to. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.
Kiaulių gripo virusas aplinkoje būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą gali patekti, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.

Simptomai

Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

  • Karščiavimas;

  • Kosulys;

  • Gerklės skausmas;

  • „Kaulų laužymas”;

  • Galvos skausmas;

  • Šaltkrėtis;

  • Silpnumas ir nuovargis;

  • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;

  • Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;

  • Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Vaistai

Šiuo metu dar nėra sukurta vakcinos prieš kiaulių gripo virusą. Apsisaugoti nuo užsikrėtimo padeda panašios priemonės, kaip ir nuo bet kurios oro-lašeliniu būdu plintančios kvėpavimo takų infekcijos. Specialistai pataria imtis šių apsaugos priemonių:

  • Užsidengti nosinaite burną ir nosį čiaudint ar kosint, o po panaudojimo nosinaitę išmesti;

  • Plauti rankas nusičiaudėjus ar po kosulio;

  • Dažnai plauti rankas su muilu. Alkoholiniai antiseptikai taip pat tinka;

  • Stengtis neliesti akių, nosies,burnos;

  • Vengti kontakto su sergančiais žmonėmis;

  • Jei jaučiate gripo simptomus, neiti į darbą ar mokyklą ir likti namie.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE