REXSAN

MOTERŲ SVEIKATA – MOTERŲ RANKOSE

MOTERŲ SVEIKATA – MOTERŲ RANKOSE

Vienas svarbiausių kokybiško moters gyvenimo veiksnių – lytinė sveikata, tačiau ar tikrai mokame ja rūpintis? Reguliariai profilaktinę ginekologinę patikrą atlieka tik nedidelė dalis moterų, o juk ginekologinių problemų gali atsirasti bet kuriuo moters gyvenimo laikotarpiu. Tik reguliarūs apsilankymai pas ginekologą leidžia aptikti pirmąsias ligų užuomazgas ir užbėgti už akių rimtoms sveikatos problemos. „Biofirst“ klinikos gydytojų ginekologų komanda skatina moteris, besirūpinant kitais, nepamiršti ir savęs bei pasakoja apie skirtingais laikotarpiais ištinkančias sveikatos problemas.  Pagrindiniai čia dirbančių specialistų principai – atidumas, pagarba, konfidencialumas ir diagnostikos nuoseklumas bei kompleksiškumas.

Mergaičių ir paauglių ginekologija

Nors mergaičių ginekologija dar skamba šiek tiek neįprastai, tačiau pasak specialistų, net 15-25 proc. mergaičių turi įvairių ginekologinių patologijų, kurios vėliau gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, tarp jų ir nevaisingumą. Apie mergaičių ir paauglių lytinės sveikatos patikras pasakoja gydytoja ginekologė O. Černiauskaitė, besispecializuojanti būtent šioje srityje:

„Įvairios ginekologinės ligos jaunoms mergaitėms diagnozuojamos vis dažniau, prie to prisideda ir ankstyvesnis lytinis brendimas bei lytiniai santykiai. Pirmą kartą pas mergaičių ir paauglių ginekologą reikėtų apsilankyti dar prieš pradedant lankyti mokyklą, o vėliau, atsiradus pirmosioms menstruacijoms. Nuo 15-16 metų, pas ginekologą rekomenduojama lankytis kartą per metus.

Apsilankymų priežastys būna įvairios, tai ir menstruacijų ciklo sutrikimai, pakitusios išskyros, deginimas šlapinantis ar niežulys. Nerimą dažnai sukelia ir skausmingos, įprastą veiklą trikdančios menstruacijos. Sunkumą ir tempimo jausmą pirmą menstruacijų dieną jaučia 1 iš 3 paauglių, ir nors dažnai laikui bėgant šie pojūčiai mažėja arba pradingsta, svarbu kilus nerimui nedelsti ir kreiptis į specialistą.“

Diagnostika ultragarsu

Dėl nėštumo priežiūros privačioje klinikoje „Biofirst“ lankosi vis daugiau moterų, nes čia be eilių, su ypatinga globa ir rūpestingumu, pasitelkę naujausias technologijas, gydytojai akušeriai-ginekologai, rūpinasi būsimų mamų sveikata. Gydytoja akušerė-ginekologė L. Kavaliūnienė pasakoja apie ultragarsinius tyrimus:

„Ultragarsiniai tyrimai besilaukiančioms moterims svarbūs jau nuo pirmųjų savaičių, nes būtent šis tyrimas padeda tiksliau nustatyti nėštumo laiką, kūdikio būklę, parodo ar vaikas ir jo organai vystosi taip, kaip priklauso. Dauguma kūdikių gimsta sveiki, deja, apie 2 – 3 procentus kūdikių gimsta su įgimtais defektais. Maždaug pusę jų galima nustatyti ultragarso tyrimo būdu.

Mūsų klinikoje naujausios kartos japoniška aparatūra atliekami tyrimai, atveria naujas galimybes nėštumo stebėjimui, atliekami tikslūs ir itin kokybiški vaisiaus tyrimai, kurie būsimiems tėveliams sukels ir daug šiltų akimirkų. Tyrimo metu detaliai vaizduojami vidaus organai, veidas, galūnės.

Aišku ultragarsiniai tyrimai svarbūs ne tik besilaukiančioms, nes itin detalus struktūrų pavaizdavimas padeda greitai ir tiksliai diagnozuoti ir ginekologinius susirgimus, ypač pradinėse ligos stadijose, nustatomi  ankstyviausi pakitimai – o tai ir yra svarbiausias diagnostikos tikslas.“

Šlapimo nelaikymas – problema, kurią būtina spręsti

Paprastai atvirai kalbančios apie viską, moterys visgi vengia kalbėti apie itin intymias problemas. Šlapimo nelaikymas – viena jų. Gydytoja akušerė-ginekologė A. Valytė pasakoja apie naujausius metodus šiai problemai spręsti:

„Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas ketvirta moteris skundžiasi įvairaus laipsnio šlapimo nelaikymu. Pasirodo, dėl to kenčia kas penkta trisdešimtmetė, 1 iš 2 penkiasdešimtmečių, o 70-ies metų tarpsnyje šia liga serga beveik 80 proc. moterų. Rizikos veiksniai – nėštumas, nutukimas, senyvas amžius ir paveldimumas.

Gyvenimo kokybei kenkiančią problemą būtina kuo greičiau gydyti, o mokslas siūlo vis modernesnes priemones šiai problemoms spręsti. Anksčiau galėjome rinktis tik tarp mažai efektyvių neinvazinių procedūrų, arba chirurginių operacijų, tačiau šios didino komplikacijų riziką, o sveikimo laikotarpis po jų – ilgas ir skausmingas.

Savo pacientėms siūlau procedūras naująja vokiška „Juliet“ lazerine technologija. Vos 15 minučių trunkanti neskausminga procedūra ir jau po 3 dienų pacientės džiaugiasi rezultatu. Svarbu tai, kad pakanka vos vienos ar dviejų procedūrų, kai tuo tarpu ankstesnėmis technologijomis jų prireikdavo net iki 6.„

Uždelsto veikimo bomba – gimdos kaklelio vėžys

Ginekologai rekomenduoja atlikti ginekologinę patikrą bent kartą per metus, net neturint jokių nusiskundimų. Pagal statistiką, mūsų šalyje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta 5 moterys per savaitę. Ar įmanoma ir kaip to išvengti pasakoja „Biofirst“ klinikoje pacientes konsultuojanti onkoginekologė profesorė D. Vaitkienė:

„Daugybė klastingų ligų neturi patikros metodų, o gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas palyginti paprastai, tačiau nepaisant to, Lietuva pagal sergamumo ir mirštamumo nuo šios ligos rodiklius vis dar pirmauja. Žinoma net šios ligos priežastis – lytiniu keliu plintantis žmogaus papilomos virusas (toliau ŽPV).

Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali kiekviena moteris – nepriklausomai nuo amžiaus ar paveldimumo. Dažniausiai jis diagnozuojamas 35-44 metų moterims – jaunoms, veiklioms ir darbingoms. Įprastai pacientės nejaučia jokių nusiskundimų, todėl dažnai išgelbėti gyvybę gali tik reguliarūs apsilankymai pas ginekologą ir laiku atlikti profilaktiniai tyrimai. Anksti nustatyti ir gydyti dar ikivėžinius pakitimus leidžia ne tik PAP tyrimas, bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimas. Paauglėms ir jaunoms mergaitėms rekomenduoju skiepytis nuo ŽPV, skiepų nauda įrodyta mediciniškai, jie pastebimai sumažina riziką susirgti.

TAIP PAT SKAITYKITE