REXSAN

Energetiniai gėrimai: kita medalio pusė

Energetiniai gėrimai rinkoje pasirodė palyginti neseniai, tačiau jie spėjo išpopuliarėti. Ypatingai šiuos gėrimus pamėgo jaunimas: mokantis, sesijų metu, sportuojant, vakarėliuose. Tačiau užsienyje šie gėrimai parduodami tik sulaukusiems 18 metų, nes gėrimai, tvirtina Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai, veikia ir neigiamai.

Atrodo, kaip paprasta: nusipirkai skardinę energetinio gėrimo, išgėrei – ir vėl žvalus, kupinas energijos, linksmas. Bet yra ir kita medalio pusė.

Daugelis energetinių gėrimų vartotojų nežino, kad jų mėgstamo gėrimo per dieną galima išgerti tik 1-2 skardines, nes jo galima perdozuoti. Išgėrus didesnį nei rekomenduojama kiekį, gali pakilti arterinis kraujospūdis, pasireikšti tachikardija, koordinacijos sutrikimai, gali padidėti cukraus kiekis kraujyje.

Kai kuriose užsienio šalyse energetiniai gėrimai yra uždrausti. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos valstijose energetiniai gėrimai parduodami tik sulaukusiems 18 metų. Norvegijoje, Danijoje ir Prancūzijoje jais prekiaujama tik vaistinėse. Lietuvoje šių gėrimų bet kuriame prekybos centre gali nusipirkti ir vaikas.

Į energetinių gėrimų sudėtį įeina tonizuojančioji medžiaga – kofeinas. Jo taip pat yra kavoje ir arbatoje. Tačiau energetiniuose gėrimuose kofeino yra keletą kartų daugiau. Šie gėrimai yra labai žalingi augančiam organizmui, tai yra vaikams ir paaugliams, nes kofeinas kaip ir bet kuri stimuliuojanti medžiaga sekina nervų sistemą, iš organizmo „išstumia” kalcį ir geležį, kurie labai reikalingi augančiam žmogui.

Energetiniai gėrimai nėra natūralūs, prisotinti angliarūgšte, todėl turi daug neigiamo poveikio vaiko organizmui. Angliarūgštė dirgina ir nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. O gazuotuose gėrimuose esantys konservantai, dažikliai, saldikliai bei kofeinas gali sukelti alerginius susirgimus, vėžį.

Pasilinksminimų metu jauni žmonės dažnai energetinius gėrimus vartoja kartu su alkoholiu, nes vyrauja nuomonė, kad šie gėrimai padeda sumažinti alkoholio sukeltą mieguistumą bei suteikia energijos linksmintis visą naktį. Tačiau tyrimai rodo, kad vartojant alkoholį su energetiniais gėrimais jo galima suvartoti daugiau, nes žmogus nesijaučia toks apsvaigęs, koks yra iš tikrųjų. O tai didina alkoholio perdozavimo ir nelaimingų atsitikimų riziką.

Teigti, kad energetiniai gėrimai patys teikia energijos, yra neteisinga. Jie tik panaudoja organizmo energijos rezervus. Kitaip tariant, energetinis gėrimas ne suteikia energijos, o padeda ją išsiurbti iš organizmo. Šiuose gėrimuose esančios medžiagos veikia vampyro principu. Jos energiją ima iš mūsų pačių organizme esančių energijos atsargų. Tai nėra gerai, nes energijos atsargų nėra daug ir, kurį laiką pavartojus energetinių gėrimų, jos visiškai išsenka. Tada žmogus jaučia nuovargį, susierzinimą, jį kankina nemiga, o vėliau gali išsivystyti ir depresija. Tada vėl atsiranda poreikis papildyti energijos, taip išsivysto  priklausomybė šiam gėrimui.

Energetinių gėrimų vartoti negalima nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims su padidintu kraujospūdžiu, asmenims, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, glaukoma, miego sutrikimais, padidėjusiu jautrumu kofeinui.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE