Moterys įsimyli dažniau
Moterys įsimyli dažniau, ir jas dažniau nei vyrus užplūsta stiprūs jausmai, kuriais jos mielai dalijasi su aplinkiniais: euforija, džiugesys, „drugeliai skrandyje”, noras juoktis ir šypsotis. Moterys dažniau įsimyli be atsako ir labiau nei vyrai idealizuoja mylimąjį. Tad nenuostabu, kad jos įsigeidžia ištekėti anksčiau negu vyrai vesti.
Abiejų lyčių atstovai vienodai dažnai įsimyli iš pirmo žvilgsnio (54 proc. moterų ir 63 proc. vyrų tiki meile iš pirmo žvilgsnio). Jei myli, tai ir vyrai, ir moterys myli vienodai stipriai ir intensyviai.
Mylinčios moterys pasižymi ne tik išmintimi, bet ir praktiškumu (išskyrus, žinoma, tuos atvejus, kai stiprus įsimylėjimas ima viršų ir logika nustoja veikusi). Jos atsargiau renkasi žmogų įsimylėti, mylėtis ir vėliau (galbūt) ištekėti.
Vyrai vertina romantiką
Nors moterys dažniau įsimyli ir apskritai patiria daugiau intensyvių romantinių išgyvenimų, vyrai, pasirodo, yra už jas romantiškesni! Jie ne tik vertina gražius saulėlydžius, buvimą dviese gamtoje bei kitus romantiškus malonumus, bet ir linkę įsimylėti anksčiau ir greičiau. Jau po trijų pasimatymų 25 proc. vyrų jaučiasi įsimylėję (o moterų – tik 15 proc.; vadinasi, 10 proc. vyrų jausmai lieka be aiškaus atsako). Moteriškės apskritai atsargesnės: pusei jų prireikia net 20 pasimatymų kad nuspręstų, ar jos įsimylėjo. Todėl nenuostabu, kad laimi tie, kurie kantriausiai siekia damos širdies.
Yra šiokių tokių duomenų, kad pasibaigus meilės romanui vyrai jaučiasi prasčiau nei moterys, ir jų liūdesys trunka ilgiau. Tačiau kiekvienas iš mūsų išsiskyrimo skausmą išgyvename savaip, ir skirtumų čia daugiau nei panašumų. Todėl vienareikšmiškai teigti, kad vyrams skauda labiau, būtų per drąsu.
Vyrus žavi veiksmai, moteris – jausmai
Vyrai teikia pirmenybę veiksmams (išplauti grindis, išlyginti marškinius, nupirkti žmonai kailinius), moterys – jausmams (apkabinti, pabučiuoti, pasiguosti ir paguosti). Psichoterapeutas, liepęs savo pacientui vyrui „išreikšti žmonai šiltus jausmus, meilę, prieraišumą”, gal ir nenustebo, kai šis pasigyrė… nuplovęs žmonos automobilį! Moteriškė buvo dėkinga už pagalbą, tačiau žvilgančiose automobilio durelėse neįžiūrėjo nei šiltų vyro jausmų, nei prieraišumo, nei meilės. O sutuoktiniui atrodė, kad švarus automobilis – pats tikriausias jo meilės jai įrodymas. Deja, ji jo prisipažinimo „neišgirdo”. Dėl šio skirtingo požiūrio į jausmų reiškimą ne viena pora susipyksta. Todėl pravartu įsiminti paprastą formulę: vyro geri darbai = moters švelnumas, bučiniai ir glamonės = „aš tave myliu”. O dar geriau, nežaidžiant slėpynių, patariama kuo dažniau sakyti šiuos magiškus žodžius tiems, kuriuos mylite. Tuomet tikrai nebūsite klaidingai suprasti.
Vyrai naivesni?
Neįtikėtina, tačiau tyrėjai nustatė, kad mylintys vyrai yra naivesni už moteris! Tikriausiai taip yra dėl to, kad turėdami mažiau romanų, rečiau įsimylėdami, vyrai tiesiog turi mažiau patirties už silpnąją lytį. Stiprioji lytis, pildydama klausimynus, dažnai sutinka su tokiais teiginiais: „tikra meilė – tik kartą gyvenime”; „jei žmonės vienas kitą myli, jie tikrai bus laimingi”; „reikia vesti tą, kurią myli, nepriklausomai nuo jos socialinės padėties, amžiaus ar kitų jus skiriančių dalykų”.
Skirtingai suvokia intymumą
Jei paklaustumėte vyro ir moters, kas yra tikrasis intymumas, jie atsakytų skirtingai. Moteriai intymumas – tai ilgi, nuoširdūs ir atviri pokalbiai – nors ir iki paryčių. Vyrams tikrasis intymumas – ką nors daryti kartu: pavyzdžiui, drauge žiūrėti televizorių, jodinėti ar sportuoti. Visa tai darant kalbėtis nebūtina. Todėl vyrai taip dažnai ir stebisi: „Kiek gi ji gali kalbėti?” Tačiau moteris vargu ar jausis artima tam, šalia kurio tyli; vyras nesijaus artimas moteriai, kuri nesidalija jo veikla ir pomėgiais.
Žavi skirtingi bruožai
Skiriasi net ir bruožai, dėl kurių vyrai įsimyli moteris, o moterys vyrus. Moterys labiausiai vertina partnerio pajamas (ar potenciją jas gauti, pvz., gerą išsilavinimą, ryžtą, verslo uoslę), ištikimybę ir jo nuoširdumą bendraujant su tėvais ir draugais. Vyrai labiausiai vertina mylimos moters seksualumą, rūpinimąsi ir interesus, kurie bent šiek tiek turi atitikti ir jo pomėgius. Moterys dažniau skundžiasi santykiais ir dėl jų kylančiomis problemomis. Vyrai neanalizuoja praėjusios dienos ir neplanuoja kiekvieno būsimo pasimatymo žodžio. Jie galvoja: „Viskas gerai”. Moterys nori išspręsti nesutarimus, o vyrai trokšta jų išvengti.
Jei nemyli savęs – nemyli kito?
Z. Froidas manė, kad kuo mažiau save myli, tuo labiau tau reikia partnerio, kurį galėtum idealizuoti. Psichologams humanistams atrodo, kad nemylėdamas savęs negalėsi suteikti kitam tikro ryšio ir brandžios asmenybę ugdančios meilės. Jei jautiesi nesaugus – arba vengsi meilės, arba tapsi priklausomas nuo mylimojo.
Tikriausiai visi sutiksite, kad brandi meilė daug geriau negu nebrandi, priklausoma ar neurotiška. Tačiau yra priešingų duomenų: tie, kurie mažiau save myli, labiau myli savo antrąsias puses. Jie labiau pasitiki mylimaisiais ir geriau juos vertina. Be to, tiek žmonės, kurių aukšta savivertė, tiek tie, kurie ja pasigirti negali, nesiskiria nei pagal meilės romanų, nei pagal išsiskyrimų skaičių. Vadinasi, savigarba dar negarantuoja meilės. Vyrams netgi priešingai: labai save gerbiantys stipriosios lyties atstovai rečiau įsivelia į meilės intrigėles ir turi mažiau romanų. Tačiau, matyt, jų romanai yra tikri ir ilgalaikiai.
Ekstravertai – tiek vyrai, tiek moterys – yra geresni mylimieji, romantiškesni ir žaismingesni už intravertus. Galbūt dėl to jie patiria daugiau meilės nuotykių ir užmezga daugiau romantiškų pažinčių. Intravertai myli giliai, bet ne visada randa būdų, kaip išreikšti jausmus mylimajam.
Akys nemato, širdies neskauda?
Tai, kaip mes mylime vienas kitą, dar priklauso ir nuo aplinkybių. Jei patrauklų priešingos lyties atstovą sutiksite tą akimirką, kai jūsų organizmas bus kupinas adrenalino (pvz., karuselėse, per baigiamuosius egzaminus, kalnuose ant siauro liepto virš bedugnės), įsimylėsite jį greičiau ir giliau, nei susitikę ramioje aplinkoje (pvz., bibliotekoje). Jaudulys, kurį sukelia aplinkybės, prisideda prie potraukio žaviam asmeniui ir jį sustiprina. Todėl tiesa, kad romantiškos naktys ir jaudinančios savaitgalio išvykos gali atgaivinti meilę. Tačiau, jei tos meilės nebuvo, jokios aplinkybės jos nesukurs. Deja.
O ką daro atstumas? Liaudies išmintis sako: „Iš akių, ir iš širdies”. Arba: „Atstumas patikrina meilę”. Kuri tiesa tikresnė? „Abi, – sako tyrėjai. Ir priduria, – Tai priklauso nuo to, apie ką galvojate, kai antra širdies pusė yra toli (pvz., už Atlanto)”. Psichologas A. Tesseris įrodė: kuo daugiau galvojame apie vieną ar kitą dalyką, tuo tvirtesnė tampa mūsų nuomonė apie jį. Jei jūsų mintyse nuolat sukasi mylimasis ar mylimoji, jei ilgitės, svajojate, kuriate laiškus net tada, kai šalia nėra nei popieriaus, nei elektroninio pašto – meilė tik stiprės. Tačiau jei jūsų galvoje sukasi akcijos, verslas, sportas, naujos merginos / šaunūs vaikinai, meilė greitai susilpnės, santykiai nutrūks, ir visi sakys „kaltas atstumas”.