Gudručio vaistinė

Pasaulinė inkstų diena

Lėtinėmis inkstų ligomis serga ne taip jau mažai – 5 –11 %  gyventojų…

Pagrindinis šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, kurios yra klastingos, nes dažniausiai nejuntamos. Be to, jos itin pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą.

Atrodytų, tokie maži, vos kumščio dydžio organai reikalingi kenksmingoms medžiagoms, vandens ir druskų pertekliui šalinti, svarbūs mūsų kaulams ir kraujo ląstelėms, taip pat reguliuoja kraujo spaudimą. Jie kasdien apie 40 kartų išvalo visą kraują. Gera jų funkcija – būtina sveikatai palaikyti.

Atkreipkite dėmesį,  jog inkstų ligas pastebėti nelengva, žmonės ilgai nežino, kad jiems gyvybiškai svarbūs inkstai pamažu nustoja gerai dirbti, nesupranta, iš kur atsirado bendras silpnumas, galvos skausmai, patinimai. Gal neišsimiegojo, persidirbo ar išgėrė per daug vandens? Žmonės delsia kreiptis į gydytojus dėl tokių „menkų simptomų“.

Kai inkstai nebeatlieka savo funkcijų, taikomas dializės gydymas, kuris kardinaliai keičia žmogaus gyvenimą: tris kartus per savaitę po 4 valanda žmogui tenka gulėti prijungtam prie specialaus aparato – ‚,dirbtinio inksto kuris iš kraujo pašalina nereikalingas medžiagas ir vandens perteklių.

Prastėja žmogaus gyvenimo kokybė – pasikeičia gyvenimo ritmas, dažnai tenka atsisakyti savo darbo, mėgstamos veiklos, tenka tapti nuolatiniu medicinos įstaigų lankytoju. Tokių pacientų yra įvairaus amžiaus – ir labai jaunų, ir vyresnių. Inkstų ligos užklumpa netikėtai.

Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį beveik šešis kartus padidėjo ligonių, kuriems būtina dializė, skaičius. Dabar jų yra apie 1600. Apie 600 žmonių gyvena su persodintu inkstu.

Žmogaus organizme cirkuliuoja apie 5 litrus kraujo, kurį inksta išvalo net 40 kartų per parą. Jei inkstai palaipsniui praranda sugebėjimą funkcionuoti, susiduriame su lėtine inkstų liga. Tai nejaučiama liga, nuo kurios kenčia 1 iš 10 suaugusių arba 500 milijonų žmonių visame pasaulyje.

INKSTAI – ne tik filtras, jie gamina kai kurias medžiagas, vadinamas hormonais:

eritropoetiną (reikalingą kraujo gamybai);

aktyvų vitaminą D3 (kad organizmas pasisavintų kalcį ir kaulai      būtų sveiki);

reniną (kuris reguliuoja kraujo spaudimą)

Net 90 % ligonių nežino, kad serga

šia liga, o tai labai pavojinga, nes inkstų būklė gali blogėti iki tokios stadijos, kuomet neišvengiama pakaitinė terapija – transplantacija arba dializė.

Žmonės, sergantys lėtinėmis inkstų ligomis, 10 kartų dažniau suserga širdies kraujagyslių ligomis bei miršta nuo širdies smūgio…

www.kraujolaboratorija.lt

TAIP PAT SKAITYKITE