REXSAN

Apšvietimo įtaka sveikatai

Apšvietimo įtaka sveikatai

Šviesa mus lydi visur: lauke, namuose, darbe. Lietuvoje keturi metų laikai lemia skirtingą šviesos kiekį, o nuo apšvietimo labai priklauso ir žmogaus nuotaika bei sveikata. Turbūt esate pastebėję, kad saulei pasirodžius danguje tampate energingesni, geresnės nuotaikos? Lygiai taip pat veikia ir dirbtinė šviesa, kurią spinduliuoja vidaus šviestuvai. Tinkamai pasirinktas apšvietimo lygis siejamas su darbingumu, geresne savijauta. Todėl tiek namuose, tiek biure svarbu, kad šviesa nebūtų ypač intensyvi, nevargintų, atitiktų tai patalpai keliamą šviesos poreikį.

Realybe tampanti šviesos terapija

Šviesa veikia kiekvieną žmogų. Amerikos psichologų asociacijos leidžiamame žurnale „Journal of Consumer Psychology“ buvo publikuoti tyrimo rezultatai, kurie įrodė, jog kuo intensyvesnė šviesa, tuo labiau ji veikia žmogaus emocijas. Tiesa, to įtaka gali būti tiek pat teigiama, kiek ir neigiama. Įprastą saulėtą dieną sklindanti šviesa sudaro apie  50 000 – 100 000 liuksų (apšvietos matavimo vienetų) intensyvumą, tuo tarpu patalpose apšvietimo lygis siekia vos 100 – 200 liuksų. Erdvėje darbinga atmosfera bus sukurta tada, kai vidaus šviestuvai skleis maždaug 700 – 1000 liuksų šviesą. Taip organizmui bus siunčiami signalai, atsibusti, išlikti budriam, energingam. Biuruose ar darbo kambaryje nepalaikant tokio intensyvumo šviesos organizmas yra alinamas: jam tarsi siunčiami signalai, įspėjantys, kad darbui atlikti patalpa yra per tamsi arba pernelyg ryški, dėl to mažėja darbo našumas. Žmonės, kurie dirba prastai apšviestose patalpose dažnai jaučiasi mieguisti, pavargę, juos kankina akių ar galvos skausmas.

Sveikatos sutrikimų priežastis gali būti paprasta

Netolygus apšvietimas ir mirgančios lemputės buvo itin dažnas reiškinys prieš dešimt metų, bet dar ir šiandien pasitaiko tokių atvejų. Dažniausiai taip nutinka lemputėms atitarnavus tam tikrą valandų skaičių, o tai bet kuriuo atveju daro neigiamą įtaką organizmui. Be to, kai kada net po gundančiu „taupančių lempučių“ pavadinimu gali slėptis žala sveikatai. Dermatologai perspėja: „CFL (red. taupiosios kompaktinės fluorescencinės lemputės) gali sukelti odos bėrimus, niežulį, deginimą – <…> vadinamąją polimorfinę šviesos dermatozę“. Intensyvus ir ryškus patalpų apšvietimas su tokios rūšies lemputėmis panašus į ultravioletinius spindulius, kurie, kaip žinia, ypač pavojingi organizmui ir gali rimtai pažeisti odą. Norint nuo to apsisaugoti, rekomenduojama nedelsiant pakeisti mirksinčias ar CFL lemputes nauja, žalingos įtakos sveikatai neturinčia šviesa.

Jeigu namuose ar biure naudojamos LED lemputės, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jos būtų aukštos kokybės (šioje vietoje tikrai galioja kokybės ir kainos santykis). Dažnai net patys nesuprantame, ar šviesa šviečia tolygiai, kartais tai pamatyti savo akimis yra labai sunku. Jei nerimaujate, visada galite įsijungti telefono kamerą ir nukreipę objektyvą į šviesos šaltinį pažiūrėti, ar ekrane matomos einančios linijos. Būtent tai gali būti priežastis, dėl ko būnate irzlesni, jums dingsta nuotaika, sunkiau susikoncentruojate, be to, tai itin kenkia akims. Ilgesnį laiką praleidus tokioje patalpoje, kur šviesa yra netinkamai paskirstyta ar mirguliuoja, jaučiamas akių nuovargis, kuris ilgainiui lemia ir silpnesnį regėjimą.

Šviesos terapija užtikrinama šviestuvais

Dabar šviestuvų asortimente galima rasti visko, tačiau, ar kada teko girdėti apie gydymą šviesa. Specialių šviestuvų pagalba, kurie skleidžia gana intensyvią 2 500 liuksų šviesą galima paveikti tinklainės ir regos nervų sistemą, todėl daroma neigiama įtaka šviesai jautriai smegenų daliai. Tai lemia mažesnį melatonino išsiskyrimą, kuris yra atsakingas už miego kokybę, budrumą bei šaltuoju sezonu atsirandančią depresiją. Šie specialūs šviestuvai, nors ir nėra vaistai nuo rimtų ligų, tačiau tai yra savotiška prevencija nuo prastos nuotaikos. Ryškios šviesos terapija gelbsti norint panaikinti prieš tai minėtas problemas, atgauti normalų energijos lygį.

Lempučių pasirinkimas – verta investuoti laiką ir pinigus

Nenorintiems papildomai investuoti į naujus šviestuvus, patariama savo namuose patikrinti naudojamas lemputes ir jas pakeisti naujomis. Kiekviena patalpa namuose reikalauja skirtingo šviesos intensyvumo. Pavyzdžiui, šviesa vonios kambaryje skirsis, nuo šviesos lygio svetainėje. Šiandien apšvietimo specialistai pataria pirkti LED lemputes, tačiau siūlo atkreipti dėmesį ne tik į jų galios žymėjimą, bet ir kokybę. LED apšvietimas garsėja ilgaamžiškumu, ekonomiškumu ir geriausiu natūralios šviesos atkūrimu. Tie, kurie namuose nori įsirengti šiuolaikiškus šviesos sprendimus, raginami rinktis išmanųjį apšvietimą. Su juo namai bus apšviesti ne tik kokybiška, sveikatai nekenkiančia šviesa, bet ir bus sukurta spalvinė harmonija.

Pasitelkite šviesą savo naudai: tegul vidaus šviestuvai skleidžia šviesą, kuri sukuria reikiamą nuotaiką ir skatina darbingumą. Atraskite šviesos terapijos privalumus ir paverskite tai savo kasdienybe. Kaip teigia apšvietimo ekspertai: geriau vieną kartą investuoti į gerą šviesos šaltinį, nei jį keisti daug kartų iš eilės.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE