Gudručio vaistinė

Vidurių užkietėjimo priežastys

Gali būti keletas vidurių užkietėjimo priežasčių. Jos visos susijusios su industrializacija, intensyviu gyvenimo tempu.

Netinkama mityba

Civilizuotose šalyse per daug valgoma gyvulinės kilmės produktų, valyto maisto (aukščiausios kokybės miltų gaminių, poliruotų ryžių ir kt.) ir per mažai daržovių, vaisių, mažai apdorotų grūdinių kultūrų gaminių. Dėl to nesuvartojama pakankamo kiekio skaidulinių medžiagų (maistinių skaidulų), kurios padidina žarnų turinio apimtį, pagreitina maisto slinkimą žarnomis ir išsituštinimą, tokiu būdu užtikrindamos normalų  išmatų formavimąsi ir tuštinimąsi. Lietuvos Respublikinio mitybos centro 1907-1998 m. atliktas suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos ir faktiškos mitybos tyrimas taip pat parodė, kad Lietuvos gyventojai riebalų vartoja žymiai daugiau, negu rekomenduoja fiziologinio poreikio normos, o angliavandenių trūksta, visos amžiaus grupės nepakankamai vartoja grūdinių produktų.

Per mažas skysčių vartojimas

Sveikas žmogus, kuriam nereikia riboti skysčių dėl kepenų cirozės, širdies, inkstų ar kitų ligų, per dieną turėtų išgerti bent 1,5-2 litrus skysčių: vaisių ir daržovių sulčių, mineralinio ar geriamojo vandens, sriubų, pieno, jogurto, arbatos. Kai vartojama mažiau skysčių, žarnų turinys mažiau praskiedžiamas, sunkiau slenka žarnomis, išmatos kietėja.

Nepakankamas fizinis aktyvumas

Daugelio tarnautojų, verslininkų darbo diena praeina sėdint: iš lovos – į kėdę, prie pusryčių stalo. Toliau – automobilio krėslas, kėdė prie darbo stalo, užkandžiaujant pertraukų metu –  vėl automobiliu į namus, vakarienė (ar vėlyvi pietūs) fotelyje – prieš televizorių ar kėdėje prie kompiuterio ir į lovą. Be to, dėl tobulėjančios buitinės technikos, platesnio pusfabrikačių ir maisto gaminimo įmonėse paruošto maisto vartojimo šeimose, vis mažiau fizinio darbo reikia buityje. Todėl reikia stengtis esant progai išeiti pasivaikščioti arba užsiimti mankšta. Jei dirbate sėdimą darbą stenkitės bent kas valandą padaryti pertrauką ir 5 – 10 minučių pasivaikščioti.

Blogi tuštinimosi įpročiai

Dažniausiai noras tuštintis užeina ryte, pavalgius pusryčius, tada ir kyla visos storosios žarnos propulsiniai susitraukimai (paprastai jie pasikartoja 1-2 kartus per parą). Šie susitraukimai žarnos turinį nustumia į tiesiąją žarną. Kai rytą labai skubama ir greitai papusryčiavus išvykstama į darbą, poreikis tuštintis gali kilti pakeliui į darbą. Kadangi galimybių jį realizuoti dažniausiai tuo momentu nebūna, šis poreikis valingai užslopinamas. Taip kartojantis reguliariai ir ilgą laiką, tuštinimosi refleksas gali išnykti, pacientas iš viso nebejaučia poreikio tuštintis. Tuštinimosi sutrikimus gali skatinti ir nuolatinis tuštinimasis skubant. Tad reikia stengtis įprasti tuštintis kas dieną tuo pačiu metu pvz., praėjus 15-20 minučių po pusryčių.

Gydymas

Gydant  pacientus, kuriems diagnozuojamas funkcinis vidurių užkietėjimas, siekiama:

–          normalaus tuštinimosi,

–          normalaus išmatų konsistencijos atstatymo ,

–          kitų vidurių užkietėjimo sukeltų simptomų pašalinimo.

Svarbu suvokti, kad tuštinimasis ir  kas antrą dieną yra normalu, todėl nebūtina žūtbūtinai siekti kadienio pasituštinimo. Svarbu atkreipti dėmesį, ar nevartojama kitų vaistų, galinčių prisidėti prie vidurių užkietėjimo, ir jų atsisakyti. Iš pradžių mėginama gydyti koreguojant netinkamus gyvenimo įpročius. Patariama vartoti pakankamai skysčių. Skatinama užsiimti aktyvia fizine veikla : plaukioti, važinėti dviračiu, žaisti tenisą, dirbti su treniruokliais. Jei tokių galimybių nėra, galima daugiau vaikščioti, nesinaudoti liftais, daryti kasdienę mankštą, ypač pratimus, stiprinančius pilvo presą. Jei yra sutrikęs tuštinimosi refleksas dėl dažno jo slopinimo, patariama kasdien tuo pačiu metu ( geriausiai rytą) 15-20 min. pasėdėti tualete be jokio stanginimosi.

Svarbiausias dalykas – mitybos sureguliavimas. Gerti kuo mažiau kofeino turinčius gėrimus, taip pat alkoholio. Į racioną įtraukti kuo daugiau grūdinių kultūrų produktų tokių kaip, kviečių sėlenos, rupių miltų duona, avižų kruopos, balta duona. Stengtis valgyti kuo daugiau daržovių: bulvių, morkų, kopūstų. Nepamiršti vaisių: džiovintų slyvų, bananų, obuolių. Nemažiau svarbu per dieną išgerti bent 1,5 litro vandens. Atkreipkite dėmesį ir į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas išdėstytas mitybos piramidėje.

Maisto pasirinkimo piramidė

 

TAIP PAT SKAITYKITE