REXSAN

Ultravioletiniais spinduliais reikia mėgautis atsargiai

Išsiilgę saulės kai kurie tautiečiai traukia į soliariumą, tie, kurie gali sau leisti daugiau – atostogauti į saulėtas šalis. Abiem atvejais neapsieinama be deginimosi ar įdegio kosmetikos. Tik ar visada ji saugi?

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VSC) Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistės Viktorijos Belousovaitės, centras 2008 m. nustatė keletą atvejų, kai buvo bandyta į Lietuvos rinką tiekti deginimosi saulėje, soliariumuose bei savaiminio įdegio kosmetikos gaminius su draudžiamomis ar leidžiamą koncentraciją viršijančiomis medžiagomis.

Deginantis saulėje viena iš apsaugos nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių poveikio priemonių yra apsauginiai kremai su apsaugos nuo saulės faktoriais (SPF).

Neretai siekdami greitesnio įdegio žmonės pasirenka kremus su mažesne apsauga, nesilaiko dozavimo nurodymų, todėl nepakankamai apsaugo odą ir gauna per didelę ultravioletinių spindulių dozę. Taigi net apsauginiai kremai gali būti ne tik naudingi, bet ir žalingi: žmones gali apimti perdėto saugumo jausmas, o juk netinkamai naudojant kremus galima gauti dideles ultravioletinių spindulių dozes.

Deginantis soliariume kremai su SPF nenaudojami. Priešingai, naudojamos priemonės, skatinančios įdegį. Kartais klaidingai manoma, kad deginimuisi soliariume naudojami kosmetikos gaminiai saugo odą. Pasak V.Belousovaitės, reikėtų atkreipti dėmesį į tokių gaminių pakuotę. Ženklinant soliariumo kosmetikos gaminius, etiketėje nurodoma, kad jie neapsaugo nuo nudegimų, greitesnio odos senėjimo, odos vėžio, kuriuos gali sukelti UV spinduliai.

Soliariumuose degintis skirtose priemonėse bei savaiminio įdegio kremuose dažnai esama kosmetinių dažų, vadinamųjų bronzantų, kurie iš karto ar po kurio laiko tamsina odos spalvą, bei melanino sintezę skatinančių medžiagų. Vienas dažniausiai naudojamų kosmetinių dažų – dihidroksiacetonas (DHA). Tai medžiaga, kuri, reaguodama su odos paviršiuje esančiomis aminorūgštimis, suteikia jai tamsią spalvą.

Kosmetikos gaminių su DHA nerekomenduojama naudoti apie akis, reikia stengtis, kad jų nepatektų ant lūpų ir kitų gleivinių. To ypač sunku pasiekti, norint odai suteikti gražų įdegį specialiose kabinose, kur kūnas nupurškiamas kosmetiniais dažais. Tokios kabinos labai populiarios visame pasaulyje, nes per labai trumpą laiką galima gauti pageidaujamo intensyvumo tolygų įdegį.

Lietuvoje tokios kabinos jau yra daugelyje Vilniaus grožio salonų. Deja, purškiant neapsaugomi ne tik minėti akių, lūpų ar gleivinių plotai, bet į organizmą bronzantų gali patekti įkvėpus ar nurijus gaminio.

Siekiant apsaugoti savo odą ir sveikatą, reikėtų nepiktnaudžiauti įdegio paslaugomis ir atidžiai rinktis soliariumo kosmetiką.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE