REXSAN

Iššokęs kojos kauliukas: koks gydymas laukia?

Iššokęs kojos kauliukas: koks gydymas laukia?

Ar žinote, kad net apie 30 procentų žmonių pasaulyje turi iššokusį pėdos kauliuką? Šis skaičius ne iš piršto laužtas – tokį rodo atlikti tyrimai. Iššokęs kojos kauliukas, kalbant paprastai, yra didžiojo kojos piršto pakrypimas į išorę. Mediciniškai ši problema įvardijama kaip Hallux Valgus. Kol iškrypimas nedidelis, daugelis numoja ranka ir priemonių nesiima. Bet negydoma deformacija progresuoja, sukeldama pacientui skausmą ir kitokį diskomfortą. Štai tada skubama pas specialistus. Koks gydymas laukia ir kokių profilaktikos priemonių galima imtis?

Kodėl pėdos kauliukas deformuojasi?

Tikslinga paminėti kojos kauliuko iškrypimo priežastis, nes kai kuriais atvejais problemos galima ir išvengti. Dažniausiai iššokęs kojos kauliukas ima varginti apie 30–50 gyvenimo metus ir moterims dėl silpnesnių kojų raiščių ir raumenų šis negalavimas pasireiškia dažniau nei vyrams.

Kauliuko deformaciją dažnu atveju suponuoja netinkama avalynė, pavyzdžiui, dažnai ir ilgą laiką avimi aukštakulniai arba itin smailią nosį turintys batai. Dar didesnė rizika, jei tokią avalynę nešioja antsvorio turinčios moterys. Nėštumo laikotarpis irgi padidina kauliuko deformacijos riziką, tad šiuo gyvenimo periodu ypač svarbu rinktis patogią, tinkamą avalynę. Stovimas darbas, plokščiapėdystė, sąnarių ligos irgi gali būti iššokusio pėdos kauliuko priežastimi.

Dažnai iššokusio kojos kauliuko išvengti neįmanoma, pavyzdžiui, kai jis sąlygojamas paveldimumo. Ši priežastis specialistų įvardijama kaip dažniausia. Tiesa, paveldimas ne pats iššokęs kauliukas, bet tam tikra pėdos forma, kuri lemia kauliuko iškrypimą.

Iššokusio kojos kauliuko gydymas

Pajutus pirmuosius kauliuko deformacijos simptomus tikslinga užsirašyti vizitui pas specialistą – anksčiau pradėtas gydymas greičiau duos rezultatų. Negydomas kauliukas į reikiamą padėtį negrįš, anaiptol, skausmas stiprės, ilgainiui deformuosis ir kiti pirštai bei visa pėda.

Gydytojas, atsižvelgdamas į deformacijos lygį, paskirs tikslingą gydymą. Jei deformacija dar nedidelė, o paciento nevargina aštrus skausmas, iššokęs kauliukas nekelia didelio diskomforto, tikėtina, jog operacijos neprireiks. Efektyviam gydymui naudojamas kojos kauliuko įtvaras, tarpupirščiai, ortopediniai vidpadžiai. Šios priemonės puikiai formuoja pėdos skersinį skliautą, sumažindamos tempimo jausmą, skausmą ir diskomfortą vidinėje pėdos dalyje, atveda kojos nykštį į taisyklingą padėtį. Deformuoto nykščio apsauga patikimai saugos iššokusį kauliuką nuo trinties.

Gijimo laikotarpiu naudingos ir tokios procedūros kaip mankšta, masažai.

Minėti gydymo metodai nepanaikina pėdos deformacijos, bet daugeliu atvejų užkerta kelią jai progresuoti.

Iššokusio kojos kauliuko operacija: kada jos prireikia ir kaip atliekama?

Jei minėti gydymo metodai nepadeda ir pėdos deformacija dėl Hallux Valgus progresuoja, tuomet reikalinga chirurginė intervencija.

Prieš operaciją svarbu atlikti reikiamus tyrimus pėdos būklei įvertinti. Atsižvelgiant į tai, pasirenkamas tinkamiausias operacijos metodas. Operacijos metu taikoma anestezija, pati operacija neskausminga, paprastai trunka iki valandos. Pooperaciniu periodu reikia laikytis tam tikrų nurodymų. 4–6 savaites ribojamas judėjimas. Rekomenduojamas ortopedinis batas po kauliuko operacijos. Keičiantis pėdos anatomijai po operacijos juntamas skausmas – tai normalu.

Jei norite sumažinti Hallux Valgus riziką…

Norintys išvengti kojos kauliuko deformacijų turėtų rinktis tik kokybišką ir patogią avalynę, daryti pėdos masažus, periodiškai plaukioti. Pėdas stiprina vaikščiojimas basomis, todėl namuose ir šiltuoju metų laiku sode nesibodėkite padėti batų į šalį ir vaikščiokite basomis. Yra žinoma, jog kai kuriose Afrikos gentyse, kur žmonės vaikšto basomis, kojos kauliuko deformacijų fiksuojama net keliolika kartų mažiau, palyginti su skaičiais išsivysčiusiose šalyse.

Jei yra paveldėjimo rizika, tai profilaktikos priemonės negali užkirsti kelio ligai, bet sumažinti rizikai išbandyti jas verta.

Daugiau informacijos galite rast https://www.pesplanus.lt.

TAIP PAT SKAITYKITE