Įprasta manyti, kad nuo gripo ir jo komplikacijų geriausiai saugo skiepai. Tačiau jais pasitiki toli gražu ne visi medikai. O kaip saugosi netradicinės pasaulėžiūros, skiepų nepripažįstantys žmonės?
„Nepamirštu aromaterapijos”
Gema BITINIENĖ, kosmetologė, aromaterapijos žinovė
Kad nesusirgčiau, kartą per dvi savaites apsilankau pirtyje, važinėju dviračiu, vaikščioju prie jūros, kartkartėmis nuvažiuoju į Latviją paslidinėti, stengiuosi patirti kuo daugiau teigiamų emocijų.
Geriu daug žolelių arbatos, nepamirštu aromaterapijos. Kasdien uždegu aromažvakides su keliais lašais eterinių antibakterinių, antivirusinių aliejų – eukalipto, citrinos ar kitų. Vakarais naudoju apelsinų, levandų aliejus, nes jie padeda užmigti. Juk viena iš stipraus imuniteto sąlygų – gerai išsimiegoti.
Eterinio aliejaus galima užlašinti ant nosinaitės ir pakvėpuoti. Naudoju eukalipto, pušies, citrinos, levandų aliejus. Dar galima į augalinį aliejų įlašinti kelis lašiukus eterinio ir šiuo mišinuku ištepti nosies vidų. Tai sustiprins imunitetą, užkirs kelią virusams.
Susirgus prieš miegą galima pašildyti kojas karštoje vonelėje. Į vandenį reikia įberti druskos, sumaišytos su eteriniu aliejumi. Pašildžius kojas pėdas galima įtrinti šildomuoju aliejų mišiniu: į 20 ml nerafinuoto augalinio aliejaus įlašinti du apelsinų, du – kedro, du – sandalmedžio lašiukus. Po to apsimauti šiltomis kojinėmis.
„Geriame ajurvedines arbatas”
Žilvinas UŽKURAITIS, Ajurvedos akademijos lektorius, vegetaras, Krišnos sąmonės bendruomenės atstovas.
Ypač vertinu puikų poveikį turinčias ajurvedines arbatas, ir šiemet jokiomis peršalimo ligomis dar nesirgau.
Siūlau pasidaryti mišinuką iš šių sudedamųjų dalių: gvazdikėliai – 2 dalys, imbieras – 2 dalys, kardamonas – 1 dalis, cinamonas – 1 dalis, juodieji pipirai – 2 dalys, ajerų šaknys – viena trečioji dalies. Šio mišinio, atrasto senovės išminčių, naudojimas labai universalus. Pakepintas su aliejumi jis yra nuostabaus aromato, fantastinio skonio ir puikiai dera su bulvėmis, vegetariniais cepelinais, sriubomis, košėmis, troškiniais.
Trečdalį arbatinio šaukštelio užplikius stikline vandens, gerti 2-3 kartus per dieną sergant bronchitu. Kosulys praeis per 1-2 dienas.
Šį mišinuką galima rūkyti vietoj tabako – puikiai išvalo plaučius nuo nikotino ir nelieka potraukio rūkyti. Tuomet lengvai galima atsisakyti šio žalingo įpročio. Tokį prieskonių mišinuką galima prikimšti į pypkę, vynioti į rūkomąjį popierių.
Nuo gripo gali apsaugoti ajurvedinis prieskonių mišinys iš kalendros, kumyno (indiškų kmynų), sezamo sėklų ir pankolio. Žiupsnelis, sukramtytas po kiekvieno valgio, puikiai dezinfekuoja burnos gleivinę, gerina virškinimą, eliminuoja dujų kaupimąsi. Šansų užsiveisti virusams ir bakterijoms nelieka.
Žiemą naudinga gerti ir tarkuoto imbiero šaknies arbatą su citrina ir medumi, nes ji išvalo kraują, pagerina medžiagų apykaitą, sustiprina atsparumą virusams.
Pusryčiams su šeima geriame arbatą iš imbiero, kardamono, cinamono. Ji padeda pabusti ir tapti žvaliam, tonizuoja ir stiprina imunitetą. Imbieras gerina medžiagų apykaitą, kardamonas regeneruoja nervų ląsteles, stiprina širdį, cinamonas suteikia natūralų saldumą.
„Svarbu giliai pakvėpuoti”
Danutė VALIENĖ, Baltijos gyvenimo meno labdaros ir paramos fondo instruktorė
Jau 7-8 metai mano šeima gripu nėra sirgusi. Pirmoji pagalba persišaldžius – aitrioji paprika (geriau vaisius nei milteliai), dėti jos į daržoves ar mišraines, ant duonos. Dar tinka tarkuota imbiero šaknis su citrina ir medumi arba imbiero arbata. Žmonės klaidingai mano, kad geriausia vartoti česnaką, bet česnakas padeda tik dalinai – jis labiau veikia žarnyną ir lytinę sferą.
Tik pajutę persišaldymo simptomus geriame kuo daugiau šilto ar net karšto vandens, arbatų. Du trečdalius to kiekio išgeriame pirmoje dienos pusėje, tad rytui tenka apie litrą vandens. Vakarais šildome kojas vonelėje su druska. Jei peršti ar kutena gerklę – skalaujame ją vandeniu, kuriame ištirpinta druskos, pagargaliuojame. Vaistų nesame vartoję jau daug metų.
Organizmą stipriname specialiais kvėpavimo pratimais. Ir visiems rekomenduočiau nevalgius giliai pakvėpuoti (įkvėpus kvėpavimą šiek tiek sulaikyti) prie atviro lango arba lauke. Giliai kvėpuojant stiprinamas imunitetas, gaunama energijos, nuraminamas protas, ir ligos nebebaisios. Juk kvėpuojant pasišalina 80-90 proc. toksinų, o per šlapimą ir fekalijas – tik apie 10 proc. Stengiamės būti kiek įmanoma daugiau gryname ore.