Mollers

Pirminis sifilis (syphilis primaria)

Pirminis sifilis (syphilis primaria) – tai infekcijos patekimo vietoje susidaręs infiltratas, vadinamas kietuoju šankeriu (ulcus durum).

Klinika. Infekcijos patekimo vietoje susidaro vienas ar keli 0,5-20 mm skersmens infiltratai. Iš pradžių jie šviežios mėsos raudonumo, vėliau melsvai raudoni, apvalūs, ovalūs ar pusmėnulio formos. Kraštai kiek pakilę, centras įdubęs (dubenėlio forma). Paviršius lygus, blizga arba pasidengęs difteroidiniu pilkai gelsvu apnašu, arba erozinis ar išopė-jęs. Kietas kaip kremzlė. Aplinkiniai audiniai nepakitę, išskyrus 5 proc. ligonių, kuriems išsivysto aplinkinių audinių patinimas, vadinamas kietąja edema. Neskauda ir neniežti.

Praėjus savaitei nuo ulcus durum atsiradimo padidėja artimiausi limfmazgiai. Jie yra nuo papulės iki slyvos dydžio, vienas ar keli, apvalūs ar ovalūs, iš vienos ar abiejų pusių, kieti, tarpusavyje ir su oda nesuaugę, neskausmingi.

Lokalizacija. Lyties organai, jų raukšlės, aplink išangę, lūpos, liežuvis, tonzilės, rečiau -pirštai, krūtys, bamba, šlaunys, gakta.

Eiga. Trunka 6-8 savaites. Kietajam šankeriui neišnykus po 6 savaičių nuo jo atsiradimo arba po 9 savaičių nuo apsikrėtimo prasideda antrinis sifilis.