Gudručio vaistinė

Dantų traumos

Pagal statistiką dantų traumas patiria apie 10 procentų gyventojų. Didžiają dalį sudaro vaikai ir paaugliai. Berniukai – dukart dažniau , nei mergaitės.

Skaičiai išties nemaži, tačiau apklausos duomenys rodo, kad didžioji visuomenės dalis nežino, kaip teisingai elgtis, įvykus danties traumai, o juk nuo to labai  priklauso, ar pavyks išsaugoti dantį.

Dantų traumų rūšys

Dantų traumos gali būti įvairaus sunkumo: nuo lengvesnių, kai nuskeliama nedidelė danties dalis, iki labai sunkių – danties išmušimo, lydimo veido kaulų lūžiu ar galvos smegenų sutrenkimu.

Įvykus net nestipriam smūgiui, kai nuskeliamas nedidelis danties gabalėlis, arba net nesimato danties sutrenkimo požymių, būtina kreiptis į gydytoją odontologą. Gydytojas padarys kelių krypčių rentgeno nuotraukas ir net priešingo žandikaulio dantų rentgeno nuotraukas, kad įvertintų, ar neįvyko šaknies lūžis. Dažnai padarius rentgeno nuotraukas, išaiškėja, kad dantų trauma sudėtingesnė, nei pasirodė iš pirmo žvilgsnio. Laiku nediagnozavus danties šaknies lūžio, gali įvykti pulpos nekrozė, dantis pakeisti spalvą, arba išsivystyti vėlyvosios komplikacijos, tokios kaip danties ankilozė ( suaugimas su kaulu) arba šaknies rezorbcija (tirpimas).

Sudėtingiausia trauma – danties išmušimas.

Atsitikus tokiai traumai, žmonės dažniausiai būna šoko būsenoje, pasimeta ir nežino, kaip elgtis.

Du svarbiausi veiksniai, nulemiantys sėkmingą išmušto danties prigijimą – laikas ir danties transportavimo sąlygos. Kuo greičiau bus atstatytas dantis, tuo didesnė tikimybė, kad jis prigis. Išmuštą dantį būtina surasti ir jokiu būdu jo nevalyti ir netrinti, net jei jis gulėjo purvo baloje. Jį galima nebent atsargiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Trinant dantį, pažeidžiamos danties šaknies paviršiuje esančios gyvybingos ląstelės ir tuomet sunkėja danties prigijimas. Ir dar viena svarbi taisyklė-negalima danties laikyti sausai. Tinkamiausios iš prieinamų  terpių būtų šaltas pienas ir kiaušinio baltymas. Taip pat tinka kūdikių pieno mišiniai, skystis akių lęšiams laikyti, propolio tirpalas, kokoso pienas. Yra ir specializuotų terpių, tačiau didelė tikimybė, kad jų reikiamu momentu nebus. Blogiausiu atveju, jei šalia nėra jokios tinkamos terpės ir  pacientas reaguoja adekvačiai, galima išmuštą dantį užkišti už skruosto ar po liežuviu ir kuo skubiau vykti į gydymo įstaigą.

Ką daryti atsitikus nelaimei

Manau, labai svarbu, kad mokyklose, sporto klubuose visuomet šaldytuve būtų sterilizuoto pieno pakelis arba bent jau kūdikių pieno mišinys. Jų galiojimo laikas ilgas, tad atsitikus nelaimei, visuomet bus po ranka. Ir būtina, kad apie tai žinotų visi moksleiviai, treneriai, mokytojai.

Ir žinoma, reikėtų pasirūpinti dantų apsauga. Daugelyje pasaulio valstybių neleidžiama sportuoti be spacialių kapų. Lietuvoje, kažkodėl tai nėra labai populiaru. O juk daugiausia traumų paaugliai patiria sportuodami. Ypatingai rizikos grupei priklauso vaikai,kurių dantys atsikišę ar dar yra mišrus sąkandis. Kaip ir visada, lengviau apsisaugoti, nei po to gydyti.

Dažnai tėvai suranda išmuštą pieninį dantį ir prašo jį atstatyti. Pieninio danties replantuoti nereikia. Tik būtina patikrinti rentgenologiškai, ar nepažeista nuolatinio danties užuomazga.

Straipsnį parengė Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoja odontologė Olga Siniakova.

Daugiau informacijos: www.kristoforoklinika.lt; (8 5) 261 7143 , 8 620 84477

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE