Salbutamolum (sulphatum) Tarptautinis bendrinis pavadinimas : salbutamolio sulfatas
ATC kodas – N02C XO4 Firma gamintoja – Glaxo Wellcome
Ventolin inhaler – tai dozuotas aerozolinis inhaliatorius, kurio vienoje dozėje yra 100 arba 200 mkg salbutamolio. Ventodisks – tai diskai, ant kurių vienodais tarpais išdėstytos 8 dvigubos folijos pūslytės. Kiekvienoje pūslytėje yra 200 arba 400 mikrogramų salbutamolio sulfato ir laktozės dalelyčių mišinys. Įpakavime yra 15 diskų.
Salbutamolis yra selektyvus (2-adrenoreceptorių) agonistas. Jo terapinės dozės efektyviai veikia bronchų (2-adrenoreceptorius) ir turi labai silpną poveikį (arba visai neveikia) į širdies (1-adrenoreceptorius). Salbutamolis pradeda veikti greitai, todėl ypač tinka dusulio priepuolių nutraukimui bei profilaktikai, sergant lengvos eigos bronchine astma, o taip pat vidutinio sunkumo ir sunkios eigos bronchinės astmos paūmėjimų gydymui. Bronchus plečiantys preparatai nėra vieninteliais arba pagrindiniais vaistais sunkios ir nestabilios eigos bronchinės astmos gydymui. Sunkią bronchinę astmą reikia gydyti reguliariai, nes ji gali baigtis mirtimi. Sergant sunkia bronchine astma ligos simptomai yra pastovūs, būna dažni ligos paūmėjimai, ribotas fizinis aktyvumas, žymiai sumažėjusi kvėpavimo funkcija (PEF<60%, o jo paros svyravimai >30%, kurie paprastai negrįžta į normos ribas pavartojus bronchus plečiančius vaistus). Gydant tokius ligonius, skiriamos didelės inhaliacinių gliukokortikosteroidų dozės (pvz.: beklometazono dipropionatas >1 mg per parą) arba gliukokortikosteroidai per os. Skiriant bazinį gydymą gliukokortikosteroidais, Ventolin yra svarbus greitosios pagalbos vaistas sergantiesiems sunkios eigos bronchine astma paūmėjimų gydymui. Jeigu atsakas į vaisto pavartojimą pasidaro ne toks greitas ar pilnas, reikalinga skubi gydytojo konsultacija ir gydymas. Salbutamolis yra trumpalaikio poveikio (4 valandos) bronchus plečiantis vaistas, kuris greitai (per 5 minutes) išplečia bronchus grįžtamos bronchų obstrukcijos ( bronchinės astmos, lėtinio bronchito ir emfizemos) atveju. Jį galima vartoti ilgą laiką bronchinės astmos simptomų profilaktikai ir gydymui. Ventolin reikia vartoti esant bronchinės astmos simptomams arba prieš tas aplinkybes, kurios sukelia dusulio priepuolį (pvz.: prieš fizinį krūvį arba prieš numatomą kontaktą su alergenu). Ventolin yra ypač vertingas pirmos pagalbos vaistas sergantiesiems lengvos, vidutinio sunkumo ir sunkios eigos bronchine astma, tačiau negalima užmiršti laiku paskirti ir vartoti inhaliacinius gliukokortikosteroidus.
Ventolin Inhaler ir Ventodisks yra vartojami tik inhaliacijoms. Ventodisks vartojami su specialiu įtaisu – Ventolin Diskhaler.
Dusulio priepuolio gydymui vartojama: suaugusiems – 100 arba 200 mikrogramų, vaikams – 100 mikrogramų. Esant reikalui vaikams dozę galima padidinti iki 200 mikrogramų.
Fizinio krūvio astmos sindromo profilaktikai: suaugusiems – 200 mikrogramų, vaikams – 100 mikrogramų prie fizini krūvį. Esant reikalui vaikams dozę galima padidinti iki 200 mikrogramų.
Palaikomąjai terapijai: suaugusiems ir vaikams – iki 200 mikrogramų 4 kartus per dieną.
Ventodisks Dusulio priepuolio gydymui vartojama: suaugusiems – 200 arba 400 mikrogramų, vaikams – 200 mikrogramų.
Fizinio krūvio astmos sindromo profilaktikai: suaugusiems – 400 mikrogramų, vaikams – 200 mikrogramų prie fizini krūvį.
Palaikomąjai terapijai: suaugusiems – 400 mikrogramų 3-4 kartus per dieną, vaikams – 200 mikrogramų 3-4 kartus per dieną.
Bronchus plečiantis efektas daugeliui ligonių trunka 4-6 val. po inhaliacijos.
Ligoniams, kurie nesugeba koordinuoti kvėpavimo judesių su dozuoto aerozolinio inhaliatoriaus paspaudimu, rekomenduojama naudoti rezervuarą – Volumatic.
Perdozavus salbutamolį gali pasireikšti pašalinis poveikis, todėl dozė ir vartojimo dažnis gali būti padidinti tik gydytojui rekomendavus. Ventolin negalima vartoti daugiau, negu 4 kartus per dieną. Padidėjęs (2-adrenoreceptorių) agonistų poreikis rodo bronchinės astmos eigos pablogėjimą. Šiais atvejais reikia peržiūrėti ligonio gydymo planą ir paskirti gliukokortikoidus (žiūr. Galimos komplikacijos).
KONTRAINDIKACIJOS. Vertodisks negalima vartoti, esant padidėjusiam jautrumui bet kuriam preparato komponentui. Salbutamolis injekcijomis į veną ir kartais tabletėmis vartojamas priešlaikinio gimdymo sulaikymui, nesant placenta praevia, ante-partum kraujavimui ar nėštumo toksikozei. Tačiau negalima vartoti inhaliacinio salbutamolio nėštumo sulaikymui. Jokių salbutamolio formų negalima vartoti gresiančio aborto sulaikymui.
GALIMOS KOMPLIKACIJOS. Bronchinės astmos gydymas yra pakopinis ir ligonius reikia monitoriuoti kliniškai bei tiriant plaučių funkciją. Vis didėjantis trumpalaikio veikimo inhaliacinių (2-agonistų) suvartojimas rodo blogėjančią astmos eigos kontrolę. Tokiais atvejais būtina pakoreguoti gydymą. Staigus ir progresuojantis bronchinės astmos paūmėjimas yra gyvybei pavojinga būklė, todėl reikia pradėti terapiją kortikosteroidais arba padidinti jų dozę. Ligoniams, esant ligos pablogėjimo rizikai, galima paskirti kasdien matuoti PEF. Jeigu anksčiau vartotos preparato dozės efektyvaus poveikio laikas sutrumpėja ir tęsiasi mažiau 3 val., būtina dėl tolimesnio gydymo konsultuotis su gydytoju. Atsargiai salbutamolį turi vartoti sergantieji tireotoksikoze. Gydymas (2-adrenoreceptorių) agonistais gali sukelti hipokalemiją, ypač juos vartojant parenteraliai arba stacionarinių inhaliatorių pagalba. Šį jų poveikį potencijuoja ksantinai, steroidai, diuretikai ir hipoksija. Todėl sunkaus bronchinės astmos paūmėjimo metu, rekomenduojama nuolat tikrinti kalio koncentracija serume.
Negalima kartu vartoti salbutamolio ir neselektyvių (-blokatorių pvz. propranololio). Jį galima vartoti kartu su monoaminooksidozės inhibitoriais.
Vartoti vaistus nėštumo metu galima tik tuomet, kai preparato nauda motinai yra žymiai didesnė, negu galimas neigiamas poveikis vaisiui.
Manoma, kad salbutamolis išsiskiria su motinos pienu. Todėl motinoms, maitinančioms kūdikį savo pienu, jo vartoti nerekomenduojama. Preparato skyrimas galimas tik tuomet, kai vaisto nauda motinai yra žymiai didesnė, negu galimas neigiamas poveikis kūdikiui. Nėra žinoma, ar piene esantis salbutamolis yra kenksmingas naujagimiui.
Vartojant salbutamolį kartais būna skeleto raumenų tremoras, ryškiausiai pasireiškiantis rankose. Šis poveikis priklauso nuo dozės ir būdingas visiems (-adrenoreceptorių) agonistams. Retkarčiais pasitaikė galvos skausmai. Dėl periferinės vazodilatacijos kai kuriems ligoniams gali atsirasti kompensacinis širdies ritmo padažnėjimas. Skersaruožių raumenų spazmai ir alerginės reakcijos: angioedema, dilgėlinė, bronchų spazmas, hipotenzija, kolapsas – pasitaiko labai retai. Kaip ir vartojant kitus inhaliacinius preparatus, salbutamolis gali sukelti paradoksinį bronchų spazmą, pasireiškiantį staiga atsirandančiu dusuliu po preparato inhaliacijos. Tokiu atveju reikia paskirti kitą vaisto formą arba kitą trumpalaikio poveikio brochus plečiantį vaistą. Ventolin vartojimas turi būti nedelsiant nutrauktas, ligonis ištirtas ir, jeigu reikia, paskirtas alternatyvus gydymas. Salbutamolis inhaliacijomis gali sukelti burnos ir gerklės sudirginimą. Kaip ir vartojant kitus (-adrenoreceptorių) agonistus gali pasitaikyti ženkli hipokalemija. Labai retai vaikams (2-agonistai) gali sukelti padidinto aktyvumo epizodus. Kai kuriems ligoniams gali būti tachikardija.
Tinkamiausias antidotas perdozavus salbutamolį yra kardioselektyvūs (-adrenoblokatoriai). Ligoniams su bronchų spazmu anamnezėje juos reikia skirti atsargiai. Salbutamolio perdozavimas gali sukelti hipokalemiją, todėl reikia monitoriuoti kalio kiekį serume.
Ventolin Inhaler turi būti laikomas ne aukštesnėje kaip 30 laipsnių C temperatūroje. Saugoti nuo užšalimo ir tiesioginių saulės spindulių. Netgi tuščio Ventolin inhaliatoriaus flakono negalima pradurti, išardyti, sulaužyti, uždegti. Kaip ir kitų aerozolinių inhaliatorių, preparato efektyvumas gali sumažėti, jeigu flakonas yra šaltas. Ventodisks įpakavimas gerai apsaugo preparatą nuo atmosferos veiksnių, tačiau būtina saugoti nuo didelių temperatūros svyravimų. Laikyti vaistą žemesnėje nei 30 laipsnių C temperatūroje. Ventodisks galima laikyti Diskhaler įtaise visą laiką, tačiau pradurti pūslytę – tik prieš pat vartojimą. Pažeidus šį reikalavimą, Diskhaler įtaisas gali sugesti.
Ventolin, Ventodisk, Ventodisks ir Diskhaler turi prekės ženklą.