Mollers

Šylantys orai, pavasarinė avalynė ir bjaurios nuospaudos

Prižiūrėtos, gražios pėdos – kiekvienos moters siekiamybė. Deja, ne vienai dailios lyties atstovei teko bent kartą gyvenime įsitikinti, jog kartais išlaikyti švelnią bei nesuskirdusią pėdų odą būna išties sunku. Tam didelės įtakos turi ir avalynė. Paprastai pėdų būkle labiausiai susirūpinama tuomet, kai temperatūros stulpelis šokteli gerokai į viršų ir iš spintų moterys ima traukti lengvus pavasarinius batelius. Štai tada ir pasimato tikrasis kojų grožis. Atšilę orai ir vis atviresni moterų batai dažną priverčia nurausti: išryškėjusios nuospaudos, aiškiai matomos ant pėdų, sukelia didelį diskomforto jausmą, o negydomos net ir skausmą. Kaip moterims išvengti nuospaudų, koks efektyviausias nuospaudų gydymas bei kaip žinoti, jog šiltuoju metų laiku į gatvę jos galės išeiti pasitikėdamos savimi ir nesijaudindamos dėl neišvaizdžių pėdų?

Odos ragėjimui įtakos turi nepatogi avalynė

Nuospaudomis vadinamas odos ragėjimo procesas, kai dėl susidariusios trinties arba spaudimo kojose odos ląstelės ima intensyviai gaminti keratiną. Nors keratinas skirtas odos apsaugai, tačiau dėl organizmo viduje kintančių šios medžiagos kiekių ant pėdų netrukus gali pradėti formuotis gelsvos spalvos trynės. Šioje vietoje oda tampa storesnė nei įprastai, o tam tikras ruoželis įauga į vidų ir tampa skausmingas. Nuospaudos nekelia ypatingai didelio pavojaus žmogaus sveikatai ir toli gražu nėra mirtina liga, tačiau toks infekcinis odos uždegimas sukelia labai didelį estetinį diskomfortą. Pastebėta, kad dažniausiai oda sustorėja šaltuoju metų laiku (žiemą, rudenį ar ankstyvą pavasarį), kuomet dėvima uždara avalynė. Šilti batai, ypatingai su didesniais aulais, arba apsiavus storas kojines viduje lieka mažiau vietos kojoms: tada suveržtos pėdos trinasi į vidinę batų dalį taip sudarydamos nuospaudas. Tiesa, nuospaudos gali atsirasti ne tik ant pėdų. Ilgai darbe naudojant tam tikrus instrumentus po kurio laiko ant delnų pastebimos sustorėjusios odos dėmės. Paūmėjusios nuospaudos ilgainiui gali kelti netgi skausmą, kadangi tikrojoje odoje, dermoje, yra daugybė nervinių galūnėlių, kurioms ragėjant kyla stiprus skausmas.

Moterims nuospaudos atsiranda dažniau nei vyrams

Yra nustatyta, jog nuospaudos dažniau vargina ne vyrus, o moteris. Tai labiausiai susiję su netinkamos, nepatogios avalynės pasirinkimu. Sustorėjusi derma ant moterų pėdų paprastai atsiranda tada, kai avimi per siauri, trinantys batai. Siekdamos išlikti žavios, moterys ir merginos labai dažnai pasiryžta „pakentėti dėl grožio“. Deja, tai gali tapti klaida, privedančia jas prie skausmingų nuospaudų susidarymo. Didžioji dalis moteriškų batų savo forma yra kur kas siauresni nei vyriški, todėl, įspraudus kojas į nepatogius aukštakulnius, laivelio formos batelius ar aulinukus, sukeliamas spaudimas bei trintis. Po nuolatos besitęsiančios, intensyvios trinties gana greitai sąlyčio vietoje pastebimos pirmosios nuospaudos.

Įtakos turi ir tam tikros ortopedinės problemos

Nors netinkami batai daugeliu atvejų yra pagrindinė nuospaudų priežastis, kartais jos gali susidaryti ir dėl kai kurių ortopedinių anomalijų. Pagrindiniai ortopediniai faktoriai, darantys įtaką dermos storėjimui, gali būti plokščiapadystė, nepakankamai susiformavę pėdų skliautai, neteisingai išlinkę pirštai, nevienodas svorio pasiskirstymas ir kita. Atsiradus skausmui pėdose ar išryškėjus nuospaudoms, žmonės kreipiasi į gydytoją-ortopedą, kur sužino, jog oda ant apatinės kojų dalies pradėjo ragėti dėl plokščiapadystės arba dėl nepilnai susiformavusių pėdos skliautų. Ortopedinių priežasčių, kodėl gali atsirasti nuospaudų, yra ne viena. Tačiau dažniausiai neproporcingai susiformavę atramos taškai, pėdose svorį paskirsto nevienodai. To pasekmė – pėdos odos trynimasis į avalynę ir storos apsauginės luobos – nuospaudų – formavimasis. Įvairios pėdos deformacijos yra glaudžiai susijusios su odos ragėjimo procesais, todėl pastebėjus pirmuosius blyškios gelsvos spalvos odos sustorėjimus ant pėdų, delnų ar kitų kūno vietų, būtina nedelsti ir kreiptis į specialistus. Jie nustatys, koks nuospaudų gydymas yra tinkamiausias kiekvieno paciento atveju.

Profesionalus nuospaudų gydymas

Pirmieji nuospaudų simptomai yra akivaizdūs, todėl jas pastebėti nėra sudėtinga. Ant kai kurių specifinių kūno vietų sustorėję odos ruoželiai įgauna gelsvą spalvą. Tose vietose oda tampa šiurkšti, ji gali pradėti šerpetoti. Susidariusios nuospaudos atrodo neestetiškai ir žmogui kelia diskomforto jausmą. Nuospaudas šalinti galima specialiomis procedūromis, tarkime, gydomuoju pedikiūru,  minkštinamosiomis odos priemonėmis, tirpalais, tam tikrais pleistrais. Pakankamas vitaminų kiekis organizme taip pat stabdo odos ragėjimą. Jeigu nuospaudų ant padų ar apatinių kojų vietų yra nedaug, dermatologai pataria naudoti minkštinamąsias odos priemones. Jokiu būdu tokių sričių negalima lupti, draskyti, skusti ar bandyti kitaip pažeisti odos. Šitaip nuospaudų atsikratyti nepavyks. Tokie metodai tik papildomai infekuoja odą, sukeldami dar rimtesnių problemų. Ortopedai rekomenduoja tam tikrus produktus, kurie veikia kaip prevencija nuo nuospaudų. Nešiojant specialius ortopedinius vidpadžius, padukus ar įdėklus, šansai, jog atsiras nuospaudų, – sumažėja kelis kartus.

Taigi, opi problema – nuospaudos – dažniausiai kankina dailiąją lytį. Dėl netinkamos avalynės pasirinkimo, tam tikrų judinamojo aparato deformacijų ar per mažo keratino kiekio organizme ilgainiui ima ragėti oda. Sustorėjęs odos sluoksnis, derma, pasižymi gelsvu atspalviu, į kurį nekreipiant dėmesio, vėliau susiduriama su skausmu. Sveikatos priežiūros specialistai perspėja, kad šis, iš pirmo žvilgsnio nepavojingas odos sutrikimas negydomas po kurio laiko virsta rimta sveikatos problema, kurią pašalinti įmanoma tik chirurginėmis procedūromis. Reguliariai prižiūrimos pėdos, kulnai, kojų pirštai bei kitos kūno vietos leidžia išvengti nuospaudų susidarymo, o kiekvienai moteriai nesirūpinti, jog atšilus orams jos neišvaizdžias kojas turės ir toliau slėpti ilgaauliuose batuose ar storose pėdkelnėse.

Daugiau apie nuospaudų gydymą skaitykite www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE