Nemažai žmonių baiminasi artėjančių šiltų orų, nes vos termometro stulpeliui pakilus aukščiau dešimties laipsnių, išryškėja viena nemaloniausių kūno problemų – gausus prakaitavimas. Gydytojai šiai problemai turi kitą terminą – hiperhidrozė. Padidėjęs prakaitavimas yra nemalonus ir dažnai nurausti iš gėdos priverčiantis dalykas, tačiau atpažinti kada tai yra rimta problema, o kada nepagrįsti įtarimai – sudėtinga. Plačiau kalbame apie hiperhidrozės simptomus, priežastis ir suvaldymo būdus.
Dažną kankinanti problema
Iš pirmo žvilgsnio, prakaitavimas yra normali organizmo funkcija, reguliuojanti kūno temperatūrą, vėsinanti kūną bei padedanti iš organizmo pašalinti druskas. Vieni prakaituoja daugiau, kiti – mažiau, o išskiriamo prakaito kiekį dažnai lemia ir paveldėti genai. Tačiau jei vos atšilus orams, jaučiate, kaip drabužiai beveik iškart permirksta prakaitu ir nerandate to priežasties, gali būti, kad Jus kankina hiperhidrozė.
Pasaulyje nuo pernelyg gausaus prakaitavimo kenčia maždaug 3 procentai žmonių. Lietuvoje su šia fizinį ir psichologinį diskomfortą sukeliančia problema kasdien susiduria apie 30 tūkstančių skirtingų žmonių. Itin gausus prakaitavimas gali slopinti pasitikėjimą savimi, skatinti gėdos jausmą, sumažinti norą socializuoti su žmonėmis, galiausiai – ši problema vargina fiziškai.
Dažniausios kūno vietos, išskiriančios daugiau prakaito, yra pažastys, kakta, nugara. Dėl to dažnai tenka dėvėti prakaitą slepiančius drabužius, o kišenėje visada turėti prakaitui šluostyti skirtą servetėlę. Atlikti tyrimai rodo, kad šis sutrikimas dažniau vargina moteris nei vyrus. Tikėtina, kad vyrai problemos tiesiog nesureikšmina, o moterys yra labiau susirūpinusios savo išvaizda.
Priežastys, veiksniai, simptomai
Plačiau reikėtų kalbėti apie sutrikimo galimas priežastis ir reikšmingus aplinkos veiksnius. Tai leistų lengviau atpažinti problemą, anksčiau kreiptis į gydytojus ir ją išspręsti. Nemaža žmonių kovoja su padidėjusiu prakaitavimu, tačiau mano, kad atšilus orams, kūnu žliaugiantis prakaitas yra visiškai normalus. Visgi, jei tai sukelia didelį diskomfortą, vertėtų susirūpinti.
Gausus prakaitavimas, arba hiperhidrozė, anot gydytojų, gali būti dvejų tipų – pirminis ir antrinis. Pirminį padidėjusio prakaitavimo tipą lemia genetinis paveldimumas, antrinį – šalutinės ligos (tai gali būti endokrininės sistemos sutrikimai, lėtinės infekcijos, neurologinės ligos). Gausų prakaitavimą taip pat gali paskatinti simpatinės nervų sistemos sutrikimai, padidėjęs nervingumas, o taip pat ir viršsvoris. Šios priežastys gali sustiprinti specifinių vietų (delnų, kaktos, pažastų, pėdų) arba viso kūno prakaitavimą, o tai neleis ne tik pasitikėti savimi, bet ir sumažins bendrą gyvenimo kokybę.
Pakaituojantys delnai kelia baimę net darant įprastus dalykus, kaip skaitant knygą, naudojantis mobiliuoju telefonu ar spaudžiant kito žmogaus delną. Jei jaučiate, kad prakaitavimas neleidžia gyventi pilnaverčio gyvenimo, rekomenduojame kreiptis į specialistus.
Patikrintas sprendimo būdas
Gausus prakaitavimas nėra suvaldomas įprastais antiperspirantais, tačiau efektyvų problemos sprendimo būdą siūlo gydytojai dermatologai. Jų teigimu, hiperhidrozė gali būti suvaldyta pasitelkus vieną moderniausių ir pasaulyje bene labiausiai vertinamų procedūrų – botulino toksino injekcijas.
Botulino toksinas – tai baltymas, kuris procedūros metu yra suleidžiamas į labiausiai prakaitavimu pasižyminčias vietas. Dažniausiai – pažastis, delnus ir padus. Botulinas atlieka nervinių impulsų odos prakaito liaukose blokavimo funkciją, taip prislopindamas prakaito liaukų aktyvumą ir sumažindamas išskiriamo prakaito kiekį. Injekcijos poveikis gali trukti nuo pusmečio iki metų, be to, jis yra ne tik veiksmingesnis, bet ir saugesnis nei daugelio žmonių naudojamos įprastos priemonės. Antiperspirantų ir dezodorantų sudėtyje gausu kenksmingų parabenų, konservantų, kurie gali alergizuoti ir nemaloniai dirginti.
Gausus prakaitavimas su botulino injekcija gali būti suvaldytas, tačiau procedūrą turi atlikti gydytojas dermatologas. Pati procedūra trunka maždaug apie 20 minučių, svarbiausia čia – tinkamai parinkti probleminius taškus, į kuriuos bus leidžiamas botulinas. Tinkamai atlikta procedūra leis džiaugtis ne tik mažesniu prakaitavimu, bet ir geresne gyvenimo kokybe. Hiperhidrozė yra vienas iš lengviausiai įveikiamų sutrikimų. Įveikus problemą, padidėjęs prakaitavimas nebebus problema, lydinti jus kiekviename žingsnyke. Džiaukitės gyvenimu, drąsiai bendraukite, judėkite ir nevenkite kontakto su kitais!