Natula

Ištiko santykių krizė? Štai, kaip ją išgyventi

Tai girdėjote jau milijoną kartų, bet verta pakartoti: net ir stipriausi santykiai susiduria su sunkumais. Problemos yra neišvengiama gyvenimo ir santykių dalis. Tikslas yra ne užsiciklinti ties praeitimi, o dirbti, kad kartu prasmingai kurtumėte laimingą ateitį. Taigi, kaip išgyventi nemalonius santykių etapus?

Santykių krizė – kas tai?

Remiantis meilės psichologijos tyrinėtojų prielaidomis, santykių krizės yra ne tik natūralus reiškinys, bet jų nebuvimas kelia dar didesnį nerimą nei buvimas. Kodėl taip yra? Atsakymas paprastas – krizės yra būtinos tolesniam vystymuisi.

Santykių krizės terminu apibūdinamas momentas, kai nebeįmanoma veikti pagal žinomus ir atidirbtus modelius. Reikia sulaužyti įpročius ir išbandyti naujus sprendimus. Jei santykiuose iki šiol gerai veikęs elgesys staiga nustoja veikti ir tarp partnerių kyla įtampa – tai rimtas signalas pokyčiams.

Krizė santykiuose dažniausiai prasideda nuo vieno asmens, tačiau ilgainiui ima paveikti abu partnerius. Krizės pasireiškia ne tik santuokose, bet ir kiekvienuose ilgesniuose santykiuose.

Jausmai ir emocijos, pasireiškiantys išgyvenant krizę, yra šie:

  • bejėgiškumo jausmas ir depresija;
  • nuovargis;
  • stresas ir nervingumas;
  • padidėjusi įtampa ir baimė.

santykių stadijos

Kad išgyventumėte sunkius santykių laikus, turėtumėte žinoti septynis jų etapus. Suprasdami, kurioje santykių stadijoje esate, suvoksite, kad vykstantys barniai yra normalus reiškinys ir visos įsimylėjusios poros juos išgyvena vieną po kito.

1. Intymumo stadija

Intymumo etape abu esate beprotiškai įsimylėję ir žiūrite pro rožinius akinius. Ši stadija paprastai vyksta nuo pirmojo pasimatymo iki pirmųjų rimtų žingsnių kuriant bendrą gyvenimą. Šio etapo metu įžvelgiate tik gerąsias partnerio puses.

2. Atradimų stadija

Antrojo etapo metu trauka ir intymumas pamažu blėsta, nes meilės chemikalai pradeda išsekti. Šioje stadijoje kitame žmoguje atrandate blogų įpročių, keistenybių ir jums nepatinkančių požiūrių. Pirmieji santykių metai yra vienas iš sunkiausių etapų. Čia svarbu nepamiršti, kad ne vien partneris yra netobulas – bandykite atrasti, kaip pataisyti ir savo pačių trūkumus.

3. Įsipareigojimo ir bendravimo stadija

Kai įveikiate atradimo etapą, su partneriu pasiekiamas kompromisas. Pradedate įsipareigoti, jaučiatės saugūs ir pasitikintys mylimu žmogumi. Tačiau čia atsiranda nuobodulys ir monotonija. Mokydamiesi įsipareigoti vienas kitam, išmokite ir atvirai bendrauti. Būkite atviri tam, ką jaučiate, ir išmokite įsiklausyti į partnerio poreikius. Kai pajusite nuobodulį, pasistenkite sugalvoti naujų užsiėmimų – jei ieškote idėjų, spauskite čia.

4. Kovos dėl valdžios stadija

Šioje santykių dalyje vyksta kova dėl valdžios, kas turėtų priimti sprendimus. Kad išgyventumėte ketvirtąjį etapą, turėtumėte žinoti, kaip gerbti vienas kito nuomones. Šiame etape turėtumėte sugebėti iš naujo atrasti dalykus, kurie jums patiko, kai buvote vieniši.

5. Augimo ir atsinaujinusio stabilumo stadija

Šiuo santykių etapu jau išgyvenote sunkius laikus. Dabar abu augate kaip pora ir asmenybės. Šiame etape itin svarbu bendrauti su partneriu. Pasistenkite rasti dalykų, kurie jums abiem patinka, pavyzdžiui, žiūrėti filmus, vykti į išvykas gamtoje, kartu gaminti maistą.

6. Brandžios meilės stadija

Kai įveiksite pirmuosius penkis santykių etapus, šeštajame suvoksite skirtumą tarp aistringos ir brandžios meilės. Aistringa meilė yra tik įžanga, apimanti intymumą ir seksualinį potraukį. Tuo tarpu brandi meilė užtikrina saugumą, pagarbą, sunkių laikų įveikimą, atvirą bendravimą ir komfortą.

Šio etapo iššūkis – bendravimo ir intymumo problemos. Kurkite emocinį artumą su partneriu, išbandykite ką nors naujo, sulaužykite rutiną, eikite į pasimatymus ir turėkite sveiką seksualinį gyvenimą. Tai puiki proga išbandyti žaisliukus – tarkim, masturbatoriai vyrams gali atnešti daug naujo į poros lytinį gyvenimą (daugiau informacijos).

7. Krizės išgyvenimo stadija

Septintasis etapas gali įvykti bet kuriuo santykių metu ir tai yra pati sudėtingiausia stadija. Krizė santykiuose gali būti netektis, liga, darbo problemos arba romanas. Kad išgyventumėte santykių krizę, abu turėtumėte dirbti išvien.

Jei problema – seksas

Net ir vienas kitą mylintys partneriai gali nesutapti seksualiai. Seksualinio savęs pažinimo ir švietimo trūkumas šias problemas dar labiau sustiprina. Juk lytinių santykių nauda akivaizdi: seksas suartina, jo metu išskiriami hormonai, kurie teigiamai veikia kūną tiek fiziškai, tiek psichiškai.

santykių krizė

Tad ką daryti tokiu atveju? Planuokite susitikimus – net nebūtinai naktį, kai būsite pavargę po dienos darbų. Jei turite vaikų, paprašykite draugų ar šeimos narių kas antrą penktadienio vakarą pasiimti atžalas nakvynei.

Šiek tiek pakeitus situaciją seksas taip pat gali tapti įdomesnis. Kodėl nepersikėlus iš miegamojo į kitą kambarį? Kodėl neišbandžius naujų pozų ar žaisliukų (fantazijos.lt/masturbatorius)? Sužinokite, kas jus ir jūsų partnerį iš tiesų jaudina, ir kiekvienas sudarykite asmeninį sąrašą. Pasikeiskite sąrašais ir naudokitės jais kurdami daugiau ypatingų scenarijų.

Na, o jei lytinių santykių problemų nepavyksta išspręsti savarankiškai, rekomenduojama kreiptis į kvalifikuotą sekso terapeutą.

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE