Ditel

Kaip be vaistų sureguliuoti kraujospūdį?

Esu tokio amžiaus, kai ligų jau nereikia ieškoti, jos pačios mus susiranda. Susirado ir mane… Galima sakyti, atsitiktinai sužinojau, kad turiu aukštą kraujospūdį. Ir tokius vaistus geriu, ir kitokius, nelabai sekasi jį sureguliuoti.

Gydytojas, išklausinėjęs apie tėvų ligas, apie mano gyvenimą ir darbą, pasakė, kad labai svarbu mokytis atsipalaiduoti, keisti savo psichologiją. Suprantu – joga, meditacija, Rytų kovos menai ir kiti   madingi užsiėmimai… Ne kiekvienas gali sau tai leisti. Kaip ir vaikščioti pas psichologą. Gal įmanoma kaip nors kitaip pasikeisti?

Gydytojas, kalbėdamas apie būtinybę keisti „savo psichologiją”, manau, turėjo omenyje įpročius, darbo ir poilsio režimą, gyvenimo tempą, ambicijas ir nuostatas. Profesionalų kalba kalbant, psichologinius sveikatos faktorius.

Jau prieš kelis dešimtmečius nustatyta, kad širdies ligomis daug dažniau serga žmonės, kurie nuolat gyvena tarsi mūšio lauke, kovoja su objektyviomis ir subjektyviomis aplinkybėmis.

Iš šalies dažnai atrodo, kad jie patys sukuria sunkumus, kad galėtų juos įveikti. Tokie žmonės bet kokia kaina siekia pripažinimo, yra nepaprastai ambicingi, dažnai priešiški kitiems, nuolat stengiasi dirbti greičiau, „pralenkti laiką”. Prisiėmę daugybę įsipareigojimų, ima jiems aukoti laisvalaikį, poilsį, atostogas.

Nuolat naudodami visas fizines ir psichines galias, šie žmonės būna įsitempę: įtempti jų veido, pečių raumenys, net kumščiai sugniaužti. Jie viską daro greitai – vaikšto, kalba, valgo. Ar šie apibūdinimai tinka Jums?

Jeigu atpažinote save, reikėtų lėtinti gyvenimo tempą, daugiau susitelkti į dabartį. Visa, ką darote, darytumėte lėčiau, įsižiūrėdama, įsijausdama į tai, užuot mintimis vis lėkusi į ateitį.

Jeigu su kuo besėdėtumėte prie stalo, visada baigiate valgyti pirmoji, nuo to pradėkite keistis – valgykite lėčiau. Pabandykite bent įsivaizduoti: kiekvieną patiekalą valgykite taip, lyg pirmąkart to maisto ragaudama, jusdama visus skonio niuansus. Dedate į burną gabalėlį kepsnio, lėtai kramtote, jaučiate, kaip skiriasi seilės, visiškai sukramtytą kąsnį nuryjate, lėtai atpjaunate pomidoro skiltelę, įsižiūrite į jo raudonumą…

Rodos, jau girdžiu Jūsų komentarą: „Neturiu tam laiko, jei taip gyvensiu, nieko nespėsiu…” Ar atspėjau? Taigi pirmas ir galbūt esminis pasikeitimas turi įvykti Jūsų mintyse, nuostatose. Juk savo laiką tvarkote Jūs.

Žodį „neturiu” pakeitus į „neskiriu”, išeitų frazė – „neskirsiu laiko sau, savo sveikatai”. Gali būti, kad turite daug svarbių reikalų – verslą, projektą, konkurentus, viršininkus. Jei juos laikote svarbesniais, tai jiems ir skiriate savo laiką. Man tai skamba žiaurokai ir negailestingai, o kaip atrodo Jums?

O atsipalaidavimo būdų yra daug ir įvairesnių nei joga ir Rytų kovos menai. Paminėčiau autogeninę treniruotę ir progresyviąją raumenų relaksaciją, kurias irgi galima pavadinti „madingais užsiėmimais”, jei mada laikysime rūpinimąsi savimi ir savo sveikata.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE