REXSAN

Jūros liga sausumoje

„Net trumpa išvyka mašina dukrytei tampa tikra kančia – jai būna bloga. Kaip to išvengti?” – klausia trimetės Mildos mama Aušra.
Nesvarbu, ar susiruošėte keliauti mašina, traukiniu, laivu ar lėktuvu – kelionę gali apkartinti vadinamoji supimo liga, sukelianti pykinimą ar net vėmimą. Terminas „supimo liga” nėra visai tikslus, nes supimas nėra jokia liga – tai visiškai natūrali 2–12 metų vaikų reakcija į supimą, nes jiems dar nėra galutinai susiformavę pusiausvyros aparato organai.

Kaip pagelbėti mažajam keliautojui
Bet ką gi daryti, jei judėjimo simptomai yra labai ryškūs ir trukdo keliauti? Suprantama, reikia imtis priemonių šio reiškinio padariniams sumažinti.
● Neleiskite mažyliui keliauti tuščiu skrandžiu. Bet likus valandai iki kelionės taip pat neleiskite prisivalgyti iki soties, ypač riebaus maisto. Geriausia lengvai užkąsti ko nors neaštraus, neriebaus, virto ar lengvai patroškinto.
● Į kelionę įsidėkite šviežių vaisių ar daržovių, negazuoto mineralinio vandens arba rūgščių sulčių. Stipriai gazuotų ar saldžių gėrimų reikėtų vengti.
● Pasistenkite, kad transporto priemonėje būtų gryno oro. Kuo daugiau – tuo geriau. Jei tokios galimybės nėra, turėkite su savimi vėsių akių ar kaklo kompresų.
● Jei keliaujate autobusu, esant galimybei stenkitės pasodinti mažąjį keliautoją transporto priemonės priekyje. Kelionės metu pasiūlykite vaikui žiūrėti pro langą į tolį. Dar geriau – pasirinkti tokį kelionės laiką, kai vaikas miega pietų pogulio, nes snaudžiant mažiau pykina.
● Kuo daugiau bendraukite su mažyliu. Tai atitrauks jo dėmesį nuo supimo.
● Esant galimybei pasirinkite tinkamą judėjimo greitį, venkite dažnų posūkių, staigiai didinti ar mažinti greitį.
● Prieš kelionę stenkitės vaiką nuraminti – pykinimą taip pat gali sukelti baimė ir įtampa.
Dar tik ruošiantis keliauti
Jeigu žinote, kad mažylį kankina ši bėda, pabandykite jai užbėgti už akių gerokai anksčiau, nei susiruošite į kelionę. Tik apie savo tikslus vaikui geriau neprasitarkite – paversti tai smagiu žaidimu.
● Stiprinkite pusiausvyros aparato organus: supkite mažylį, šokite ratelį, sukitės, aplinkui, pasiūlykite jam pašokinėti ant batuto arba sėdint ant didelio pripučiamo sportinio kamuolio.
● Nešiokite vaiką ant rankų, nebijokite, kad jis jūsų laikomas pakabės žemyn galva.
● Pamokykite savo atžalą plaukti, važinėti dviračiu, kaskart ilgindami šio malonumo laiką.
Renata Maslauskienė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE