Vasario 18d. Antradienis

Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Peržiūrų skaičius: 21044

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas.

"Kaip karo metais"

Šių dienų Ukraina primena Meksiką, kurioje prieš pusę metų atsirado ir pradėjo staigiai plisti A/H1N1 gripo virusas. "Kiaulių gripu" vadinama ligos atmaina visa jėga dabar smogė Ukrainai. Šioje šalyje mirė jau daugiau kaip 50 žmonių ir susirgo beveik 185 tūkst., daugiau kaip 120 žmonių yra kritinės būklės.

Tiesa, tik 13-ka atvejų patvirtinta, kad žmonės mirė nuo kiaulių gripo. Tačiau to pakako, kad Ukrainos gyventojai pradėtų panikuoti.

"Jaučiasi baimė. Žmonės vengia kitų žmonių susibūrimų, mažiau vaikšto į kavines ir restoranus. Uždarytos mokyklos ir kitos mokymo įstaigos. Viešasis gyvenimas beveik sustojo", - dienraščiui pasakojo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža. Pasak jo, dėl paskelbto draudimo viešiems renginiams buvo sutrukdyti ambasados planai atidaryti Kijeve grandiozinę Niujorke gyvenančio lietuvio Rėjaus Bartkaus parodą. Tačiau ji vis tiek įvyks, tik kiek vėliau. Viešuosius susirinkimus Ukrainos valdžia uždraudė trims savaitėms. "Pirmoji K.M.Čiurlionio paroda vyko karo metais, tuo aš raminu dailininką R.Bartkų", - pusiau juokais sakė ambasadorius ir pridūrė, kad menininkas savo darbo nenutraukė.

A.Kumža taip pat papasakojo, jog iš pradžių buvo manyta, kad žmonės serga paprastu gripu, kurio protrūkiai tokiu metų laiku yra įprasti. "Patvirtinus, jog keli žmonės mirė užsikrėtę A/H1N1 virusu, šalies gyventojai puolė į vaistines, bet jos nesugebėjo aprūpinti kaukėmis ir specialiu preparatu "Tamiflu" visų norinčių", - pasakojo ambasadorius. Tad Ukrainai teko kreiptis tarptautinės pagalbos.

Užteks vienam mėnesiui

Ukrainos lyderis Viktoras Juščenka į pasaulio bendruomenę kreipėsi sekmadienį. Baltarusijos, Vengrijos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos, Slovakijos, JAV, Europos Komisijos ir NATO vadovams pranešė, kad Ukrainos nacionaliniam saugumui kilo grėsmė. "Mes negalime vien savo jėgomis neutralizuoti atsiradusios grėsmės, todėl kreipiuosi pagalbos į artimiausius ir strateginius sąjungininkus". Prezidento laiškuose taip pat nurodyta kokios būtent pagalbos šiuo metu ypač reikia Ukrainai, kad ji galėtų efektyviai kovoti su penktadienį paskelbta epidemija.

Į šį šauksmą jau atsiliepė Slovakija, Vengrija, Rumunija, Rusija ir Lenkija, o Šveicarija naktį atsiuntė lėktuvą, su 16 tonų "Tamiflu". Tai 300 tūkst. dozių. To turėtų užtekti vienam mėnesiui, mano pareigūnai. Dėl siuntinio Ukrainos užsienio reikalų ministerija specialiai derėjosi su šveicarų įmone F.Hoffman La Roche Ltd.. Ši sutiko parduoti preparatą pigiau - po 67 grivinų (apie 20 litų) už pakuotę. Teigiama, jog visi, kas kreipsis į ligonines, reikalui esant, gaus šį preparatą nemokomai.

Lėktuvą su preparatu pasitiko Ukrainos ministrė pirmininkė Julija Tymošenko. Ji padėjo greičiau sutvarkyti muitinės procedūras.

Dirba su kaukėmis

Taip pat buvo atsiųsta specialių kaukių siunta. "Šiandien jau matyti nemažai žmonių su kaukėmis", - pasakojo Lietuvos ambasadorius A.Kumža. Jo teigimu, kai kurių miestų merai nutarė nelaukti tarptautinės pagalbos ir organizavo kaukių gamybą patys.

Ambasadorius pasidžiaugė, jog niekas iš Lietuvos diplomatinės misijos nesusirgo ir papasakojo, jog grįžtančių į tarnybą diplomatų buvo paprašyta atvežti iš Vilniaus "Tamiflu" ir marlių kaukių. "Ypatinga dėmesį mes skiriame konsulinio skyriaus darbuotojams, kurie kasdien kontaktuoja su žmonėmis. Jie visi dirba su kaukėmis", - sakė A.Kumža.

URM rekomenduoja

Apie padėties Ukrainoje rimtumą byloje ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) šiandien išplatintas pranešimas. Jame sakoma, kad URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams, artimiausiu metu vykstantiems arba ketinantiems vykti į Ukrainą, susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šią valstybę.

"Atkreipiame dėmesį, kad pastaruoju metu Ukrainoje, ypač Lvovo mieste ir vakarinėse šalies srityse, ėmė sparčiai daugėti susirgimų naujuoju kiaulių gripu A (H1N1)", - rašoma pranešime.

 

Kiaulių gripas

Tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Naujai atsirandantys virusai gali būti pavojingi žmonėms, pavyzdžiui A/H1N1 virusas, kuriuo gali užsikrėsti ir kiaulės ir žmonės.


Plitimas

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas - oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali ne tik pasireiškus simptomams, bet ir iki to. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.
Kiaulių gripo virusas aplinkoje būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą gali patekti, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.

Simptomai

Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

 • Karščiavimas;

 • Kosulys;

 • Gerklės skausmas;

 • "Kaulų laužymas";

 • Galvos skausmas;

 • Šaltkrėtis;

 • Silpnumas ir nuovargis;

 • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;

 • Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;

 • Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Vaistai

Šiuo metu dar nėra sukurta vakcinos prieš kiaulių gripo virusą. Apsisaugoti nuo užsikrėtimo padeda panašios priemonės, kaip ir nuo bet kurios oro-lašeliniu būdu plintančios kvėpavimo takų infekcijos. Specialistai pataria imtis šių apsaugos priemonių:

 • Užsidengti nosinaite burną ir nosį čiaudint ar kosint, o po panaudojimo nosinaitę išmesti;

 • Plauti rankas nusičiaudėjus ar po kosulio;

 • Dažnai plauti rankas su muilu. Alkoholiniai antiseptikai taip pat tinka;

 • Stengtis neliesti akių, nosies,burnos;

 • Vengti kontakto su sergančiais žmonėmis;

 • Jei jaučiate gripo simptomus, neiti į darbą ar mokyklą ir likti namie.

Diena.lt

Adomo prakeikimas: vyrai – evoliucijos akligatvyje

Dėl Y chromosomoje nuolat mažėjančių genų vyrai pateko į evoliucijos akligatvį ir po 5 mln. metų gali visiškai išnykti, tvirtina genetikos ekspertė. Tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad tokia prognozė pernelyg optimistinė. Šiuolaikinių vyrų...


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


Aklumas bus gydomas kamieninių ląstelių persodinimu

Aklumas bus gydomas kamieninių ląstelių persodinimu

Britų mokslininkai planuoja gydyti aklumą panaudodami kamienines ląsteles. Pirmieji pacientai tokiu būdu bus gydomi jau per artimiausius penkerius metus, praneša "Reuters". Naujas projektas siekia atkurti pažeistą akių tinklainę...


Didžioji Britanija pradėjo skiepyti nuo kiaulių gripo

Kad būtų išvengta tolesnio kiaulių gripo plitimo, Didžiojoje Britanijoje trečiadienį pradėta plataus masto skiepijimo kampanija. Žinybų duomenimis, yra paruošta daugiau kaip 11 mln. vakcinos dozių. Pasiskiepyti pirmiausiai raginami rizikos grupės...


Aldona Steponavičiūtė. Pasakyk, iš ko juokiesi...

Vaikai juoktis pradeda būdami trijų–keturių mėnesių – gerokai anksčiau nei ištaria pirmąjį žodį. Suaugusieji žodžių žino be galo daug. Gal todėl jie rečiau juokiasi? "Neturi humoro jausmo", – teisinu pati save, kai...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sergantiesiems diabetu ir kitos kilmės polineuropatija jau atliekami neurometrijos tyrimai pažangiausiu neurometru. Šis aparatas, - ve.lt sakė KUL Endokrinologijos skyriaus vedėjas Antanas Navickas, - leidžia...


Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Vedę amerikiečiai tiki, kad gyvena su tinkamu partneriu. Tačiau daugelis jų abejoja, jog šie partneriai yra sielos draugai. Apklausa parodė, kad 97 procentai vedusių vyrų ir 94 procentai ištekėjusių moterų tiki, kad jų partneris – pats...


Būsimieji medicinos specialistai pozityviai vertina potencialias darbovietes

Įtemptas darbo grafikas, stresas ir sunkumai su pacientais neatbaido studentų, pasirinkusių biomedicinos srities studijas. Būsimieji slaugos, akušerijos, kineziterapijos, odontologinės priežiūros ir kitų studijų programų specialistais pozityviai...


PSO: infekcijos protrūkį sukėlė nauja E. coli atmaina

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad mirtinos infekcijos protrūkio Europoje kaltininkė - nauja E. coli bakterijos atmaina. Preliminarūs genų sekos tyrimai leidžia manyti, kad ši atmaina - mutavusi dviejų skirtingų E. coli bakterijų forma,...


Kokia ortopedijos technika bus tikras išsigelbėjimas kojoms?

Kokia ortopedijos technika bus tikras išsigelbėjimas kojoms?

Jau antroje dienos pusėje ima varginti pėdų skausmas ar kojų nuovargis? O gal atsiranda ir šiuos negalavimus lydintis diskomfortas nugaros srityje? Skundžiatės tinstančiomis kojomis? Jei bent į vieną klausimą atsakėte „Taip“, būtina...


Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Iš kamieninių ląstelių išaugintos liaukos

Mokslininkai iš Tokijo mokslų universiteto Japonijoje iš kamieninių ląstelių sukūrė ašarų ir seilių liaukas, kurias sėkmingai persodino į suaugusias peles. Ankščiau ta pati mokslininkų komanda, naudodama kamienines ląsteles, yra išauginusi...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Nusikaltėlius nustatyti padės rankų bakterijos

Ant rankų esančios bakterijos gali būti lygiai tokios pat naudingos nustatant nusikaltėlio tapatybę kaip ir jo DNR, teigia mokslininkai. JAV tyrėjai nustatė, kad ant kiekvieno žmogaus odos gyvena skirtingos bakterijų "bendruomenės"....


Bus atliekami moksliniai tyrimai vėžiui gydyti

Lietuviai vejasi pasaulio specialistus ir skverbiasi į žmogaus genus, siekdami išsiaiškinti, kaip tiksliausiai gydyti onkologines ligas. Ligoniams tyrimus pradėti taikyti žadama per kelerius metus, kad būtų nustatyta, kokį tiksliai gydymą...


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


Valgomosios vakcinos

Valgomosios vakcinos

Tikriausiai visiems yra tekę su baime laukti savo eilės į skiepų kabinetą. Matyti tą ilgą adatą švirkšto gale, artėjančią prie jūsų, arba aiktelėti iš skausmo, kai ji susmenga į odą… Visa tai jau praeitis. Mokslininkai atrado būdą, kaip...


Mokslininkai rado atsakymą, kodėl varpos turi įgimtus defektus

Mokslininkai atrado geną, kuris gali turėti įtakos berniukų genitalijų defektams. Hipospadija būdinga vienam iš 375 berniukų. Kaip praneša BBC, hipospadija yra neužbaigto vystimosi gimdoje pasekmė. Leidinyje "Nature Genetics" paskelbti...


I.Degutienė sako neproteguojanti savo vyro į onkologijos instituto vadovus

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako toliau besilaikanti nuostatos, kad Lietuvoje turėtų būti atskiras Onkologijos institutas, tačiau pabrėžia neproteguojanti savo vyro į tokios medicinos įstaigos vadovus. "Pradėjo sklisti gandai, kad aš...


Smegenų parazitus degins aukso nanodalelės ir lazeriai

Toksoplazmozė yra dažnai pasitaikanti per maistą ir naminius gyvūnus plintanti parazitinės kilmės liga, dažnai lemianti haliucinacijas, asmenybės pokyčius. Suaugusiems imunitetą turintiems žmonėms ji nepavojinga, tačiau gali turėti lemiamų...


"Jaunimo linija" dirbs visą parą

Lietuvos gyventojai nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu nuo šiol galės kreiptis visą parą. Tokią galimybę jiems suteiks "Jaunimo linija", tapusi pirmąja 24 valandas dirbančia savanoriška emocinės paramos tarnyba Lietuvoje....


"Tetris" gali skatinti protines galias

Klasikinis kompiuterinis žaidimas "Tetris" gali skatinti žmogaus protinius sugebėjimus, teigia Amerikos mokslininkai. Tyrimai parodė, kad reguliariai žaidžiant šį, palyginus su šiandieniniais įmantriais vaizdo žaidimais, gana paprastą...


Naujas dirbtinio apvaisinimo metodas gali sumažinti įgimtų ligų tikimybę

Newcastle universiteto mokslininkai sukūrė naują metodą, kuris leidžia sėkmingai perkelti žmogaus DNR iš vienos žmogaus kiaušialąstės į kitą. Naujovė ateityje turėtų sumažinti rimtų genetinių sutrikimų - mitochondrinių ligų - perdavimą kūdikiui....


Ligoninės vadovas pripažįsta pasielgęs drastiškai

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės (VUVL) direktorius Juozas Raistenskis pripažįsta, kad sprendimas atidėti planines operacijas, nors ir buvo teisėtas, bet moraliniu požiūriu nepagrįstas. "Nors sutartis su teritorine ligonių kasa, kaip ir...


Kaip spręsti problemas?

Nors problemų kyla kone kasdien, ne visi jas mokame efektyviai spręsti. Keletas taisyklių, padėsiančių gvildenti iškilusias dilemas. Jei norite rasti veiksmingą sprendimą, pirmiausia tiksliai įvardinkite kilusią problemą. Dauguma žmonių bando...


Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino 32-ejų metų moteriai nutįsusį iki grindų pilvą, sveriantį 57 kilogramus, praneša naujienų svetainė "life.ru". Antsvorio Natalija turi nuo 13 metų, kai jai sutriko hormonų veikla. Išmėginusi beveik visas...


Kaip susirasti partnerį, kai jums virš 40 metų?

Vienišas. Be vaikų. Jūsų amžius virš 40 metų. Naujos meilės paieškos ir pasimatymai jums atrodo baisūs? Psichologai įvardija 7 taisykles, kaip vėl rasti meilę. Kaip rašo portalas telegraph.co.uk, įvertinkite savo situacijos gerąsias puses: jūs...


Seimas grįžta prie konservatyvaus dirbtinio apvaisinimo varianto

Parlamentarų kova dėl dirbtinio apvaisinimo įgauna pagreitį - anksčiau pritarę embrionų šaldymui, ketvirtadienį Seimo nariai apsigalvojo ir pritarė pataisai, leidžiančiai sukurti tik tiek embrionų, kiek jų vienu metu gali būti perkeliama į moters...


Medicinos seserį atleido vidury operacijos

Sveikatos klinikoje "Dean Health", esančioje Viskonsino valstijos Medisono mieste, medicinos sesuo buvo atleista iš darbo vidury chirurginės operacijos, pranešė leidinys "Metro". Medicinos sesuo asistavo chirurgui per...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9