REXSAN

Apsauga nuo visų ligų

Reikia stiprinti imunitetą. Tokį pirmą patarimą dažnai išgirstame pravėrę šeimos gydytojo kabineto duris, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos. Bendrosios medicinos praktikos klinikos vadovas Alfonsas Paliulis teigia: norint, kad mūsų organizmo apsauga būtų stipri, naktį reikia gerai išsimiegoti, dieną – aktyviai judėti ir gerai maitintis, o vakarą skirti maloniai veiklai, nes teigiamos emocijos taip pat padeda gintis nuo ligų.

– Kaip žinoti, kad imunitetas nusilpęs?

– Imunitetą silpnina peršalimas, netikęs darbo ir poilsio režimas, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, antsvoris ir nejudrumas, pervargimas ir įtampa, nemokėjimas atsipalaiduoti. Žmogaus imuninė sistema – galingas mechanizmas, saugantis nuo bakterijų, virusų, galintis atpažinti ir sunaikinti pakitusias, supiktybėjusias ar mirusias savas ląsteles, todėl bet koks organizmo negalavimas rodo, kad imunitetas sušlubavo. Susirūpinti reikėtų ne tik tada, kai imame sloguoti, skauda gerklę, pila karštis. Silpnumas, dirglumas, nuotaikų kaita, galvos skausmas, sumažėjęs darbingumas, sutrikęs miegas – šiais požymiais organizmas praneša, kad jam arba paprasčiausiai trūksta vitaminų ir mineralų, arba jau tenka kovoti su liga.

– Ar tada dar nevėlu stiprinti imunitetą?

– Niekada nevėlu. Jei savijauta tik šiek tiek pablogėjusi, užteks pavartoti vitamino C, prisiminti česnaką, svogūną. Tačiau vitamino C nereikėtų vartoti profilaktiškai, nes jis ateityje atsparumo neužtikrins, tik gali pakenkti, kaip ir per didelis vitaminų A, E kiekis. Sušlubavus imunitetui būtina gerai išsimiegoti. Jaučiamės išvargę, nes organizmas daug jėgų išeikvoja kovodamas su ligų sukėlėjais. Vien miego neužteks, bet įrodyta, kad stipraus imuniteto neturėsime, jei nebus suderintas darbo ir poilsio režimas. Atliktas tyrimas parodė, kad miegančių mažiau nei šešias valandas per parą žmonių imunitetas yra net penkis kartus silpnesnis nei miegančių septynias aštuonias ir daugiau valandų. Tyrimas buvo atliktas bandant žmones užkrėsti slogą sukeliančiu virusu. Taip pat reikėtų įvertinti savo gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jeigu žmogus rūko, jam vystosi lėtinė obstrukcinė plaučių liga, prie jo lengviau prikimba ir įvairūs virusai.

Imunitetą stiprinti galima ir specialiais preparatais – imunostimuliatoriais. Pavyzdžiui, ežiuolė – vienas veiksmingiausių augalinių imuninės sistemos stimuliatorių. Ežiuolės rekomenduojama vartoti siekiant pagerinti organizmo atsparumą, žaizdų gijimą, sergant peršalimo, infekcinėmis ligomis, taip pat ligų profilaktikai.

Jeigu maiste ilgą laiką trūksta vitaminų, gali sušlubuoti sveikata. Organizmo vitaminų ir mineralų atsargas išeikvoja ligos, greitas gyvenimo tempas, įtampa, aplinkos veiksniai, žalingi įpročiai, nepakankama mityba. Dirbantiems protinį darbą, sportuojantiems, nėščioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms organizmą reikėtų stiprinti vitaminais ir mineralais.

– Jei organizmui trūks kokių nors medžiagų, nusilpsime. Svarbu įvairiai ir saikingai maitintis. Ar yra imunitetui kenkiančių maisto produktų?

–Su maistu reikia gauti pakankamai riebalų, baltymų, angliavandenių ir dar daug viso kito. Tačiau, pavyzdžiui, per daug saldaus maisto kenkia ne tik figūrai. Įrodyta, kad apkūnesni vaikai daug dažniau nei liekni suserga meningokokine infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis ar pūlingas meningitas.

– Kaip vaiko imuninę sistemą veikia mamos pienas?

– Motinos piene yra daug įvairių imuninės sistemos pagamintų antikūnių, kurie kaip ir skiepai apsaugo kūdikį nuo įvairių bakterinių ir virusinių ligų. Būtent todėl krūtimi maitinami vaikai rečiau serga nei tie, kurie negauna motinos pieno.

– Kodėl pasiskiepijus nuo gripo kai kurie žmonės vis tiek suserga, o nepasiskiepiję net nesusloguoja?

– Čia laimės dalykas. Šiuo metu tikro gripo atvejų nėra daug. Gal pastebėjote, kad dauguma sunegalavusiųjų kosti, jiems skauda gerklę – tai bakterinės kilmės ligos. O pasiskiepijus nuo gripo, apsaugos nuo kitų ligų neįgyjama. Peršalimo ligos aplenks, jei grūdinsite organizmą.

– Kas vyksta organizme grūdinantis?

– Grūdintis galima įvairiai. Sportuoti – vienas geriausių ir maloniausių grūdinimosi būdų. Aktyviai judant gerėja kraujo cirkuliacija, plaučiai ima dirbti nebe trečdaliu, o visu savo tūriu. Į visus organus priplūsta daugiau deguonies. Tuo metu prakaituojama, tad kūnas aktyviau nei ramybės būsenoje valosi ir per plaučius, ir per odą.


Vitaminų atsargos organizme išlieka:

*1–2 savaites – vitaminai B1, B2, B6, K;

*2–4 savaites – vitaminai B3 ir C;

*2–4 mėnesius – vitaminas D;

*3–6 mėnesius – vitaminas B12;

*6–10 mėnesių – vitaminas A.


Imunitetą trikdo:

*aplinkos užterštumas;

*kaitinimasis saulėje;

*rūkymas, alkoholio vartojimas;

*didelis fizinis ir protinis krūvis;

*nuolatinė įtampa;

*netaisyklinga mityba;

*miego sutrikimai;

*dažnos infekcijos, lėtinės ligos;

*operacijos, kraujo netekimas;

*kai kurių vaistų vartojimas ir gydymo procedūros.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE