Sausio 27d. Ketvirtadienis

Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

2021 Gruodžio 29d.


D.Vaškelytės nuotr. / Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Bičių pikis (arba tarptautinis pavadinimas propolis) – nuo senų senovės ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje vertinamas, pamėgtas ir naudojamas bičių produktas. Jis dažnai vadinamas natūraliu antibiotiku, antioksidantu, antiseptiku, vertinamas dėl priešuždegiminių savybių.

Per ilgą laiką mokslas išsiaiškino, kad bičių pikis veiksmingai padeda žmogui. Tiesa, bičių produktų nauda atskleista dar ne iki galo, nes bičių gyvenimas ir jų sukuriami produktai toliau pateikia staigmenų. Ir nenuostabu.

Žmogus pasinaudojo bičių išmintimi

Ištyrus pikį paaiškėjo, kad apie pusę jo sudaro flavonoidai, fenolinės rūkgštys ir jų esteriai, apie trečdalį – vaškai ir riebalų rūgštys, o likusi dalis – eteriniai aliejai ir žiedadulkės. Negana to, pikyje yra sukaupta daugybė vitaminų ir mineralų bei jų mišinių, cheminių elementų, pavyzdžiui, įvairių B grupės, o taip pat C ir E vitaminų bei dešimtis kitų elementų, kurie naudingi žmogaus organizmui.


D.Vaškelytės nuotr./Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Augalai savo sudėtyje turi laisvųjų radikalų surišimu pasižyminčių junginių, pavyzdžiui, fenolinių junginių (fenolinės rūgštys, flavonoidai, lignanai), azoto junginių (alkaloidai, aminai), vitaminų, terpenų (įskaitant karotinoidus) ir kitų endogeninių metabolitų, kurie pasižymi antioksidaciniu aktyvumu. Epidemiologiniai tyrimai parodė, kad daugelis šių antioksidantų turi priešuždegiminių, antiaterosklerozinių, priešvėžinių, antimutageninių, antibakterinių ir antivirusinių savybių.

Tačiau buvo išsiaiškinta, kad pikis nėra visiškai „švarus“, jame yra ir tokių priemaišų, kurias, prieš pikį vartojant žmogui, reikia pašalinti. Namuose pikį bandoma filtruoti per vatą, tačiau kenksmingas mikrodaleles galima išvalyti tik laboratorijoje naudojant 5–6 specialių ypač tankių kietųjų filtrų sistemą. Ilgai kramtant nevalytą pikį gali būti jaučiami kepenų skausmai.

Tuomet kilo natūralus klausimas: kaip šį naudingų medžiagų aruodą pasiekti žmogui? Nuo senovės pasisavinti pikio naudą buvo pasitelkiamas paprasčiausias būdas. Jį galima paprasčiausiai kramtyti ir tikėtis, kad pavyks „iškramtyti“ visą pikio sukauptą naudą. Tačiau laboratorijose ištyrus pikį paaiškėjo, jog nemaža jo dalis sukaupia žymiai mažiau naudingų medžiagų, nei jų turėtų būti, kad pikis teiktų naudą žmogaus organizmui. Vadinasi, pirma reikia pasirinkti pikį, kuris turi sukaupęs tam tikrą naudingų medžiagų kiekį.


D.Vaškelytės nuotr./Kodėl ne visi bičių pikio produktai vienodai veiksmingi?

Pikis pikiui nelygus

Pavyzdžiui, Giedrės Blažukienės 2013 m. atliktame darbe „Bičių pikio fenolinių ir lakių junginių analizė, taikant spektrofotometrijos, efektyvios skysčių chromatografijos ir dujų chromatografijos – masių spektrometrijos metodus“ buvo kokybiškai ir kiekybiškai įvertinamos nelakios ir lakios medžiagos, pritaikant skirtingus cheminės analizės būdus. Žinotina, kad bičių pikio farmokologinis aktyvumas, arba liaudiškai tariant – poveikis organizmui, priklauso nuo flavonoidų, fenolinių junginių ir jų esterių. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad, pavyzdžiui, fenolinių junginių kiekiai metanoliniuose pikio ekstraktuose svyravo nuo 105,4 mgGRE/g iki 652 mgGRE/g. Kituose straipsniuose ekstraktuose reikšmingos fenolinių junginių koncentracijos laikomos nuo 18 mg GRE/100ml iki 164 mg GRE/100ml.

Minėto tyrimo metu didžiausiu antioksidantų kiekiu pasižymėjo Šiaulių rajono pikis. Šiuose tyrimuose Šiaulių rajono bičių pikis pasižymėjo labiausiai, tiek fenoliniais junginiais, tiek ir antioksidantų kiekiu. Bičių pikio rinkimo metai turėjo didelės įtakos lakių ir nelakių junginių sudėčiai. Žymi junginių oksidacija buvo Urugvajuje ir Lietuvoje 2008 m. rinktame pikyje, o, pavyzdžiui, Lenkijoje rinktame pikyje buvo labai didelis vaškų kiekis, todėl junginių koncentracijos buvo mažesnės, nei minima straipsniuose.


D.Vaškelytės nuotr./Bičių pikis

Kas garantuoja, kad vartojame naudingą bičių pikį?

Taigi, aiškėja, kad norint gauti naudą iš bičių pikio, pirmiausia būtina pasirinkti pikį, kuriame sukaupta tinkamas, reikalingas poveikiui pasiekti kiekis naudingų medžiagų.

Namuose pikio neištirsime. Ištirti ir nustatyti bičių pikio kokybę gali tik specializuotos laboratorijos. Gaminant įmonėje produktus su bičių pikiu, jis yra tirpinamas skirtinguose tirpikliuose ir sąlygose pagal kiekvieno gamintojo sukurtą „Know-how“ unikalią technologiją, pavyzdžiui, vandenyje, aliejuje, etilo alkoholyje ar makrogolyje bei jų mišiniuose, kituose organiniuose tirpikliuose. Beje, prisiminus senelių metodą pasisavinti pikio naudingąsias medžiagas jį kramtant, reikia žinoti, kad kramtant pikį jis veikiamas tik burnos seilių, todėl ištirpsta labai maža dalis bičių pikyje esančių naudingų aktyvių medžiagų.

Ta pati problema ir namuose gaminantis įvairius bičių pikio produktus. Vėlgi, reikia prisiminti, kad, pirma, įsigiję pikio net iš patikimo bitininko, niekada negalite žinoti, kiek jis sukaupęs naudingų medžiagų. Jei jų mažas kiekis, – bet koks iš tokio bičių pikio namų sąlygomis pasigamintas produktas neturės reikiamos koncentracijos fenolinių junginių ir kitų naudingų medžiagų, kurios padėtų jūsų organizmui.


D.Vaškelytės nuotr./Senas bičių pikis

Beje, iš laboratorijose pristatyto tirti bičių pikio, net 70 proc. yra prastos kokybės, jame per mažas naudingų medžiagų kiekis, kuris laikomas paveikiu, kai yra daugiau kaip 18 fenolinių junginių. Pavyzdžiui, šiemet pasitaikė bičių pikio ir vos su 4 fenoliniais junginiais – taigi, jo nauda kaip žvakę pakramčius.

Laboratorijos, gaminančios produktus iš bičių pikio, tiria kiekvieną įsigyto pikio partiją, todėl gali parinkti reikalingą būdą jį tinkamai apdoroti, kad būtų gaunamas geriausias rezultatas ir žmogus iš pagaminto produkto galėtų pasisavinti didžiausią įmanomą naudingų medžiagų kiekį.

Kodėl vaistus ir kitus apiterapinius produktus gaminančiai įmonei yra aktualu bičių pikyje esantis fenolinių junginių kiekis? Kriterijai charakterizuoti ir standartizuoti propolio žaliavą ir pagamintus produktus susiformavo kuriant propolio ekstraktą. Tuometiniame Kauno medicinos universitete prof. farmakologo Antano Juozo Gendrolio inicijuota specialistų grupė sukūrė ir 1996 m. patvirtino propolio ekstrakto farmakopėjos straipsnį, kuris yra įteisinantis dokumentas vaistui – 30 procentiniam propolio ekstraktui. Jo reglamentuota sudėtis yra: bendrieji fenoliniai junginiai privalo tilpti 10–12 proc. ribose, etanolis (etilo spiritas) privalo būti 65–79 proc. ribose, sausos liekanos – 14–25 proc. Be to, yra dar vienas parametras – santykinis produkto tankis 0,86–0,96 g/cm3. Tik užtikrinant visus šiuos parametrus, vartotojas gali būti tikras, kad įsigyja vaistą, kuris padės, o ne pakenks jį vartojant. Visi parametrai yra labai griežtai kontroliuojami Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Jei randama, kad bet kuris parametras „išeina“ už reglamentuojamųjų ribų, preparatas privalo būti atšauktas iš visų Lietuvos vaistinių.


Mumio - gyvybinės energijos užtaisas

Mumio - gyvybinės energijos užtaisas

Senovėje MUMIO buvo vadinamas „Karalių gyvenimo eliksyru“ ir prieinamas tik galingiausiems valdovams. Tačiau šiandien ši „gamtos dovana“ jau kelis dešimtmečius yra naudojama pažangioje šiuolaikinėje medicinoje ir yra...


Kaip medicininiai grybai mažina cholesterolį?

Kaip medicininiai grybai mažina cholesterolį?

Apie 90 procentų vyresnio nei vidutinio amžiaus Lietuvos gyventojų serga dislipidemija. Tai reiškia, kad daugiau nei 1,5 mln. mūsų tautiečių savo organizme nešioja uždelsto veikimo bombą, kuri gali bet kada sprogti. Dislipidemija pasireiškia...


Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Vitaminų D ir K sinergija: kodėl juos reikia vartoti kartu

Visi norime jaustis sveiki, žvalūs ir gyvybingi, nesvarbu, kiek mums bebūtų metų. Mūsų sveikata didele dalimi priklauso nuo mūsų pačių – kaip mes gyvename ir ką valgome. Visgi yra vitaminų, kurių nėra paprasta gauti su maistu net esant...


Citrosept Organics vartotojų atsiliepimai

Citrosept Organics vartotojų atsiliepimai

Mūsų platumos gyvenimo realybė – tai aštuoni šalčio, sniego ir drėgmės mėnesiai. Tai metas, kuomet visi aplinkui įsisupa į šalikus, čiaudi, išeikvodami kalnus popierinių servetėlių. Vaikai, palankę mokyklą dvi dienas, savaitę gydosi namie....


Mumio - sveikatos eliksyras iš kalnų

Mumio - sveikatos eliksyras iš kalnų

Kalnų balzamas, gyvybinės energijos užtaisas, gamtos dovana, uolų kraujas – tai tik keli iš daugelio epitetų, kuriais šiuo metu vadinamas kalnų plyšiuose susidarantis balzamas – mumio. Rytų civilizacijose jau prieš šimtmečius vertinta...


Maisto papildų paieškos tėtį su dukra paskatino sukurti savo verslą: sujungė tradicijas ir vaistažolininkystės paveldą

Maisto papildų paieškos tėtį su dukra paskatino sukurti savo verslą: sujungė tradicijas ir vaistažolininkystės paveldą

Maisto papildų vartojimo patirtį turinti šeima išbandė daugybę preparatų, tačiau tokių, kurie juos tenkintų, taip ir nerado, todėl nusprendė pradėti kurti savo maisto papildus. Šį žingsnį žengti paskatino ir dukros medicinos studijos. Ilguose...


Plaučių vėžio simptomai ir stadijos

Plaučių vėžio simptomai ir stadijos

Plaučių vėžys yra nekontroliuojamas pakitusių ląstelių augimas ir dauginimasis viename ar abiejuose plaučiuose. Kai pakitusios ląstelės sparčiai auga ir dauginasi, gali pradėti formuotis augliai ir trukdyti plaučių funkcionavimui, dėl ko...


Vitaminas B12 gali apsaugoti nuo Alzheimerio ligos

Vitaminas B12 gali apsaugoti nuo Alzheimerio ligos

Dar vienas Europoje atliktas tyrimas parodė, kad vitaminas B12 gali padėti apsisaugoti nuo Alzheimerio ligos. Ištyrus garbaus amžiaus suomius paaiškėjo, kad daugiausia šio vitamino organizme turėjusiems asmenims tikimybė susirgti šia liga buvo...


Vitaminai ir kalcis gali sumažinti krūties vėžio tikimybę

Vitaminai ir kalcis gali sumažinti krūties vėžio tikimybę

Vitaminai ir kalcio maisto papildai gali sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu, paskelbta metiniame Amerikos vėžio tyrimų asociacijos susirinkime. "Tai nėra betarpiškas poveikis. Nėra taip, kad šiandien išgeriate vitaminų, o rytoj sumažėja...


Maisto papildai: kaip išsirinkti?

Maisto papildai: kaip išsirinkti?

Ne kiekvienas gali sau leisti prabangą tris kartus per dieną valgyti šviežiai pagamintą maistą, ekologiškus produktus. Tada pradedama žvalgytis maisto papildų. Atrodytų, viskas puiku – vaistinėse jų pasirinkimas didžiulis. Tačiau kaip...


Atsargiai: yra nesaugių maisto papildų

Atsargiai: yra nesaugių maisto papildų

Lietuvos maisto papildų rinką prižiūrinčios tarnybos ėmėsi veiksmų, kad būtų sustabdyta nelegali prekyba nesaugiais amerikietiškais maisto papildais, ir kartu perspėjo maisto papildų vartotojus būti atidiems ir reikliems. Valstybinė maisto ir...


Paslaptingas vitaminas D

Paslaptingas vitaminas D

Paskutiniu metu mokslininkai daug dėmesio skiria vitamino D poveikio sveikatai. Jei anksčiau jis buvo pirmiausia rekomenduojamas kaulų stiprumui palaikyti, tai dabar jis yra laikomas labai veiksmingu imunomoduliatoriumi, geroprotektoriumi,...


SPIRULINA – PUIKIOS SVEIKATOS GARANTAS

SPIRULINA – PUIKIOS SVEIKATOS GARANTAS

Žiemą susilpnėja mūsų organizmo natūrali apsauga, nusilpsta imunitetas, mums išties labai trūksta šviežių vaisių ir daržovių. Tik ar visada jų suvalgome tiek kiek turėtume? Pastaraisiais dešimtmečiais mokslininkai ypač susidomėjo vertingaisiais...


Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Lietuviai turi keisti požiūrį į maisto papildus

Tarptautinės bendrovės "Nielsen" atliktas tyrimas, kaip įvairių šalių gyventojai vartoja maisto papildus, parodė, kad Lietuvoje vitaminų, mineralų ir kitų maisto papildų vartojimas pakankamai paplitęs, tačiau kartu atskleidė tokio...


Organizmo valymas: nuo burokėlio iki vitamino B

Organizmo valymas: nuo burokėlio iki vitamino B

Itin atidžiai valome namus, automobilius, drabužius ir beveik viską kas mus supa, bet tik nedaugelis skiriame pakankamai dėmesio savo organizmo vidinei švarai. Metai iš metų vidinės „šiukšlės“ ir teršalai kaupiasi, jie veikia visas...


Vitaminai gali apsaugoti nuo atminties silpnėjimo

Vitaminai gali apsaugoti nuo atminties silpnėjimo

Mėsoje, žuvyje ir piene esantis vitaminas B12 gali sumažinti atminties silpnėjimą senatvėje, teigia britų mokslininkai. Pasak jų, seni žmonės, kurių organizme vitamino B12 kiekis buvo mažesnis nei vidutinis, turi daugiau nei šešiskart didesnę...


Ar gali Auricularia Auricula medicininis grybas sumažinti jūsų cholesterolį?

Ar gali Auricularia Auricula medicininis grybas sumažinti jūsų cholesterolį?

Jeigu trumpai - taip. Į bet kurį klausimą galima atsakyti vienu žodžiu, bet ar to užtenka? Viską dar reikia pagrįsti faktais bei įrodymais. Jų, šiuo atveju, netrūksta, o auricularia auricula medicininio grybo poveikis, mažinantis cholesterolį...


B grupės vitaminai atitolina senatvinę silpnaprotystę

B grupės vitaminai atitolina senatvinę silpnaprotystę

Kasdien vartojant daug vitamino B, senyvo amžiaus žmonių smegenų nykimas gali sulėtėti perpus ir atitolinti atminties blogėjimą bei senatvinės silpnaprotystės vystimąsi. Oksfordo universiteto mokslininkai paskelbė užbaigę dvejus metus trukusį ir...


Vitaminas C

Vitaminas C

"Papasakokite apie vitaminą C: ar būtina jį vartoti ir kokiomis dozėmis, kokį geriausiai pasirinkti", - paprašė ponas Stasys. Vitaminas C dar vadinamas askorbo rūgštimi. Šis vandenyje tirpus vitaminas padeda taisyklingai vystytis ir...


7 pribloškiančios AURI 25 naudos Jūsų sveikatai

7 pribloškiančios AURI 25 naudos Jūsų sveikatai

AURI 25 – medicininių auricularia auricula grybų ekstraktas. Jame gausu polisacharidų, jų čia net 25%. Jau ir maždaugXVIa. Indonezijoje šis grybas buvo vertinamas už savo gydomąsias savybes. XXa., kai jis buvo oficialiai užregistruotas, kaip...


Kodėl lietuviams svarbus Vitaminas D pavasarį?

Kodėl lietuviams svarbus Vitaminas D pavasarį?

Mokslininkai atranda vis naujų faktų apie vitaminą D ir jo ryšį su įvairiomis ligomis. Vitaminas D ne tik stiprina kaulus, bet ir saugo nuo kai kurių vėžio formų, cukrinio diabeto, širdies ligų ir netgi nuo lietuviams gerai pažįstamos depresijos....


Šiuolaikinės moterys gali pamiršti PMS ir menopauzės simptomus

Šiuolaikinės moterys gali pamiršti PMS ir menopauzės simptomus

Kiekvieną mėnesį įvairaus amžiaus moterys akis į akį susitinka su nemaloniais PMS simptomais: pilvo, nugaros ir galvos skausmais, krūtų jautrumu ir pabrinkimu, padidėjusiu kūno svoriu, pykinimu, galūnių patinimu, elgsenos ir miego sutrikimais,...


Vitaminai nemažina pavojaus susirgti vėžiu

Vitaminai nemažina pavojaus susirgti vėžiu

JAV mokslininkai teigia, kad vitaminai C ir E, kaip anksčiau manyta, nemažina pavojaus susirgti prostatos vėžiu, rašo BBC. Du išsamūs tyrimai buvo atlikti po to, kai imta kalbėti, kad vitaminų C ir E vartojimas mažina riziką susirgti prostatos...


Virškinimo fermentai - kaip jie veikia ir kokia jų nauda sveikatai ir virškinimui?

Virškinimo fermentai - kaip jie veikia ir kokia jų nauda sveikatai ir virškinimui?

Visi norime atrodyti dailiai ir turėti gražias kūno linijas. Todėl pavalgius išokęs pilvukas nelabai džiūgina, o jei dar prie pagrindinio patiekalo pridedame desertą? Atsiranda tas nemalonus “sunkumo jaumsas” ir noras kuo greičiau jo...


Cianokobalaminas: vitaminas B12 ar gestapo dujų kamera?

Cianokobalaminas: vitaminas B12 ar gestapo dujų kamera?

Yra toks vitaminas B12. Jo reikia mūsų organizmui. Labai. Kai jo stinga arba manome, kad šio vitamino pakankamai negauname su maistu, vartojame šio vitamino piliules. Bet va, sukčiai fabrikantai gamina ir pardavinėja šio vitamino ir tokią formą,...


Maisto papildai taupiesiems

Maisto papildai taupiesiems

Lietuvos maisto papildų gamintoja bendrovė "Biosola" išleidžia naują maisto papildų liniją, pavadintą "Taupantiems". Tai septyni visų amžiaus grupių vartojami maisto papildai - Omega-3, nakvišų aliejus, kalcis, magnis ir...


Terapeutė iš Paryžiaus Klaudia Vižjė pristato sveikatos papildą, kuris yra sukurtas iš organinių medžiagų ir vadinasi Regulat

Terapeutė iš Paryžiaus Klaudia Vižjė pristato sveikatos papildą, kuris yra sukurtas iš organinių medžiagų ir vadinasi Regulat

Terapeutė iš Paryžiaus Klaudia Vižjė pristato sveiktos papildą, kuris yra sukurtas iš organinių medžiagų ir vadinasi Regulat. Tai organinis gaminys pagamintas iš įvairių vaisių, daržovių, prieskonių ir riešutų. Gaminio Regulat Pro Bio...


Vaistai nuo nuovargio

Vaistai nuo nuovargio

Praėjus linksmoms ir ilgoms šventėms, dažnai pajuntamas nuovargis. Dažniausios nuolatinio nuovargio priežastys yra nervinė įtampa, ligos, stresas, avitaminozė, bemiegės naktys. Nugalėkite nuovargį ir liūdesį pasinaudodami liaudies medicinos...


Sveikas gyvenimo būdas su SPIRULINA

Sveikas gyvenimo būdas su SPIRULINA

Tegul jūsų maistas būna jūsų vaistas, o jūsų vaistas – jūsų maistas. Spirulina – tai vienaląstis melsvai žalias dumblis, natūraliai augantis šiltuose šarminiuose vandenyse. Pavadinimas Spirulina yra kilęs iš lotyniško žodžio...


Amerikietiški maisto papildai grąžinti perženklinti dėl GMO

Amerikietiški maisto papildai grąžinti perženklinti dėl GMO

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad dėl neteisingo ženklinimo sustabdytas maisto papildų "Hair/Skin/Nail" kapsulės, importuotų iš JAV, realizavimas. Šią produkciją iš JAV importavo UAB "Litfas"...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9