REXSAN

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo.

Už uždarų durų

Nuspaudus mygtuką, už metalinių durų po kurio laiko pasigirsta žingsniai. Jas atvėręs stambaus sudėjimo sanitaras perklausia, ar iš tiesų esame susitarę. Nepatikėjęs palieka mus už durų, kad įsitikintų.

Įleidęs užrakina kiekvienas už nugaros užsiveriančias duris. Fotografui, trumpam koridoriuje palikus krepšį, skyriaus darbuotojai pataria jį pasiimti. „Neliks”, – sulaukiame paaiškinimo.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro socialinė darbuotoja Elvyra Vaitkienė paaiškina, kad net besigydantys nuo kvaišalų pacientai neatsispiria pagundai paimti ne vietoje paliktą daiktą. Vogdami jie įpratę užsidirbti dozei kvaišalų. Tad skyriaus darbuotojai neužmiršta saugoti daiktų.

Priklausomi nuo narkotinių medžiagų pacientai gydomi 16 vietų Priklausomybės ligų skyriuje. Keturios lovos skirtos nepilnamečiams. Jiems palatos įrengtos atskirai nuo suaugusiųjų.

Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė paaiškina, kad rakinamos durys apsaugo ligonius nuo išoriniame pasaulyje egzistuojančių pagundų. Pacientas izoliuojamas, kad galėtų susikaupti ties savo problemomis.

Dozė, kad išgyventum

Vartojančiųjų kvaišalus amžius jaunėja, narkotikų daugėja, jie pinga, o įsigyti nekyla problemų, tikino skyriaus darbuotojos. Jų žiniomis, retas moksleivių ar studentų vakarėlis apsieina be kvaišalų. Iš pradžių žolės parūkymas kompanijoje tėra žaidimas, kol pripratęs organizmas nepareikalauja vis didesnės dozės.

O jai reikia pinigų. Didėjant dozių poreikiui, būtinos ir didesnės pinigų sumos. Iš pradžių skolas padenginėja tėvai, vėliau pasipila vagystės. Melas, manipuliavimas, vagystės ir kalėjimas – moralinės degradacijos seką įvardijo socialinė darbuotoja.

Atstoja tėvus

Jauniausiam skyriaus pacientui buvo devyneri. Be priklausomybės nuo narkotikų, vaikinukas turėjo bėdų ir dėl alkoholio. Gerti pradėjo nuo šešerių. Nesuprantamus pokalbius su gydytojais jis mieliau būtų iškeitęs į cigaretę.

Pasak psichiatrės, paauglių gydymas pirmiausia prasideda nuo draugystės ir pasitikėjimo įgijimo. Tai esą svarbiausias ir sunkiausias darbas.

B.Nastopkaitė kartais pasijaučia savo jauniesiems pacientams atstojanti tėvus ir aiškinanti tas gyvenimo tiesas, su kuriomis turėjo supažindinti gimdytojai.

Psichologė Diana Jankauskienė antrino, kad panašus darbas vyksta ir su suaugusiaisiais. Dažnai kvaišalus pradėję vartoti ankstyvoje jaunystėje jie būna užstrigę paauglystėje.

Neretai buvę pacientai grįžta į skyrių, ir ne po vieną kartą. Atkrytis – taip vadinamas nesuvaldomas noras pavartoti narkotikų. Turinčiajam „stažą” narkomanui atkryčiai būna ypač stiprūs.

„Kai atsiranda tūkstantis priežasčių grįžti namo, pacientas tampa rūpestingas, geras, nors prie žaizdos dėk, visam personalui išūžia ausis apie namuose vargstančius namiškius, suprantame – prasidėjo atkrytis. Tačiau išleidus nueina ne namo, o dozės. Kaip vėliau teisinasi, kojos pačios ten nunešė”, – apie skyriaus kasdienybę pasakojo pašnekovės.

Tad prireikia ne vieno karto, kol pavyksta suvaldyti ligą. Tam skyriuje dirbamas komandinis darbas, ir būtent jis duoda rezultatą.

Priemaišos sėja mirtį

Specialistės pastebi, kad pastaruoju metu daug problemų kyla dėl į narkotikus įmaišomų priemaišų. Kvaišalai „paįvairinami” žiurkių nuodais, bulvių derlingumą skatinančiomis priemonėmis, veterinariniais vaistais ar tiesiog pigiausiais skalbimo milteliais. Tokių gudrybių griebiamasi dėl stipresnio poveikio ir pigesnės dozės.

Pasak B.Nastopkaitės, ilgą laiką tokių medžiagų pavartojęs žmogus degraduoja dėl stipraus organizmo apnuodijimo ir žūstančių nervinių ląstelių.

„Prieš 20 metų taip pat dėdavo priemaišų, tad išgyvenusių narkomanų – vos vienas kitas. Dabar deda, ką nori. Gyvulys nuo tokių dozių seniai butų nudvėsęs, tačiau žmogus stebuklingai išgyvena”, – pastebi socialinė darbuotoja.

Kas savaitę tarp laikraštyje spausdinamų laidojamų asmenų darbuotojos aptinka ir savo buvusių pacientų pavardes. Jos patvirtino, kad dabar miršta labai daug vartojančiųjų narkotikus. Vidutinis narkomano amžius – 23 metai.

Kvaišalais didina pasitikėjimą

Narkotikų vartotojus gydytis dažniausiai priverčia visko praradimas arba stipriai pašlijusi sveikata. Treti gydymo įstaigos duri praveria, tikėdamiesi susimažinti kasdienės dozės dydį.

Pasak psichiatrės, visiškai nuo kvaišalų pasveikti neįmanoma – priklausomybė lieka visam gyvenimui. Galima tik sutramdyti vartojimo poreikį.

Pasak B.Nastopkaitės, priklausomybę lengviau įveikti labiau savimi pasitikinčiam nei tam, kuris be dozės mano esąs nieko vertas. Kai kurie prisipažįsta pradėję svaigintis vien dėl to, kad galėtų susipažinti su patinkančiu žmogumi arba pasijaustų esantys svarbesni.

Psichologė antrino, kad atsisakyti kvaišalų, padedančių geriau save vertinti, ypač paauglystėje, nėra lengva.

Pasak B.Nastopkaitės, vartojantieji narkotikus netoleruoja streso, tuomet jie griebiasi kvaišalų. Per kelias savaites ar mėnesius trunkantį gydymą jie mokomi susitvarkyti su savo emocinėmis problemomis ir spręsti bėdas be kvaišalų.

Priklausomybės ligų gydymo pokyčiai

Nuo šių metų gegužės paaugliai ir suaugusieji ambulatoriškai ir stacionare gali gydytis anonimiškai. Jiems nereikia pateikti asmens dokumentų. Tačiau gydymas stacionare yra mokamas. Poros savaičių gydymas kainuoja 250 litų. Skyriuje galima gydytis nuo trijų mėnesių iki poros savaičių.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE