REXSAN

Atrastas „superantikūnas” gripui įveikti

Mokslininkai teigia, kad pagaliau surastas pirmasis antikūnas, galintis įveikti bet kokio tipo gripo A virusą.

Eksperimentai, atlikti su gripu apkrėsta pele parodė, kad šis antikūnas gali būti naudojamas kaip vaistas ypač sunkiais gripo susirgimo atvejais.

Tikimasi, kad tolesni tyrimai ir jo tobulinimas leis sukurti „universalią vakciną” nuo gripo. Jei pasisektų, kievieną žiemą nebereikėtų kurti vis naujos vakcinos, atsižvelgiant į kasmetinius gripo viruso pokyčius.

Mokslininkams, kurie bando atrasti universalią vakciną, būtina dirbti su kažkuo, kas yra bendra visiems gripo tipams, kas nekinta ir nemutuoja.

Kai kas mano, kad žmonės, persirgę kiaulių gripu, įgauna „superimunitetą” ir tampa atsparūs visoms kitoms infekcijoms. Tos minties vedamų mokslininkų – tyrėjų grupė iš Šveicarijos ir Didžiosios Britanijos paėmė daugiau nei 100 000 imuninių ląstelių pavyzdžių iš pacientų, sirgusių gripu ar pasiskiepijusių vakcina nuo gripo.

Jie išskyrė antikūną, pavadintą F16, nukreiptą į proteiną, randamą visų virusų A paviršiuje, vadinamą hemaglutininu (angl. haemagglutinin).

Vienas iš mokslininkų, seras Jhonas Skehelis, pasakojo, kad su savo komanda išbandė absoliučiai visus viruso A subtipus ir įsitikino, kad antikūnas reaguoja su jais visais. Taigi, jo nuomone, galima tikėtis, kad pastarasis bus naudingas kaip terapija: suleidus F16, jis galės sustabdyti infekciją.

Kitas šveicarų mokslininkas taip pat nusiteikęs optimistiškai. Jo manymu, toks antikūnas, reaguojantis su visais viruso A subtipais, yra visiškai naujas gydymo būdas.

Kai sergančiai gripu pelei buvo įšvirkšta F16, anktikūnas visiškai apsaugojo nuo suleistų mirtinai pavojingų H1N1 viruso dozių. Praėjus 2 dienoms po jų, pelė atsigavo ir išgyveno.

Visgi tai tėra antikūnas, ne vakcina. Dabar reikia surasti būdą, kaip žmogaus imuninei sistemai pačiai tokį pasigaminti.

TAIP PAT SKAITYKITE