Nobel biocare

Hiperpigmentacija kas tai?

Hiperpigmentacija

Oda yra didžiausias žmogaus kūno organas. Tam, kad išlaikytume sveiką ir gražią odą: elastingą, be raukšlių, tolygaus įdegio, nuolatos ją prižiūrime. Tačiau kartais dėl įvairių priežasčių ant jos atsiranda skirtingo dydžio, tamsesnių dėmių. Gydytojai šią būklę vadina hiperpigmentacija. Laimei, ji nėra pavojinga!  

Melaninas ir jo įtaka

Žmogaus odos atspalvį lemia pigmento melanino kiekis. Šio gamybai didžiausią įtaką daro UV (ultravioletiniai) saulės spinduliai. Kuo daugiau jų sugeriama, tuo daugiau melanino yra pagaminama. Šis procesas vadinamas melanogeneze, o ląstelės gaminančios melaniną — melanocitais. Tai paaiškina, kodėl vasaromis žmogaus oda tamsėja, o nustojus lepintis saule, įdegis palaipsniui pranyksta.  

Tačiau retkarčiais melanino gamybos procesas sutrinka. Melanocitai nuolat išskiria didesnį kiekį pigmento, kuris ima kauptis odos paviršiuje. Netolygus jo pasiskirstymas susiformuoja į tamsesnes hiperpigmentacijos dėmes.

Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacijos atsiradimo priežastys

UV spinduliai ne tik skatina melanino gamybą, bet yra pagrindinė hiperpigmentacijos dėmių atsiradimo priežastis. Tačiau ne vienintelė! Be akivaizdaus saulės poveikio, yra ir daugiau žalą darančių veiksnių. Pavieniui ar veikdami kartu su kitais, jie gali „numarginti“ žmogaus odą.

  • Saulės spinduliai. Per didelis jų kiekis sukelia tamsesnių dėmių atsiradimą, vadinamą lentingine arba senatvinėmis dėmelėmis; 
  • AmžiusHiperpigmentacija gali atsirasti dėl senėjimo procesų, kuomet sutrinka pigmento gamyba;
  • Melazma. Dažniausiai ji pasireiškia moterims, ypač nėštumo metu. Taip pat šią būklę gali sukelti hormoniniai svyravimai ar net kontraceptinių vaistų vartojimas;
  • Odos pažeidimai ar uždegimaiMelanino gamybos procesą gali sutrikdyti menki įdrėskimai ar net vabzdžių įkandimai. Rimtesni įpjovimai ar sužalojimai, dermatologiniai procesai ar gydymas lazeriu, žinoma, kad gali turėti įtakos hiperpigmentacijos atsiradimui;
  • Spuogai ir jų randai. Spuogas — riebalų liaukų ir plauko maišelio lėtinis uždegimas. Todėl jų sutrikdyta melanino gamyba yra vadinama postuždegimine hiperpigmentacija.

Prevencija

Hiperpigmentacija

Prevencinių priemonių taikymas ne tik mažina hiperpigmentacijos atsiradimo tikimybę, bet ir padeda kovoti su jau esamomis dėmelėmis. 

  • SPF kremai. Patikima priemonė, sauganti nuo žalingų saulės spindulių;
  • Tiesioginių saulės spindulių vengimas. Ypač svarbu vengti intensyviausių UV spindulių;
  • Nespausti spuogų. Tai ne tik gali sukelti hiperpigmentaciją, bet ir palikti randus. Dėl spuogų gydymo pasitarkite su dermatologu;
  • Higiena. Paprasta, bet veiksminga priemonė;
  • Natūralią odos depigmentaciją palaikantys kremai. Visi DUCRAY Melascreen linijos produktai padeda reguliuoti melanino gamybą ir mažina pigmentinių dėmių matomumą. Be šios pagrindinės funkcijos, atskiri produktai išsiskiria tokiomis papildomomis savybėmis: apsauga nuo UV saulės spindulių bei oro užterštumo; odos drėkinimu; raukšlių mažinimu, pagalba, šalinant negyvas odos ląsteles. 

TAIP PAT SKAITYKITE