Nobel biocare

Celiulitas – ne tik „apelsino žievelė“ odoje

Celiulitas – kas tai? Pirmieji požymiai

Celiulitas tai kosmetinis odos defektas, rodantis jungiamojo audinio ir paodžio riebalinių ląstelių pakitimus, kuriuos lemia patologiniai, mikrocirkuliacinės kraujotakos sutrikimai.

Deja nedaugelis moterų gali džiaugtis visiškai lygia ir gražia kojų oda. Nors oda gali atrodyti lygi ir sveika, tačiau dažniausiai galima pastebėti lokalius kūno temperatūros pakitimus. Tai yra labai ankstyvas odos ir paodžio mikrocirkuliacijos sutrikimo požymis. Net 90% moterų jau jaunystėje gali turėti celiulito požymių. Bėgant laikui ir veikiant nepageidaujamiems veiksniams (ilgalaikis sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas, kontraceptinių tablečių vartojimas, netinkama mityba ir t.t.), šis sutrikimas tampa aiškiais klinikinio celiulito simptomais.

Taigi odos temperatūros pokyčiai yra ankstyvieji pavojaus signalai, įspėjantys, jog reikėtų imtis priemonių, kurios padėtų išvengti tolesnių odos ir paodžio pažeidimų.

Šie simptomai kiekvieną pavasarį kviečia į kovą,  juk svarbu nepriekaištingai atrodyti šiltuoju metų sezonu! Ar kova su celiulitu bus laimėta, priklauso nuo daugybės sąlygų. Kiekviena, stojanti į kovą prieš celiulitą moteris turi apsiginkluoti kantrybe nestokoti  valios bei ryžto, siekiant geresnės sveikatos ir tobulesnės išvaizdos. Daugiau nei pusė kovos su celiulitu sėkmės priklauso nuo pačios moters motyvacijos ir pastangų. Taip pat yra svarbu, kad anticeliulitinės priemonės būtų taikomos reguliariai ir sistemingai . Siekiant pačių geriausių rezultatų, po kurio laiko anticeliulitinės terapijos kursą tenka kartoti.

Kaip atsiranda celiulitas?

Pagrindinė celiulito atsiradimo ir vystymosi sąlyga yra sutrikusi kraujotaka, ypač mikrocirkuliacija. Sutrikus kraujotakai didėja kapiliarų pralaidumas ir kraujo plazmos skverbimasis į audinius. Paodžio struktūroje gausu hidrofilinių molekulių, kurios sugeba ,,pritraukti‘‘ didelius kiekius vandens, tai ir yra skysčių sąstovio audiniuose pradžia. Skysčių sankaupoms didėjant, kapiliarai dar labiau spaudžiami ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės. Tai dar labiau pablogina mikrocirkuliacija, limfos apytaką – atsiranda edema ir medžiagų apykaitos produktai užsilaiko audiniuose, atsiranda toksinų sankaupos, kurios nuolat tarsi „nuodija“ moters organizmą iš vidaus. Užsitęsus tokiai būsenai, audiniuose prasideda deguonies badas, kuris lemia odos jungiamojo audinio pokyčius – fibrozę (kietėjimą). O į riebalinio audinio ląsteles toliau patenka riebalinės molekulės, tačiau dėl susilpnėjusios kraujotakos jų skaidymas ir panaudojimas organizme tampa labai lėtas. Riebalinės ląstelės didėja, jungiasi, aplink jas formuojasi tvirto jungiamojo audinio kapsulės, matome iš pradžių nedidelius odos nelygumus, o vėliau ir ženklius celiulito požymius, kitaip vadinamus „apelsino žievelėmis“.

Net 4 celiulito stadijos

I – II celiulito stadijos. Poodiniuose audiniuose  susidaro edema. Odos kapiliarai ir venulės tampa pernelyg pralaidūs, per didelis plazmos skverbimasis iš kraujagyslių į aplinkinius audunius, formuoja skysčių sąstovį visuose minkštuosiuose audiniuose. Šioje stadijoje, poveikio priemonės, turi  turėti vieną tikslą – atstatyti mikrocorkuliaciją ir pašalinti skysčių sąstovį. Jei jo neliks, nebebus ir edemos, o jeigu nėra audiniuose edemos, nėra ir sąlygų celiulitui progresuoti. Šioje stadijoje taikomos priemonės:

  • limfodrenažinis masažas,
  • presoterapija,
  • specialūs fiziniai pratimai,
  • kosmetinės priemonės.

Aktyvinama kraujotaka ir atsatatoma sutrikusi audinių mityba ir apykaita.

III celiulito stadija – odos paviršius tampa nelygus, galima apčiuoti grūdo dydžio nelygumus. Tai rodo, kad paodžio riebalinės ląstelės jungiasi, sudarydamos paslankias ir neskausmingas sankaupas. Jei šios sankaupos toliau didėja, riebalinės ląstelės stipriai hipertrofuoja – celiulitas pereina. į IV stadiją. Poveikio priemonės tokios kaip ir ankstesnėje stadijoje, tik jų intensyvumas ir kiekis turi būti jau didesnis.

IV celiulito stadija – oda tampa nelygi, odos spalva būna beveik violetinė arba blyški, tai stipriai sutrikusios mikrocirkuliacijos pasekmė tokios odos palpacija (apčiuopa) būna skausminga. IV celiulito stadija, tai užleisto, daug metų vykusio proceso pasekmė. Atsiradę struktūriniai pakitimai beveik neišnaikinami. Šioje stadijoje jau reikalingas celiulito gydymas, kartais net chirurginis. Visų gydymo priemonių tikslas yra pristabdyti arba išvengti tolesnio celiulito vystymosi. Taikoma:

  • limfodrenažas,
  • presoterapija,
  • elektrostimuliacija
  • specialūs fiziniai pratimai,
  • kosmetinės priemonės.

IV stadijos celiulitą – fibrosklerotinę edeminę panikuliopatiją, visiškai panaikinti galima tik chirurginės intervencijos pagalba.

Kaip kovoti su celiulitu?

Pirmiausia reikėtų vengti veiksnių  neigiamai veikiančių kojų kraujotaką, ir ją aktyvinti. Kraujotaką gerai suaktyvina masažas, cikliniai fiziniai pratimai, taip pat rekomenduojamos kosmetinės priemonės, kurios gerina odos tonusą ir odos maitinimą.

Visos priemonės, nukreiptos prieš celiulito vystymąsi, pasižymi kraujotaką skatinančiu, limfodrenažiniu, lipidus skaidančiu ir fibrozę ardančiu poveikiu. Viena iš tokių priemonių, visiškai įvykdanti šias sąlygas, yra vakuuminis masažas. Jau po pirmų procedūrų mažėja edema audiniuose ir kūno apimtys, atsistato kūno kontūrai, oda tampa elastingesnė, lygesnė, mažėja paodinis riebalinis sluoksnis, didėja jungiamojo audinio elastingumas.

Kraujotaką ir medžiagų apykaitą labai pagyvina fizinis aktyvumas. Sutvirtėję raumenukai įgauna tam tikrą tonusą, kuris gali pagerinti ir celiulito pažeistų vietų būklę.

Svarbu ir optimali subalansuota mityba, kurioje nebūtų per daug angliavandenių, riebalų taip pat cholesterolio, nes kapiliaruose suidariusios cholesterolio plokštelės tampa dar viena kliūtimi gerai kraujotakai ir audinių mitybai.

Taip pat reikėtų vengti trumpalaikio ir ilgalaikio streso, kurio metu išsiskiantys streso hormonai dar labiau lėtina celiulito pažeistų vietų kraujotaką.

Kuo anksčiau pradėsite, tuo geresnių rezultatų sulauksite!

Kuo anksčiau kova su celiulitu bus pradėta, tuo ji bus veiksmingesnė. Juk daug lengviau išsaugoti ir puoselėti  sveikatą bei grožį, nei kovoti su įsisenėjusiais simptomais.

Tad jeigu pastebėjote, kad kojos tampa sunkios, atsiranda edema,  ryškėja smulkių kraujagyslių kontūrai ir ,,apelsino žievelė“ odoje, nebedelskite – užkirskite kelią celiulito vystymuisi ir didėjimui. Pakoreguokite savo gyvenimo būdą, atsisakykite sveikatai kenksmingų įpročių ir kreipkitės į specialistus.

Kvalifikuoti specialistai Jums gali padėti kompleksiškai, sudarydami visapusį individualų anticeliulitinės terapijos planą, kurį turi sudaryti :

  • subalansuota mityba
  • adekvatus fizinis krūvis
  • anticeliulitinės procedūros (masažas, vakuuminis masažas ir kt)
  • tinkamos kosmetinės priemonės

Kova prieš celiulitą gali būti laimėta tik veikiant kompleksiškai ir sistemingai.
Imtis anticeliulitinių priemonių yra svarbu, ne vien dėl lygios šlaunų odos, bet ir  užkirsti būtina kelią paodinėms toksinų sankaupoms, kurios nuolatos „nuodija“ moters organizmą ir gali sukelti nuolatinį nuovargio pojūtį, energijos stygių ar net galvos skausmą.

Daug lengviau yra imtis profilaktinių anticeliulitinių priemonių, nei vėliau sunkiai kovoti su IV-os stadijos celiulito požymiais. Mielos moterys –  nedelskime!

Justina Bliudžiūtė
Kineziterapeutė – kineziologė


TAIP PAT SKAITYKITE