Mollers

Po venų operacijos atsikėliau ir išėjau… savo kojomis

„Atrodo, lyg nieko ir nebuvo, tarsi neskaudėjo naktimis“, – negali nuslėpti džiaugsmo penkiasdešimt dvejų metų verslininkas Daivas Remeikis. Jis ir prisiminti nenori apsunkusių, tirpstančių kojų ir baimės, kad vieną dieną dėl išplitusios kojų venų varikozės teks atsisakyti mėgstamo sporto – teniso. „Dabar jau drąsiai ryžčiausi ir antrosios kojos operacijai“, – užtikrintai sako verslininkas. Ryžto jam suteikė trumpa, visiškai neskausminga kojų venų operacija, kurią lazeriu Medicinos diagnostikos ir gydymo centre Vilniuje jam atliko kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas.

Pirmuosius kojų venų varikozės požymius D. Remeikis pastebėjo dar paauglystėje. Vienos kojos venos buvo ryškesnės nei kitos. „Dabar žinau, kad liga paveldima, – sako verslininkas. – Mano tėvui koją išoperavo, kai jam buvo keturiasdešimt. Tokios operacijos neišvengė ir mano dukra, ją operavo vos dvidešimt ketverių.“

Dvidešimt šešerius metus kraujagyslių chirurgu dirbantis gydytojas N. Bičkauskas sutinka: kojų venų varikozė – paveldima liga. „Jei turite artimųjų, kurie sirgo šia liga, atidžiai apžiūrėkite savo kojas“, – pataria gydytojas ir sako, kad išryškėjusios kojų venos tik iš pradžių nekelia rūpesčių. Netgi susimetusios į mazgus jos vis dar netrukdo gyventi. „Vyrai mūvi kelnes, be to, dažnai plaukuota oda slepia jų bėdą, – savo pacientų išmone stebisi gydytojas. – Vyrams grožis nerūpi, į gydytojo kabinetą jie ateina tik tada, kai kojas pradeda mausti, kai jos ima tirpti naktimis, kai venų varikozė trukdo aktyviam jų gyvenimui. Be to, reikia žinoti, kad pažeistose venose gali susidaryti trombai, o tuomet rytojus gali visai neišaušti.“

„Iš pradžių skaudančias kojas tryniau tepalais. Ką jie ten padės! – moja ranka D. Remeikis. – Prieš penkerius metus tyriau koją Kaune. Gydytojas pasakė, kad reiktų operuoti, bet jei dar kenčiu, galima kentėti. Šiais metais kentėti jau nebegalėjau. Pamatęs mano koją gydytojas Nerijus Bičkauskas ištarė: „O, brolau, juokai menki, reikia operuoti tuojau pat.“ Antradienį atėjau į konsultaciją, ketvirtadienį koja jau buvo išoperuota.“

Prieš operaciją, prisipažįsta D. Remeikis, buvo neramu. Svarstė, kaip ištvers nejautrą, kaip po operacijos pakils iš lovos. Pasirodo, baiminosi be reikalo.

„Pasaulyje, o ir Lietuvoje vis rečiau venų varikozė gydoma įprastais chirurginiais metodais, – sako kraujagyslių chirurgas N. Bičkauskas. – Pjūvis ir ilgas pooperacinis laikotarpis apsunkina gijimą, žmogus ilgą laiką būna nedarbingas. Endovaskuliniai metodai yra pažangesni. Gydymas lazeriu tinka daugeliui ligonių. Tai pats universaliausias būdas, leidžiantis pacientui patirti kuo mažiau nepatogumų. Išorėje po oda matomi kraujagyslių mazgai – tik pasekmė. Kojų venų varikozės ligos esmė – pažeistas venos kamienas, svarbu gydyti jį. Pagal situaciją naudojame visus būdus – ir atvirą operacinį, ir lazerį. Vieninteliai Lietuvoje savo pacientams siūlome ir naujausią varikozės gydymo būdą – venų klijavimą.“

Anksčiau būdavo įprasta, kad per operaciją chirurgas pašalina pažeistą veną. Vena būdavo ištraukiama per pjūvį kirkšnyje. Kad gydytojas atliktų tokią operaciją, pacientą tekdavo užmigdyti. „Tačiau paprastai visa vena nebūna pažeista ligos, – sako gydytojas N. Bičkauskas. – Naudodami lazerį, galime tiksliai paveikti tik ligos pažeistą kraujagyslės plotą, o nuskausminti tenka tik tą vietą, į kurią įduriamas kateteris. Operacija trunka 45 minutes. Pacientas stojasi ir eina namo. Pats, savo kojomis.“

Profesinius įgūdžius JAV ir daugelyje Europos šalių tobulinęs gydytojas neabejoja, kad operacijos sėkmę lemia ne tik galingas ir tikslus lazeris, bet ir ištobulėjusi diagnostikos technika. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre esantis dvigubo skenavimo ultragarsu aparatas leidžia tiksliai nustatyti pažeistą venos vietą. „Ligą suvaldyti galima, jei sutvarkai pažeistą venos kamieną, tačiau dauguma pacientų nori, kad jų kojos atrodytų nepriekaištingai, – sako gydytojas. – Paprastai taikome kitą gydymo metodą – skleroterapiją, kai į nepageidaujamą kraujagyslę suleidžiama specialaus medikamento, kuris užkemša kraujagyslę. Skleroterapiją dažnai reikia atlikti kelis kartus, tačiau tai labai efektyvus ir nepatogumų nesukeliantis kraujagyslių šakų ir kapiliarų gydymo būdas.“

„Operacija užtruko apie valandą, – neseną patirtį prisimena verslininkas D. Remeikis. – Jokio skausmo nejaučiau, per operaciją kalbėjomės su gydytoju, jis manęs vis klausė, ar neskauda. Jei tik ką pajusdavau, suleisdavo vaistų. Po valandos atsikėliau, apsirengiau, atsisveikinau ir išėjau. Būčiau galėjęs eiti į darbą, bet nusprendžiau tą dieną pailsėti, nes nervavausi labiau nei patyriau skausmo ar nepatogumų.“

Reikėtų pridurti, kad lygiai po trijų savaičių užkietėjęs tenisininkas jau palengva rakete mušinėjo teniso kamuoliuką. Po mėnesio nusimovė standžią, kraujotaką gerinančią elastinę kojinę, kurią po operacijos būtina mūvėti visą savaitę dienomis ir naktimis, o vėliau – tik dienomis.

Gydytojas N. Bičkauskas po tokių operacijų savo pacientams pataria judėti. Sako, kad lengvas pasivaikščiojimas skatina gijimą, o blogiausia, ką gali padaryti, – atsigulti į lovą arba ištiesti kojas sėdėdamas fotelyje.

„Leistis į neilgą kelionę lėktuvu nedraudžiame, tik paaiškiname, kad būtina mūvėti elastinę kojinę, ir patariame išgerti kraują skystinančių vaistų“, – aiškina gydytojas, pastaruoju metu sulaukiantis daug pacientų iš užsienio. Po operacijos jie nenori užtrukti Vilniuje, lėktuvu skrenda namo.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre kojų venų varikozė gydoma moderniu VenaCure 1470 lazeriu. Tokį pat naudoja pažangiausios pasaulio klinikos. Lietuvoje gyvenantiems ir privalomąjį sveikatos draudimą turintiems pacientams Valstybinė ligonių kasa kompensuoja bazinę operacijos kainą.

„Dar vienas žingsnis pirmyn – venų klijavimas, – visiškai naują, pasaulyje sparčiai populiarėjantį, bet Lietuvoje dar ne itin paplitusį, tačiau paprastą ir veiksmingą kojų venų varikozės gydymo būdą Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pristato gydytojas N. Bičkauskas. – Į gydomą veną kateteriu suleidžiame nedidelį kiekį klijų, veną suspaudžiame. Jos sienelės sulimpa, o kraujas į širdį grįžta šalia esančiomis sveikomis venomis. Kai iš pažeistų venų pašaliname spaudimą, jos nebesiplečia.“

Šis gydymas – greitas ir neskausmingas. Po procedūros nereikia jokių tvarsčių ir elastinių kojinių, o pacientai tuojau pat gali grįžti prie kasdienės veiklos. „Tokios operacijos ypač populiarios Latvijoje, – sako gydytojas. – Kolegos aiškino, kad venų klijavimą vaikai dažnai dovanoja savo garbaus amžiaus tėvams. Mat tokia procedūra jiems nesukelia jokių neigiamų pojūčių. Pas mus pacientai vis dėlto dažniau renkasi gydymą lazeriu, – jis kainuoja gerokai mažiau nei venų klijavimas.“

Neseniai iš konferencijos Paryžiuje gydytojas N. Bičkauskas parvežė dar vieną naujieną – amerikiečiai jau bando 1920 nm bangos lazerį. Juo bus galima atlikti dar tikslesnes venų varikozės gydymo operacijas.  „Svarbiausia nedelsti, kai pajuntate pirmuosius nerimą keliančius požymius, – pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centre venų varikozės operacijas atliekantis gydytojas. – Turime puiką įrangą, siūlome visus pasaulyje taikomus metodus. Kuo anksčiau liga bus įveikta, tuo greičiau grįšite į visavertį gyvenimą.“

TAIP PAT SKAITYKITE