REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Apsauga nuo saulės – kasdienybės dalis

apsauga nuo saulės

Saulės šviesa yra gyvybiškai svarbi gerai sveikatai palaikyti, tačiau labai svarbu suprasti ir jos neigiamą poveikį bei mėgautis saulės spinduliais atsakingai.

Apsauga nuo saulės – viena aktualiausių temų. Pavasarinė saulė yra pavojingesnė dėl aštresnio spindulių kritimo kampo, be to, pavasarį oda yra kur kas jautresnė. Šiltojo sezono metu žmonės daugiau skundžiasi odos išsausėjimo, sudirgimo, pleiskanojimo problemomis. Dažniausiai tai ultravioletinių spindulių neigiamo poveikio pasekmės dėl per ilgo mėgavimosi saule, todėl oda išsausėjo, neteko drėgmės, susidarė laisvieji radikalai, kurie paveikė odos ląsteles. Žinoma, odos būklė kinta taip pat dėl amžiaus, vidinių bei išorinių veiksnių, tačiau saulė – viena pagrindinių priežasčių, skatinančių priešlaikinį odos senėjimą. Saulės radiacija, arba ultravioletiniai (UVA, UVB ir UVC ) spinduliai laikomi didžiausiu odos jaunystės ir sveikatos priešu – pagrindine odos vėžio priežastimi.

Norint išvengti pavojingo saulės poveikio odai, svarbu pasirinkti tinkamas apsaugines priemones.

Rinkdamiesi kremus bei kitas priemones, atsižvelkite į savo odą, ypač jei turite tam tikrų odos ligų. Žmogaus jautrumas UV spinduliams priklauso nuo kelių veiksnių: lyties, plaukuotumo, natūralios odos gebos apsisaugoti ir nuo riebalinių liaukų veiklos. Tačiau, kalbant paprastai, odos tipą nusako odos ir plaukų spalvinė gama, ir būtent nuo odos tipo priklauso, kiek ilgai saugiai galėsite mėgautis saule. Pagal pažeidžiamumą saulės spinduliams, išskiriami keturi odos tipai, I-ojo ir II-ojo odos tipo žmonės ypatingai turėtų pasisaugoti pirmųjų saulės spindulių.

I tipas – blyški, porcelianinė, strazdanota oda. Šio tipo atstovams saugus ir nekenksmingas laikas saulėje yra apie 10 minučių. Jie itin sunkiai įdega, dažniausiai raudonai.

II-ojo tipas – oda yra šviesi taip pat jautri, saulėje galima būti ne ilgiau nei 20 min.

III tipas – šviesi, bronzinė, nejautri oda, šio tipo atstovai saugiai būti saulėje gali apie 20 min;

IV tipas – tamsi, ruda bei nejautri oda, šio tipo žmonės be papildomos apsaugos mėgautis saule gali ilgiausiai – apie 30 min.

Kas yra SPF?

Tai trumpinys, kurio pilnas pavadinimas anglų kalboje reiškia apsaugos nuo saulės faktorių (Sun Protection Factor). O SPF filtro numeris tiksliai nurodo, kiek kartų ilgiau nei įprastai galėsime būti saulėje pasitepę konkretaus stiprumo apsaugine priemone, pavyzdžiui, pirmojo odos tipo atstovas, kurio saugus ekspozicijos saulėje laikas yra 10 min., naudoja SPF 10 apsauginį kremą.  Kad sužinotume, kiek ilgai ši priemonė bus veiksminga, faktoriaus dydį turime padauginti iš saugus ekspozicijos saulėje laiko (min).  T.y. 1 tipas 10 min*10 (SPF filtro dydis)=100 min. Taigi pirmojo odos tipo atstovai, pasitepę odą SPF10 priemone, įdegant, bet nenudegant, gali būti saulėje maždaug 100 min laikotarpį.

Kaip pasirinkti SPF stiprumą? Pagrindinė taisyklė, renkantis apsaugą, atsižvelgiant į odos tipą, yra paprasta: jei esate I ar II odos tipo atstovai – rinkitės odos apsaugos priemones su didesniu SPF faktoriumi, jei III ar IV tipo – su vidutiniu. Kitas svarbus momentas – būtinai atsižvelkite į tai, kiek laiko ketinate būti saulėkaitoje.

Verta paminėti, jog veido odos apsaugai reikalinga ypatinga priežiūra – reikėtų rinktis maksimalios apsaugos priemones, idant vasaros atsiminimai liktų tik mūsų atmintyje, o ne odoje. Kitaip tariant, tam, kad išvengtume naujų pigmentinių dėmių susiformavimo arba jau esančių išryškėjimo, saugokime veido odą kuo didesnio filtro apsaugos nuo saulės priemonėmis. Taip pat nepamirškite šiek tiek skirti meilės lūpoms jas apsaugodami nuo saulės bučinių.

Renkantis odos apsaugos priemones, labai svarbu atsižvelgti į jų sudėtį, išsiaiškinti, kokie yra sudėtiniai pigmentai, kurie atspindi UV spindulius, ir mikropigmentai, kurie juos sugeria (pvz., Titano oksidas). Titano oksidas, esantis priemonėse, suteikia odai balkšvą atspalvį, jis sunkiau geriasi į odą, bet yra puiki medžiaga, naudojama net ir vaikų apsaugos priemonių gamybai. Savo sudėtyje titano ar cinko oksido turintys kremai ypatingai tinka vaikams ir suaugusiems, turintiems padidinto jautrumo odą, nes, manoma, kad šie fiziniai UV stabdikliai ją mažiau dirgina nei cheminiai.

Jei planuojate saulės vonių sesiją ar kelionę į saulėtuosius kraštus, vienas iš būdų, kaip paruošti odą ir „pažadinti” natūralią apsaugą, – soliariumas, nes soliariumo skleidžiami UV spinduliai verčia odą natūraliai gintis, storėja raginis sluoksnis, išsiskiria pigmentas melaninas, kuris ima veikti taip, kaip natūralus UV filtras, atitinkantis koeficientą SPF=6.  Tad, prieš išvykdami į aktyvios saulės kraštus, nesuklysite, jei pasimėgausite vienu kitu soliariumo seansu, kad oda įgytų „atmintį” ir „įjungtų” natūralų savisaugos mechanizmą.

Džiaugtis saule linkime su saiku ir atsakingai, renkantis maksimalaus filtro kremus, purškalus ar emulsijas.  O atidarant saulės spindulių sezoną, primename, kad dar iki saulės vonių  naudinga pilingu eksfoliuoti tiek veido, tiek kūno odą, kad įdegis būtų tolygus bei gražus.

Mėgaukitės pavasario saulės spindulių bučiniais nepakenkdami savo sveikatai.

TAIP PAT SKAITYKITE