Ditel

Interviu su „Kvapų namų” įkūrėja Rūta Daunoravičiene

Šįkart kviečiame pasinerti į kvapų, grožio ir sveikatos pasaulį. 2007 metais dieną duris atvėrė pirmasis “Kvapų namų” cechas. Vieta, kurioje rankomis gaminama natūrali produkcija. Apie odos puoselėjimą sveika kosmetika kalbėjomės su viena iš “Kvapų namai” įkūrėjų, natūralios kosmetikos šalininke, Rūta Daunoravičiene. “Kvapų namų” vadovė papasakos, kuo jų gaminama produkcija skiriasi nuo kitų gamintojų ir kodėl verta pereiti prie natūralios kosmetikos propagavimo.

Rūta atskleis, kokie yra jos grožio ritualai, pasidalins naminių kaukių, kurios padeda išlaikyti gražią ir spindinčią odą, švelnius plaukus bei stiprius nagus, receptais bei pasidalins patarimais, kaip natūraliomis priemonėmis išsigydyti aknės pažeistą veido odą bei kokie kvapai padeda sukurti romantišką atmosferą ir pakelti nuotaiką.

Kaip pradėjote domėtis kvapais, natūralia kosmetika ir kas paskatino įkurti “Kvapų namus”?

Turbūt niekas pasaulyje nevyksta šiaip sau. Važiavau vienais traukinio bėgiais, o viena dieną iešmus kažkas perjungė, ir kelias pasisuko. Ta iešmininkė buvo mano mieloji draugė Neringa, nusivedusi mane į Laimės Kiškūnės paskaitą apie eterinius aliejus. Uoslę turiu gerą ir jautrią, todėl augalų kvapai ir jų galios mane pavergė, pririšo ir nebepaleido, ir tokių kaip aš buvo daug. Ir tebėra daug. Taip su Laime ir Renata ėmėm ir įsitaisėm “Kvapų namus”. Ir sau, ir kitiems, nes to, ko mums reikėjo, Lietuvoje nebuvo, – turėjome susirasti, pasidaryti, pasigaminti.

Ir ne mums vienoms tuomet, 2007-aisiais, stigo tikrų, nesurogatinių dalykų, – kartu su “Kvapų namais” ėmė rastis įvairiausių įdomių, išskirtinės kokybės natūralaus, gurmaniško maisto, namudinės kosmetikos, buities, ekologiškų rankdarbių, verslų, namų, visokiausių jaukių butikų – kaip bepavadinsi, smagu!

Kuo “Kvapų namus” išskirtumėte iš kitų, natūraliomis grožio prekėmis, prekiaujančių parduotuvių?

“Kvapų namai” pirmiausia yra gamintojas, o savo produktus parduodame per savo firminius salonus. Esame didžiausias natūralios kosmetikos aromaterapijos ir kvapiųjų produktų gamintojas Lietuvoje, esame tikri savo srities ekspertai, investuojantys ne tik į gamybą, bet į mokslo tiriamuosius darbus, kuriais grindžiame asortimentą ir naujų produktų kūrimą. Vieninteliai turime kvapiųjų produktų laboratoriją, kurioje ne tik kuriame unikalias kosmetikos receptūras, bet ir kvapų mišinius, aromatines kompozicijas. Vystome ir edukacinę veiklą – skaitome paskaitas, rengiame užsiėmimus, seminarus.

Kokie kokybės reikalavimai keliami “Kvapų namų” produkcijai? Kaip atskirti kokybišką natūralią kosmetiką, eterinius aliejus, nuo nekokybiškų?

Naujokui tikrai sunku atskirti kokybišką aliejų ar gaminį nuo nekokybiško. Todėl tiek daug nusivylimų: “išmėginau ekologišką kosmetiką – netiko – nieko gero”. Tarp natūralios, ekologiškos produkcijos irgi daug niekalo – visose srityse yra verslų, kurie nelabai supranta, ką daro, ir todėl daro blogai; arba gražias idėjas eksploatuoja pirmiausia pelno siekimui, o kur pelnas, “gera kaina” ar “pigu” svarbiausia – ten kokybės gali nebeieškoti, tokia realybė.

Mes kartelę išsikėlėme aukštai, nes gerbiam ir save, ir kitus, ir aplinką, ir kitaip negalim. Mūsų principus nusako mūsų moto: “Iš pagarbos augalui, žmogui , žemei ir tradicijoms”.

Svarbu ne tik “su kuo”, bet ir “iš ko” gaminame – didžiausias mūsų dėmesys žaliavoms. Ieškome išskirtinės kokybės, ekologiškų, laukinių augalų ekstraktų. Žinote posakį “šaukštas deguto gali visa statinę medaus pagadinti”, – tai mums svarbu, kad ir medus būtų kokybiškas, ir kad deguto ten neatsirastų. Todėl gamyboje nenaudojame technologijų ar ingredientų, kurių saugumas sveikatos požiūriu neįrodytas arba kelia abejonių – jokių nanotechnologijų, genetiškai modifikuotų augalų, sintetinių ingredientų.

Žodis “natūralus” mūsiškiams gaminiams yra per siauras. Mes vieninteliai kuriame ir gaminame šviežią kosmetiką be technologinių priedų – konservantų, emulsiklių, tirštiklių ir pan. (nebent jų niekaip neįmanoma išvengti). Skirtingai nuo stambių gamintojų, galime sau tai leisti, nes savo gaminius parduodame tiesiogiai be tarpininkų: iš gamybos salės – tiesiai į prekybos salę. Tokios šviežios ir grynos kosmetikos be pakaitalų poveikis radikaliai skiriasi nuo masinės gamybos produktų, ir skirtumas ant odos pastebimas iškart.

Apie kosmetikos kokybę galima spręsti tik pagal sudėtį – reikia bent minimaliai išmokti skaityti etiketes. Galima nepirkti gaminių, kuriuose yra nanomedžiagų, nepageidautinų medžiagų: parabenų, quaternium, methylisothiazolinone,methylchloroisothiayolinone, triclosan (“aršiausi” konservantai), mineral oil (naftos alyva), sodium lauryl sulphate, sodium laureth sulphate, sodium dodecyl sulphate (putokliai). Sąrašas nemažas. Natūralūs augaliniai ingredientai etiketėje rašomi lotyniškais augalų pavadinimais su žodeliu oil (aliejus), extract (ekstraktas), juice (sultys).

Eterinio aliejaus kokybę įvertinti, atskirti, ar tai skiestas, ar suklastotas aliejus naujokui nepavyks, tad geriau kreiptis į “Kvapų namus”, sakau tiesiai šviesiai. Iš dalies apie kokybę galima spręsti pagal kainą, žinant, kurie eteriniai aliejai yra brangūs visame pasaulyje, pvz., kai kurie čiobreliai, santalas, rožės, nerolis, šlamutis, verbena, melisa, kai kurie laukiniai augalai. Jų kainos, svyruoja apie 40-100Lt už 1 ml. Pirkai pigiau – reiškia pirkai skiestą arba netikrą, toks arba neveiks, arba net sukels problemų.

Jūs esate įkūrę cechą, ką jame gaminate ir kokie lietuviškai augalai mums gali būti naudingi? (Dažnai neįvertinam savo lietuviško gamtos turto).

Kvapų ceche “gyvena” mūsų pasididžiavimas – didžiausia Baltijos šalyse (o gal net Rytų Europoje) aromatinių augalų ekstraktų, eterinių aliejų kolekcija, – virš 400 rūšių! Čia veikia aromatų laboratorija, vyksta kvepalų ir smilkalų dirbtuvės, paskaitos ir seminarai kvapų kultūros ir kvapų terapijos temomis, – kvieč

iame dalyvauti visus norinčius ir besidominčius. Ten pat veikia ir butikas, kuriame galima įsigyti „Kvapų namų“ gaminių – botaninių kvepalų, natūralios parfumerijos, aromaterapijos ingredientų – augalų ekstraktų ir eterinių aliejų, aromaterapinės kosmetikos. Tai išties unikali vieta ir žinovui, ir kvapų mėgėjui, tokios kitos tikrai nėra bent 1000 km spinduliu aplink.

Kosmetikos ceche vyksta natūralios kosmetikos kūrimo ir gamybos procesai. Čia tiriame ir ruošiame žaliavas, gaminame augalinius ekstraktus, šviežią ir gyvą veido, kūno ir plaukų kosmetiką, muilus, dezodorantus. Sukūrėme receptūras ir vieninteliai gaminame šviežius veido kremus be technologinių priedų (be emulsiklių, konservantų – tikra atgaiva surogatinės konservuotos kosmetikos nuvargintai odai!). O mūsų sukurti natūralūs lūpų dažai – tikrai 100% natūralūs, iš lietuviško bičių vaško, maitinančių aliejų, ekstraktų ir gamtinių pigmentų.

Lietuviškų augalų panaudojimo kosmetikoje galimybes tyrinėjame jau daugelį metų, ir kasmet naudojame vis daugiau. Gaminame nuostabius hidrolatus veidui iš lietuviškų beržų, kraujažolių, liepžiedžių, kremus su liepžiedžiais, su kraujažolėmis.

Kokių specialybių žmonės dirba Jūsų ceche?

Natūralių produktų gamyboje vien chemijos žinių nepakanka. „Kvapų namuose“ dirba aromaterapijos, farmacijos, farmakotechnikos, medicinos, chemijos, biologijos, ekologijos ir kitų sričių specialistės. Kelios kolegės nuosekliai mokosi natūraliosios parfumerijos meno. Aš pati – baigusi medicinos ir vadybos mokslus.

Nuo ko reikėtų pradėti siekiant turėti gražią ir spindinčią odą, tvirtus nagus bei plaukus?

Pirmiausia – nebenaudoti dalykų, kurie sukelia dar daugiau problemų ir įsuka į uždarą ydingą ratą:

  • Nebenaudoti sintetinės kosmetikos, kosmetikos su konservantais; išleiskite odą atostogų – hidrolato ir nerafinuotas aliejaus duetas atgaivins odą jau pirmosiomis savaitėmis (ryškesniems ir ilgalaikiams rezultatams gali reikėti daugiau laiko).

  • Nebenaudoti pudros, krempudros, BB, CC kremų – jų kietosios dalelės užkemša poras; teigiantieji priešingai gamintojai įžūliai pudrina ne tik veidus, bet ir smegenis.

  • Nenaudoti stipriai putojančių šampūnų – keisti į mažiau putojančius natūralius, ekologiškus šampūnus, kurie plaukus tausoja geriau.

  • Valgyti riešutų, daigintų grūdų ir sėklų, kuo daugiau žalių daržovių – kad oda, plaukai, nagai gautų visų reikalingų grožio vitaminų.

  • Nesendinti organizmo – nerūkyti, nevartoti alkoholio ar kitų svaigalų.

  • Vengti įtampos arba išmokti atsipalaiduoti, nuvyti neigiamas emocijas – nuo įtampos organizme ir odoje sumažėja antioksidantų – greičiau sensta ir džiūsta oda, slenka ir plonėja plaukai, lūžinėja nagai.

Kaip atrodo Jūsų grožio rutina rytais/ vakarais?

Esu paprastumo šalininkė ir truputį tinginė, tad mano receptai kai kam gali pasirodyti kuklūs. Tiesa, daug dėmesio skiriu maistui ir miegui – be šitų dalykų nebūčiau tokia graži. Laikausi holistinio požiūrio į sveikatą ir grožį – banalu, bet faktas.

Veidą prausiu tik ryte vandeniu (krempudrų nenaudoju, laukuose nedirbu, tai prausti nėra ko).

Nusausinusi krano vandenį, purškiu hidrolato ir tepu kelis lašus aliejaus arba šviežią kremą, – nelygu, kokia nuotaika, odos būklė, metų laikas.

Kūną prausiu botaniniu muilu, – jis neišsausina odos, tad kūno paprastai nereikia niekuo tepti.

Kai nuo antiperspirantų perėjau prie deodoruojančio alūno akmens, per keletą mėnesių susireguliavo prakaitavimas, dabar galėčiau išsiversti ir be jokio dezodoranto, bet labai patinka mūsų naujo “Laukinių gėlių” dezodoranto kvapas, tai naudoju praktiškai vien dėl to.

Gal turite sukūrusi puikių naminių kosmetinių receptų, kuriais naudojatės?

1k./sav. darau veido ir kaklo šveitimą:

  • sudėtis I: išgertos kavos tirščiai; paimti ant pirštų galų tirščių ir sukamaisiais judesiais švelniai masažuoti odą; veikia kaip mechaninis pylingas; po procedūros veidą nuplauti vandeniu, kremu tepti nebūtina, nes tirčiuose yra natūralių kavos aliejų.

  • sudėtis II: griežinėlis ananaso vaisiaus; sukamaisiais judesiais švelniai masažuoti odą; veikia kaip cheminis pylingas; po procedūros veidą nuplauti vandeniu ir patepti kremu/balzamu/serumu/aliejumi

Maitinamųjų kaukių prireikia retai, nes naudoju “Kvapų namų” aliejus ir kosmetiką, kuri išsiskiria maitinamųjų elementų gausa. Bet iš mėgiamiausių maitinamųjų kaukių būtų ši:

  • avokado minkštimas,

  • raudonasis molis,

  • vitaminas E,

  • šviežios sultys, ką tik išspaustos iš alavijo lapo (nebandykite pakeisti pirktinėmis, nes viską sugadinsite)

Dėl laiko stokos (o gal tingėjimo, – kaip pavadinsi, nepagadinsi) receptą supaprastinu iki nuluptų alavijų lapų griežinėlių, kuriais patrinu ir pamasažuoju veidą, kaklą, dekolte; nors geriausia būtų, sudėliojus iš plonų gelio griežinėlių ant veido mozaiką, tiesiog ramiai pagulėti (bet aš visuomet randu įvairių pasiteisinimų, kodėl geriau negulėti, o kažką veikti).

Valomoji-raminamoji kaukė nuo spuogų, kažkada daryta sau, o dabar dukroms:

  • Gasulo molis

  • Mastikos arba levandų (arba kitas) hidrolatas, arba žalioji arbata

  • Vaistinių puiklapių aliejus

  • Šviežios sultys, ką tik išspaustos iš alavijo lapo

Suaugusieji, ypač paaugliai bijo, kad pakeitus kremus natūraliais aliejais, teks susitaikyti su spuogais ir kitomis veido problemomis. Kaip yra iš tiesų? Kodėl, Jūsų manymu, verta pereiti prie natūralių grožio priemonių?

Atvirkščiai! Norite atsikratyti spuogų – išmeskite viską, ką naudojate, ir įsigykite gero kosmetinio aliejaus.

Visos odos problemos prasideda nuo pramoninės kosmetikos. Nutraukite tai, ką naudojate – ir jūsų oda iškart pagerės. Norite greitesnio rezultato – pradėkite naudoti augalų ekstraktus (aliejus, hidrolatus) – ir viską suprasite, kai patirsite.

Priežastis labai paprasta: su kosmetika jūsų oda gauna daugybę svetimų, nereikalingų balastinių, net pavojingų medžiagų, technologinių priedų, kurie išderina odos funkcijas, sunaikina natūralią apsauginę mikroflorą, užkemša poras. Sintetinė kosmetika praktiškai “kuria” naują dirbtinę “odą”. O kurių galų?Ar nenorėtumėt išlaikyti sveiką savają?

Natūrali kosmetika yra žymiai veiksmingesnė ir neturi pašalinio poveikio. Augalai yra svarbiausias antioksidantų šaltinis žemėje. Būtent augalų antioksidantai saugo odą nuo senėjimo, UV spindulių poveikio, raukšlių, pigmentinių dėmių. Aliejuje (natūraliame, nerafinuotame) gi nėra jokių nereikalingų priedų – nei konservantų, nei emulsiklių, tik bioaktyvios medžiagos, reikalingos odos ląstelėms. Būdami labai panašūs, nerafinuoti aliejai lengvai maišosi su mūsų odos riebalais, ištirpdo porų kamščius, išvalo, nuramina jautrumus, pagerina odos drėgnį. Nežinau geresnės ir paprastesnės kosmetinės priemonės už aliejų.

Natūralios medžiagos yra tos pačios gyvos prigimties – tai nėra svetimos medžiagos. Su augalais žmogus gyvena jau milijonus metų, su cheminėmis medžiagomis – vos 100-150. Kaip jos gali paveikti mūsų sveikatą, nežino niekas, tik visi konstatuoja vėžio, imuninių ir alerginių ligų augimą. Kodėl turėtume naudoti sintetinius surogatus, o ne natūralias medžiagas? Juk dėl natūralaus maisto svarbos niekas nesiginčija. Tik va, verslams visad parankiau ieškoti pigesnių pakaitalų, sintetinių pakaitalų, todėl ir turime parduotuvėse tai, ką turime – dešras su 40% mėsos, jogurtus iš krakmolo, ir veido kremą iš vandens, naftos alyvos ir glicerino, gal dar su augalų ekstraktų pėdsakais, kad būtų ką ant etiketės nupiešti.

O kur dar chemijos pramonės poveikis aplinkai, gamtai? Kiek chemikalų su nuoplovomis patenka į dirvą ir vandenis, kiek plastiko pakuočių pakliūva į savartynus ar išplaukia į vandenynus, teršia paplūdimius, nuodija žuvis ir paukščius. Man vartojimo įpročius padeda pakoreguoti puikus projektas http://storyofstuff.org/ Gal ir jums patiks.

Šaltinis: www.klaustukai.lt

Daugiau informacijos:

Kvapų Namai, UAB

TAIP PAT SKAITYKITE