Mollers

Alus – vyrų priešas!

Britai garsėja alaus barais ir tamsiuoju alumi, o lietuviai mielai kelia bokalą po sunkios darbo dienos ar per šventes. Tačiau nors daugelis ir laiko alų visiškai nekaltu gėrimu, jis gali stipriai pakirsti sveikatą. „Alus gerti sveika”? Nieko panašaus! Mokslininkai tvirtina, kad didžiausia alaus blogybė – jo sudėtyje esantis fitoestrogenas, kuris išsiskiria iš apynių – jis slopina vyriškojo hormono testosterono gamybą. O sutrikusi hormonų pusiausvyra sukelia daugybę kitų negalavimų. Štai penkios pagrindinės priežastys vengti alaus:

1. Nuo alaus didėja cholesterolio kiekis
Lisesterio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai ištyrė grupę jaunų žmonių ir aptiko, kad blogiausi cholesterolio tyrimai yra tų žmonių, kurių organizme padaugėja estrogeno. Senstant ši problema aštrėja, tad per keturiasdešimtmetį perkopusiems vyrams netgi nežymūs nukrypimai nuo normos gresia liūdnomis pasekmėmis. Estrogenas skatina cholesterolio gamybą, o šis yra širdies ir kraujagyslių ligų, infarktų kaltininkas. Be to, estrogenas vyrų organizme mažina kraujagyslių elastingumą, todėl didėja širdies priepuolių rizika.

2. Alus skatina nutukimą
Vadinamasis „alaus pilvas” auga visai ne tam, kad ten tilptų daugiau putojančio skysčio. Estrogenas skatina riebalinio sluoksnio didėjimą. Būtent dėl šios priežasties hormonų terapija gydomos moterys papilnėja ir, pirmiausiai, per taliją. Čia dar ne viskas: riebalų ląstelės išskiria klastingą enzimą, kuris vyriškąjį hormoną testosteroną paverčia estrogenu! Štai tokiu būdu fiziologija mums iškrečia piktą pokštą, kurio padariniai – nukarę raumenys, nuolatinis nuovargis ir problemos dėl libido. Jau nekalbant apie padidėjusią diabeto riziką ir kitus nutukimo palydovus.

3. Išveši prostata
Estrogeno trūkumas vyro organizme nuo seno siejamas su prostatos vėžio priežastimis. Tačiau estrogeno perteklius irgi pavojingas šiam organui. Nors tikslus priklausomybės mechanizmas nėra nustatytas, medikai spėja, kad dideli estrogeno kiekiai skatina priešinės liaukos išvešėjimą ir trikdo jos darbą. Kai liauka auga, ji pradeda spausti šlaplę, todėl apsunkina šlapinimąsi.

4. Išauga… biustas!
Kas antra moteris svajoja lengvai ir neskausmingai pasididinti krūtinę. Likimo ironija, bet tai pasiekiama tik stipriajai žmonijos pusei. Dėl hormoninės pusiausvyros sutrikimo vyras gali be vargo užsiauginti moteriškus putnumus, nes riebalai pradeda kauptis ten, kur jiems „liepia” moteriškasis hormonas.

5. Silpnėja širdis
Lenkų mokslininkai nustatė, kad širdies nepakankamumo ir didelio estrogeno kiekio derinys vyrams žada ankstyvą mirtį. Vidutiniškai, vyrai su tokiais simptomais miršta du kartus dažniau nei kiti širdininkai. Vyrai su dideliu estrogenų kiekiu daugiau linkę į giliųjų venų trombozę ir kartu į infarktus. Bet tie patys gydytojai teigia, kad pernelyg mažas estrogenų kiekis žada tokias pat pasekmes. Tad prieš prašydami bare dar vieno bokalo alaus trumpam stabtelėkite – o gal sveikata brangiau?

Parengė Edita LANKAUSKIENĖ

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE