Spalio 31d. Šeštadienis

Dopingas: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas?

2012 Lapkričio 3d.
Peržiūrų skaičius: 64092
Dopingas: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas?

Lietuvos sportininkai nėra šventieji, jie taip pat įsivelia į dopingo skandalus. Kas gi tas draudžiamas vaisius: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas?

Pokalbis apie tai su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Teorinės ir klinikinės farmakologijos katedros docentu Edmundu Kaduševičiumi.

– Europos lengvosios atletikos šių metų čempionato maratono rungties aukso medalininkė Živilė Balčiūnaitė kaltinama draudžiamų dopingo preparatų vartojimu. Kaip atskirti ribą nuo leidžiamo iki draudžiamo, kas tas dopingas apskritai?

– Visų sportininkų tikslas varžybose – nugalėti. Yra daugybė preparatų, stiprinančių organizmo fizines galias. Visų pirma jie skirti ligoniams gydyti, bet yra geidžiami sportininkų. Tačiau šių vaistų ir vaistinių preparatų bei metodų, kaip, pavyzdžiui, kraujo perpylimas, šlapimo pakeitimas, vartojimas prieš varžybas, siekiant pagerinti fizinį pajėgumą, yra draudžiamas. Šie preparatai ir metodai yra vadinami dopingu.

Draudžiamų preparatų vartojimą sporte ir metodų sąrašą yra paskelbusi Pasaulinė antidopingo agentūra. Tai yra pagrindinė organizacija, kuri leidžia įstatymus, reglamentuojančius dopingo vartojimą sporte, organizuoja ir vykdo jo kontrolę. Pagrindinis dokumentas yra dopingo kodas, kurį agentūra patvirtino 2004 m. Pagal šį kodą priimami sprendimai ir dėl sportininkų diskvalifikacijos.

– Vienas dažniausiai vartojamų dopingo preparatų – testosteronas arba vyriškas anabolinis steroidas. Kas tai?

– Anaboliniai steroidai yra natūralūs ar sintetiniai hormonai, spartinantys ląstelių augimą, dalijimąsi, baltymų sintezę, kurie ypatingai pasireiškia raumeniniame ir kauliniame audiniuose. Sportininkai, norėdami būti stipresni, geria arba leidžiasi sintetinio testosterono.

– Kaip anaboliniai steroidai nustatomi? Ar visada galima atsakyti į klausimą, ar sportininkas juos tikrai vartojo?

– Anaboliniai steroidai tiriami mėginiuose naujausiais cheminės analizės metodais, kai būna patvirtintas jų vartojimo faktas, atlikus kraujo ar šlapimo tyrimus. Kartu yra nustatomas dviejų hormonų – testosterono ir epitestosterono santykis. Sveikų žmonių organizme jis būna artimas lygioms dalims, 1:1, ir gali tik nežymiai svyruoti dėl kai kurių sutrikimų ar vartojamų vaistų. Vyrų testosterono ir epitestosterono santykis yra stabilesnis, o moterų svyruoja, priklausomai nuo moters ciklo fazės bei vartojamų vaistų.

Dopingo kodeksu nustatyta, kad esant testosterono ir epitestosterono santykiui 4:1, sportininkas įtariamas vartojant anabolinius steroidus. Tuomet dopingo komisija atlieka specialų tyrimą, kurio metu sportininkas bei treneris turi paaiškinti santykio pasikeitimo priežastį ir tik po to priima sprendimą dėl sankcijų sportininkui.

– Tokių faktų pasitaiko vis dažniau, tai globalus blogis, su kuriuo kovoti sukurta tarptautinė sistema?

– Dopingas kaip samprata pirmą kartą buvo įvardyta XIX a. pradžioje. Tačiau įvairios stimuliuojamosios medžiagos sportininkų rezultatams pagerinti naudotos net ir antikos laikais. Tuomet būta kazuistinių dalykų: sportininkai tikėjo, kad jiems jėgų suteikia gyvūnų sėklidės, širdis, smegenys ir todėl prieš varžybas visa tai valgė. Vartojo kai kuriuos augalus: kokainmedžio lapus, strichniną.

Sportas yra viena sričių, kai valstybės, tautos ar pavieniai sportininkai vieni prieš kitus gali pademonstruoti pranašumą. Šiuo metu pasaulio šalys konkuruoja trijose pagrindinėse srityse: tai tiesioginė agresija – karas, ekonomika ir sportas. Kartais pergalių siekiama be kokia kaina.

– Tačiau jėgų suteikiantys preparatai stimuliuoja laikinai, o vėliau atsiliepia sveikatai?

– Tai yra vaistai ir jų nauda bei žala priklauso nuo vartojimo dozės. Sporte draudžiamų vartoti preparatų ir metodų sąraše esantys vaistai skirti ligoms gydyti, neleisti išsivystyti jų komplikacijoms. Pavyzdžiui, insulinas yra gyvybiškai svarbus sergantiesiems cukriniu diabetu. Augimo hormonas būtinas vaikams, kurių endokrininė sistema yra sutrikusi iš prigimties. Eritropoetinu gydomi sergantieji sunkiomis inkstų ir onkologinėmis ligomis. Yra dopingu vadinamų preparatų, skirtų astmai gydyti, diuretikų sergantiesiems širdies ir padidėjusio kraujospūdžio ligomis. Be šių preparatų ligoniai neišgyventų.

– Kodėl šiuos ir kitus preparatus vartoja sveiki sportininkai?

– Garbės troškimas, noras būti pirmam, tapti tautos didvyriu užgožia baimę būti pagautam vartojant dopingą, pašalintam iš sporto, diskvalifikuotam, nekalbant apie žalingą poveikį organizmui.

Individualiose sporto šakose – plaukime, bėgime, dviračių sporte, triatlone pasiekti laimėjimai kartais pribloškia, demonstruojamos žmogaus fizinės galimybės artėja prie protu nesuvokiamos ribos. Pavyzdžiui, per futbolo rungtynes sportininkas nubėga iki 20 kilometrų, esant 25 ar 30 laipsnių karščiui. Tokiomis sąlygomis praranda 5–7 kilogramus kūno masės. Po trijų dienų vėl turi išbėgti į aikštę. Dėl to sportininko organizmui reikia padėti atsigauti. Maisto papildų, vitaminų, ergogeninių medžiagų vartojimas yra leidžiamas. Draudžiamų priemonių vartojimas yra nesąžiningas būdas iškreipti rezultatus, daro žalą sveikatai. Deja, neretai sportininkai to nepaiso, o padariniai būna labai skaudūs. Mirčių sporto istorijoje yra labai daug.

– Jau išrastas genų dopingas. Kokie pavojai slypi jame?

– Iš tikrųjų tai didžiausią susirūpinimą kelianti dopingo rūšis, kurią sunku identifikuoti. Jo galimybės turbūt labai didelės, o žala visam sportui ir žmogaus organizmui – taip pat. Pasaulyje vyksta lenktynės tarp institucijų, kurios kontroliuoja dopingo vartojimą, mokslininkų, kuriančių dopingo vartojimo nustatymo metodus, ir specialistų, kurie kuria naujus dopingo preparatus. Lenktynės vyksta nuolat, o nugalėtojais ne visuomet tampa dopingo priešininkai.

Per olimpines žaidynes paimti kraujo, šlapimo mėginiai saugomi daug metų, kad juos būtų galima ištirti, patobulėjus dopingo nustatymo technologijoms. Dopingo kūrėjai aplenkia laiką ir tuos, kurie juos kontroliuoja.

Anaboliniai steroidai ir pavojai:

Anabolinių steroidų vartojimas sukelia depresiją, nemigą, lytinės veiklos sutrikimus. Gali kilti agresija, irzlumas, psichozė.

Gali išberti odą arba paūmėti kitos odos ligos. Padidėja prakaito išsiskyrimas, skauda raumenis.

Kepenyse susidaro kraujingos cistos, vystosi piktybiniai navikai.

Dar nesubrendę paaugliai gali nustoti augę. Vartojamas ypač dideliais kiekiais jis gali sukelti akromegaliją – reiškinį, kai nenormaliai išauga rankos, pėdos, smakras ir lūpos, padidėja svoris.

Didėja kraujospūgdis ir cholesterolio kiekis kraujyje, vystosi aterosklerozė, galimas širdies infarktas.

Padidėja prostatos liauka, todėl galimi uždegimai, sutrinka šlapinimasis.

Lytinis pajėgumas iš pradžių padidėja, bet vėliau beveik visai išnyksta. Lytinėje sistemoje sumažėja spermos produktyvumas, sutrinka lytinių hormonų gamyba. Moterims pastorėja balsas, padidėja smakro plaukuotumas, sutrinka menstruacijų ciklas.

Žymės: dopingas , farmacija
Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Nors Lietuvoje antibiotikai parduodami tik pateikus gydytojo išrašytą receptą, tačiau itin "uolūs" ligoniai lengvai suranda šių vaistų ir be jo. Tai įrodė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atlikta apklausa, kuri leido nustatyti, ką...


Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Šaltuoju metų periodu, ypač esant permainingiems orams, suaktyvėja virusai ir bakterijos sukeliantys įvairius gerklės negalavimus. Jeigu mes neapsikentę gerklės perštėjimo, skausmingo rijimo ir diskomforto ryklėje galime skubėti ieškoti pagalbos,...


Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad mūsų savijauta dažnai priklauso nuo įvairių organizme vykstančių procesų. Kad organizmas būtų sveikas, žmogaus kraujo ir audinių rūgštingumas turi...


Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Australijos mokslininkai antradienį pranešė, kad aspirinas ir kiti kasdieniai vaistai gali slopinti vėžio plitimą, skelbia AFP. Melburno Peterio MacCallumo vėžio centro mokslininkai teigia išsiaiškinę, kaip limfagyslės, kuriomis augliai plinta po...


Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Izraelio Ben Guriono universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad laikantis dietos daugiau svorio numetama, kai vartojama daugiau kalcio ir kai organizmas turi sukaupęs daugiau vitamino D. Nepriklausomai nuo pasirinktosios dietos,...


Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Aštriojo prieskonio ilgosios ciberžolės šaknies ekstraktas gali naikinti vėžio ląsteles, teigia britų mokslininkai. Jau seniai manoma, kad veiklioji ciberžolės medžiaga kurkuminas turi gydomųjų savybių, ir ji bandoma kaip vaistas nuo artrito ir...


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas, kuris jau seniai žinomas kaip akims naudingas maisto papildas, taip pat gali padėti apsisaugoti nuo kenksmingo poveikio, kuris atsiranda daug dirbant kompiuteriu. Kinų mokslininkai tyrė akių jautrumą kontrastui kompiuterio monitoriuje,...


Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Mokslininkai nustatė, kad tam tikri biocheminiai junginiai, aptinkami krevečių lukštuose, gali taip veikti žaizdą, kad ši gytų nepalikdama randų. "Šis metodas būtų visiškai natūralus, saugus naudoti ir "draugiškas" aplinkai, bet kol...


Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Standartiniai chemoterapiniai vaistai gali dar labiau sustiprinti mažą agresyvių vėžio ląstelių populiaciją, rašoma žurnalo "Cell Stem Cell" kovo 6 d. numeryje išspausdintame tyrime. Išsiaiškinus, kodėl ląstelės tampa pavojingos, būtų...


Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Vitaminas A gali vaidinti esminį vaidmenį žmogaus organizmo ląstelėms gaminant energiją, teigia tarptautinė mokslininkų grupė, mananti atsakiusi į "beveik 100 metų senumo klausimą", kodėl vitamino A nepakankamumas lemia tiek daug ligų....


Lėtinis prostatitas - kaip pasveikti?

Lėtinis prostatitas - kaip pasveikti?

Kas man yra? Kaip man pasveikti? Klausia Viktoras 31metų iš Klaipėdos. Jau keletą metų pamaudžia pilvo apačią, kartais jaučiu skausmus sėklidėse. Sušalus varo dažniau šlapintis. Paskutiniu metu lytiškai santykiaujant, atsirado nemalonus greitas...


Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Ne vieną sunkią ligą sukelia bakterijos, vadinamos pneumokokais. Nuo jų galima apsiginti skiepais, bet sergančių žmonių mūsų sveikatos politikams negaila – pneumokokinės vakcinos jie neperka ir nekompensuoja. Ruduo – laikas, kai...


Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Kažko trūko. Po trijų mėnesių eksperimentinio priešvėžinio vaisto bandymų, skenai, turėję rodyti kaulus, apimtus vėžio, atrodė beveik švarūs. „Atvaizdai buvo tokie geri, kad tyrėjai manė sumaišę atvaizdus“, – sako Howardas...


Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliariai paracetamolį vartojantys pacientai beveik 3 kartus labiau rizikuoja susirgti astma, nustatė britų mokslininkai.Tyrimo, kurio rezultatai vakar paskelbti žurnale "European Respiratory Journal", autoriai keliose Europos šalyse...


Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių arbatos griebiamės peršalusios arba prieš miegą, norėdamos nusiraminti. Tačiau, pasirodo, liepžiedžių gydomųjų savybių yra kur kas daugiau. Liepžiedžių nuoviras, vonios ar arbata ypač gali padėti esant moteriškoms bėdoms ir norint...


Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa. Per tą laikotarpį profilaktiškai patikrinta pusės milijono moterų sveikata siekiant išsiaiškinti, ar joms negresia gimdos kaklelio vėžys. Šiek tiek daugiau kaip 5 tūkst....


Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Tai, kad sąnarinė kremzlė iš dalies regeneruoja tik tuomet, kai kartu su kremzle yra pažeidžiama ir kaulinė plokštelė, o plonesni defektai spontaniškai neužgyja, pastebėta dar aštuonioliktame amžiuje. Pagrindinė kremzlinio audinio problema ta, kad...


Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Ar esate iš tų žmonių, kurie savo rankinėje kiekvieną dieną nešiojasi miniatiūrinę vaistinėlę su medikamentais, kurių galbūt prireiks, jei, pavyzdžiui, netikėtai suskaus galvą? Atsarga gėdos nedaro, tačiau ar susimąstėte, kad besitrindami tarp...


Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Naujausius vaistus nuo vėžio galėsime įsigyti tiesiog maisto parduotuvėje. Taip leidžia manyti prancūzų tyrinėtojų rezultatai. Raudonasis vynas, vaisiai, daržovės, žalioji arbata ir kakava - tai patys svarbiausi produktai, kuriuos galbūt ateityje...


Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Teigiamas sergančiojo nusiteikimas gali padvigubinti vaisto poveikį, o neigiamas – sumažinti jų efektą iki nulio. Didžiosios Britanijos Oksfordo universiteto ir dviejų Vokietijos universitetų mokslininkai padarė tokią išvadą atlikę...


Teisingas vaisių vartojimas

Teisingas vaisių vartojimas

Dauguma žmonių mėgsta vaisius ir juos mielai valgo. Vaisiai yra naudingiausias, suteikiantis daugiausia energijos bei ilginantis gyvenimą maistas. Bet taip yra tik tada, jeigu vaisiai yra vartojami teisingai.Vaisiai yra vienintelis maistas, prie...


Saulė ir vaistai nesuderinami

Saulė ir vaistai nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais ir fotoalerginiais dermatitais - du žmonės iš šimto. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų dermatologams kasdien tenka gydyti nuo...


Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Gaudamas daugiau vitamino D, vėlesniame amžiuje žmogus gali išsaugoti guvesnį protą, teigia britų mokslininkai. Mančesterio universiteto mokslininkų tyrimo išvadose teigiama, kad nepakankamai vitamino D organizme turintys žmonės gali vartoti...


Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

JAV mokslininkams pavyko nustatyti, kodėl kai kurie riebiai valgantys žmonės išlieka liekni. Manoma, kad šis atradimas padės sukurti naujus nuo nutukimo, diabeto ir širdies ligų saugančius vaistus. Daktaro Roberto Farese vadovaujama Kalifornijos...


Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Nepakankamas vitaminų A ir C vartojimas gali padidinti astmos riziką, teigia britų mokslininkai, išanalizavę per pastaruosius 30 metų atliktų keturiasdešimties tyrimų duomenis. Pasak tyrėjų išvadų, nepakankamas vitamino C vartojimas astmos riziką...


Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai - vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau neteisingas ir besaikis jų vartojimas gali pridaryti daugiau žalos nei pagelbėti. Kaip juos reiktų vartoti pataria Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Įsigyjant maisto produktus sąlyginai paprasta įvertinti kokybę, pamačius jų laikymo sąlygas ar išvaizdą, o kaip elgtis perkant vaistus? Visiems suprantama, kad vaistų gamyba griežtai reglamentuojama, tačiau informacijos apie vaistų laikymo ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9