Nobel biocare

Kodėl gimdymui reikia ruoštis ne tik fiziškai: procedūros, su kuriomis gali tekti susidurti

Natūralus gimdymas paprastai laikomas geriausiu tiek mamai, tiek jos kūdikiui. Žinoma, darant prielaidą, kad nėštumo metu nėra jokių komplikacijų, kurios trukdytų natūraliai gimdymo eigai.

Praktiškai nėra gimdymo, kurio metu nebūtų atliekamos akušerinės procedūros. Gimdymo metu būtina stebėti vaisiaus širdies ritmą, kartais reikia įkirpti tarpvietę arba padėti gimdyti, naudojant žnyples. Taip jau dažniausiai atsitinka, kad mūsų vaikai neskuba žengti į šį pasaulį. Tokiomis aplinkybėmis gimdymas turi būti skatinamas. Ypač kai gimdyvė yra nusikamavusi po daugybės valandų, praleistų gimdymo palatoje, be to, kai gresia pavojus motinos ar vaiko gyvybei. 

Šiame straipsnyje supažindinsime jus su visais akušerinės intervencijos būdais, kad gimdymo metu nenustebtumėte.

1. Vaisiaus širdies ritmo (KTG) stebėjimas

Gimdymas praktiškai nevyksta neprijungus mamos prie specialaus aparato – kardiotokografo.

Tai prietaisas, registruojantis gimdos susitraukimus ir vaisiaus širdies veiklą, taigi ir reakciją į susitraukimus gimdant. Susitraukimai gali būti įrašyti popieriuje tolesnei analizei. KTG tyrimo aprašyme yra išskiriamas bazinis dažnis ir periodiniai pokyčiai. Prietaisas yra dedamas ant mamos pilvo ir pritvirtinamas specialiais diržais. Vaisiaus širdies funkcijos tyrimas atliekamas dviem etapais. Pirmasis etapas yra tokografija, kuri registruoja gimdos susitraukimus. Antroji – kardiografija, fiksuojanti vaisiaus širdies ritmą. Šis metodas leidžia anksti diagnozuoti vaisiaus hipoksiją ir taip išvengti vėlesnių vaiko anomalijų.

2. Gimdymo skatinimas

Gimdymas pradedamas, naudojant papildomas priemones, tais atvejais, kai gresia pavojus motinos ar vaiko gyvybei arba kai gimdymas neįvyksta po 40 nėštumo savaičių.

Norėdami paskatinti gimdymą, gydytojai:

  • Praduria vaisiaus vandenų pūslę (amniotomija) – tai viena dažniausių procedūrų, kuri pagreitina gimdymą ir padeda įvertinti vaisiaus būklę. Ją atlieka akušerė arba gydytojas, naudodamas specialų plastikinį kabliuką ginekologinės apžiūros metu.
  • Suleidžia oksitocino – hormono, kuris skatina gimdos susitraukimus. Vartojimas prasideda mažomis dozėmis, nuolat stebint vaisiaus būklę.

3. Chirurginis gimdymas

Kai gimdymas staiga sustoja, reikėtų taikyti labiau invazinius metodus. Tam kai kuriose šalyse yra naudojamas vakuuminis aparatas arba žnyplės (įrankis, panašus į sulenktus šaukštus, kuris laiko kūdikio galvą ir mechaniškai ištraukia). 

Šiuo metu abu šie mechaniniai būdai yra naudojami retai ir tik tada, kai gimdymo kanale matoma galva. Abi šios procedūros dažnai pakeičiamos cezario pjūviu. Šie būdai gali sukelti šiokią tokią riziką tiek motinai, tiek kūdikiui, todėl vengiama juos naudoti. Vaikui gali pabrinkti poodinis audinys ir atsirasti mėlynių, mama gali patirti lytinių takų ir tarpvietės sužalojimus. Šių procedūrų indikacijos yra: vaisiaus hipoksija, priešlaikinis placentos atsiskyrimas, motinos širdies ar plaučių ligos, motinos išsekimas.

Siekiant išvengti komplikacijų, epiziotomija (tarpvietės kirpimas) yra įprasta procedūra gimdymo metu. Pasak akušerių, geriau daryti kontroliuojamą pjūvį, nei leisti odai įtrūkti (plyšti) ne taip taisyklingai, kadangi tokiu būdu tarpvietė ilgiau gyja. 

Pasiruoškite gimdymui visais įmanomais būdais

Dažna moteris galvoja, kad pasiruošti gimdymui fiziniu lygmeniu yra viskas, ko reikia. Deja, tačiau to nepakanka. Gimdymas ir akimirkos po jo yra ypatingai svarbūs momentai, apie kuriuos turite žinoti kiek įmanoma daugiau. Nežinodamos tam tikros informacijos galite praleisti svarbius dalykus. Pavyzdžiui, galimybė surinkti naujagimio virkštelės kraują iškart po vaiko gimimo. Jei paklaustumėte besilaukiančių moterų apie tai, turbūt pusė iš jų net nenumanytų, apie ką jūs kalbate. Taip yra todėl, kad gimdymui ruošiamasi tik fiziškai. 

Po gimimo surinktas naujagimio virkštelės arba placentos kraujas gali būti labai naudingas vėliau. Virkštelės kamieninės ląstelės, išgautos iš po gimdymo surinkto kraujo, gali padėti išgydyti daugiau nei 80 ligų. Ši procedūra nėra kompensuojama Ligonių kasų, todėl kainomis galite pasidomėti čia: https://www.placenta.lt/paslaugu-kainorastis/.

Taigi, kuo daugiau domėsitės apie procedūras nėštumo bei gimdymo metu bei iškart po gimdymo, tikėtina, nepraleisite tokių galimybių kaip naujagimio virkštelės kraujo surinkimas.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE