Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, be to, turi teigiamos įtakos taisyklingai mažylio padėčiai gimdoje.
Pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos reikėtų jau penktąjį, vėliausiai – septintąjį nėštumo mėnesį. Mankšta yra puiki priemonė nugaros skausmų profilaktikai, raumenų tonusui palaikyti. Pratimai didina bendrą moters darbingumą, nuo jų gerėja miegas, o tai padeda atkurti įvairių organų bei sistemų balansą, kuris nėštumo metu kartais būna sutrikęs. Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, didina klubų sąnarių amplitudę bei dubens paslankumą, stiprina širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, jutimų sistemas, lavina laikyseną. Mankštindamosi būsimosios mamos išmoksta reguliuoti stuburui tenkantį krūvį. Šie pratimai taip pat gerina kraujotaką kojų venose. Fizinis aktyvumas gerai veikia ne tik mamą, bet ir vaikelį – jis gauna daugiau deguonies, gerėja jo medžiagų apykaita.
Pratimas, stiprinantis apatinius dubens ir šlaunų raumenis
Atremkite nugarą į kamuolį, pėdas ir kelius suglauskite. Lėtai tūpkite žemyn, lenkdamos kojas per kelius. Kai kojos bus sulenktos stačiu kampu, sustokite ir 5 sekundes išbūkite tolygiai kvėpuodamos. Pratimą kartokite penkis kartus.
Pratimas, stiprinantis kojų ir apatinius dubens raumenis
Atsistokite tiesiai, kojas praskėskite plačiau, pritūpkite, ištieskite rankas į šalis ir įkvėpkite. Tada atsistokite ir iškvėpkite. Pasisukite į dešinę pusę, ištieskite rankas į šalis, pritūpkite ir įkvėpkite. Grįžkite į pradinę padėtį, iškvėpkite. Tą patį judesį atlikite į kairę pusę. Pratimą kartokite šešis kartus.
Pratimas, stiprinantis apatinius dubens raumenis ir tempiantis nugaros raumenis
Atsisėskite turkiškai, pasukite pečius į dešinę pusę (smakras turi būti kuo arčiau peties) ir šitaip išbūkite 5 sekundes, kvėpuokite tolygiai. Tada grįžkite į pradinę padėtį ir sukitės į kairę pusę. Pratimą kartokite po tris kartus į kiekvieną pusę.
Pratimas, stiprinantis pilvo bei apatinius dubens raumenis ir tempiantis nugaros raumenis
Pradinė padėtis – atsistokite tiesiai, kojos plačiai, pasilenkite į priekį. Atsiremkite rankomis į pusiau sulenktus kelius, įkvėpkite. Tuomet pradėkite pamažu riesti nugarą į viršų, įtempdamos sėdmenų raumenis, o galvą pamažu leiskite žemyn, iškvėpkite. Pratimą kartokite šešis kartus.
Pratimai, skirti nugaros raumenims tempti
Atsistokite tiesiai, kojos pečių pločio, truputį sulenktos per kelius. Pasisukite į dešinę pusę, nugarą atpalaiduokite, tada pasisukite į kairę pusę. Pratimą kartokite po tris kartus į kiekvieną pusę.
Atsisėskite tiesiai, plačiai išskėskite kojas, rankomis remkitės už nugaros. Išsilenkite, suveskite mentis ir pažiūrėkite į lubas, įkvėpkite. Tada susilenkite, galvą nuleiskite ir iškvėpkite. Pratimą kartokite šešis kartus.
Atsisėskite tiesiai, plačiai išskėskite kojas, rankas įremkite į nugarą, įkvėpkite. Tuomet pasisukite į kairę pusę ir sėskitės ant kairiojo klubo, iškvėpkite ir grįžkite į pradinę padėtį. Įkvėpkite ir dešiniu klubu pasisukite į dešinę pusę. Pratimą kartokite po tris kartus į kiekvieną pusę.
Konsultavo specialistė, „Impuls“ sporto klubo kineziterapeutė Eglė Urbonavičienė
Jolanta Kristanaitytė