Dar pamenate kaip šokinėti per virvutę? Ar gebate peršokti kelyje pasitaikiusią duobutę ar tiesiog stryktelėti iš laimės? Jei šiuos ir panašius veiksmus atlikdavote tik vaikystėje, metas susimąstyti. Kada liovėtės tai daryti — besilaukiant, po gimdymo, ėmus dirbti sėdimą darbą, priaugus svorio, po ligos, operacijos?
Iki šiol apie dubens dugno raumenis geriausiu atveju buvo girdėjusios tik besilaukiančios ar jau pagimdžiusios moterys, tačiau ši tema turi būti aktuali platesnei visuomenės daliai.
Vikrumo praradimas yra pirmas aiškus požymis, kad kūnas darosi nepakeliama našta jūsų raumenims. Prie šio pojūčio didele dalimi prisideda liemens, kvėpavimo bei dubens dugno raumenų kompleksas ir jų funkcijos kokybė. Minėtų raumenų sąsajos įrodytos ne vienu moksliniu tyrimu*, nors lietuvių kalba patikimos informacijos šia tema dar nėra daug*Norint aiškiau suprasti šio komplekso ryšius, pakanka įsivaizduoti paprastą rankų darbo būgną. Instrumentas gerai skamba tik tuomet, kai suderintai veikia visos jo konstrukcinės dalys. Odinę membraną galime įsivaizduoti kaip diafragmą (pagrindinį kvėpavimo raumenį), būgno rėmą — juosmenį, o įtemptas virves — dubens sritimi. Mušant būgną, vibracija persiduoda visais paviršiais ir priverčia vibruoti įtemptas virves. Panašus mechanizmas veikia ir teisingai kvėpuojant — aktyviai dirba liemuo bei dubens dugno sritis. Problemos kyla tuomet, kai dėl traumų minėtose srityse ar ydingo gyvenimo būdo sutrikdoma juosmens „būgno“ veikla. Be vikrumo praradimo, šią disfunkciją lydi juosmeninės stuburo dalies skausmai, apykaklės srities įtampa, sunkumo jausmas, pakitusi eisena (sunkios kojos), kojų sąnarių skausmai, šlapimo nelaikymas, lytinių funkcijų sutrikimai ir net depresija.
Jaunoms mamoms, nerekomenduojama iškart po gimdymo griebtis pilvo preso stiprinimo pratimų, ar intensyvių fizinių krūvių. Visiems, įtariantiems DDR raumenų disfunkciją, reiktų pradėti nuo taisyklingo kvėpavimo mokymosi. Tokiu būdu suaktyvinus DDR galima juos sąmoningai treniruoti. Išmokus valdyti ir jausti šią sritį metas imtis pilvo ir kitų liemens raumenų aktyvinimo. Būtina žinoti , kad per drąsiai pasirinkus fizinį krūvį, rezultatai bus lėtai ir sunkiai pasiekiami, be to su didele traumų tikimybe. Dažnai tokiais atvejais ima skaudėti juosmenį, kenčia klubų bei kelių sąnariai ir pan. Nepamirškite, kad fizinis krūvis reikalingas sveikatai, o atvirkščiai.
Taigi, po ilgesnės pertraukos lekiant į parką, sporto klubą ar grupinę treniruotę, būtų pravartu apsilankyti pas kineziterapeutą ar kitą kompetentingą specialistą, gebantį įvertinti ar teisingai skamba jūsų „liemens būgnas“. Tik jį suderinus saugu grįžti prie aktyvaus laisvalaikio.
Tiek kvėpavimo, tiek pilvo preso pratimus atlikti nesudėtinga, be to, gana populiaru. Tačiau nemažiau svarbus DD lieka užmirštas. Galbūt todėl, kad ši sritis siejama su intymumu ir itin asmeniškomis gyvenimo detalėmis, žmonės nelinkę dalintis su specialistais, net jei patiria tiesioginių sutrikimų — šlapimo, išmatų nelaikymas, lytinių funkcijų sutrikimas. Šie požymiai dažnai nepelnytai siejami su negrįžtamais senatviniais pakitimais ar nevalyvumu. Žmonės jaučia gėdą, nerimą, nepasitikėjimą, patiria įvairias baimes, dažnai nukenčia gyvenimo kokybė.Yra daugybė būdų padėti besikreipiantiems į specialistą, tačiau neturintys pakankamai informacijos ir mitais patikėję žmonės praranda galimybę gydytis ir pasveikti.
Dubens dugno raumenų lavinimas yra dažniausiai rekomenduojamas konservatyvus gydymo būdas, efektyviai sprendžiantis tiek šlapimo nelaikymo, tiek kitas su šių raumenų disfunkcija susijusias problemas. Yra sukurta įvairių efektyvių metodikų dubens sričiai treniruoti. Vienos populiaresnių — Kėgelio pratimai, Benitos Cantieni knygoje „Tigro jausmas“ aprašomos technikos, mankštos ant didžiųjų kamuolių ir pan. Tačiau specialistai sutaria, kad visus gydomuosius pratimus pacientams yra sudėtinga atlikti, ypač neišmanant anatomijos, nematant ir neturint galimybės lengvai apčiuopti ir įsivaizduoti tikslinės srities. Gydymo tikslais naudojamos ir intravaginalinės ar analinės terapijos priemonės bei elektrostimuliatoriai, tačiau invazinė terapija ne visiems priimtina ir patogi.
Lenkų medicininės inžinerijos kompanija MedenInmed pasitelkusi šveicariškas technologijas sukūrė unikalų dubens dugno raumenų treniruoklį STOIS pelvictrainer. Klientui juo naudotis — paprasčiau nei dviračiu. Pratimai atliekami sėdint, apsirengus, nereikalinga jokia invazija.
STOIS sėdynėje įmontuoti šveicarų sukurti specialūs sensoriai ne tik fiksuoja menkiausią dubens dugno raumenų aktyvumą, bet ir suteikia galimybę treniruotės metu ekrane „piešti“ ir stebėti jų veiklos diagramą.
Mankštos metu iškart gaunamas biogrįžtamasis ryšys. Tai ypač motyvuoja pacientą, pagreitina mankštos efektyvumą bei ženkliai palengvina darbą specialistams. Idealiu atveju, STOIS pelvictrainer treniruotės derinamos su klasikine kineziterapija.
Svarbu paminėti, kad DD sudaro kelių tipų raumenys — skersaruožiai ir lygieji. Pastarieji randami tuščiavidurių organų sienelėse, šlapimo pūslėje, pilvo ertmėje, gimdoje, vyrų ir moterų dauginimosi organuose, virškinimo trakte, kvėpavimo trakte, kraujagyslėse, odoje, regos organuose ir kitur. Jie ypatingi tuo, kad žmogus juos valdo nevalingai. Jų atsipalaidavimo fazė yra ilgesnė už susitraukimo. Šių raumenų funkcija priklauso nuo vegetacinės sistemos, t.y. nuo emocijų. Kai toks gyvenimo tempas, dažnai net malonumai sukelia stresą. Lygieji raumenys į stresą reaguoja susitraukdami. Per ilgas raumens susitraukimas lemia jo elastingumo praradimą ir disfunkciją. Šie anatominiai ypatumai gana lengvai paaiškina komplikuotą gimdymą, su baime jo laukiančioms mamoms; apsunkintą pieno išsiskyrimą maitinant kūdikį krūtimi; įtemptai dirbančių žmonių patiriamą diskomfortą stuburgalio srityje ir pan. Dažnai pertemptų ir nusilpusių raumenų požymiai būna panašūs, pvz. šlapimo nelaikymas. Klaidingai manant, kad DD raumenys per silpni, imamasi jų stiprinimo, kuris tik užaštrina problemą. Prieš pradedant lavinti DDR, labai svarbu nustatyti kokios būklės jie yra — per daug atpalaiduoti ar įtempti. Yra įvairių metodikų tai padaryti, tačiau viena paprastesnių ir prieinamesnių — STOIS pelvictrainer. Atliekant užduotis su šiuo treniruokliu, esant padidėjusiam DDR tonusui, kreivės nepavyksta nuleisti iki reikiamos, 0% žymos. Negebėjimas atpalaiduoti DDR bei jų elastingumo praradimas, būdingas jautresniems, streso netoleruojantiems žmonėms. Nustačius per didelę DDR įtampą, nereiškia, kad juos reikia palikti ramybėje. Yra įvairios atsipalaidavimo, kvėpavimo ir net masažo technikos, kurių gali apmokyti kompetentingas specialistas. Šiluma taip pat tinkama terapinė priemonė. Taigi, dubens dugno raumenis reikia ne tik stiprinti, lygiai taip pat svarbu gebėti juos atpalaiduoti ir išsaugoti elastingumą.
Atsistačius DDR funkcijai ir pajutus „liemens būgno“ galią, palengvėja galūnės, kinta eisena, laikysena, normalizuojasi mažojo dubens funkcijos, žmogus darosi vikresnis, grakštesnis ir laimingesnis.
*Literatūra:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2664121/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4273538/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486263/
4.http://www.funkcinemedicina.lt/wp-content/uploads/Dr.-Brigitos-Zachovajevienės-LFMTKA-narės-daktaro-disertacija-Kaunas-2013.pdf
5. http://www.sveikuoliai.lt/manksta-po-gimdymo-rekomenduojami-pratimai/
6. http://www.dianeta.lt/products/dubens-dugno-raumenu-treniruoklis-stois-pelvictrainer/