Gudručio vaistinė

Kad mažylio užpakaliukas neraustų

Kad mažylio užpakaliukas neraustų

Mažylių, kurie dėvi medžiagines sauskelnes, užpakaliukų odelė išskirtinai būna švari, graži, neparaudusi. Vaikučio užpakaliuko odelė visą laiką kvėpuoja, jos nedirgina jokios sintetinės medžiagos. Tačiau kartais, pradedant naudoti medžiagines sauskelnes arba jau po kurio naudojimo, mažylio užpakaliukas parausta. Priežasčių gali būti daug.

Atraskite savo:

  • Kuo skalbiate medžiagines sauskelnes? Jeigu skalbiate milteliais, gali būti, jog jie gerai neišsiskalbia. Patekus šlapimui, likę skalbimo milteliai aktyvuojasi ir dirgina mažylio odelę. Net jeigu skalbiate medžiagines sauskelnes milteliais, kurie skirti kūdikiams, jautrią odelę turintiems vaikams, arba skalbikliais, nuo kurių, skalbiant vaikučio drabužėlius, ankščiau nebuvo paraudimų, neatmeskite šios galimos priežasties. Juk tokio tipo milteliai skirti drabužėliams, kurie dėvimi sausi. Likusios miltelių dalelės aktyvuojasi šlapiame audinyje.

Patarimai ką daryti. Skalbiant skalbimo mašina medžiagines sauskelnes su milteliais, nustatykite papildomą skalbimo rėžimą. Taip milteliai išsiskalbs geriau.

Keiskite skalbimo miltelius. Pabandykite skalbiamuosius muilo riešutus, eko burbulus, kitus ekologiškus skalbiklius.

  • Naudojate medvilnines sauskelnes ir vystyklus? Medvilnė neturi antimikrobinių savybių, todėl, į ją įsigėrus šlapimui, dauginasi bakterijos. Tai dirgina vaikučio odelę, ir ji parausta.

Patarimai ką daryti. Pabandykite sauskelnes iš bambuko ir/arba kanapės audinių. Bambuko ir kanapės medžiaga turi antimikrobinių savybių. Tyrimais nustatyta, jog šiose medžiagose po 24 val. bakterijų sumažėja daugiau nei 90 %. Net jeigu visą dieną naudojate medvilnines arba sintetines antimikrobinių savybių neturinčias sauskelnes, rekomenduojame nors nakčiai naudoti kanapines ir/arba bambukines sauskelnes.

  • Ar pakankamai dažnai keičiate medžiagines sauskelnes? Pagrindinė mažylio užpakaliuko paraudimo priežastis – tai gana ilgas odos kontaktas su kakučiu. Naujagimių išmatos būna skystos tekstūros – toks kakutis dar greičiau „iššaukia” paraudimus.

Konkrečios taisyklės, kaip dažnai reikia keisti medžiagines sauskelnes, nėra. Tai priklauso nuo sauskelnės sugeriamumo, vaikučio tuštinimosi bei šlapinimosi dažnumo ir pan. Tėveliai, naudodami medžiagines sauskelnes, su patirtimi pagal poreikius individualiai nusprendžia kaip dažnai jas keisti. Tačiau net ir vienkartinių sauskelnių gamintojai rekomenduoja sauskelnes keisti kas 2 valandas, o pasituštinus vaikučiui – iš karto.

Patarimai ką daryti. Rekomenduojame keisti medžiagines sauskelnes ne rečiau kaip kas 2 valandas, išskyrus naktį. Jeigu mažyliui jau gana smarkiai paraudonavo odelė, kol praeis raudonumas, sauskelnes keiskite dažniau – jeigu įmanoma, po kiekvieno pasišlapinimo. Visada pakeiskite medžiagines sauskelnes vaikui pasituštinus. Mažylio užpakaliuką nuplaukite po tekančiu vandenuku be muilo ir švelniai bei gerai nusausinkite. Odelės netrinkite.

  • Vaikučiui dygsta dantukai?

Gydytojai sako, jog dantukų dygimas nedaro įtakos vaikučio susirgimams, mažiems negalavimams (slogytė, kosuliukas, nedidelė temperatūra ir pan.). Tačiau mamos žino, jog dygstant dantukams, vaikučio imuninė sistema ne tokia stipri ir „pasiduoda” įvairioms bakterijoms. Taip gali „pasiduoti” ir užpakaliuko odelę dirginančioms bakterijoms.

Patarimai ką daryti. Kuo dažniau darykite oro „vonias”, tepkite nuo vystyklų bėrimo skirtais kremukais.

  • Pradėjo ragauti naujo maistelio. Dažniausia 4-6 mėnesių vaikučių užpakaliuko paraudimo priežastis būna kieto maisto ragavimas/valgymas. Naujas maistas keičia kakučio tekstūros sudėtį ir sąlygoja dažnesnį tuštinimąsi. Jeigu maitinate tik krūtimi, vaikučio užpakaliuko odelė gali reaguoti ir į tai, ką valgote.

Patarimai ką daryti. Jeigu iš tikrųjų įtariate, jog mažylio užpakaliuko odelė reaguoja į pasikeitusį jo ir/arba jūsų (jeigu maitinate krūtimi) maistą, venkite kai kurių produktų. Visų pirma, rūgštinių maisto produktų. Jie dažniausi paraudusių mažylių užpakaliukų nuo maisto kaltininkai. Tai būtų citrusiniai vaisiai ir sultys, pomidorai ir jų pagrindu pagaminti produktai, braškės, žemuogės, obuoliai, slyvos, persikai, vynuogės, razinos.

Antra produktų grupė, kuri gali įtakoti paraudimus – tai mažylio jautrumas tam tikriems maisto produktų baltymams: kviečių, pieno, sojos, ankštinių daržovių. Tai nereiškia, jog jūsų vaikutis yra alergiškas šiems produktams. Tiesiog tuo metu dar mažylio virškinimo sistema nesubrendusi susidoroti su produktų baltymais. Tiesa, reiktų pažymėti, jog dėl šios priežasties paraudimai daugiau būna ties išange ir aplinkui ją, o ne kitose sauskelnės uždengtose vietose.

  • Viduriuoja? Mažyliui viduriuojant, kakutis būna rūgštus. Todėl tik šiek tiek ilgiau nepakeitus sauskelnės, išmatos vaikučio odelę „pagriaužia” ir ji paraudonuoja.

Patarimai ką daryti. Venkite produktų, kurie gali sukelti viduriavimą: karvės pieno pagrindu pagamintų mišinukų, pieno produktų, obuolių, kriaušių, vyšnių sulčių, abrikosų, persikų, slyvų ir pan.

Bendri patarimai

Nenaudokite vienkartinių drėgnų servetėlių. Jos savyje turi medžiagų, kurios dar labiau dirgina ir paraudina odelę.

Pasiruoškite natūralius nuovirus, kurie ne tik gerai nuvalo odelę, bet ir ją nuramina bei gydo. Receptukus rasite čia.

Prieš keisdami sauskelnes, leiskite mažyliui pasimėgauti oro „voniomis”.

Naudokite kremuką, skirtą jautriai odai po sauskelnėmis. Jis ne tik nuramins ir išgydys paraudusią odelę, bet naudojamas kiekvieną dieną,  apsaugos ją nuo paraudimų (mamyčių vadinamų – iššutimų).

www.daugkartines-sauskelnes.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE