Sausio 27d. Ketvirtadienis

Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

2021 Gruodžio 29d.


D.Vaškelytės nuotr. / Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Bičių pikis (arba tarptautinis pavadinimas propolis) – nuo senų senovės ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje vertinamas, pamėgtas ir naudojamas bičių produktas. Jis dažnai vadinamas natūraliu antibiotiku, antioksidantu, antiseptiku, vertinamas dėl priešuždegiminių savybių.

Per ilgą laiką mokslas išsiaiškino, kad bičių pikis veiksmingai padeda žmogui. Tiesa, bičių produktų nauda atskleista dar ne iki galo, nes bičių gyvenimas ir jų sukuriami produktai toliau pateikia staigmenų. Ir nenuostabu.

Žmogus pasinaudojo bičių išmintimi

Ištyrus pikį paaiškėjo, kad apie pusę jo sudaro flavonoidai, fenolinės rūkgštys ir jų esteriai, apie trečdalį – vaškai ir riebalų rūgštys, o likusi dalis – eteriniai aliejai ir žiedadulkės. Negana to, pikyje yra sukaupta daugybė vitaminų ir mineralų bei jų mišinių, cheminių elementų, pavyzdžiui, įvairių B grupės, o taip pat C ir E vitaminų bei dešimtis kitų elementų, kurie naudingi žmogaus organizmui.


D.Vaškelytės nuotr./Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Augalai savo sudėtyje turi laisvųjų radikalų surišimu pasižyminčių junginių, pavyzdžiui, fenolinių junginių (fenolinės rūgštys, flavonoidai, lignanai), azoto junginių (alkaloidai, aminai), vitaminų, terpenų (įskaitant karotinoidus) ir kitų endogeninių metabolitų, kurie pasižymi antioksidaciniu aktyvumu. Epidemiologiniai tyrimai parodė, kad daugelis šių antioksidantų turi priešuždegiminių, antiaterosklerozinių, priešvėžinių, antimutageninių, antibakterinių ir antivirusinių savybių.

Tačiau buvo išsiaiškinta, kad pikis nėra visiškai „švarus“, jame yra ir tokių priemaišų, kurias, prieš pikį vartojant žmogui, reikia pašalinti. Namuose pikį bandoma filtruoti per vatą, tačiau kenksmingas mikrodaleles galima išvalyti tik laboratorijoje naudojant 5–6 specialių ypač tankių kietųjų filtrų sistemą. Ilgai kramtant nevalytą pikį gali būti jaučiami kepenų skausmai.

Tuomet kilo natūralus klausimas: kaip šį naudingų medžiagų aruodą pasiekti žmogui? Nuo senovės pasisavinti pikio naudą buvo pasitelkiamas paprasčiausias būdas. Jį galima paprasčiausiai kramtyti ir tikėtis, kad pavyks „iškramtyti“ visą pikio sukauptą naudą. Tačiau laboratorijose ištyrus pikį paaiškėjo, jog nemaža jo dalis sukaupia žymiai mažiau naudingų medžiagų, nei jų turėtų būti, kad pikis teiktų naudą žmogaus organizmui. Vadinasi, pirma reikia pasirinkti pikį, kuris turi sukaupęs tam tikrą naudingų medžiagų kiekį.


D.Vaškelytės nuotr./Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Pikis pikiui nelygus

Pavyzdžiui, Giedrės Blažukienės 2013 m. atliktame darbe „Bičių pikio fenolinių ir lakių junginių analizė, taikant spektrofotometrijos, efektyvios skysčių chromatografijos ir dujų chromatografijos – masių spektrometrijos metodus“ buvo kokybiškai ir kiekybiškai įvertinamos nelakios ir lakios medžiagos, pritaikant skirtingus cheminės analizės būdus. Žinotina, kad bičių pikio farmokologinis aktyvumas, arba liaudiškai tariant – poveikis organizmui, priklauso nuo flavonoidų, fenolinių junginių ir jų esterių. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad, pavyzdžiui, fenolinių junginių kiekiai metanoliniuose pikio ekstraktuose svyravo nuo 105,4 mgGRE/g iki 652 mgGRE/g. Kituose straipsniuose ekstraktuose reikšmingos fenolinių junginių koncentracijos laikomos nuo 18 mg GRE/100ml iki 164 mg GRE/100ml.

Minėto tyrimo metu didžiausiu antioksidantų kiekiu pasižymėjo Šiaulių rajono pikis. Šiuose tyrimuose Šiaulių rajono bičių pikis pasižymėjo labiausiai, tiek fenoliniais junginiais, tiek ir antioksidantų kiekiu. Bičių pikio rinkimo metai turėjo didelės įtakos lakių ir nelakių junginių sudėčiai. Žymi junginių oksidacija buvo Urugvajuje ir Lietuvoje 2008 m. rinktame pikyje, o, pavyzdžiui, Lenkijoje rinktame pikyje buvo labai didelis vaškų kiekis, todėl junginių koncentracijos buvo mažesnės, nei minima straipsniuose.


D.Vaškelytės nuotr./Bičių pikis

Kas garantuoja, kad vartojame naudingą bičių pikį?

Taigi, aiškėja, kad norint gauti naudą iš bičių pikio, pirmiausia būtina pasirinkti pikį, kuriame sukaupta tinkamas, reikalingas poveikiui pasiekti kiekis naudingų medžiagų.

Namuose pikio neištirsime. Ištirti ir nustatyti bičių pikio kokybę gali tik specializuotos laboratorijos. Gaminant įmonėje produktus su bičių pikiu, jis yra tirpinamas skirtinguose tirpikliuose ir sąlygose pagal kiekvieno gamintojo sukurtą „Know-how“ unikalią technologiją, pavyzdžiui, vandenyje, aliejuje, etilo alkoholyje ar makrogolyje bei jų mišiniuose, kituose organiniuose tirpikliuose. Beje, prisiminus senelių metodą pasisavinti pikio naudingąsias medžiagas jį kramtant, reikia žinoti, kad kramtant pikį jis veikiamas tik burnos seilių, todėl ištirpsta labai maža dalis bičių pikyje esančių naudingų aktyvių medžiagų.

Ta pati problema ir namuose gaminantis įvairius bičių pikio produktus. Vėlgi, reikia prisiminti, kad, pirma, įsigiję pikio net iš patikimo bitininko, niekada negalite žinoti, kiek jis sukaupęs naudingų medžiagų. Jei jų mažas kiekis, – bet koks iš tokio bičių pikio namų sąlygomis pasigamintas produktas neturės reikiamos koncentracijos fenolinių junginių ir kitų naudingų medžiagų, kurios padėtų jūsų organizmui.


D.Vaškelytės nuotr./Senas bičių pikis

Beje, iš laboratorijose pristatyto tirti bičių pikio, net 70 proc. yra prastos kokybės, jame per mažas naudingų medžiagų kiekis, kuris laikomas paveikiu, kai yra daugiau kaip 18 fenolinių junginių. Pavyzdžiui, šiemet pasitaikė bičių pikio ir vos su 4 fenoliniais junginiais – taigi, jo nauda kaip žvakę pakramčius.

Laboratorijos, gaminančios produktus iš bičių pikio, tiria kiekvieną įsigyto pikio partiją, todėl gali parinkti reikalingą būdą jį tinkamai apdoroti, kad būtų gaunamas geriausias rezultatas ir žmogus iš pagaminto produkto galėtų pasisavinti didžiausią įmanomą naudingų medžiagų kiekį.

Kodėl vaistus ir kitus apiterapinius produktus gaminančiai įmonei yra aktualu bičių pikyje esantis fenolinių junginių kiekis? Kriterijai charakterizuoti ir standartizuoti propolio žaliavą ir pagamintus produktus susiformavo kuriant propolio ekstraktą. Tuometiniame Kauno medicinos universitete prof. farmakologo Antano Juozo Gendrolio inicijuota specialistų grupė sukūrė ir 1996 m. patvirtino propolio ekstrakto farmakopėjos straipsnį, kuris yra įteisinantis dokumentas vaistui – 30 procentiniam propolio ekstraktui. Jo reglamentuota sudėtis yra: bendrieji fenoliniai junginiai privalo tilpti 10–12 proc. ribose, etanolis (etilo spiritas) privalo būti 65–79 proc. ribose, sausos liekanos – 14–25 proc. Be to, yra dar vienas parametras – santykinis produkto tankis 0,86–0,96 g/cm3. Tik užtikrinant visus šiuos parametrus, vartotojas gali būti tikras, kad įsigyja vaistą, kuris padės, o ne pakenks jį vartojant. Visi parametrai yra labai griežtai kontroliuojami Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Jei randama, kad bet kuris parametras „išeina“ už reglamentuojamųjų ribų, preparatas privalo būti atšauktas iš visų Lietuvos vaistinių.


„CEREBRUM FORTE su Cerosoma“ kognityvinių funkcijų stiprinimui!

„CEREBRUM FORTE su Cerosoma“ kognityvinių funkcijų stiprinimui!

Kognityvizmas (pažinimas) – tai bendras terminas, nusakantis įvairių procesų rinkinį, kurio dėka žmogus gali įsisavinti ir perdirbti informaciją. Kognityvizmas apima tokias funkcijas kaip mokymasis, mąstymas, įsisavinimas, koncentracija,...


Apie maisto papildus ir vaistažoles  arba kodėl kartais norisi teisintis, nors to daryti ir nereikėtų

Apie maisto papildus ir vaistažoles arba kodėl kartais norisi teisintis, nors to daryti ir nereikėtų

Taip jau nutiko, kad daugeliui, išgirdus žodžių junginį „maisto papildai“, susuka vidurius. Ši frazė taip pat dažnai palydima tokiais pasakymais: beverčiai, šienas, sukčiai, pinigų viliotojai ir pan. Kodėl taip nutiko? Kaip galėjo...


Selenas - apsauga nuo sunkiųjų metalų

Selenas - apsauga nuo sunkiųjų metalų

Daugeliui žinoma, kad žuvis yra sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, gyvsidabrio, šaltinis, bet mokslininkai tvirtina, kad žuvyje esantis selenas neutralizuoja galimą žalą.


Vitaminai nemažina pavojaus susirgti vėžiu

Vitaminai nemažina pavojaus susirgti vėžiu

JAV mokslininkai teigia, kad vitaminai C ir E, kaip anksčiau manyta, nemažina pavojaus susirgti prostatos vėžiu, rašo BBC. Du išsamūs tyrimai buvo atlikti po to, kai imta kalbėti, kad vitaminų C ir E vartojimas mažina riziką susirgti prostatos...


Ar gali Auricularia Auricula medicininis grybas sumažinti jūsų cholesterolį?

Ar gali Auricularia Auricula medicininis grybas sumažinti jūsų cholesterolį?

Jeigu trumpai - taip. Į bet kurį klausimą galima atsakyti vienu žodžiu, bet ar to užtenka? Viską dar reikia pagrįsti faktais bei įrodymais. Jų, šiuo atveju, netrūksta, o auricularia auricula medicininio grybo poveikis, mažinantis cholesterolį...


Krepšinio rinktinės gydytojas papasakojo apie tai, ko nematome aikštelėje

Krepšinio rinktinės gydytojas papasakojo apie tai, ko nematome aikštelėje

Sirgdami už savo šalies rinktinę, sulaikę kvapą stebime viską: atleto žvilgsnį, įtemptus raumenis, aprangą. Iš judesių ir elgesio stengiamės nuspėti sportininko nuotaiką, įvertinti likusias jėgas. Juk aukščiausio lygio varžybose rezultatą gali...


Kuo svarbus vitaminas D?

Kuo svarbus vitaminas D?

Mokslininkai atranda vis naujų faktų apie vitaminą D ir jo ryšį su įvairiomis ligomis. Vitaminas D ne tik stiprina kaulus, bet ir saugo nuo kai kurių vėžio formų, cukrinio diabeto, širdies ligų ir net depresijos. Medikai pataria nelaukti, kol...


Maisto papildai: atsisakyti ar rinktis atsakingiau?

Maisto papildai: atsisakyti ar rinktis atsakingiau?

Krentant perkamajai mūsų krašto gyventojų galiai, tenka taupyti ir atsisakyti įprastinių dalykų, dėl kurių anksčiau nesukdavome sau galvos. Maisto papildų, įskaitant vitaminus ir mineralus, vartojimas ir iki prasidedant sunkmečiui Lietuvoje nebuvo...


Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Italų atliktas tyrimas parodė, kad vitaminas C gali sumažinti didelį kraujospūdį nuramindamas sudirgusią centrinę nervų sistemą. Tyrimo vadovė dr. Rosa Maria Bruno iš Pizos universiteto sako, jog tyrimas pirmą kartą atskleidė, jog žmogui...


B grupės vitaminai atitolina senatvinę silpnaprotystę

B grupės vitaminai atitolina senatvinę silpnaprotystę

Kasdien vartojant daug vitamino B, senyvo amžiaus žmonių smegenų nykimas gali sulėtėti perpus ir atitolinti atminties blogėjimą bei senatvinės silpnaprotystės vystimąsi. Oksfordo universiteto mokslininkai paskelbė užbaigę dvejus metus trukusį ir...


Biotinas - Jūsų gražiems plaukams, nagams ir odai

Biotinas - Jūsų gražiems plaukams, nagams ir odai

Jei esate vienas iš tų, kuriems lūžinėja ir slenka plaukai turite naudoti biotino plaukų priežiūros gaminius. Biotinas būtinas plaukų augimui, gali būti naudojamas kaip prevencinė priemonė prieš plaukų slinkimą. Jis kaip ir daugelis kitų svarbių...


Papildai lieknėjimui moterims ir vyrams

Papildai lieknėjimui moterims ir vyrams

Kiekvieną dieną daugybei žmonių kyla tas pats klausimas – kaip sulieknėti. Tačiau nereikia lieknėjimo painioti su svorio metimu. Lieknėti – tai deginti riebalus, tačiau nebūtinai mesti svorį. Intensyviai sportuojant ir dailinant...


Virškinimo fermentai - kaip jie veikia ir kokia jų nauda sveikatai ir virškinimui?

Virškinimo fermentai - kaip jie veikia ir kokia jų nauda sveikatai ir virškinimui?

Visi norime atrodyti dailiai ir turėti gražias kūno linijas. Todėl pavalgius išokęs pilvukas nelabai džiūgina, o jei dar prie pagrindinio patiekalo pridedame desertą? Atsiranda tas nemalonus “sunkumo jaumsas” ir noras kuo greičiau jo...


7 pribloškiančios AURI 25 naudos Jūsų sveikatai

7 pribloškiančios AURI 25 naudos Jūsų sveikatai

AURI 25 – medicininių auricularia auricula grybų ekstraktas. Jame gausu polisacharidų, jų čia net 25%. Jau ir maždaugXVIa. Indonezijoje šis grybas buvo vertinamas už savo gydomąsias savybes. XXa., kai jis buvo oficialiai užregistruotas, kaip...


Šeimos verslas pristatė kokybiškus maisto papildus

Šeimos verslas pristatė kokybiškus maisto papildus

Maisto papildų prekių ženklą „MyLifeForce“ įkūrė tėčio ir dukros duetas: kauniečiai Mindaugas Samuolis (42) ir Gabrielė Samuolytė (23). Pasitelkę dukros medicinines (Gabrielė šiuo metu studijuoja mediciną!) ir tėčio technologines...


Mumio - sveikatos eliksyras iš kalnų

Mumio - sveikatos eliksyras iš kalnų

Kalnų balzamas, gyvybinės energijos užtaisas, gamtos dovana, uolų kraujas – tai tik keli iš daugelio epitetų, kuriais šiuo metu vadinamas kalnų plyšiuose susidarantis balzamas – mumio. Rytų civilizacijose jau prieš šimtmečius vertinta...


Pasirūpinkime savo ir artimųjų sveikata

Pasirūpinkime savo ir artimųjų sveikata

Sveikas senėjimas ─ tai procesas, įgalinantis vyresnio amžiaus žmones pagerinti savo fizines, socialines ir dvasines sveikatos galimybes, džiaugtis nepriklausomu bei geros kokybės gyvenimu. Sveikatos specialistai rekomenduoja senyvo amžiaus...


Citrosept Organic. Imunitetas su charakteriu

Citrosept Organic. Imunitetas su charakteriu

Kaip jūsų namai pasitinka rudenį? Šlamančių spalvotų lapų kilimas po kojomis, apšerkšnijusi pageltusi žolė anksti ryte, sodriai oranžiniai moliūgai lentynose.. O gal visi, kas netingi, skleidžia savo bacilas, o Jūs jas lengvai pasigaunate? Vaikai...


Vitaminas B6 – Piridoksinas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Vitaminas B6 – Piridoksinas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Vitaminas B6 yra būtina maistinė medžiaga, reikalinga nervų, odos ir raudonųjų kraujo kūnelių sveikatai palaikyti. Jis dalyvauja energijos apykaitoje ir yra reikalingas pagrindinių neurotransmiterių, reguliuojančių nuotaikos pusiausvyrą, budrumą...


Vitamino D stygius kenkia sveikatai

Vitamino D stygius kenkia sveikatai

Vis dažniau tvirtinama apie šio saulės vitamino svarbą įvairių ligų profilaktikai. Ar netrūksta vitamino D, galima lengvai pasitikrinti atlikus reikiamus kraujo tyrimus. Ką tik nuskambėjo dar viena naujiena apie vitamino D svarbą. Amerikiečių...


Žarnyno mikroflora

Žarnyno mikroflora

Mūsų mikroflora susiformuoja veikiama daugelio veiksnių: gimimo būdas (natūralus gimdymas ar cezario pjūvis), dirbtinis maitinimas arba maitinimas krūtimi, mitybos būdas, genotipas. Ir priklausomai nuo turimo mikrobų vaizdo mikrobiomas...


Maisto papildai: kaip išsirinkti?

Maisto papildai: kaip išsirinkti?

Ne kiekvienas gali sau leisti prabangą tris kartus per dieną valgyti šviežiai pagamintą maistą, ekologiškus produktus. Tada pradedama žvalgytis maisto papildų. Atrodytų, viskas puiku – vaistinėse jų pasirinkimas didžiulis. Tačiau kaip...


Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Tarptautinės bendrovės "Nielsen" atliktas tyrimas, kaip įvairių šalių gyventojai vartoja maisto papildus, parodė, kad Lietuvoje vitaminų, mineralų ir kitų maisto papildų vartojimas pakankamai paplitęs, tačiau kartu atskleidė tokio...


Atsargiai: yra nesaugių maisto papildų

Atsargiai: yra nesaugių maisto papildų

Lietuvos maisto papildų rinką prižiūrinčios tarnybos ėmėsi veiksmų, kad būtų sustabdyta nelegali prekyba nesaugiais amerikietiškais maisto papildais, ir kartu perspėjo maisto papildų vartotojus būti atidiems ir reikliems. Valstybinė maisto ir...


Amerikietiški maisto papildai grąžinti perženklinti dėl GMO

Amerikietiški maisto papildai grąžinti perženklinti dėl GMO

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad dėl neteisingo ženklinimo sustabdytas maisto papildų "Hair/Skin/Nail" kapsulės, importuotų iš JAV, realizavimas. Šią produkciją iš JAV importavo UAB "Litfas"...


Fenilalaninas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Fenilalaninas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Fenilalaninas yra esminė amino rūgštis, o tai reiškia, kad organizmui reikalingas šis ingredientas ir jis negali būti gaminamas natūraliai.


Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Visi norime jaustis sveiki, žvalūs ir gyvybingi, nesvarbu, kiek mums bebūtų metų. Mūsų sveikata didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių – kaip mes gyvename ir ką valgome. Visgi yra vitaminų, kurių nėra paprasta gauti su maistu net esant...


Vitaminas C

Vitaminas C

"Papasakokite apie vitaminą C: ar būtina jį vartoti ir kokiomis dozėmis, kokį geriausiai pasirinkti", - paprašė ponas Stasys. Vitaminas C dar vadinamas askorbo rūgštimi. Šis vandenyje tirpus vitaminas padeda taisyklingai vystytis ir...


Vitaminai gali apsaugoti nuo atminties silpnėjimo

Vitaminai gali apsaugoti nuo atminties silpnėjimo

Mėsoje, žuvyje ir piene esantis vitaminas B12 gali sumažinti atminties silpnėjimą senatvėje, teigia britų mokslininkai. Pasak jų, seni žmonės, kurių organizme vitamino B12 kiekis buvo mažesnis nei vidutinis, turi daugiau nei šešiskart didesnę...


Omega-3 riebalų rūgštys skatina vaikų intelektinį vystymąsi

Omega-3 riebalų rūgštys skatina vaikų intelektinį vystymąsi

Kad žuvyje esančios omega-3 riebalų rūgštys naudingos širdžiai ir kraujagyslių sistemai, girdėjome visi. Tačiau ar žinome, kad jos gali lemti vaiko IQ, jo gebėjimą koncentruoti dėmesį ir sklandžiai kalbėti?

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9