Mollers

Ledai – gerklei grūdinti

Ledai grūdina gerklę. Šie gydytojos žodžiai labai patinka mažiesiems pacientams, tačiau ne visada – jų mamoms. Klaipėdos vaikų ligoninės LOR skyriaus vedėja Vaidilutė Kanopkienė pastebi, kad tėvai kartais persistengia saugodami mažuosius.

Angina ar tonzilitas?

Ūminis tonzilių uždegimas, arba vadinamoji angina, dažniausiai užklumpa pavasarį, kai saulė šildo, tačiau už kampo dar patraukia vėjas. Kitos anginų pakilimo bangos sulaukiama per maudymosi sezoną.

„Angina – liaudyje paplitęs pavadinimas. Bet šį terminą iš mūsų atėmė kardiologai. Jie taip vadina krūtinės anginą, kitaip sakant, stenokardiją. O mūsų angina yra ūminis tonzilių uždegimas”, – ligos pavadinimų subtilybes paaiškino V.Kanopkienė.

Kodėl vienus vaikus tonzilitas atakuoja nuolat, o kiti nė karto nėra su juo susidūrę? Pasak V.Kanopkienės, paveldimumo įtaka nėra įrodyta, tačiau iš savo praktikos ji pastebi: jei tėvai sirgo tonzilitu, tai paveldi ir vaikai.

„Pagrindinis tonzilito veiksnys – imuninė sistema , kurią iš dalies taip pat paveldime”, – sakė gydytoja.

Bijo duoti ledų

Vedėja aiškino, kad ne paskutinėje vietoje yra ir vaikų priežiūra. Vienos mamos juos augina kaip šiltnamyje. Tad net ledai vaikui siūlomi atitirpdyti, kad tik mažylis neperšaltų gerklės.

„Kartais penkiamečio klausiu, ar jis mėgsta ledus. O mama paaiškina, kad jis net nežino jų skonio. Bijoma susirgti angina”, – stebėjosi gydytoja.

Vieni tėvai taip elgiasi su atžala, nes šis kadaise susirgo suvalgęs ledų arba dėl to sirgo vyresnieji vaikai. Kitiems pakanka tik kaimynių ar draugų pasakojimų apie „kenksmingą” ledų poveikį bei tonzilito priežastis.

„Blogai, kad mamos duoda kambario temperatūroje ištirpdytus ledus ar šildo visus iš šaldytuvo ištrauktus skysčius. Toks vaikas užaugęs neturės jokio atsparumo. Ledai yra kaip grūdinimo priemonė”, – aiškino pašnekovė.

Pasak V.Kanopkienės, gerklę reikia grūdinti, tad vaikas ištisus metus gali valgyti ledus, tačiau tai reikėtų daryti sistemingai ir protingai: negalima duoti visos porcijos iš karto, leisti kąsti dideliais kąsniais ar žiemą valgyti ledus lauke.

Antibiotikai būtini ne visiems

Tėvus neretai kamuoja klausimas dėl skiriamų antibiotikų: ar visada jie yra būtini? V.Kanopkienė paaiškino, kad katarinį tonzilitą įmanoma išgydyti ir be jų.

Bet gali būti ir išimčių. Pavyzdžiui, jei mažojo paciento imuninė sistema yra silpna, o tonzilitas plinta toliau – be antibiotikų nebus apsieita. LOR specialistė akcentavo, kad šiuos vaistus gali skirti tik vaiką pažįstantis gydytojas.

„Ne visi vaikai sėkmingai perneša katarinį tonzilitą. Jis gali pereiti į pūlinį arba komplikuotis. Tad antibiotikų skyrimas – labai individualus”, – pridūrė pašnekovė.

O štai pūlingą ūminį tonzilitą būtina gydyti antibiotikais.

Egzistuoja operacijų mados

LOR skyriaus vedėja pastebi – mados neaplenkia ir tonzilių šalinimo. Prieš kelis dešimtmečius jas gydytojai šalindavo pernelyg nesigilindami į ligos subtilybes.

Dabar specialistai ilgiau mąsto, ar operacija būtina. V.Kanopkienei iš tėvų teko sulaukti pastabų, kad tonzilių šalinimas dabar nėra madingas.

„Tam, kas aiškiai pasakytų, kada tikrai šalinti tonziles, būtų galima įteikti Nobelio premiją”, – vieno profesoriaus iš Maskvos žodžius prisiminė vedėja.

V.Kanopkienė neslėpė – dėl tonzilių šalinimo, kai vaikas serga lėtiniu tonzilitu – egzistuoja tiek pat nuomonių, kiek yra LOR gydytojų.

Tačiau ar tonziles būtina operuoti, turėtų patarti specialistas. Jos dažniausiai šalinamos tada, kai nustatomas lėtinis tonzilitas. Tačiau šeimos gydytojai, pediatrai kartais klysta jį nustatydami.

Lėtinį tonzilitą jie diagnozuoja tik todėl, kad vaiko tonzilės būna gerokai padidėjusios. V.Kanopkienė pabrėžė, kad tonzilių dydis nėra rodiklis, pagal kurį pasirenkama operacija. Tokiais atvejais tėvus kartais tenka ilgai įtikinėti, kad vaiko nereikia operuoti.

„Kartais tonzilės būna mažytės, bet pūlingos. O tai jau infekcijos židinys, galintis sukelti rimtų ligos komplikacijų”, – aiškino gydytoja.

Tonzilitas kartais kandžiojasi

Kartais galvojama, kad tonzilių nereikėtų šalinti dėl jų organizmo imunitetui teikiamos naudos.

„Tačiau tonzilės naudingos tik tuomet, kai jos sveikos”, – pridūrė vedėja.

Remdamasi savo patirtimi V.Kanopkienė šalinti tonziles siūlo, kai vaikas tonzilitu serga tris keturis kartus per metus.

Tonzilių operacija siūloma dėl lėtinį tonzilitą lydinčių kitų susirgimų: reumato, sąnarių uždegimo, šlapimo takų infekcijos.

Klaipėdos vaikų ligoninės LOR skyriuje per metus atliekama apie 400–450 tonzilių šalinimo operacijų. Ji nerekomenduojama vaikams iki trejų metų. Nors amžius nėra kliūtis. Jauniausiam V.Kanopkienės pacientui buvo 1 m. 7 mėn.


Katarinio tonzilito požymiai

temperatūra pakyla iki 37 – 37,5,

skauda gerklę

paburkusios tonzilės


Pūlingo tonzilito požymiai

aukšta temperatūra – per 38 laipsnius ir daugiau

intensyvus gerklės skausmas

paraudusios, padidėjusios bei paburkusios tonzilės

ant tonzilių matosi gelsvos dėmelės, pūlingos apnašos

 

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE