Mollers

Kokie žaislai lavina trimetį?

Prekybos centrų lentynos lūžte lūžta nuo žaislų, ant kurių etikečių puikuojasi užrašas, kad tai ne šiaip koks žaislas, o lavinamasis. Kaip išrinkti tinkamiausią trimečiui ir kuris jų ką lavina?

Pasak JAV vaiko raidos specialistų, renkantis žaislus labai svarbu ne tik jų kokybė, bet ir paskirtis. Net ir gražiausi spalvingi žaislai mažyliui greitai tampa nuobodūs, jei neatlieka kokios nors funkcijos. Geriausi žaislai, pasak specialistų, yra tie, kurie lavina specifinius įgūdžius. Psichologė Susan Hardwicke „Žaislų žinyno” apžvalgoje teigia, kad lavinamųjų žaislų privalumas yra skirtingų įgūdžių, kurie vėliau pritaikomi vaiko gyvenime, formavimas. Žinoma, pagrindinė žaislų paskirtis – žaisti, tačiau kai kurių kategorijų žaislai aktyvumą, kūrybingumą ar judrumą skatina daugiau nei kiti. Žaidimų įvairovė suteikia vaikui galimybę pažinti ir vystyti fizinius, socialinius, kūrybinius ir intelektualinius įgūdžius. Pavyzdžiui, vaidindami ar fantazuodami vaikai lavina kalbą ir vaizduotę – tai puikūs skaitymo ir rašymo pamatai. Rankdarbių ar statybos komplektas lavina motorinius įgūdžius ir sumanumą, gebėjimą sekti instrukcijas, išlaikyti darbo eiliškumą, ugdo kantrybę. Renkant žaislus šio amžiaus vaikams reikia būti išradingiems ir atsakingiems, mat lavinamieji žaislai yra svarbesni vaikui vystantis, nei, tarkime, minkšti žaislai.

Populiariausios lavinamosios žaislų grupės
● Konstruktoriai. Lavina erdvinį samprotavimą, pirštų miklumą, ugdo valią, ištvermę ir pratina iki galo atlikti pradėtą užsiėmimą. Konstrukcinės medžiagos – tai įvairių formų modulinės kaladėlės, stambios ir smulkios statybinės medžiagos, konstruktorių rinkiniai, skirti vaiko kūrybiškumui, išradingumui, konstrukciniams įgūdžiams formuoti. Žaisdami vaikai mokosi sutelkti dėmesį, ugdomas jų savarankiškumas, loginis mąstymas. Statybinės medžiagos reikalinga ir kūrybiniams vaikų žaidimams. Iš jų galima statyti namą lėlei, tiltą, padaryti kopėčias ir kitus statinius, kurių gali prireikti žaidžiant. Kad konstruktoriai lavintų juslę, jie turi būti įvairių formų ir įvairaus didumo.
● Meno ir amatų medžiagos. Vaškiniai pieštukai, kreidos, flomasteriai, tapybos reikmenys, klijai, modeliavimo medžiagos, keramikos rinkiniai padeda mažyliui suprasti spalvų derinimo galimybes, moko atkartoti, fantazuoti ir kurti. Šiuo amžiaus tarpsniu vaiko pirštai jau ganėtinai išlavinti, kad galėtų atlikti smulkius darbelius, jis gali ilgesnį laiką sutelkti dėmesį ir darbą atlikti iki galo.
● Namų teatras. Lavina vaizduotę ir padeda vystytis kalbai. Teatralizuoti žaislai – tai įvairios lėlės, teatro personažai, karnavaliniai žaislai, primenantys vieną ar kitą personažą. Vaikai su jais žaidžia, vaidina – taip ugdoma jų kalba, vaizduotė, kūrybiškumas, vaidybiniai sugebėjimai.
● Stalo žaidimai. Moko susikaupti ir skatina reakciją. Trimetis, nors dar yra kiek egocentriškas, jau mokosi žaisti ne vienas, todėl stalo žaidimai padeda mokytis komandinių žaidimų. Tinkamiausi žaidimai, kurie skatina pažinimą (gyvūnėliai, domino), aprėpia skirtingų spalvų ir formų gamą, lavina pastabumą (kauliukai).
● Sportinė įranga. Tai žaislai, kurie labai naudingi, nes kiekvienam vaikui reikia kuo daugiau judėti. Sportiniai žaislai lavina vaikų judesius, koordinaciją, skatina aktyvumą, vikrumą, ugdo drąsą, padeda orientuotis erdvėje, pratina laikytis taisyklių. Šių žaislų paskirtis skiriasi: vieni jų lavina rankų, pečių raumenis (sviediniai, lankai, strėlės ), kiti – bėgimą, šuoliukus, stiprina kojų raumenis (riedučiai, dviračiai, pačiūžos), treti skatina žaisti grupinius žaidimus, ugdo norą bendrauti (krepšinis, tenisas).
● Dėlionės. Šio tipo žaidimai lavina regimąją atmintį ir kantrybę, nes dėliojimas yra ilgas ir nuoseklus procesas. Taip pat rinkdamas dėlionę mažylis treniruoja savo mažų rankučių raumenis, lavina judesių koordinaciją. Siekdamas atsiminti ir į tinkamą vietą padėti detalę, vaikas lavina akių ir rankų koordinaciją. Trimečio regos gebėjimai yra pakankami, kad jis galėtų pastebėti skirtumus tarp spalvų, formų ir detalių atitikmenis. Trimečiui tinkamiausios dėlionės su paprastu ir aiškiu paveikslėliu, vaizduojančiu vieną didelį daiktą ar gyvūną.
● Funkciniai žaislai. Tai siuvimo mašinos, mezgimo, karoliukų ar drožimo rinkiniai, virtuvės įranga ar lėlių aksesuarai, leidžiantys vaikui imituoti suaugusiųjų pasaulį. Šie žaislai moko paprastų buities darbų, rankdarbių ar rūpintis kitu – lėle, augintiniu ir kt.
Jurgita Ramanauskienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE