Lėtinis skausmas yra neatskiriama gyvenimo dalis, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Nuo senovės civilizacijų su pradiniais ir primityviausiais gydymo metodais, iki šiuolaikinės inovatyvios medicinos, pagrindinė problema išlieka ta pati – kaip palengvinti žmonių, kenčiančių lėtinius skausmus, gyvenimą?
XXI amžiuje taikomi įvairūs lėtinio skausmo gydymo metodai. Vieni yra laiko patikrinti, kiti – nauji ir inovatyvūs. Skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinikos Clinic Agatas skausmo specialistai dalinasi įžvalgomis apie skirtingus skausmo gydymo būdus ir jų svarbą, padedančius pacientams grįžti į gyvenimą be skausmo.
Medicina nėra atspari besikeičiančiam pasauliui. Skausmo gydyme ieškoma ir taikoma vis naujų gydymų būdų atliepiančių visuomenės pokyčius. Vienas geriausių to įrodymų – regeneracinė medicina, kuri itin populiarėja skausmo gydyme. Pasitelkiant regeneracinę mediciną, pažeisti audiniai, natūraliu būdu skatinami atsistatyti ir atgauti pradines funkcijas.
Clinic Agatas įkūrėja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė, skausmo specialistė Asta Mažeikaitė teigia, kad „regeneracinė medicina nėra ateitis, ji yra dabartis, jau prasiskyrusi kelią skausmo gydyme ir rodanti teigiamus rezultatus. Regeneracinei medicinai priskiriamos tokios procedūros kaip proloterapija (vietinio anestetiko ir dekstrozės mišinys), PRP (trombocitais praturtinta plazma) ir kamieninių ląstelių terapija. Minėti produktai suleidžiami itin tiksliai į pažeistą vietą., tai skatina organizmo gijimo procesus, siekiant sustiprinti ir atstatyti pažeistus bei skausmingus sąnarius, raiščius, sausgysles bei kitus jungiamuosius audinius. Injekcijos sukeltas uždegiminis organizmo atsakas skatina audinių regeneraciją, susilpnėjusių struktūrų stangrėjimą“, – teigia A. Mažeikaitė, pasakodama apie regeneracinės medicinos metodus.
Clinic Agatas skausmo specialistas, anesteziologas-reanimatologas Linas Šikarskas, ne kartą mokęsis Danijoje esančiame „Cryo Center“, skatina nepamiršti apie itin sparčiai besivystantį skausmo gydymo būdą – krioterapiją (šalčio terapiją). „Krioterapijos metu dažniausiai yra užšaldoma juntamoji nervo dalis (sensorinės skaidulos), todėl po procedūros yra nebejaučiamas skausmas, tačiau išlieka puikiai veikiančios motorinės funkcijos (judėjimas). Invaziniame skausmo gydyme tai yra saugi procedūra, kuri trunka nuo 3 iki 15 min.“, – teigia skausmo specialistas.
Nepaisant atsirandančių naujų gydymo metodų, laiko patikrinti skausmo gydymo metodai išlieka itin efektyvūs bei dažnai taikomi. „Invazinės skausmo gydymo procedūros rentgeno arba ultragarso kontrolėje, taip pat trigerinių taškų injekcijos aktualios ir šiuolaikiškos, daromos visame pasaulyje. Pavyzdžiui, atlikus trigerinių taškų injekcijas, gydymo efektyvumas gali pasiekti ir 100%. Vaistų suleidimas ties nervine šaknele rentgeno kontrolėje, epidurinė vaistų injekcija (kitaip vadinamos „blokadomis“) pasiekia efektyvumą iki 85%. Ši statistika yra itin palanki pacientams, norintiems gauti greitesnį rezultatą ir sumažinti kankinančius skausmus“, – teigia Clinic Agatas gydytoja anesteziologė-reanimatologė, skausmo specialistė med.m.dr. Aida Kinderytė.
Clinic Agatas skausmo gydymo specialistai, gydytojai anesteziologai-reanimatologai Asta Mažeikaitė, med. m. dr. Aida Kinderytė ir Linas Šikarskas vieningai sutaria, jog skausmo gydymo metodų parinkimas priklauso nuo kiekvieno paciento individualios klinikinės situacijos. Nesvarbu, ar skausmo gydymo metodas yra inovatyvus, ar taikomas jau daugelį metų, svarbiausia – padėti pacientams grįžti į gyvenimą be skausmo.