Mollers

Kaip įveikti osteoporozę

Osteoporoze dabar serga daugiau nei 200 milijonų žmonių pasaulyje ir manoma, kad per penkiasdešimt metų tokių ligonių bus dvigubai daugiau. Viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų, kurie peržengė penkiasdešimtmetį, rizikuoja susirgti šia gyvenimo kokybę pabloginančia liga. Tačiau svarbu žinoti, kad yra paprastų priemonių, kurios padeda įveikti šią ligą.

Problemosi iškyla dar vaikystėje

Osteoporozė praminta tyliąja liga, nes ja sergantys žmonės dažniausiai nieko nejaučia, kol pirmą kartą lūžta kaulai. Dėl šių priežasčių osteoporozė dažnai vadinama ir tyliąja epidemija. Tai liga, kai mažėja kaulų tankis, kaulai retėja, prastėja jų kokybė ir gerokai padidėja lūžių rizika. Šia liga turėtų domėtis kiek-vienas, o ypač sulaukusieji daugiau nei 50 metų. Jeigu žmogus nori aktyviai ir kokybiškai gyventi, reikėtų pasirūpinti kaulų stiprumu.

Osteoporozė yra lėtinė liga, ji kaulus padaro trapius ir linkusius lūžti. Osteoporoze sergantys žmonės dažnai yra susikūprinę, sumažėja jų ūgis, ligoniai kenčia apatinės nugaros srities skausmus. Kai kurie dėl nuolatinio skausmo netgi suserga depresija.

Dažniausiai osteoporozė kamuoja moterys per 50 metų, nes jų organizmas nebepajėgia taip greitai atkurti kaulinio audinio, kaip kad jis prarandamas po menopauzės. Rūkymas, kaip ir alkoholis, taip pat gali lemti masės mažėjimą ir didesnę lūžių riziką.

Osteoporozės vystymuisi dažnai įtakos turi kalcis, tačiau didžioji dauguma Lietuvos gyventojų jo negauna tiek, kiek rekomenduojama suvartoti. Labiausiai kalcio trūksta nėščiosioms (80 proc.), įvairaus amžiaus moterims bei 25-65 metų vyrams (74 proc.).

Anksčiau buvo sakoma, kad osteoporozė – senatvės liga, tačiau dabar manoma, kad problemos iškyla dar vaikystėje. Kaulų audinio stiprumą lemia įvairios priežastys. Stipresni kaulai būna tų, kurie vaikystėje tinkamai maitinosi, daug judėjo. Jei žmogus rūko, nesportuoja, vartoja alkoholio, per mažai sveria ir vartoja per mažai kalcio ir vitamino D – visi šie veiksniai didina riziką susirgti osteoporoze ir patirti kaulų lūžius.

Jeigu tėvai sirgo šia liga, jei anksčiau jums buvo lūžęs šlaunikaulis, jūsų ūgis sumažėjo daugiau nei 3 cm ar jūs surūkote daugiau nei 20 cigarečių per dieną, gerai būtų nedelsti ir pasikonsultuoti su savo gydytoju – išsiaiškinti, ar negresia osteoporotiniai kaulų lūžiai. Vienas iš rizikos veiksnių yra ir virškinimo sutrikimas.

Tinkamas gyvenimo būdas

Daugelis žmonių nesuvokia, kad šiandienos veiksmai gali sumažinti lūžių riziką ateityje. Norint apsisaugoti nuo ligos, reikia sveikata rūpintis jau vaikystėje. Gyvenimo būdas turi daug įtakos, ar susirgsite osteoporoze, taigi yra daug priemonių, kurių galima imtis, kad būtų apsisaugota nuo jos. Tarptautinis osteoporozės fondas rekomenduoja reguliariai sportuoti (ypač geri svorio kilnojimo pratimai, nes jie padeda stiprinti kaulus ir raumenis) ir valgyti subalansuotą maistą, kuriame yra pakankamai kalcio ir vitamino D.

Rekomenduojama kasdienė kalcio dozė žmonėms per 50 metų yra 1200 mg. Ji prilygsta maždaug pusantro litro, arba 6 stiklinėms, pieno. Bet jei neįsivaizduojate savęs tiek daug išgeriančio pieno kasdien, yra gausybė kitų būdų, kaip gauti kalcio. Jo yra sūryje, jogurte, džiovintuose vaisiuose, daržovėse. Vitaminas D padeda pasisavinti kalcį, jo yra žuvyje, kiaušinio trynyje, jis gaminasi būnant saulės šviesoje.

Dažnai tiek vyrams, tiek moterims per 60 metų kalcio reikia vartoti papildomai, nes kasdieniame maiste jo trūksta ir metams bėgant silpnėja organizmo gebėjimas pasisavinti kalcį.

Norintieji sužinoti, ar pakankamai kasdien gauna kalcio su maistu, gali pasinaudoti kalcio skaičiuokle, ją galima rasti internetinėje svetainėje: www.kalcis.lt. Čia taip pat yra informacijos apie kalcio poreikį įvairaus amžiaus žmonėms, kalcio trūkumo požymius, pasekmes, osteoporozę. Čia galima rasti ir testus, padėsiančius nustatyti, ar jums trūksta kalcio, ar gresia osteoporozė ir kaulų lūžiai.

Svarbu žinoti, kiek kalcio reikėtų suvartoti įvairaus amžiaus žmonėms. Naujagimiams tai turėtų būti 400 mg per parą, vaikams – apie 800-1200 mg per parą, o vyresnio amžiaus žmonėms – ir 1500 mg per parą.

Kaulai bus sveiki tik tada, jeigu žmogus gaus pakankamą mineralų ir vitaminų kiekį, valgys daug vaisių ir daržovių, sportuos ir reguliariai tikrinsis sveikatos būklę. Nesigydantieji gali patirti rimtų komplikacijų. Dažniausiai pasitaiko šlaunikaulio lūžis, jis itin pavojingas, nes pusė patyrusiųjų šį lūžį miršta per pusmetį, o kiti lieka neįgalūs.

Dažnai patiriami ir stuburo slankstelių lūžiai. Jie gali būti nepastebimi, nors vargina skausmas, žmogus kūprinasi, deformuojasi krūtinės ląsta, pakenkiami vidaus organai, tačiau ligonis tai priskiria kitiems negalavimams. Tik rūpindamiesi savo sveikata, vartodami tinkamus preparatus, valgydami reikalingus produktus, daug judėdami ir atsisakydami žalingų įpročių galėsite išvengti pavojingų ligų ir jų komplikacijų.

Neringa Sirtautienė

TAIP PAT SKAITYKITE