Pasiryžę nemokamai padėti miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms ir paskelbę akciją “Miego savaitė miego sutrikimų laboratorijoje” , sostinės Sapiegos ligoninės medikai sulaukė pacientų antplūdžio.
Kviečia ateiti vakare
Skelbiama, kad miego sutrikimai kamuoja keturis iš dešimties žmonių. Minint tarptautinę miego dieną, vienoje moderniausių Lietuvos laboratorijų konsultuojami pacientai, kurie miegodami knarkia ar juos kamuoja kvėpavimo sutrikimai.
Pacientas, atėjęs į laboratoriją, pirmiausia pabendrauja su medikais, atlieka įvairius testus. Taip išsiaiškinama, ar žmogui reikalingas polisomnografinis tyrimas. Jeigu taip, pacientui į laboratoriją tenka ateiti vakare. Apie 21–22 val. pacientas paguldomas, prie jo kūno prijungiama iki 30 daviklių. Laboratorijoje jis miega iki ryto, kai paprastai pabunda. Kol pacientas miega, laboratorijos darbuotoja stebi jį kompiuterio ekrane. Vaizdą į jį siunčia palatoje įrengta vaizdo kamera. Stebėjimas padeda nustatyti vadinamąjį neramių kojų sindromą – tai nemalonūs pojūčiai kojose, neleidžiantys ramiai gulėti.
Miego laboratorijos specialistai padeda įveikti įvairias problemas – nemigą, miego ritmo sutrikimus. Čia taip pat gydoma parasomnija – jos kamuojamas žmogus miegodamas vaikšto, griežia dantimis, kalba, jį kamuoja košmarai. Norintiems išsitirti miego laboratorijoje gydytojo siuntimo nereikia. Specialisto konsultacija, kuri trunka apie pusantros valandos, kainuoja 72 litus, o polisomnografinis tyrimas – 400 litų, nes Valstybinė ligonių kasa nei konsultacijų, nei tyrimo nekompensuoja. Tiesa, šią savaitę už gydytojo konsultaciją miego tyrimų laboratorijoje mokėti nereikia.
Trumpai sustoja kvėpavimas
“Miegas – žmogaus gyvybę palaikantis procesas. Deja, vis daugiau žmonių patiria jo sutrikimų. Remiantis tarptautinių epidemiologinių tyrimų duomenimis, su miegu susijusių bėdų turi net iki 40 proc. žmonių. Pagal Tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją tokių problemų priskaičiuojama daugiau nei 90”, – tvirtino Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos gydytoja neurologė Raminta Masaitienė.
Ji pastebėjo, kad dažniausiai žmones kankina nemiga, padidėjęs mieguistumas dieną, naktiniai košmarai, naktinis siaubas, vaikščiojimas miegant ir miego būdravimo ritmo sutrikimai, knarkimas. Miegodami knarkia daugiau nei pusė žmonių. Tačiau maždaug keturis procentus jų kamuoja kur kas rimtesnė bėda – miego apnėja. Taip vadinamasis knarkimas, per kurį trumpai sustoja kvėpavimas. Sergant šia liga kraujyje pradeda trūkti deguonies, todėl žmogus per naktį keletą kartų nubunda, nepailsi. Pamažu jį ima kamuoti dėmesio sutrikimas, užmaršumas.
Miego sutrikimai itin pavojingi sveikatai, darbui ir saugumui. Atsiradus bėdų dėl miego žmogui blogėja nuotaika, kamuoja nuovargis, didėja kraujo spaudimas, mažėja organizmo atsparumas įvairioms infekcijoms, blogėja atmintis, sumažėja atidumas ir dėmesio koncentracija, sulėtėja reakcija, mažėja kūrybingumas.
“Jei žmogus garsiai knarkia, kenčia jo šeima. Miego sutrikimų padariniai gali būti negailestingi. Nustatyta, kad net pusę automobilių avarijų, kuriose žūsta žmonės, sukelia mieguisti vairuotojai”, – perspėjo R.Masaitienė.
Miegoti – tuo pačiu laiku
Miego poreikis yra paveldimas. Todėl vienam žmogui užtenka penkių valandų miego, kitam, kad jaustųsi žvalus, reikia ne mažiau nei devynių valandų miego. Taip pat paveldimas žmogaus polinkis keltis anksti arba vėlai. Atsižvelgdami į tai, vyturiai ar “pelėdos” turėtų pasirinkti ir darbą. Bet didelė dalis žmonių skundžiasi miego trūkumu. Dažniausiai dėl to jie turėtų kaltinti blogą darbo ir poilsio režimą.
Norint išvengti miego sutrikimų, gydytoja R.Masaitienė patarė eiti miegoti kasdien tuo pačiu metu – apie 22–23 valandą, o keltis apie 7 val. Prieš miegą 3–4 valandas nereikėtų gerti nei kavos, nei arbatos, nei alkoholio.
Medikė nemigos kankinamiems pacientams siūlo susikurti ir prieš miegą kartoti nedidelį ritualą – suvalgyti kokį nors vaisių, išgerti pusę stiklinės pieno arba palįsti po šiltu dušu. Tai organizmui bus tarsi ženklas, kad būtent po šių veiksmų jis eis miegoti.
Tačiau ilgiau pamiegoti mėgstančius žmones medikai įspėja, jog pernelyg ilgas miegas taip pat kenkia sveikatai, kaip ir alkoholis, rūkymas arba aukštas kraujospūdis.