Biorythm

Nevaisingumo priežastys gali būti neaiškios

Kada metas belstis į specialisto kabineto duris? Ar nevaisingumas gali būti paveldimas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja akušerė – ginekologė Odeta Gabrėnaitė-Kazlauskienė.

– Kas yra nevaisingumas?

– Nevaisingumas – liga, kai pora, reguliariai lytiškai santykiaudama ir nenaudodama kontracepcijos, negali susilaukti kūdikio per vienus metus ar ilgiau.

– Kada pora turi sunerimti dėl galimo vieno iš jos narių nevaisingumo?

– Nepastojančiai per vienus metus porai rekomenduojama kreiptis konsultacijai į specialistą dėl galimo nevaisingumo. Tačiau iki 5 proc. porų, neturinčių vaisingumo sutrikimų, pastoja per antruosius bandymų metus. Todėl, nesulaukiant vaikelio per dvejus metus, reiktų rimtai sunerimti.

– Kokios yra nevaisingumo priežastys?

– Priežasčių nemažai. Jas galima suskirstyti į moters ir vyro nevaisingumo priežastis, tačiau paskutiniu metu vis dažniau patiriame, kad problemų aturi abu partneriai.

Daugėja ir neaiškios kilmės nevaisingumo atvejų, kai atlikus išsamius tyrimus pakitimų nerandame nei moters, nei vyro oraganizmuose. Toks nevaisingumas sudaro iki 10 proc. visų nevaisingumo priežasčių. Moterims dažniausiai nevaisingumą sukelia hormonų sutrikimai, neigiamai paveikiantys ovuliaciją, kiaušintakių užakimas, jų pažeidimai arba nebuvimas, endometriozė. Vyrams diagnozuojami šie sutrikimai: spermos formavimosi pakitimai, paveikiantys spermatozoidų kiekį bei judrumą, anatominės kliūtys, blokuojančios sėklos skysčio tėkmę, imunologiniai, endokrininiai sutrikimai, kiti faktoriai (nevisavertis lytinis aktas, impotencija).

– Ar kontracepcija turi poveikį vaisingumui?

– Džiaugiuosi, kad didžioji dalis kontraceptinių priemonių šiandien vaistinėse parduodamos tik su receptais, kuriuos išrašo gydytojai, prieš tai atidžiai ištyrę savo pacientes ir parinkę pagal jų sveikatos būklę labiausiai tinkančią kontracepciją.

Akivaizdžiai sumažėjo atvejų, kai į mus kreipiasi pacientės, savavališkai pasirinkusios ir pradėjusios naudoti kontraceptikus, su sutrikusiais menstruaciniais ciklais, nereguliariais kraujavimais, ilgalaikiais ovuliacijos sutrikimais, uždegiminiais procesais. Tai irgi gali turėti reikšmės išnykusiam vaisingumui. Tačiau bet kuri kontracepcija, parinkta gydytojo individualiai kiekvienai pacientei, ją išsamiai ištyrus, lemiamos įtakos esamam ar būsimam vaisingumo sutrikimui neturi.

– Ką galite pasakyti apie vyru vaisingumą?

– Labai liūdna, bet paskutiniu metu daugėja nevaisingų vyrų. Dažnai vyrų spermos tyrimuose aptikus spermatozoidų kiekio arba judrumo sutrikimus to priežasčių išsiaiškinti nepavyksta. Dažniausiai šie vyrai būna jauni, tvirti, tik „profilaktiškai pas šeimos gydytojus besilankantys”, o spermoje aptinkame pakitimus, kartais ir labai didelius. Spermos formavimąsi neigiamai veikia ir nuolatiniai stresai, netaisyklinga mityba, aplinkos užterštumas, alkoholis, rūkalai, tačiau ši įtaka tikrai nėra visa lemianti.

– Kokios išeitys šeimoms, negalinčioms natūraliai susilaukti vaikų?

– Tokioms poroms visų pirma rekomenduočiau kreiptis į nevaisingumo specialistą, kuris nustatys tikrąją šios ligos priežastį ir parinks optimaliausią jos gydymą. Šiuo metu pacientams mes galime pasiūlyti įvairius nevaisingumo gydymo metodus nuo pačių paprasčiausių iki labai sudėtingų. Moterims ovuliacijos ar hormonų gamybos sutrikimai gydomi naudojant specialius medikamentus, įvairūs anatominiai kiaušintakių sutrikimai arba endometriozė diagnozuojami ir gydomi atliekant operacijas bei taikant pagalbinius apvaisinimo metodus (tokius, kaip apvaisinimas mėgintuvėlyje). Vyrų nevaisingumas yra koreguojamas pasitelkus medikamentinį gydymą arba atliekant įvairias apvaisinimo procedūras specialioje laboratorijoje (tai ir atitinkamai paruoštos bei sukoncentruotos spermos sušvirkštimas moteriai tiesiai į gimdą, įvairios apvaisinimo mėgintuvėlyje procedūros). Todėl toms poroms, kurios prieš kelis dešimtmečius nebūtų turėjusios jokio šanso susilaukti vaikelių, šiandien mes galime padėti išspręsti šią problemą.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE