Ditel

Genetiniai testai parodo jūsų ateities ligas

Paprasčiausias genetinis testas gali pasakyti, ar galite susirgti vėžiu, širdies ligomis arba Alzheimerio liga. Tačiau ar jūs tikrai norite visa tai žinoti? Virginia Ironside nusprendė surizikuoti ir išsiaiškinti, kas jos laukia ateityje, rašo Genetic-health.co.uk.

V. Ironside sako, kad daugelis žmonių ją palaikė pamišėle, kai sužinojo, kad moteris ketina išsiaiškinti apie baisiausias tykančias ligas. Jie sakė: „Mes net nenorime pagalvoti apie galimybę, kad galime susirgti Alzheimerio ar širdies ligomis.”

Vis dėlto Virginia nusprendė surizikuoti ir tiesiog nekantravo sužinoti, ar ji nesusirgs krūties vėžiu (jos mama mirė nuo šios ligos), tromboze (jos tėvas mirė nuo šios ligos) ar Alzheimeriu. Kodėl moteris norėjo visa tai sužinoti? Todėl, kad žinodama galimą riziką ji galėtų imtis priemonių, kaip tą riziką sumažinti.

Jei sužinote, kad galite susirgti širdies liga, juk nepatingėsite bėgioti, plaukioti baseine ir valgyti neriebų maistą? Jeigu turite genų, pranašaujančių kraujagyslių trombozę, juk nepatingėtumėte daugiau laipioti laiptais. Taip pat galite mesti rūkyti. Gresia krūties vėžys? Nedvejokite – dažnai tikrinkitės, juk taip anksčiau sužinosite ir tuo geresnės bus jūsų prognozės.

Turite genų, prognozuojančių Alzheimerio ligą? Galite iš karto pradėti vartoti reikalingus medikamentus ar bent jau parašyti testamentą, kad jūsų pinigai atitektų tam, kam norite o ne tam, kas jų nori.

Genetinius testus praėjusiais metais pradėjo atlikti du mokslininkai – Brianas Whitlay ir Paulas Jenkinsas. Šie testai nuo kitų siūlomų genetinių testų skiriasi tuo, kad rezultatus šie gydytojai pasako akis į akį, o po konsultacijos nebruka jums krūvos brangių medikamentų.

B. Whitlay sako, kad genetinis testas yra geras tuo, kad žinodamas riziką žmogus gali pakeisti savo gyvenimo būdą: „Mes turėjome tikrai įspūdingų rezultatų. Pavyzdžiui, kartą pas mus atėjo sveikai atrodantis penkiasdešimtmetis vyras, kuriam buvo nustatyta didelė širdies smūgio rizika. Išsityręs jis sužinojo, kad rizika tikra ir jam teko operuotis, galbūt ši operacija išgelbėjo žmogaus gyvybę.”

Vaikas iš tėvų gauna po vieną geną. Jei kiekvienas iš tėvų turi geras genų poras, susirgti kokia nors sunkia genetiškai paveldima yra maža, bet jei tėvai turi po vieną blogą geną, jūs iš tėvų galite gauti po vieną tų blogų genų, o tai reškia, kad su tais genais susijusios sveikatos problemos jums tikriausiai pasireikš, nors nepasireiškė jūsų tėvams.

Genetiniai testai parodo ne tik galimas ligas, bet ir jūsų organizmo reakciją į tam tikrus vaistus. Testai parodo, ar jūsų vartojami vaistai yra efektyvūs ir kaip į juos reaguoja jūsų organizmas. Jei jūsų medžiagų apykaita lėta, kai kurių vaistų šalutiniai poveikiai gali pasireikšti ryškiau, todėl gydytojai turėtų jums išrašyti mažesnes dozes.

Yra ir tokių gydymo būdų, į kuriuos tam tikrų žmonių organizmas apskritai nereaguoja. „Genetiniai tyrimai gali parodyti, kad tie šeši alinami chemoterapijos kursai jums buvo visai nenaudingi. Nereikšmingas gydymas vaistais pridaro labai daug žalos organizmui, o genetiniai testai gali padėti to išvengti”, – sako B. Whitlay.

Genetikai sako tikėjęsi, kad jų klientai bus 35–45 metų vyrai ir moterys, bet iš tiesų sveikata susirūpina tik 50 sulaukę žmonės.

Genetiniai testai ypač svarbūs tiems, kurie yra įvaikinti ir nieko nežino apie savo genetinę istoriją.

Metas prisiminti, ką parodė Virginios Ironside tyrimai. Moteris sako, kad rezultatai ją labai nustebino ir sužinojus juos gerokai palengvėjo. „Rezultatai parodė, kad vienintelė mano ligos rizika – aukštas kraujospūdis, bet rizika nedidelė. Vienintelis dalykas, dėl ko turėčiau jaudintis – ar turėsiu nuo ko mirti apskritai”, – juokiasi moteris.

Kaip testas veikia?

Iš burnos paimamas jūsų seilių mėginėlis ir atsižvelgdami į jūsų ligos istoriją genetikai pasako, kas jūsų laukia ateityje.

Štai apie kokias ligas galite sužinoti:

Širdies ir kraujagyslių ligas
· Krūtų ir kiaušidžių vėžį

· Prostatos vėžį

· Trombozę

· Padidėjusį kraujospūdį

· Medžiagų apykaitos problemas

· Reakciją į vaistus

· Osteoporozę

· Alzheimerio ligą

TAIP PAT SKAITYKITE