Ditel

Diabetas negrįžtamai pažeidžia nervų sistemą

Kas antram diabetu sergančiam ligoniui vystosi negrįžtami nervų sistemos pažeidimai

Diagnozė „diabetas“ reiškia, kad gyvenimas iš pagrindų turi keistis – nuolatinė cukraus kontrolė ir  griežtas mitybos reguliavimas tampa naujais kasdieniais įpročiais. Dažniausias gydytojų patarimas, nustačius diabetą, – susigyvenkite su liga, stenkitės ją suvaldyti ir išvengti komplikacijų. Aišku, labiausiai gąsdina gresiantis infarktas, insultas ir kitos širdies bei kraujagyslių ligos. Tačiau ne mažiau pavojinga yra diabetą lydinti nervų sistemos liga – diabetinė polineuropatija, kuri išsivysto kas antram diabetu sergančiam žmogui. Kaip atpažinti diabetinę polineuropatiją ir sustabdyti jos vystymąsi, kalbamės su neurologe dr. Kristina Ryliškiene.


Diabetinė polineuropatija

Polineuropatija – tai daugybinis periferinių nervų pažeidimas, dažniausiai kojose esančių ilgųjų jutiminių nervų. Todėl pirmieji polineuropatijos simptomai – tirpimas, jautrumo sumažėjimas, diskomfortas, dilginimo ar deginimo jausmas prasideda nuo kojų pirštų, pėdų, o ligai progresuojant kyla į blauzdas ir aukštyn. Sergant diabetu, padidėjęs gliukozės kiekis keičia organizme vykstančius cheminius procesus, todėl sutrinka nervų maitinimas, nyksta nervinės skaidulos, galūnės pasidaro nejautrios išoriniams dirgikliams. Tačiau kartu su nervinių skaidulų nykimu didėja skausmo impulso plitime dalyvaujančių medžiagų išskyrimas, todėl galūnės tampa skausmingos. Toks neuropatinis skausmas pasireiškia ramybės būsenoje, kai pėdų neveikia krūvis – dažniausiai naktį, žmonės netgi pabunda nuo tirpimo, įkyraus „skruzdėlyčių bėgiojimo“ ar jausmo, kad galūnės smaigstomos adatėlėmis.

Pirmojo tipo diabetu sergantiems žmonėms nervų sistemą reikėtų kliniškai įvertinti po penkerių metų nuo ligos pradžios. Apžiūros metu adatėle nustatomas skausmo jutimo pasikeitimas, įvertinama kojų jėga ir sausgyslių refleksai. Tuo tarpu diagnozavus antrojo tipo diabetą, būtina nedelsiant įvertinti nervų sistemą, ar nepradėjo vystytis diabetinė polineuropatija. Tikėtina, kad tokie ligoniai netrumpą laiko tarpą jau pragyveno su padidėjusiu gliukozės kiekiu kraujyje, kuris atitinkamai veikė periferinę nervų sistemą.

Kaip  atpažinti ligos pradžią?

Būna, kad neuropatiniai skausmai pasireiškia žmonėms, dar neturintiems klinikinių diabeto požymių, o polineuropatija išsivysto pirmiau nei diabetas. Pasitaiko, kad žmonės kreipiasi dėl naktimis varginančių galūnių skausmų, o gydytojas diagnozuoja ir polineuropatiją, ir diabetą. Deja, mūsų visuomenėje į skausmą dar nėra žiūrima rimtai, daug kas linkęs tiesiog pakentėti. Diabetu sergantys ligoniai daugiausia dėmesio skiria gliukozės kiekio kontrolei, o vizito pas šeimos gydytoją metu pamiršta ar tiesiog nemato reikalo pasakyti, kad pradėjo justi neįprastus skausmus. Neuropatinis skausmas – tai signalas, kad periferinėje nervų sistemoje prasidėjo negrįžtami pokyčiai, todėl būtina kuo greičiau pradėti gydymą.

Diabetinės polineuropatijos gydymas

Šiuolaikinė medicina dar neatrado būdo, kaip atstatyti nunykusias nervines skaidulas, tačiau galima efektyviai stabdyti šios ligos vystymąsi. Pagrindinis tikslas – užtikrinti pakankamą nervų mitybą, tai reiškia, kad, visų pirma, turi būti sureguliuotas gliukozės kiekis kraujyje. Labai svarbu kontroliuoti ir kitus rizikos veiksnius  –  kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje, vengti antsvorio. Rūkymas ir alkoholis taip pat neigiamai veikia diabetinės polineuropatijos eigą, todėl rekomenduojama visiškai atsisakyti šių žalingų įpročių.

Kodėl svarbu gydyti neuropatinį skausmą?

Kas ketvirtas diabetine polineuropatija sergantis pacientas kenčia nuo neuropatinio skausmo.  Žmogui sutrinka miegas, visą naktį prasikankinęs dėl įkyraus galūnių skausmo, rytais jis jaučiasi nuvargęs, neturintis jėgų užsiimti fizine veikla. O fizinis aktyvumas yra labai svarbus diabeto gydymui. Nuo nuolat patiriamo skausmo ir nuovargio kenčia žmogaus emocinė būklė – jis jaučiasi nelaimingas, nebenori bendrauti arba, atvirkščiai, kamuoja aplinkinius, reikalaudamas ypatingo dėmesio, tuomet pradeda byrėti socialiniai ryšiai, gali prasidėti depresija.

Skausmo valdymas padeda žmogui ištrūkti iš šio užburto rato. Neuropatiniams skausmams gydyti yra skiriami specifiniai vaistai, kurie veikia net tik pažeistą nervą, bet ir nugaros smegenis arba galvos smegenų kamieną. Jie pakeičia iš pažeisto nervo į centrinę nervų sistemą perduodamą skausmo signalą, todėl skausmo pojūtis būna daug silpnesnis.

Neuropatinio skausmo gydymas – ilgalaikis procesas. Gydytojas neurologas kiekvienam pacientui individualiai parenka tinkamą skausmą mažinančių vaistų dozę (pradedama nuo mažesnės, kol pasiekiamas norimas efektas, šis procesas gali užtrukti ir porą savaičių). Vaistai negydo skausmo priežasties, tik slopina patį skausmą, todėl nerekomenduojama daryti pertraukų, nes, nutraukus vaistų vartojimą, skausmas paprastai sugrįžta. Paciento pastangos suvaldyti diabetą, teisinga mityba, fizinis aktyvumas ir tinkamai parinktas neuropatinio skausmo gydymas leidžia diabetine polineuropatija sergančiam žmogui gyventi pilnavertį gyvenimą.

Tiksinti bomba

Diabetas dažnai įvardijamas naująja modernios visuomenės epidemija. Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, per ateinančius 25 metus, sergančiųjų diabetu skaičius išaugs 50 proc. Didelį nerimą kelia tendencija, kad diabetas, anksčiau buvęs pagyvenusių žmonių liga, sparčiai „jaunėja“. Kartu su diabetu proporcingai augs ir diabetinės polineuropatijos susirgimų skaičius, todėl ši problema  ateityje tik aštrės.

Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, o naktimis dažnai užtirpsta  galūnės, jei prabundate nuo neaiškaus skausmo, neatidėliokite vizito pas šeimos gydytoją – išsitirkite gliukozės kiekį, konsultacijos metu išsamiai apibūdinkite skausmo požymius, dažnumą, keliamą diskomfortą, pasidalinkite savo nusiskundimais ir nuogąstavimais. Kuo anksčiau aptinkamos diabetinės polineuropatijos užuomazgos, tuo lengviau užkirsti kelią ligos plitimui.

Informacijos šaltinis: gyd. neurologė dr. Kristina Ryliškienė

Įvertinkite neuropatinio skaumso tikimybę www.paindetect.lt

Straipsnis inicijuotas kompanijos Pfizer.

LYR-02-2018



TAIP PAT SKAITYKITE